Μηχανική γείωση, απομόνωση, ''αντικραδασμικά"


Μηνύματα
274
Reaction score
106
Πρόβλημα με το πατωμα στο σπιτι μου..
Το πατωμα στο διαμερισμα που μενω, τα πλακακια εχουν φτιαχτει απο μαστοράκλες πλακάδες, με αποτέλεσμα οταν περπατάω δονείτε το πάτωμα σαν να ειναι ξύλινο... Εχω ηχεία δαπέδου με ακιδες. οταν ανοίγω το volume εχω δονήσεις απο το πάτωμα. πως μπορώ να διορθώσω αυτο το πρόβλημα; Διάβασα στο avsite αρκετοί που λένε οτι τοποθετούν κομμάτι μαρμάρου στην βάση του ηχείου για να εξαλείψει της δονήσεις που δημιουργουνται απο κάτω... Αν κάνει δουλειά πόσους πόντους πρέπει να είναι το μαρμαρο περίπου;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.524
Reaction score
30.759
Η απομόνωση του ηχείου δεν θα σου λύσει το πρόβλημα που περιγράφεις, το πάτωμα δεν διεγείρεται από τις δονήσεις της καμπίνας (πόσο μάλλον καμπίνας που πατάει πάνω σε ακίδες). Μόνο το ηχείο θα ωφελήσει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Τάφο θες να κάνεις;

5-αρι και πάνω.
Κυριλέ είναι το 10-ποντο.

Στον ήχο όμως, αυτά δεν έχουν νόημα.

Δες στις αγγελίες έχει κάτι ωραίες αντικραδασμικες βάσεις που πουλάει ο νταποστ. Αυτά κάνουν δουλειά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.524
Reaction score
30.759
Κάτι klipsch που έχω πατουν σε 3 πόντους μάρμαρο πάντως...
Τα B&W έχουν 3 πόντους γρανίτη με τσόχα, αλλά αυτό είναι για προστασία του πατώματος... Οι "μπίλιες" τους κάθονται σε ανεστραμμένες, εν είδει χούφτας, βάσεις από ελαστομερες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Κολοκύθια τούμπανα, που'λεγε κι η μάνα μου.

Ή βάζεις 3 σκληρές ακίδες να μεταφέρει κραδασμούς κάτω, ή βάζεις 3-4 ελαστικά πόδια να μη τους μεταφέρει.

Τα υπόλοιπα είναι για γέλια.

Οι σοβαρές επαγγελματικές κραδασμοαπορροφητικες βάσεις, είναι πιο σταθερές από τα 3-4 ελαστικά πόδια. Αν χρειάζεται, οκ.

Αυτά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Μα αυτό έκανα.
Πρακτικά ναι.
Απλώς ακούγεται πιο πολύπλοκο, και με εκνευρίζει.
Τες πα, δεν αξίζει να το συζητάμε. Δεν έχει νόημα.

Αφού έχουν μεγάλη βάση τα ηχεία σου, κι ένα φύλλο καουτσούκ μισό πόντο πάχος, από το Μελιδη, μεταξύ ξύλινης βάσης και πατώματος, αρκεί. Αν θες να τσουλαει το πράμα, κολλάς μια τσόχα στο καουτσούκ από την κάτω μεριά, και το κάνεις βόλτες στο δάπεδο, χωρίς να γλιστράει το ξύλο.

Λέμε τώρα, τζάμπα το ιντερνετικό σάλιο.
 






Μηνύματα
274
Reaction score
106
πολυ ηρονια
Υπάρχουν και audio products βέβαια, ίσως να κάνουν καλύτερη δουλειά ίσως και όχι. https://www.athensproaudio.gr/el/isoacoustics-iso-200sub.html
αυτο λεει οτι ειναι για subwoofer

εδω στο 9' λεπτο του βιντεο κανει ενα τεστ στο μονιτορ ηχειο με την βαση και χωρις την βαση.. η διαφορα πως ακουγεται φαινεται αισθητα θα ελεγα.. δεν το πιστευω, υπερβαλουν
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
πολυ ηρονια


αυτο λεει οτι ειναι για subwoofer

εδω στο 9' λεπτο του βιντεο κανει ενα τεστ στο μονιτορ ηχειο με την βαση και χωρις την βαση.. η διαφορα πως ακουγεται φαινεται αισθητα θα ελεγα.. δεν το πιστευω, υπερβαλουν
Λέει για sub λόγω μεγέθους, για ηχείο δαπέδου που έχει αντίστοιχο βάρος με sub πάλι αυτό θα πρέπει να κοιτάξεις. Διαφήμιση είναι, σίγουρα υπερβάλλουν. Πάντως είναι ένα προϊόν ευρέως διαδεδομένο σε studio, θα κάνει δουλειά.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πρόβλημα με το πατωμα στο σπιτι μου..
Το πατωμα στο διαμερισμα που μενω, τα πλακακια εχουν φτιαχτει απο μαστοράκλες πλακάδες, με αποτέλεσμα οταν περπατάω δονείτε το πάτωμα σαν να ειναι ξύλινο... Εχω ηχεία δαπέδου με ακιδες. οταν ανοίγω το volume εχω δονήσεις απο το πάτωμα. πως μπορώ να διορθώσω αυτο το πρόβλημα; Διάβασα στο avsite αρκετοί που λένε οτι τοποθετούν κομμάτι μαρμάρου στην βάση του ηχείου για να εξαλείψει της δονήσεις που δημιουργουνται απο κάτω... Αν κάνει δουλειά πόσους πόντους πρέπει να είναι το μαρμαρο περίπου;
Βαλε αντικραδασμικα σορμποθανης.Τετοια βαζουν πχ και στις εξωτρικες μοναδες κλιματιστικων.Ξεχνα μαρμαρα και γρανιτες.

Θα καταλαβεις τεραστια διαφορα ακομα και στις χαμηλομεσαιες.

Οι ακιδες δεν κανουν σχεδον τιποτα.Και σου μιλαω απο προσωπικη εμεπειρια.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Βαλε αντικραδασμικα σορμποθανης.Τετοια βαζουν πχ και στις εξωτρικες μοναδες κλιματιστικων.Ξεχνα μαρμαρα και γρανιτες.

Θα καταλαβεις τεραστια διαφορα ακομα και στις χαμηλομεσαιες.

Οι ακιδες δεν κανουν σχεδον τιποτα.Και σου μιλαω απο προσωπικη εμεπειρια.
και εγω αυτο πιστευω αντικραδασμικα σορμποθανης θα ειναι καλυτερα
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.631
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top