Μια απλή ερώτηση

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα παιδες ζητω τα φωτα σας, τα αυτια σας ,την εμπειρεια σας, για ενα θεμα που με απασχολει εσχατως.
Ο χωρος ειναι 18.5 τετραγωνικα η' 55 κυβικα
τα ηχεια ειναι δαπεδου ,τα audio spectrum studio 5 , 2,5 δρομων (...) με δυο 6.5αρια γουφερ εκαστο
τα ενυσχυτικα προ audiolab και τελικος parasound 125 βατ
το θεμα ειναι πως εχω την εντυπωση (και αλλοι) πως ο χωρος δεν φορτιζεται ικανοποιητικα ,δεν εχω την απαιτουμενη ποσοτητα μεσοχαμηλων-χαμηλων με αποτελεσμα οταν μερακλωνομαι τα πριμα να μου παιρνουν τ' αυτια και να μην εχω την αισθηση πως ακουω δυνατα ,ενω τα πριμα χωρις να συριζουν ( η' κατι αλλο περιεργο) μου παιρνουν τ' αυτια ...το ολο θεμα χανει σε μουσικοτητα οταν παιζω δυνατα ,ενω σε χαμηλες-μετριες εντασεις ειναι μουρλια.
Θα ηθελα ν' ακουσω τις σκεψεις - προτασεις σας
η δικη μου σκεψη παει σε υπογουφερ ...για λογους οικονομιας, ενω πιστευω πως στην πραγματικοτητα χρειαζομαι αλλα ηχεια με μεγαλυτερα γουφερ....
οποιαδηποτε αποψη θα μου ηταν χρησιμη
ευχαριστω προκαταβολικα
....εχω κανει το homework μου....διαβασα ΟΛΟ το ποστ του Costas Coyias "αγοραζοντας ηχεια" ..... κερδιζω κατι ? (να ευχαριστησω τον ανθρωπο που μοιραστηκε τη γνωση του μαζι μας )
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

Να μιλήσεις με τον Κ Φ , είναι και Καστρινός.

Στον back μη δώσεις πολύ σημασία, είναι ικανός να σε βάλει να γκρεμίσεις το μισό σπίτι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

Υποτίθεται ότι δεν υφίστανται ζητήματα οδήγησης ή βλάβης συσκευών.Bάσει των συμπτωμάτων που περιγράφεις,είναι αρκετά πιθανόν ο χώρος σου να μαστίζεται από έντονα φαινόμενα στασίμων κυμάτων και κωδωνισμού/επαλληλίας ηχούς.

http://www.avsite.gr/vb/showthread....A%DE%F2-%D7%FE%F1%F9%ED&p=1069420#post1069420

Yπολογιστής ρυθμών συντονισμού δωματίου:
http://www.marktaw.com/recording/Acoustics/RoomModeStandingWaveCalcu.html

Πρώτη κίνηση:Πειραματίσου τόσο με τη θέση των ηχείων όσο κι εκείνη της ακρόασης.Επίσης δοκίμασε να διευθετήσεις τα ηχεία με αποδεκτό τρόπο κατά μήκος της μεγαλύτερης διάστασης του δωματίου,στην περίπτωση που είναι τοποθετημένα κατά μήκος της μικρότερης.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
369
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

Τα studio 5 είναι ηχεία με λίγο "αυστηρό" χαμηλό και όχι ογκώδες και πλούσιο (πέρασαν κάποτε από τα χέρια μου και τα ξέρω). Τα ενισχυτικά σου πάνε μάλλον προς την ίδια πλευρά ηχητικά.
Πάντως μου φαίνεται λίγο απίθανο τα studio 5 να μη φορτίζουν ένα χώρο 18τ.μ.

Αν σου λείπει το χαμηλό παίξε με τη θέση των ηχείων, όπως λέει και ο Bhutia. Δες επίσης και τις φάσεις των καλωδίων ρεύματος και ηχείων, γιατί αν είναι ανάποδα, συνήθως κόβουν μεσοχαμηλά.

