Μια απλή ερώτηση περί network player

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Διαβάζοντας τις δυνατότητες του YAMAHA NP-S303 player άρχισα να ψάχνω το πως λειτουργεί και προκλήθηκε το βασικό ερώτημα:

Όταν ένα Network player αναφέρει ότι συνδέεται με τα παρακάτω... Spotify Connect, Tidal, HDtracks, Deezer, Qobuz, Amazon Music, Napster, TuneIn πως ακριβώς γίνεται;

Παρακολουθώντας ένα βιντεακι στο youtube διαπίστωσα ότι μέσω του πλήκτρου επιλογής εισόδων αλλάζει η πλατφόρμα συνδρομητικής υπηρεσίας.

Επιπλέον εισέρχεται και νέο ερώτημα γιατί να πάρει κάποιος ένα streamer αφού πάλι χρειάζεται ένα κινητό ή tablet για τον χειρισμό του network player. Απλά για να αποφύγει την υποβάθμιση της ηχητικής ποιότητας που εισάγει το Bluetooth;

Παρακαλώ τα φώτα σας
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Διαβάζοντας τις δυνατότητες του YAMAHA NP-S303 player άρχισα να ψάχνω το πως λειτουργεί και προκλήθηκε το βασικό ερώτημα:

Όταν ένα Network player αναφέρει ότι συνδέεται με τα παρακάτω... Spotify Connect, Tidal, HDtracks, Deezer, Qobuz, Amazon Music, Napster, TuneIn πως ακριβώς γίνεται;

Παρακολουθώντας ένα βιντεακι στο youtube διαπίστωσα ότι μέσω του πλήκτρου επιλογής εισόδων αλλάζει η πλατφόρμα συνδρομητικής υπηρεσίας.

Επιπλέον εισέρχεται και νέο ερώτημα γιατί να πάρει κάποιος ένα streamer αφού πάλι χρειάζεται ένα κινητό ή tablet για τον χειρισμό του network player. Απλά για να αποφύγει την υποβάθμιση της ηχητικής ποιότητας που εισάγει το Bluetooth;

Παρακαλώ τα φώτα σας
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια υποβάθμιση ποιότητας μέσω BT.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.999
Reaction score
6.764
Επιπλέον εισέρχεται και νέο ερώτημα γιατί να πάρει κάποιος ένα streamer αφού πάλι χρειάζεται ένα κινητό ή tablet για τον χειρισμό του network player. Απλά για να αποφύγει την υποβάθμιση της ηχητικής ποιότητας που εισάγει το Bluetooth;
Αρχικά, ναι, το να αποφύγεις την υποβάθμιση ποιότητας που εισάγει το bluetooth (η οποία προφανώς υπάρχει, εφόσον μιλάμε για συμπιεσμένο φορμά) είναι από μόνος του ένας αρκετά σημαντικός παράγοντας. Μιλώντας βέβαια πάντα για ανθρώπους και συστήματα για τους οποίους έχει σημασία κάτι τέτοιο, όχι για το 99% του κόσμου.

Δεύτερον, για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το bluetooth, πρέπει να έχεις και έναν ενισχυτή ή dac ή κάποιον δέκτη τέλος πάντων που να το υποστηρίζει, κάτι που δεν είναι αυτονόητο. Το network player καλύπτει και αυτό το κενό λοιπόν.

Τρίτον, το bluetooth έχει και πρακτικά προβλήματα, όπως ότι το κινητό σου πρέπει να είναι πάντα κοντά στον δέκτη αλλιώς σταματάει η αναπαραγωγή. Ενώ το network player θα συνεχίσει να παίζει αφού μόνο ο έλεγχός του γίνεται από το κινητό, όχι το streaming. Επίσης θα περίμενα να καταναλώνει και αρκετά περισσότερη μπαταρία στο κινητό, εφόσον στέλνει συνεχώς το stream από τη μία συσκευή στην άλλη.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Το τμήμα του DAC της YAMAHA σύμφωνα με την φωτογραφία που δημοσιεύει η ίδια έχει το ολοκληρωμένο της Burr Brown DSD 1791 που έχει τα χρονάκια του(15!) καλό και ωραίο είναι ενώ επίσης δεν βρίσκω πληροφορίες για τους τελεστικούς της αναλογικής εξόδου που επίσης με ενδιαφέρουν. Στην φωτογραφία του φυλλαδίου βέβαια με αρκετή μεγέθυνση διακρίνονται 2 ζεύγη τρανζίστορ πριν την έξοδο και ένας τελεστικός 8pin πριν από αυτά.


