Μια εξαιρετική αναβάθμιση

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Καλημέρα σε όλους.
Ο λόγος αυτού του θέματος είναι να περιγράψω την προσωπική μου εμπειρία και δεν αποτελεί διαφήμιση, ούτε πεδίο διαφωνίας, οπότε παρακαλώ όχι αρνητικά σχόλια.

Έχω στην κατοχή μου το γνωστό τελικό ενισχυτή λυχνίας, Τασακιρίδης Απόλλων πρώτης γενιάς. Παρουσιάσεις και κριτικές υπάρχουν αρκετές στο διαδίκτυο.
Στην επιλογή μου αυτή καθοριστικό ρόλο είχε η δυνατότητα του άμεσου σέρβις που έχει κάποιος από αυτόν τον κατασκευαστή.

Τη πρώτη φορά που πήγα τον ενισχυτή για έλεγχο στους αδερφούς Τσακιρίδη, ο Κώστας μου ανέφερε για κάποιοες αναβαθμίσεις που παίρνει ο Απόλλωνας και βελτιώνουν σημαντικά την απόδοση του. Η συμβουλή του παρ όλα αυτά ήταν ακουσέ τους, χόρτασέ τους και μόλις αρχίσει κάτι να σε χαλάει φέρε τους να τους αναβαθμίσουμε. Και πράγματι έτσι έκανα.

Μετά από ένα χρόνο λοιπόν τους επισκέφτηκα ξανά στο χώρο τους αποφασισμένος για μια αναβάθμιση. Ύστερα από ολιγόλεπτη συζήτηση με τον Κώστα συμφωνίσαμε να αλλάξουμε τους μετασχηματιστές εξόδου και τους πυκνωτές πολυπροπυλενίου στη ζεύξη των βαθμίδων, που κατά τη γνώμη του είναι και οι πιό σημαντικές αλλαγές που μπορούν να γίνουν. Το κόστος της αναβάθμισης στα 360 ευρώ.

Υστερα απο λίγες μέρες και αφού όλα πήγαν ρολό'ι' οι Απόλλωνες ήταν έτοιμοι και ξανά πίσω στο σπίτι τους. Το εσωτερικό τους πλέον είναι έτσι

20190226_162835.jpg
20190226_162850.jpg


Οι πυκνωτές πολυπροπυλενίου αντικαταστάθηκαν από τους λευκούς mundorf και ο μετασχηματιστής εξόδου που έχει άλλα τυλίγματα και μια έξοδο πλέον στα 6ohm.

Το αποτέλεσμα.....
Η ακουστική εμπειρία έγινε πιο ρεαλιστική. Η εικόνα βελτιώθηκε και λεπτομέριες βγήκαν στην επιφάνεια. Έχω την αίσθηση οτι ο ενισχυτής απέκτησε καλύτερη ακρίβεια και ταχύτητα, κάτι που είναι φανερό σε κομμάτια με πολλά όργανα, ο διαχωρισμός είναι πιο σαφής απο πριν. Στα χαμηλά πλέον ο ενισχυτής έχει καλύτερο έλεγχο, τα μπάσα έγιναν πιο σφιχτά και γρήγορα ενώ φωνές και πνευστά απέκτησαν μοναδική φυσικότητα.

Συμπέρασμα. η συγκεκριμένη αναβάθμιση αξίζει και με το παραπάνω! Συγχαρητήρια στους αδερφούς Τσακιρίδη που δεν σταματούν να βελτιώνονται και να προσφέρουν τέτοια μηχανίματα σε αυτές τις τιμές.
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Είναι γνωστή σε όλους η εξυπηρέτηση και η ευγένεια των παιδιών καθως και και η αξία των μηχανημάτων τους διεθνώς.

