Μια απορια με minidsp

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Καλησπερα

Σκεφτομαι για την αγορα minidsp.

Επειδη ομως παιζω πλεον με player/streamer ειδα οτι μονο το ddrc22a υπαρχει στην αγορα(διορθωστε με εαν κανω λαθος) αλλα δεν υπαρχει στο site πλεον.

Αυτο βεβαια μπαινει αναμεσα στην πηγη και στο ενισχυτη πραγμα που μου κανει εντυπωση διοτι θα αλλαζει ο ηχος αναλογα την πηγη σου. Βεβαια καπου διαβασα οτι δεν παιζει ρολο μιας και αυτο δεν διορθωνει το συστημα σου αλλα τον χωρο σου. Παραλληλα παλιοτερα που δοκιμασα minidsp θυμαμαι οτι το βαλαμε πανω στο ντακ....που νομιζω αυτο εινι το νοημα.

Οποτε με την δικη μου λογικη η συσκευη 22α κανει μερικη(;) διορθωση(;).

Εχει καποιος αποψη;

Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Στην ουσία κόβει εξαρσεις του ήχου βάση του χώρου
Εάν ξέρεις να το χειριστείς βέβαια ...
Στη ουσία μπαίνει η ανάμεσα στον τελικό με προενισχυτη
η
Μεταξύ πηγής ολοκληρώμενου .
Εάν έχεις μεγαλα προβλήματα στον χώρο μην περιμένεις και θαυματα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.340
Αν χρησιμοποιείς streamer συνδεδεμένο σε dac, μπορείς να παρεμβάλλεις ενα ddrc 22d.
Αν το streamer σου ειναι και dac το ίδιο, δεν εχεις καλή λύση.
Αλλη επιλογή είναι το streamer της minidsp, να αντικαταστήσει αυτό που έχεις.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Δεν περιμενω σιγουρα θαυματα....παλιοτερα ειχα το deq 2496. Εκανε δουλιτσα...αλλα απο οτι πληροφορηθηκα μου ειπαν οτι δεν κανει την ιδια δουλεια με το minidsp....διοτι το minidsp επεμβαινει και στο timing.ισχυει;
Γι αυτο και σκεφτηκα να το παρω.

Ναι ειναι μαζι στρεαμερ και ντακ. Τι εννοεις δεν εχω καλη λυση.το ddr22α δεν ειναι καλη λυση;

Τελος ο ιδιος φιλος μου ειπε εαν μπορω στην ψηφιακη εξοδο που εχει το στρεαμερ να τροφοδοτησω το ντακ του.

Σας ευχαριστω
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ακριβως.εχεις δικιο.μπορουμε να το μαθουμε;

Επισης εγω εχω το 851n..... απο την ψηφιακη εξοδο εαν την βαλω στην usb in(ντακ) για να βγαλω ηχο απο xlr ή καπως αλλιως;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.340
Αν εχεις dac,
μπορείς να παρεμβάλλεις ενα ddrc 22d
μεταξύ της ψηφιακής εξόδου του 851 και της εισόδου του dac

Το Dirac δουλεύει σε ψηφιακό επίπεδο. Καλο ειναι το σήμα που πηγαίνει στο minidsp να ειναι ψηφιακό για να αποφεύγονται οι τζάμπα μετατροπές.
 


Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
απο το 851 πας στον ενισχυτη;
αν ναι τοτε μπορεις μονο σε αναλογικο επιπεδο να παιξεις
αν χρησιμοποιησεις την ψηφιακη εξοδο του και πας στο dirac χρειαζεσαι αλλο ενα dac μετα και αυτο δεν μπορει να ειναι το 851
δεν βλεπω δηλαδη να εχει δυνατοτητα να παρεμβαλεις μια συσκευη στο ψηφιακο επιπεδο.

θα μπορουσες ισως να δοκιμασεις το αναλογικο και αν κερδιζεις περισσοτερα απο οσα θα χασεις να σκεφτοσουν την λυση του shd που σιγουρα θα παρεμβαλε λιγοτερες μετατροπες στο σημα σου.

πιστευω οτι τοσο το ddrc οσο και το 851 ειναι κινησημα σαν μεταχειρισμενα
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
απο το 851 πας στον ενισχυτη;
αν ναι τοτε μπορεις μονο σε αναλογικο επιπεδο να παιξεις
αν χρησιμοποιησεις την ψηφιακη εξοδο του και πας στο dirac χρειαζεσαι αλλο ενα dac μετα και αυτο δεν μπορει να ειναι το 851
δεν βλεπω δηλαδη να εχει δυνατοτητα να παρεμβαλεις μια συσκευη στο ψηφιακο επιπεδο.

θα μπορουσες ισως να δοκιμασεις το αναλογικο και αν κερδιζεις περισσοτερα απο οσα θα χασεις να σκεφτοσουν την λυση του shd που σιγουρα θα παρεμβαλε λιγοτερες μετατροπες στο σημα σου.

πιστευω οτι τοσο το ddrc οσο και το 851 ειναι κινησημα σαν μεταχειρισμενα
Σε ευχαριστω...δλδ δεν γινεται απο την spdif coaxial out να βαλω το dsp και υστερα απο το dsp να παω στην usb in?! Δλδ η θα δεχεται ηχο το ντακ η θα βγαζει...καλα τα λεω;
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
δεν πιστευω οτι γινεται αυτο
θεωρω οτι η εξοδος ειναι μετα την οποια εισοδο αρα αδυνατο
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ωραια οποτε για υπολιστη σε συνδεση με ντακ πιο μοντελο κανει;

Ή γινεται μονο με ενα μικροφωνο και την αγορα του προγραμματος;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.340
Από υπολογιστή ειναι προφανως η πιο οικονομική λύση, μέσω software
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.138
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top