Από την άλλη με ενδιαφέρει περισσότερο ο ήχος που βγάζουν πιο σύγχρονα dac chips όπως τα ES 90XX της ESS.
Έχει κανείς εμπειρία από τα παραπάνω?
 


Μηνύματα
13.636
Reaction score
6.597
Δυστυχώς, μόνο σε πολύ ακριβά network players, θα βρει κανείς dac chip,που φοράνε ακόμα και dac των 100-150 ευρώ. Οπότε, αν σε ενδιαφέρει να πάρεις τον ήχο, που μπορεί να πάρεις από ένα ESS 90XX (9038 τουλάχιστον για να το κάνω πιο απλό), αγοράζεις ένα dac και το συνδυάζεις με ένα laptop ή ακόμα καλύτερα ένα raspberry pi4. Πάλι θα χρειαστεί μια application στο κινητό-ταμπλετα, αλλά ο βασικός τρόπος χειρισμού θα είναι ο ίδιος, ενώ το κόστος σε σχέση με το 303 θα είναι ίσως και μικρότερο. To 303 πάντως έχει αξιοπρεπέστατο ήχο για τα χρήματα που κοστίζει, πολύ καλή application και ουσιαστικά είναι αυτή τη στιγμή η πιο προσιτή επώνυμη συσκευή αυτού του είδους (network player, με οθόνη και δυνατότητα ανάγνωσης μουσικού υλικού, από στικάκια ή δίσκου,ς άμεσα και όχι μόνο μέσω δικτύου).
 


Μηνύματα
13.636
Reaction score
6.597
Ενα μεταχειρισμενο Bluesound node 2 (2i) ειναι πολυ καλυτερο του 303
Αν βρεθεί ναι,σίγουρα πάντως το node2i ,είναι ή άριστη επιλογή ,στην αμέσως επόμενη κατηγορία τιμής.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Δεν είχα ασχοληθεί με τα streamer. Την τελευταία πενταετία ακούω από ένα bluetooth (4.2) ντακάκι (αλουμινοκουτάκι ebay άγνωστων στοιχείων) μέσω κινητού και η αρχική μου πρόθεση ήταν να αγοράσω το TOPPING D50s αλλά ξεκίνησα το διάβασμα και την έρευνα αγοράς και προέκυψε το ερώτημα του τι είναι πραγματικά αυτό που χρειάζομαι.
Κατέληξα στο ότι το YAMAHA είναι πιο βολικό αφού με ενδιαφέρει το Spotify και το ιντερνετικό ραδιόφωνο ενώ παράλληλα θέλω να περιορίσω την χρήση του κινητού-tablet ως streamer. Επίσης από σκληρούς δίσκους ακούω λίγες φορές τον χρόνο (FLAC της Linn) ενώ το Yamaha θα παίζει από όλην την οικογένεια καθημερινά.
Η εφαρμογή της Yamaha απο οσο κατάλαβα από το μάνιουλ περιορίζει την χρήση του κινητού σε επιλογέα κομματιών - τηλεχειριστήριο.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Με το Yamaha έχεις volume control από το remote/μπροστινό κουμπί? Δηλαδή μπορεί να δουλέψει Streamer > Digital out > Dac > Power amp και ο έλεγχος της έντασης να είναι από το remote/μπροστινό κουμπί?

Ο λόγος που ρωτάω είναι για να είναι safe η ρύθμιση της έντασης στο ξεκίνημα γιατί με software/κινητό μπορεί να φάμε κανένα κοκομπλόκο.
 