Εγώ έχω τις Αρτέμιδες και πρόσφατα απέκτησα έναν Αίολο πρώτης γενιάς και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Και μένα μου είπαν ότι μπορώ να τον αναβαθμίσω όποτε θέλω.
Αυτό είναι το πιο σημαντικό να ξέρεις ότι είναι πάντα εκεί κάθε στιγμή για ότι χρειαστείς.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το να εχεις τον κατασκευαστη διπλα σου...........................οχι τον ντηλερ.
Εχω μηχανηματα τους απο το 1996 και οποτε παρουσιασθηκε θεμα (μια ή δυο φορες μονο στα τοσα χρονια) υπηρξε η καλυτερη αντιμετωπιση .
Εχω αυτη τη στιγμη ενα custom μηχανημα με 2 X 211 λυχνιες στο καναλι, φουλ αναβαθμισμενο και ειναι απιστευτο το πως παιζει.
[DOUBLEPOST=1551267018][/DOUBLEPOST]
IMG_20180906_230435.jpg
 







platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Τα κιτρινα αυτοκολλητα ηταν η αριθμιση των λυχνιων καθοτι ταξιδευουν χωρις τις λυχνιες πανω τους τα μονομπλοκ.
Η σχεδιαση ειναι τριοδικο Paralell Single Ended class A 50 βατ στο καναλι.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Τα κιτρινα αυτοκολλητα ηταν η αριθμιση των λυχνιων καθοτι ταξιδευουν χωρις τις λυχνιες πανω τους τα μονομπλοκ.
Η σχεδιαση ειναι τριοδικο Paralell Single Ended class A 50 βατ στο καναλι.
Τάξη Α 50 βατ στο κανάλι και λάμπα!! Εδώ είναι σοβαρά τα πράγματα.
Μπράβο φίλε να είσαι καλά να τα χαίρεσαι. Φαντάζομαι πως θα παίζουν;):)
 







Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Από τις καλύτερες επιλογές όσον αφορά την ενίσχυση.
Ίσως όμως τα συνηθισμενα ηχεία δεν μπορουν να αξιοποιήσουν στο έπακρο
τις δυνατοτητες παρόμοιων ενισχυτων.
Τα ηχεία κόρνας είναι μονόδρομος σε αυτό το επίπεδο.
Την εξαιρετική αναβάθμιση την έκανε τελικά .....ο platon!!
Καλες ακροάσεις.....
 
Last edited:

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Να είσαι καλά φίλε να τα χαίρεσαι
Ευχαριστω πολυ.



Από τις καλύτερες επιλογές όσον αφορά την ενίσχυση.
Ίσως όμως τα συνηθισμενα ηχεία δεν μπορουν να αξιοποιήσουν στο έπακρο
τις δυνατοτητες παρόμοιων ενισχυτων.
Τα ηχεία κόρνας είναι μονόδρομος σε αυτό το επίπεδο.
Καλες ακροάσεις.....
Ευχαριστω πολυ.
Τις κορνες (Αvantgarde) δεν τις εχω πια............παω ομως στου φιλου και τις ακουω.

Αυτα παιζουν με ηχεια του Νικου Μπουλαματση.... http://www.geometricharmony.com/ σε μια Custom κατασκευη . Ειναι 95-96 db
IMG_20180822_232338.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Από τις καλύτερες επιλογές όσον αφορά την ενίσχυση.
Ίσως όμως τα συνηθισμενα ηχεία δεν μπορουν να αξιοποιήσουν στο έπακρο
τις δυνατοτητες παρόμοιων ενισχυτων.
Τα ηχεία κόρνας είναι μονόδρομος σε αυτό το επίπεδο.
Την εξαιρετική αναβάθμιση την έκανε τελικά .....ο platon!!
Καλες ακροάσεις.....
Χωρίς να είμαι ειδικός και εφόσον όσο ζεις μαθαίνεις θα ήθελα εξήγηση στο γιατί σε 50 βατ τάξη Α και με ικανή τροφοδοσία ( υποθέτω ) είναι η κόρνα μονόδρομος;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.156
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top