Μια μικρή εμπειρία από Qobuz

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το Qobuz είναι μια online μουσική βιβλιοθήκη, η οποία λανσάρεται πάνω από το Tidal όσον αφορά την ποιότητα και μας προσφέρει υπηρεσίες streaming σε υψηλή ανάλυση, υψηλότερη του CD, φτάνοντας στο 24/192 σε κάποιες περιπτώσεις. Φυσικά υψηλότερες είναι και οι τιμές, γι αυτόν που θέλει να τα έχει όλα και όσα είναι διαθέσιμα σε υψηλή ανάλυση, πακέτο το οποίο κοστίζει 24,99 ευρώ το μήνα και ονομάζεται Studio, ενώ υπάρχει και ένα ακόμα ακριβότερο πακέτο, το οποίο σου προσφέρει ότι και το studio αλλά και δυνατότητα αγοράς τραγουδιών, σε μειωμένη τιμή με ετήσιο αυτή τη φορά κόστος 299,99 ευρώ με την ονομασία Sublime+. Φυσικά, υπάρχει διαθέσιμη δυνατότητα για FLAC 16/44 στα 19,99 ευρώ και στα 9,99 σε ποιότητα mp3 320 Kbps.

Φυσικά δεν είναι διαθέσιμη, ακόμα, στην Ελλάδα αλλά μιας και το γROON στην τελευταία αναβάθμισή του το υποστηρίζει, σκέφτηκα να κάνω κανα δυο πατέντες μπας και καταφέρω να ακούσω και να δω τη βιβλιοθήκη του έτσι για να χουμε να λέμε κάτι.

Με τη δοκιμή μέσω του PureVPN, στο οποίο έχω συνδρομή, και σύνδεση στη Γαλλία, έγινε κανονικά η εγγραφή αφού δεν είναι τόσο σφιχτά τα πράγματα όπως το Netflix για παράδειγμα για τους εξυπνόπουλους σαν εμένα για σύνδεση μέσω VPN, και ξεκίνησα τη δοκιμαστική έκδοση του Sublime+ πακέτου διάρκειας ενός μήνα.

Το Roon στο σπίτι τρέχει πάνω σε ένα NAS της Qnap, το οποίο εξίσου εύκολα συνδέθηκε μέσω του PureVPN σε server στη Γαλλία απευθείας και εισάγοντας τα credentials στις ρυθμίσεις απέκτησε πρόσβαση στο πακέτο στο οποίο είμαι εγγεγραμμένος και μπορώ να βλπεπω τη βιβλιοθήκη αλλά και φυσικά να ακούω τις μουσικές που έχει η δική τους βάση

Αυτή τη στιγμή κάθομαι στον υπολογιστή και μέσω της εφαρμογής του ROON ακούω τη μουσική του Qobuz

qobuz1.png

[DOUBLEPOST=1548713599][/DOUBLEPOST]Η ποικιλία που προσφέρει δεν είναι και πάρα πολύ μεγάλη, εκ πρώτης όψεως αν και είναι πολύ νωρίς για να το κρίνω σε σχέση με το Tidal παντα, ενώ η ποιότητα σε ένα δυο τραγούδια που άκουσα κλεφτά και από τις δυο πλατφόρμες είναι πανομοιότυπη. Στο Qobuz, τα MQA κομμάτια του Tidal, μεταφράζονται στην αντίστοιχη FLAC έκδοσή τους με υψηλότερη δειγματολειψία, κάτι που είναι πιο ευπρόσδεκτο όταν δεν έχεις μηχανάκι να αποκωδικοποιεί τις χαζομάρες τους.

Η ταχύτητα με την οποία έρχονται τα κομμάτια από το Qobuz είναι μεγαλύτερη και υπάρχει λιγότερη αναμονή για την αναπαραγωγή σε σχέση με το Tidal, γεγονός που το κάνει λίγο πιο ευχρηστο.

Σε λίγες μέρες που θα έχω ακούσει κατιτίς παραπάνω, θα γράψω τις εντυπώσεις μου, έτσι για να χουμε να συζητάμε βρε παιδί μου.
 





Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Εκτος απο ολα αυτα τα σάιτ για ενοικιαση μουσικης, υπαρχουν και πολλα usenet με μηνιαια πληρωμη και κατεβαζεις παπαδες...;)
 




Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Επίσης για να κατανοήσω.
Ο Χ ψ καλλιτέχνης πάει στο στούντιο και ηχογραφεί με μια συγκεκριμένη δειγματοληψία που του δίνετε ανάλογα τον εξοπλισμό που έχει το στούντιο.Σωστα?
Ξαναγράφει αργότερα τα κομμάτια αλλού με άλλη ανάλυση?
Δεν νομίζω.Τοτε πως λένε για μεγαλύτερης ανάλυσης κομμάτια?
Απλά μάλλον δουλεύει σαν το τεχνικό upscaling.
Και επίσης να πω και κάτι
Γιατί να πληρώνω την ώρα που υπάρχει το youtube νόμιμα σε καλουτσικη ποιότητα?
Ο χρόνος που έχω να αφιερώσω είναι λίγος για ακρόαση
Δειγματιζω στο you tube και επιλέγω τι μου αρέσει και παραγγέλνω cd από έξω .
Μου αρέσουν να ξεφυλλιζω εσωφυλλα να διαβάζω λεπτομέρειες να βλέπω φωτό παράλληλα την ώρα που το ακούω.
Έτσι και αλλιώς πάνω από 2 cd το μήνα δεν πρόκειται να ακούσω σοβαρά.
Πάνω κάτω τα ίδια λεφτά κοστίζουν και μου μένει το ακριβές αντίγραφο.
Είναι σαν τα έργα τέχνης.
Θα νοικιαζες ποτέ μια ψηφιακή φωτο στην τηλεόραση ένα πίνακα ζωγραφικής την ώρα που μπορείς με τα ίδια λεφτά να τον έχεις στον τοίχο σου???
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Σήμερα, ψάχνοντας λίγο παραπάνω τη βιβλιοθήκη του Qobuz να δω τι στο καλό υπάρχει εκεί μέσα, είπα να δοκιμάσω και μια τσαχπινιά. Να δοκιμάσω να τραβήξω δεδομένα, χωρίς να έχω VPN σύνδεση ενεργή.

Ε λοιπόν παίζει! Εδώ και καμια ώρα διαλέγω διάφορα κομμάτια και ακούω κανονικά, χωρίς να εμφανίζεται κάποιο μήνυμα και χωρίς να μου κλείνει το Roon.

Μεγάλη ποικιλία σε κλασική μουσική βλέπω και αρκετά άλμπουμ σε υψηλή ανάλυση, με μια γρήγορη ματιά.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το Qobuz ανακοίνωσε στους αμερικανόβλαχους ότι καταργεί το steaming του μίζερου mp3, στας ευρώπας δεν έχει κάνει ακόμα τέτοια ανακοίνωση, και ρίχνει τις τιμές στα τάρταρα προσφέροντας streaming με 14,99 ντάλαρς το μήνα ή σε ετήσιο πακέτο που βγαίνει 12.5 ντάλαρς το μήνα, φυσικά σε χαη ρεζολούσιο μέχρι 24/192.
Πληροφορίες εδώ

Ξανακάνοντας λογαριασμό με ένα VPN μεσω αμερικανικής IP, μας δίνει τη δυνατότητα να εκμεταλλευτούμε αυτή την προσφορά και ισχύει ότι και πριν. Δουλεύει χωρίς να κοιτά IP, μόνο για την εγγραφή χρειαζόμαστε το VPN.

Διαδώστε!!!!!1111!11
 
Last edited:


D

Deleted member 35

Guest
Σήμερα, ψάχνοντας λίγο παραπάνω τη βιβλιοθήκη του Qobuz να δω τι στο καλό υπάρχει εκεί μέσα, είπα να δοκιμάσω και μια τσαχπινιά. Να δοκιμάσω να τραβήξω δεδομένα, χωρίς να έχω VPN σύνδεση ενεργή.

Ε λοιπόν παίζει! Εδώ και καμια ώρα διαλέγω διάφορα κομμάτια και ακούω κανονικά, χωρίς να εμφανίζεται κάποιο μήνυμα και χωρίς να μου κλείνει το Roon.

Μεγάλη ποικιλία σε κλασική μουσική βλέπω και αρκετά άλμπουμ σε υψηλή ανάλυση, με μια γρήγορη ματιά.
Επανέρχομαι ένα χρόνο μετά. Αποφάσισα να το κάνω και εγώ αλλά δυστυχώς δεν παίζει. Βγάζει σφάλμα δικτύου.
 


D

Deleted member 35

Guest
Σήμερα το πρωί αποφάσισα να κάνω μερικές άλλες δοκιμές. Το πέρασα στο audirvana και άρχισε να παίζει mp3 διάρκειας μερικών δευτρεολεπτων. Το πέρασα στο κινητό στην εφαρμογή musiccast και τα ίδια. Στο τέλος δοκίμασα να το βάλω και στο bubbleupnp και εκεί είδα τελικά τι συμβαίνει. Δεν θεωρεί το trial σαν κανονική συνδρομή. Οπότε θα το ενεργοποιήσω κανονικά και θα επανέλθω.
 



Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Καιρός ήταν


Κανείς ενδιαφερόμενος; ;)
Μέσα και εγώ να γίνουμε οικογένεια. Με προβληματίζει λίγο αυτό βέβαια:

Family members in the same home can share up to 6 Qobuz HD streaming accounts with 1 subscription. Try free for a month, then only $24.99/month.

Μήπως υπάρχει κάποιος μηχανισμός που ελέγχει το IP range του καθενός μας ενώ με το VPN τα πράγματα δεν γίνονται περίπλοκα? Έχουμε feedback?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.338
Reaction score
79.281
Αν βγει άκρη ενημερώστε, ενδιαφέρομαι και εγώ
 
  • Like
Reactions: PMC


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.414
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top