Μηνύματα
13.636
Reaction score
6.597
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Δεν είχα ασχοληθεί με τα streamer. Την τελευταία πενταετία ακούω από ένα bluetooth (4.2) ντακάκι (αλουμινοκουτάκι ebay άγνωστων στοιχείων) μέσω κινητού και η αρχική μου πρόθεση ήταν να αγοράσω το TOPPING D50s αλλά ξεκίνησα το διάβασμα και την έρευνα αγοράς και προέκυψε το ερώτημα του τι είναι πραγματικά αυτό που χρειάζομαι.
Κατέληξα στο ότι το YAMAHA είναι πιο βολικό αφού με ενδιαφέρει το Spotify και το ιντερνετικό ραδιόφωνο ενώ παράλληλα θέλω να περιορίσω την χρήση του κινητού-tablet ως streamer. Επίσης από σκληρούς δίσκους ακούω λίγες φορές τον χρόνο (FLAC της Linn) ενώ το Yamaha θα παίζει από όλην την οικογένεια καθημερινά.
Η εφαρμογή της Yamaha απο οσο κατάλαβα από το μάνιουλ περιορίζει την χρήση του κινητού σε επιλογέα κομματιών - τηλεχειριστήριο.
Στις συσκευές αυτού του τύπου, οι αντίστοιχες εφαρμογές για κινητά και ταμπλέτες, λειτουργούν σαν χειριστήρια (επιλογή κομματιών από δίσκους, δικτυακούς δίσκους και υπολογιστές στο δίκτυο, επιλογή ιντερνετικου ραδιοφωνικού σταθμού και επιλογής υλικού από spotify, tidal κλπ υπηρεσίες). Φυσικά υπάρχει στα περισσότερα και η δυνατότητα να λειτουργήσουν σαν bluetooth δέκτες, αλλά αυτό περισσότερο για να αναβαθμίσουν τον ήχο κάποιας τηλεόρασης ή media player και μόνο στην περίπτωση που δεν έχουν τη δυνατότητα να δουλέψουν και σαν dac (δεν έχουν ψηφιακές εισόδους... σπάνιο).Το topping d50s, θα δώσει καλύτερο ήχο αν το συνδειάσεις με ένα λαπτοπ ή όπως έγραψα πιο πάνω με ένα raspberry. Ειδικά αν το τροφοδοτήσεις και από ένα γραμμικό τροφοδοτικό, το αποτέλεσμα θα είναι ακόμα καλύτερο.Μπορείς βέβαια να κάνεις την ίδια δουλειά και με το topping E30 (και αυτό δέχεται εξωτερικό τροφοδοτικό για αναβάθμιση), ενώ το ότι δεν έχει bluetooth δεν είναι μειονεκτικά μιας και θα έχει το laptop ή τo raspberry.
Oποτε αυτό που πρέπει να ξεκαθαρίσεις αρχικά είναι το πόσο άβολο είναι το να ανοίγεις έναν λαπτοπ ή να έχεις ένα streamer όπως το raspberry (το οποίο όμως πολύ εύκολα μπορεί να δεχθεί και οθόνη, με μέγεθος που δεν θα βρεις σε κανένα streamer). Για να πάρεις το αποτέλεσμα των παραπάνω συνδυασμών θα πρέπει να κινηθείς σε ακριβότερο streamer ή να βρεις κάποιο μτχ. το πολύ πενταετίας όμως,έτσι ώστε να έχει τη λειτουργία spotify connect.
 
Last edited:

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Λοιπόν με την συζήτηση και το σχετικό διάβασμα κατέληξα ότι χρειάζομαι κάποιο streamer όπως το Yamaha, δεν θέλω να ανοίγω υπολογιστή ή tablet. Αφού ξεκαθάρισε πλέον και ποια θα είναι η χρήση του κινητού στην διαδικασία εκτιμώ ότι το Yamaha θα με καλύψει αφού έχει dac εσωτερικά καλής ποιότητας και ας μην έχει δυνατότητα ψηφιακής εισόδου.
Την περίπτωση του Bluesound node 2 την εξέτασα αλλά αποφάσισα ότι επί του παρόντος δεν θα ήθελα να ανέβω κατηγορία τιμής μιας και στο μέλλον ο στόχος είναι ένας ενισχυτής όλα σε ένα όπως ο miniDSP SHD Power ( αυτοί οι γιατροί φταίνε!! πες πες θα μας πείσουν όλους).
 