Αν πάντως σε ενοχλούν τα πρίμα, δεν φταίνε τα ηχεία σου αλλά κάτι άλλο στην αλυσίδα. Αντικατέστησε οπωσδήποτε τους μαμίσιους βραχυκυκλωτήρες με κάτι καλύτερο.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Re: Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

Πρώτη κίνηση:Πειραματίσου τόσο με τη θέση των ηχείων όσο κι εκείνη της ακρόασης.Επίσης δοκίμασε να διευθετήσεις τα ηχεία με αποδεκτό τρόπο κατά μήκος της μεγαλύτερης διάστασης του δωματίου,στην περίπτωση που είναι τοποθετημένα κατά μήκος της μικρότερης.
Εκτος του να αλλάξει η θέση ακροασης με αποτέλεσμα να ¨πετυχουμε¨ sweet spot χωρίς ακυρώσεις, και να ειναι μακριά τα ηχεία απο τις πρώτες ανακλάσεις των πλαγίων τοίχων, προσφέρει κάτι άλλο η τοποθέτηση στη μεγάλη διάσταση;
συγγνωμη για την απορία που σίγουρα εχει απαντηθεί αλλού...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

Εκτος του να αλλάξει η θέση ακροασης με αποτέλεσμα να ¨πετυχουμε¨ sweet spot χωρίς ακυρώσεις, και να ειναι μακριά τα ηχεία απο τις πρώτες ανακλάσεις των πλαγίων τοίχων, προσφέρει κάτι άλλο η τοποθέτηση στη μεγάλη διάσταση;...
Αναφέρθηκες ήδη στην πρώτη πιθανή έκβαση.Αυξάνεται ο ρόλος του άμεσου ήχου στην αντίληψη του σήματος.Πρόσεξε τη θέση ακροατή πλησίον του οπισθίου τοίχου.


Η δεύτερη,καλεί τον ακροατή σ'ένα ψυχοακουστικό παιγνίδι με την πίεση και σωματιδιακή ταχύτητα των ρυθμών συντονισμού στις χαμηλές συχνότητες,ούτως ώστε να βρει θέσεις που θα εξασφάλιζαν ισχυρότερη αντίληψη περιέλιξης από την ενέργεια των χαμηλών:
http://www.davidgriesinger.com/asa05.pdf


 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Δυστυχώς ο χώρος σου είναι σχετικά μικρός και λογικό να είναι αρκετά προβληματικός...όπως λένε και αποπάνω, παίξε με την θέση ακρόασης και τις θέσεις των ηχείων και θα μπορέσεις να βελτιώσεις αρκετά την κατάσταση...πιθανότατα τώρα να κάθεσαι σε σημείο μεγάλων ακυρώσεων των χαμηλών και κατά συνέπεια σου ακούγονται τονισμένες οι υπόλοιπες συχνότητες...μπορείς να ανεβάσεις κανα σχεδιάγραμμα του χώρου και του πού κάθεσαι σε αυτόν, καθώς και της θέσης των ηχείων? Επίσης, τί έχεις από χαλιά, κουρτίνες, τζάκι πιθανόν, αν οι τοίχοι είναι απο γυψοσανίδα κλπ. Κάνε μια σχετικά αναλυτική περιγραφή αν δεν βαριέσαι να έχουμε πολλές πληροφορίες...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ευχαριστω για τις σκεψεις σας
συνεχιζω μελετωντας και δοκιμαζοντας....μερικες λεπτομερειες ακομα ,
ο χωρος μου εχει 5,5 μ μηκος 2,85 μ πλατος και 3,1 μ υψος
τα ηχεια ειναι τοποθετημενα κατα πλατος του χωρου δηλαδη στην διασταση 2,85
ο αξονας των μεγαφωνων τους ειναι σε αποσταση 1,54 μ απο τον πισω τοιχο------0,54 μ απο τους πλα'ι'νους (αλλα 0,3 μ απο την προσοψη βιβλιοθηκων(δισκοθηκων))
τα ηχεια μεταξυ τους εχουν αποσταση 1,8 μ και απο την θεση ακροασης 2,7 μ
ο χωρος διαθετει χαλι αμεσως μπροσατα απο τα ηχεια και μεχρι τη θεση ακροασης και επισης 4 βιβλιοθηκες-δισκοθηκες (1,9 χ0,6χ0,3) οι 3 απο τις οποιες ειναι στον ενα τοιχο και μια μονο στον απεναντι, επισης ενα γραφειακι κι αυτα ειναι ολα
δεν μπορω να τοποθετησω το ολον στο μηκος του δωματιου -ειναι εξαιρετικα αβολο
οι βραχυκυκλωτηρες εχουν φυγει χρονια απο τα ηχεια τα οποια ειναι διπλοκαλωδιωμενα με audioquest-indigo ,καλωδιο ειδικο για διπλοκαλωδιωση (....τρομαρα μου !!) ,οποτε και δεν τιθεται θεμα λαθος συνδεσης των ηχειων (??? θα τα χα καψει....σωστα?)
με τις φασεις στα καλωδια ρευματος ....το παλευω....θελει οργανωση....
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

Να μιλήσεις με τον Κ Φ , είναι και Καστρινός.

Στον back μη δώσεις πολύ σημασία, είναι ικανός να σε βάλει να γκρεμίσεις το μισό σπίτι.

