Μηχανική γείωση, απομόνωση, ''αντικραδασμικά"

Μηνύματα
197
Reaction score
14
bump γιατι θελω να μαθω και εγω για τα αισολεσιον παντς π ποσταραν παραπανω.αξιζουν?τωρα εχω μπουκσελφ ηχεια στο γραφειο πανω στο λευκο αφρολεξ προστασιας του κουτιου τους :ρ. αξιζει να παρω κατι τετοιο πρωτα για λογους απομονωσης επειτα και αισθητικους .στο ιμπει εχει καποια πανφτηνα σχεδον νομπραντ βεβαια.εχει κανεις εμπειρια?αν οχι αυτα αλλη φτηνη προταση?ειχα δοκιμασει μπλουταλκ αλλα κατι δεν μ αρεσε.
 


Μηνύματα
302
Reaction score
495
καλησπερα! εχει καποιος εμπειρια με αυτα ή αυτα? εμφανισιακα μου κανουν το κλικ, εχουν ομως αποδοση ?
επισης ψαχνω βαση για το sub, klipsch r-112sw.Το δαπεδο ειναι πλακακι, να το αφησω χωρις? Οτι εχω βρει ειναι μονο της auralex.
thanks!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.425
Διάβασε τα πρώτα μου ποστ στο θέμα και κρίνε μόνος σου τι χρειάζεται. Νομίζω πως τα έχω γράψει πολύ απλά και αναλυτικά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.953
Reaction score
20.471
[...]
Αγοράζεις από κατάστημα που διαθέτει ορθοπεδικά είδη δύο ελαστικά πατάκια για προσαρμογή σε βακτηρίες.
Προμηθεύεσαι κατόπιν έναν κώνο.Ρυθμίζεις με κόφτη το ύψος των ελαστικών πάτων να είναι κατά 1 χιλιοστό ανώτερο από εκείνο του επιλεγέντος κώνου (διότι θα υφίστανται οι πάτοι κάποιο βαθμό συμπίεσης από το βάρος).

Τοποθετείς τα ελαστικά κοντά στις οπίσθιες γωνίες κάτω από το εξωτερικό περίβλημα του Crown.Προσαρμόζεις τον κώνο στη μπροστινή κάτω πλευρά στο μέσον ως προς τη διάσταση του μήκους και λίγο πιο πίσω από την πρόσοψη ως προς το βάθος.

Συγχαρητήρια,μόλις απέκτησες απαγωγή κραδασμών με μονό σημείο μηχανικής γείωσης...
Quoted σε σχετικό θέμα για να μην "χαθεί" το post.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
εγω στο σπιτι μου εχω ενα σπάνιο θεμα με το πατωμα, ειναι απο πλακακι αλλα οταν περπαταω δονειται, και αν αναπηδησω ειναι ακομα χειροτερα. δηλαδη. περναω διπλα απο της βασεις ηχειων και κουνιούνται, ετσι ειναι σε ολο το σπιτι. πως μπορω να βελτιωσω αυτο το προβλημα που δεν εχω γερο πατωμα; πιστευω πως μου χαλαει τον ηχο
 


Μηνύματα
189
Reaction score
130
Εγω στο σπιτι μου εχω παρκε.. το δωματιο ειναι σκετος δονητης :download::lolsign::lolsign::lolsign:τι θα λεγατε πως ειναι πιο σωστο να κανω? να τοποθετησω σορμποθανη κατω απο τα ηχεια ωστε να πετυχω μηχανικη απομονωση ? Η να βαλω ακιδες στα ηχεια..οπου οι ακιδες θα ακουμπανε σε γρανιτη(μηχανικη γειωση) και ο γρανιτης με τη σειρα του θα απομονωνεται απο το πατωμα με σορμποθανη?(αυτο σκεφτομαι να κανω και στο πικαπ μου)..
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ειδικά στα αντικραδασμικα και αν κάποιος πιστεύει ότι τα έχει ανάγκη,
ή δοκιμή διαφόρων λύσεων επιβάλλεται.
Τα αποτελέσματα διαφέρουν από σύστημα σε σύστημα.
Αν χρειάζεσαι την συγκεκριμένη αλλαγή που επιφέρουν
δηλαδη αντιλαμβανεσαι τη διαφορά και την θεωρεις βελτίωση, εχει καλώς.

Ή σορμποθανη κάτω από την πηγη σε κάποια συστηματα
μου έφερε αβυσσαλεο, καθαρό, αρκετα γρήγορο μπασο.
Σε άλλα έδινε αίσθηση βαρύτητας, αργοπορίας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.425
Εγω στο σπιτι μου εχω παρκε.. το δωματιο ειναι σκετος δονητης :download::lolsign::lolsign::lolsign:τι θα λεγατε πως ειναι πιο σωστο να κανω? να τοποθετησω σορμποθανη κατω απο τα ηχεια ωστε να πετυχω μηχανικη απομονωση ? Η να βαλω ακιδες στα ηχεια..οπου οι ακιδες θα ακουμπανε σε γρανιτη(μηχανικη γειωση) και ο γρανιτης με τη σειρα του θα απομονωνεται απο το πατωμα με σορμποθανη?(αυτο σκεφτομαι να κανω και στο πικαπ μου)..
Καλά το σκέφτεσαι. ;)

Εφόσον το δάπεδο δονείται κι ακούγεται, δεν είναι καλή ιδέα η γείωση των κραδασμών.