Μηνύματα
701
Reaction score
2.277
Καλησπέρα, να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετική. Το yamaha XWAD 50 έχει κάποια διαφορά από το NP S303, εκτός των ψηφιακων εξόδων? Πρακτικά την ίδια δουλειά δεν κάνουν? Το λέω γιατί κοιτούσα να το πάρω και να το συνδέσω σε έναν ενισχυτή. Είναι και πιο φθηνό.
 

Μηνύματα
13.636
Reaction score
6.597
Καλησπέρα, να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετική. Το yamaha XWAD 50 έχει κάποια διαφορά από το NP S303, εκτός των ψηφιακων εξόδων? Πρακτικά την ίδια δουλειά δεν κάνουν? Το λέω γιατί κοιτούσα να το πάρω και να το συνδέσω σε έναν ενισχυτή. Είναι και πιο φθηνό.
wxad-10 μάλλον θα εννοείς...... οι διαφορές είναι στο ότι δεν έχει οθόνη, δεν έχει ψηφιακή έξοδο, έχει χειρότερο τροφοδοτικό, δεν έχει υποδοχή για στικακια ή δίσκους,δεν παίζει dsd και ελαφρώς χειρότερες ηχητικές επιδόσεις,αλλά κοστίζει τα μισά και σαν value for money, ειναι καλύτερο.
 
Last edited:

Μηνύματα
701
Reaction score
2.277
Ναι όντως το wxad 10 εννοούσα... και εγώ αυτό πιστεύω, ότι για την τιμή του είναι πολύ καλό. Αν υπάρχει ενισχυτής με usb ή φορητός υπολογιστής για μεταφορά μουσικης είσαι καλυμμένος σε αυτό το θέμα. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η ηχητική διαφορά είναι τόσο μεγάλη. Πάντως γενικά διαβάζω καλά πράγματα για το συγκεκριμένο.
 

Μηνύματα
13.636
Reaction score
6.597
Ναι όντως το wxad 10 εννοούσα... και εγώ αυτό πιστεύω, ότι για την τιμή του είναι πολύ καλό. Αν υπάρχει ενισχυτής με usb ή φορητός υπολογιστής για μεταφορά μουσικης είσαι καλυμμένος σε αυτό το θέμα. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η ηχητική διαφορά είναι τόσο μεγάλη. Πάντως γενικά διαβάζω καλά πράγματα για το συγκεκριμένο.
Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα,υπαρχει ομως.Αν εχεις λαπτοπ, μπορεις πολυ απλα να στειλεις μεσα απο το δικτυο την μουσικη σου στο wxad-10,με ενα free προγραμμα οπως το foobar (το βλεπει σαν upnp renderer).
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Προσωπικα εχουν περασει απο τα χερια μου ( και αυτακια μου ) και τα 3 streamer της yamaha . Το καθε ενα αναλογα το σκοπο του δινει και τη μεγαλυτερη βαρυτητα εκει
Το wad 10 στη τιμη
Το wxc50 στην προενισχυση και τις ευκολιες
Το s303 στην ποιοτητα ηχου / streaming
Ολα πολυ ευκολα στη διαχειριση οταν σεταριστει
 


Μηνύματα
701
Reaction score
2.277
Έτσι ακριβώς. Έχω δικτυακό ενισχυτή της yamaha και το χρησιμοποιώ το foobar. Όπως και τον media player των windows.
Οπότε για streamer να δω κάτι άλλο. Στα 300-400 ευρώ θα προτείνατε κάτι άλλο? Σκέφτομαι να πάρω έναν ενισχυτή πχ. Τον Yamaha AS 701 ή τον 801 και να συνδέσω έναν streamer.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.334
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top