Μια βοήθεια: Θέμα με τις επαφές σε ένα HTC One M8S

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους

Έχω αυτή τη συσκευή λίγο χρονικό διάστημα, "κληρονομιά" από τον γιο μου, όταν η προηγούμενη, ένα MS Lumia 640 XL LTS, απλά σταμάτησε να με καλύπτει, όταν η Microsoft εγκατέλειψε ουσιαστικά την υποστήριξή της.

Μέχρι σήμερα το μεσημέρι όλα πήγαιναν φυσιολογικά, αν και το εν λόγω τηλέφωνο δεν το έχω και για πολύ εξωτικές χρήσεις. Σήμερα το μεσημέρι, κάνοντας μιαν αναζήτηση στις καταγεγραμμένες κλήσεις (τις οποίες φροντίζω να τηρώ στο ελάχιστο αποθηκευμένες, σβήνοντας τις διπλές και τριπλές προς τον ίδιο αριθμό ή ακόμα και εκείνες που ξέρω ότι δεν θα χρειαστεί να ξανακαλέσω άμεσα), παρατήρησα ότι πάρα πολλοί καταγεγραμμένοι αριθμού, που έχω επικοινωνήσει, εμφανίζονται ως "άγνωστοι".

Έκανα ένα γρήγορο έλεγχο στις Επαφές μου και παρατήρησα ότι ένα μεγάλο μέρος τους εμφανίζει μόνο τους αριθμούς ως Επαφή στο Viber, έχοντας αφαιρέσει οτιδήποτε αφορά φυσιολογική τηλεφωνική επαφή.

Δοκίμασα να κάνω έναν συγχρονισμό όλων των Επαφών μέσα από τον λογαριασμό μου στη Google, αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα. Επίσης, έχω κάνει 2-3 φορές επανεκκίνηση του τηλεφώνου, αλλά μια από τα ίδια. Η μόνη επιλογή, που προς το παρόν φαίνεται να έχω, είναι να ελέγξω έναν-έναν τους "άγνωστους αριθμούς" και να τους καταχωρήσω ξανά, έναν-έναν, στις Επαφές.

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ή που δεν γνωρίζω ή που κάνω λειψό ή λάθος, προκειμένου να αποφύγω αυτή την επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία και να επαναφέρω τους "άγνωστους" αριθμούς στη φυσιολογική - πρώην καταχωρημένη - θέση τους;

Ευχαριστώ.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Μπες από τον υπολογιστή στο contacts.google.com
Δες αν εκεί στις δείχνει σωστά με τα ονόματά τους, κλπ.
Αν και εκεί δεν φαίνονται τα ονόματα, την έκατσες :D
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
μήπως κάποιες επαφές είναι στην μνήμη της sim ή στην μνήμη τηλεφώνου τις προηγουμένης συσκευής?
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μπες από τον υπολογιστή στο contacts.google.com
Δες αν εκεί στις δείχνει σωστά με τα ονόματά τους, κλπ.
Αν και εκεί δεν φαίνονται τα ονόματα, την έκατσες :D
Τις δείχνει. Όχι όλες όμως.
Και μάλλον λείπουν αυτές, των οποίων οι πρόσφατες καταχωρημένες κλήσεις παρουσιάζονται ως άγνωστοι αριθμοί.
μήπως κάποιες επαφές είναι στην μνήμη της sim ή στην μνήμη τηλεφώνου τις προηγουμένης συσκευής?
Δε ισχύει κάτι τέτοιο.
Η μεταφορά των επαφών από την προηγούμενη συσκευή είχε γίνει κανονικά, πριν αρκετό καιρό, και μέχρι προχθές τις έβλεπα κανονικά.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα πάλι κι από δω.

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Για κάποιο λόγο, είχαν χαθεί πολλές (αν όχι όλες) οι επαφές που είχαν προέλθει από τον συγχρονισμό των επαφών του λογαριασμού μου στο Outlook, όπως είχαν καταχωρηθεί σε αυτόν, όταν είχα το προηγούμενο κινητό, το Lumia 640XL, που ως γνωστόν, φοράει Windows 10 Mobile.

Μολονότι είχα κάνει τη μεταφορά με συγχρονισμό του λογαριασμού μου, για κάποιον άγνωστο λόγο αυτός είχε απενεργοποιηθεί και δεν μπορούσα να τον ενεργοποιήσω με τίποτα. Αναγκάστηκα να τον διαγράψω και μετά να τον ξαναδημιουργήσω στο παρόν τηλέφωνο. Μετά τη δημιουργία του, έγινε συγχρονισμός των λογαριασμών και οι επαφές επανήλθαν, με αποτέλεσμα να μπορώ να πλέον να δω όλες τις καταχωρημένες κλήσεις κανονικά, με τα ονόματά τους.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Καλό βράδυ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.900
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top