Το ηχείο δονείται, και καλό είναι να βρεθεί μια ικανή μάζα να αρπάξει τους κραδασμούς, οπότε ένας βαρύς γρανίτης όντως μπορεί να κάνει δουλειά.

Τιπ: Ακίδες πάντα βάζουμε 3. Ποτέ 4.
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Έχω παίξει το σενάριο με μάρμαρο 3 εκατοστά, ελαστομερες για τη μόνωση πλυντηρίου (το είχα πάρει από praktiker ή Leroy σε φύλλο 80Χ80 ή κάτι τετοιο) και απο κάτω φελλό πάλι σε φύλλο από το πλαισιο.
 


Μηνύματα
189
Reaction score
130
Καλά το σκέφτεσαι. ;)

Εφόσον το δάπεδο δονείται κι ακούγεται, δεν είναι καλή ιδέα η γείωση των κραδασμών.

Το ηχείο δονείται, και καλό είναι να βρεθεί μια ικανή μάζα να αρπάξει τους κραδασμούς, οπότε ένας βαρύς γρανίτης όντως μπορεί να κάνει δουλειά.

Τιπ: Ακίδες πάντα βάζουμε 3. Ποτέ 4.

Οποτε κατα τη γνωμη σας καλυτερα στο ηχειο 3 ακιδες οπου θα ακουμπουν σε γρανιτη..και ο γρανιτης με σορμποθανη στο παρκε..παρα απευθειας σορμποθανη απο το ηχειο στο παρκε..
Ελπιζω με 3 ακιδες να στερεωθει το ηχειο και να μην εχω καμια πτωση χαχαχα ειναι και ψηλο παναθεμα το
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ειδικά στα αντικραδασμικα και αν κάποιος πιστεύει ότι τα έχει ανάγκη,
ή δοκιμή διαφόρων λύσεων επιβάλλεται.
Τα αποτελέσματα διαφέρουν από σύστημα σε σύστημα.
Αν χρειάζεσαι την συγκεκριμένη αλλαγή που επιφέρουν
δηλαδη αντιλαμβανεσαι τη διαφορά και την θεωρεις βελτίωση, εχει καλώς.

Ή σορμποθανη κάτω από την πηγη σε κάποια συστηματα
μου έφερε αβυσσαλεο, καθαρό, αρκετα γρήγορο μπασο.
Σε άλλα έδινε αίσθηση βαρύτητας, αργοπορίας.
...συμφωνώ απολύτως, ειδικά με το:
ή δοκιμή διαφόρων λύσεων επιβάλλεται.
Υπάρχουν περιπτώσεις που ο αποχωρισμός του ηχείο από το δάπεδο βοηθά στην καλύτερη αναπαραγωγή όλων των συχνοτήτων. Στο Sonus Faber Olympica που έχω εγώ, μετά από πολλές δοκιμές με διάφορα υλικά, μάρμαρα, γρανιτες κ.λ.π., κατέληξα στη λύση που δείχνει η φωτό παρακάτω. Στα δικά μου ηχεία, το επαναλαμβάνω.
20180606_121913.jpg
Πέρα από τη ξύλινη βάση τύπου σάντουιτς που για τη στήριξή της στο δαπεδο χρησιμοποιούνται κώνοι (4), οι κυκλικές βάσεις επίσης βοήθησαν .

Γενικά, ο συνδυασμός: αποχωρισμός των ηχείων, με παράλληλη χρήση των συγκεκριμένων υλικών για την έδραση των λογχών, έδωσε ένα αριστο αποτέλεσμα, χωρίς βέβαια να φύγουν ψηλά τα τουίτερ.
 

Attachments



Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
93D9D1D0-533C-449C-81C7-748C64B279CA.jpeg
Για πείτε, πλιζ, γτ μπερδεύτηκα: Εγώ που έχω μάρμαρο πάτωμα, είναι καλύτερα να πατάνε τα ηχεία μόνο στις μαμά ακίδες της ATC ή να βάλω από κάτω και κάτι μπρούτζινα πατάκια που έχω; (Εννοείται χωρίς αυτοκόλλητα μαλακά πατάκια από κάτω απ’τα μπρούτζινα)
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.953
Reaction score
20.471
Εσύ πάρε ενεργά atc.
Κι ας'τα όπως νά'ναι.
Τα ενεργά.
Αστον βρε τον άνθρωπο, μια χαρά είναι τα ηχεία του
Ο πρώτος γιατρός είναι καλά. Ο δεύτερος έχει πυρετό.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.695
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top