:roflmao:

φιλε Oldy παιρνω ενα κομπρεσερ και ερχομαι.:gotcha:


οχι ενταξη μαλλον με μετακινηση των ηχειων και τις θεσης ακροασης θα γινη δουλεια.ξεκινα απο τη θεση ακροασης και πηγαινε μπρος πισω να βρεις που εχεις το περισσοτερο χαμηλο.αν δεν σε φταση μετακινησε και τα ηχεια σου προς τα πισω
πιο κοντα στον πισω τοιχο και βλεπουμε.

edit εκανα μερικους υπολογισμους βαλε τα ηχεια 0.57 απο τους πλαινους τοιχους και 1.1 απο τον πισω.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ασε...εχει πιαστει η μεση μου στο μπρος πισω και μετα πρεπει να ακουω και χαλαρος...γυρισα και την πριζα στον τελικο και.....ακουω.....δεν θα πω τιποτα ακομα.......

αλλα ,να σου πω,φερτο το ρημαδι το κομπρεσερ.......αμα ριξουμε τους τοιχους κατω, δεν θα χουμε ανηχο'ι'κο θαλαμο ? αμ πως !!!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

οποτε και δεν τιθεται θεμα λαθος συνδεσης των ηχειων (??? θα τα χα καψει....σωστα?)
Με λάθος πολικότητα δεν καίγονται , απλώς δεν έχουν μπάσο.
Κάνε balance και δες αν έρχεται το χαμηλό όταν παίζει το ένα ηχείο.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

ασε...εχει πιαστει η μεση μου στο μπρος πισω και μετα πρεπει να ακουω και χαλαρος...γυρισα και την πριζα στον τελικο και.....ακουω.....δεν θα πω τιποτα ακομα.......

αλλα ,να σου πω,φερτο το ρημαδι το κομπρεσερ.......αμα ριξουμε τους τοιχους κατω, δεν θα χουμε ανηχο'ι'κο θαλαμο ? αμ πως !!!
μπα δε το λεει για αυτο ο νικος αλλα γιατι εχω γκρεμιση το δικο μου.

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?97878-%C5%CD%C1-%C1%CB%CB%C9%D9%D4%C9%CA%CF-SUBWOOFER

μην παιδευεσαι λοιπον με το κουβαλημα βαλτα στις διαστασεις που σου γραφω που δεν ειναι στη τυχη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

βαλτα στις διαστασεις που σου γραφω που δεν ειναι στη τυχη.
Eίναι ο πλέον εφικτός-γιά τις διαστάσεις και τη δεδομένη χωροταξία- ΄΄κανόνας των πέμπτων΄΄.Υπάρχει και παραλλαγή αυτού με τη μεσολάβηση της χρυσής τομής.
http://www.laventure.net/tourist/speaker_placement.htm

Επίσης τα ερμάρια αποθήκευσης των δίσκων θα ήταν χρήσιμο να διαμοιραστούν ανά δύο και με κατοπτρική τοποθέτηση στις πλαϊνές επιφάνειες.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Eίναι ο πλέον εφικτός-γιά τις διαστάσεις και τη δεδομένη χωροταξία- ΄΄κανόνας των πέμπτων΄΄.Υπάρχει και παραλλαγή αυτού με τη μεσολάβηση της χρυσής τομής.
http://www.laventure.net/tourist/speaker_placement.htm

Επίσης τα ερμάρια αποθήκευσης των δίσκων θα ήταν χρήσιμο να διαμοιραστούν ανά δύο και με κατοπτρική τοποθέτηση στις πλαϊνές επιφάνειες.
ουι μεσιε:smile:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

ΧΩΡΙΖΩ !!!!!!!!!!!
ετοιμασε το κομπρεσερΡΡΡ !!!!!!!
 


Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Τις καλησπερες μου στις Αρχανες. Καταγομαι απο Αρχανες.:wink:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

ΧΩΡΙΖΩ !!!!!!!!!!!
ετοιμασε το κομπρεσερΡΡΡ !!!!!!!
χαχαχα και στο ειπε ο νικος να μη μου δωσεις σημασια.

οποτε θελεις εισαι ευπροσδεκτος για ταινια.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

ΧΩΡΙΖΩ !!!!!!!!!!!
ετοιμασε το κομπρεσερΡΡΡ !!!!!!!
Τις καλησπερες μου στις Αρχανες. Καταγομαι απο Αρχανες.:wink:
Εεεε ρε κάτι ρακές που έχω πιεί στις Αρχάνες!!!
RESPECT στην Κρήτη!
Γκρεμίστε τα όλα!!!!!!!!:lolsign:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top