Μιά πηγή σε δύο ζευγάρια ηχείων,συσκευή,απορία!

Μηνύματα
118
Reaction score
61
Ο στόχος μου , από το desktop έχω ήδη δύο μικρά ηχειάκια αυτοενισχυόμενα,θέλω όμως σε απόσταση 2-3 μέτρων να βάλω άλλα δύο αυτοενισχυόμενα ή και ένα ακόμη,προσοχή ,δεν θα παίζουν ποτέ συγχρόνως,στο εμπόριο κυκλοφορούνε σαν την παρακάτω συσκευή κάμποσες λύσεις.

Η απορία μου, στην είσοδο της παθητικής συσκευούλας πριν την επιλογή του ζεύγους ηχείων έχουν την σήμαση ''είσοδος απο amp '' υπονοώντας ήδη ισχυρό σήμα,ελα μου ντε που το σήμα απο το desktop είναι ασθενές και θα ενισχυθεί όταν θα φτάσει στα ηχεία, θα μπορούσε να δουλέψει και με ασθενές σήμα ;
NEDIS-ASWI2602BK.jpg
 


Μηνύματα
793
Reaction score
440
Πιστεύω ότι κάτι σε μίκτη θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου.
Ρίξε τους μια ματιά.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
θα δουλέψει αφού είναι εντελώς παθητικό αλλά γιατί να μην πάρεις κάτι σαν αυτό που να έχει επάνω και τα σωστά βύσματα;
1594620951963.png
 

Μηνύματα
118
Reaction score
61
θα δουλέψει αφού είναι εντελώς παθητικό αλλά γιατί να μην πάρεις κάτι σαν αυτό που να έχει επάνω και τα σωστά βύσματα;
View attachment 172708
αν θέλεις κάποιο λίνκ θα σου ήμουν υπόχρεος,δηλ. εννοείς ότι αυτό διαχειρίζεται ασθενή ρεύματα ενώ το πρώτο όχι τόσο καλά.
Το συγκεκριμένο όχι.
το εξηγείς λίγο αυτό περισσότερο
 
Last edited:

Μηνύματα
208
Reaction score
166
εννοείς ότι αυτό διαχειρίζεται ασθενή ρεύματα ενώ το πρώτο όχι τόσο καλά.
πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα. Όμως αυτά που έχουν rca ή 3.5mm καρφί θεωρητικά θα έχουν εσωτερικά καλώδια θωρακισμένα ή πιο σωστά μόνο τυπωμένο, οπότε δεν θα βάζουν θόρυβο. Τα άλλα που είναι για ηχεία έχουν απλά (και ίσως χοντρά) καλώδια.

δες εδώ
κι εδώ
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Θέλεις κάτι σαν τα πιο πάνω που έβαλε ο midros που είναι για σήματα line.
Αυτό που έβαλες είναι για ενισχυμένο σήμα ηχείων (από έξοδο ενισχυτή σε 2 ζεύγη ηχεία ).
 

Μηνύματα
118
Reaction score
61
Νομίζω κατάλαβα ,να προτιμήσω με ποτενσιόμετρο ή όχι καθόσον έχουν τα ηχεία, θα ψάξω πρώτα ελλάδα και μιά τελευταία ερώτηση ,αν αποφασίσω τα δεύτερα ηχεία να είναι παθητικά θα χρειαστώ κάποιο ενισχυτάκι προφανως στη διαδρομή ,οπoτε με ένα τέτοιο θα κάνω δουλειά υποθέτω
 

Attachments


Μηνύματα
118
Reaction score
61
Θέλεις κάτι σαν τα πιο πάνω που έβαλε ο midros που είναι για σήματα line.
Αυτό που έβαλες είναι για ενισχυμένο σήμα ηχείων (από έξοδο ενισχυτή σε 2 ζεύγη ηχεία ).
Στην Ελλάδα απο μια γρήγορη περιήγηση δεν βρήκα κάτι σχετικό ,το εξωτερικό είναι μονόδρομος;
 
Last edited:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Tιποτα να μην παρεις,απλα θα αλλαζεις το καλωδιο που παει στο line out της καρτας ηχου.
 

TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
να προτιμήσω με ποτενσιόμετρο ή όχι καθόσον έχουν τα ηχεία
Monitor Controller λέγεται στα στούντιο, μα για δύο εισόδους και δύο εξόδους και ποτενσιόμετρο κοιτάς ήδη το 70άρι (Mackie Big Knob Passive Monitor Controller) και ανεβαίνεις...

Ιδέα 2: μήπως από το software του υπολογιστή; Μπορείς να ορίσεις δύο εξόδους ήχου από την κάρτα ήχου και να επιλέγεις ποια να παίζει;

Ιδέα 2 1/2: ψηφιακή σύνδεση στα νέα ηχεία και επιλογή από τον υπολογιστή αν θα παίζει η αναλογική ή η ψηφιακή;
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Ιδέα 3: Διακλαδωτήρι από 1 σε 2 στο βύσμα στην έξοδο του pc και θα παίζει όποιο ζευγάρι ηχεία ανάψει αφού και τα 2 θα είναι αυτοενισχυόμενα

Ιδέα 3 1/2: Αν το pc έχει δύο αναλογικές εξόδους μπροστά και πίσω ίσως μπορείς να επιλέξεις ποιά από τις δύο θα παίζει κάθε φορά
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top