Μια φορά κι έναν καιρό...

Status
Not open for further replies.

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω το δικό μου "ταξίδι" προς τον πιστό ΗΧΟ, περιγράφοντας χρονολογικά τις αλλαγές - βελτιώσεις των μηχανημάτων. Προφανώς το φωτογραφικό υλικό στην αρχή είναι ποιοτικά και ποσοτικά φτωχό...

Χοντρικά θα χώριζα το "ταξίδι" σε 2 περιόδους:

1977 - 1993: Αναπαραγωγή από ηλεκτροδυναμικά ηχεία.
1994 - σήμερα: Αναπαραγωγή από ηχεία πανελ (Η/Σ - Μ/Σ)


* 1968: Philips, φορητό πικ-άπ, μπαταρίας ρεύματος με 6 ή 8 μεγάλες μπαταρίες. Πρώτοι 45άρηδες δίσκοι των Beatles “Yellow submarine” και από Ελληνικα, δίσκοι της Μοσχολιού “τα τραίνα που φύγαν” κλπ...

* 1969 - 77: Μόνιμη εγκατάσταση στην Αθήνα. Ξύλινο έπιπλο Ραδιο-πικάπ Telefunken (10 δίσκων) με 2 μεγάφωνα ενσωματωμένα και επιπροσθετο στο ελεύθερο ράφι του ένα tape recorder της Grundig. Αργότερα πήρα και ένα stand alone μαγάφωνο και το έβαλα μακριά από το έπιπλο για μεγαλύτερη στερεοφωνική εικόνα! Μεγαλεία!!! χεχεχε...

Δεν έχω φωτογραφίες από την εποχή εκείνη... Τα μηχανήματα υπάρχουν ακόμα στο πατρικό μου.


* 1978 - 80: Tangent TM1 ηχεία 2-δρόμων, οδηγούμενα από έναν ραδιοενισχυτή JVC 2x40W, και πηγή ένα Rega Planar 3, με μία Ortofon vms 20E φωνογραφική κεφαλή κινητού μαγνήτη. Ολο το σύστημα αγορασμένο στο Λονδίνο όπου έκανα μεταπτυχιακά.



Rega Planar 3 (1978)


* 1981 - 84: Ηχεία DIY 3 δρόμων με ένα επιπλέον woofer 12" (παθητικό), οδηγούμενα από έναν custom made Quad ενισχυτή και ένα custom made προενισχυτή Meridian. Η πηγή πλέον έχει γίνει το όνειρο της ζωης μου, ένα Linn Sondek LP12 με τα σχετικά Nirvana - Valhalla και τον βραχίονα Linn Ittok LV II. Εκείνη την εποχή είμαι από τους πρώτους που προμηθεύομαι ψηφιακό μέσον, το Meridian MC 101 (ουσιαστικά Philips).



Τα DIY ηχεία (1984)


* 1985 - 93: Ηχεία τα KEF R.105 με τον περιστρεφόμενο δορυφόρο των μεσο-υψηλών, οδηγούμενα από τον ενισχυτή Bedini 50/50 (αγορασμένο στην Αμερική) και προενισχυτή τον Naim NAC32 custom made. H Vdh mc10 κεφαλή κινητού πηνίου έχει αντικαταστήσει την Ortofon, ενώ πικάπ παραμένει το Linn και CDplayer το Meridian.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
1994 - 2000

* 1994 - 95: Ηλεκτροστατικά ηχεία full range Audiostatic R100, οδηγούμενα από τους monoblock Klimo Kent 35 silver wired και προενισχυτή τον Sphinxs II, . Διατηρείται το ίδιο αναλογικό set-up αλλά το ψηφιακό αλλάζει με το EAD 1000 CDplayer.







* 1996: Τον Οκτώβριο του 95, αγοράζω τα ηλεκτροστατικά υβριδικά Martin Logan Questz, τα οποία οδηγούνται πλέον από τον ενισχυτή Rowland Model 8 (2 Χ 250 w/8 Ohms). Προενισχυτής ο επίσης Rowland consummate μαζί με τον phono και εξωτερικό τροφοδοτικό. Το ψηφιακό μου έχει γίνει το Wadia 8 (transport) και το Wadia 15 Decoding computer, ενώ το Linn αναβαθμίζεται με το Lingo p.su / Cirkus / Trampoline και η κεφαλή είναι μία vdh grasshopper II/L (γυμνή και σεξουλιάρικη...)



Rowland driving the ML Questz electrostatics.



vdh grasshopper II/L naked.


* 1997: Δεκέμβριος του 96, και στον εαυτό μου για τη γιορτή μου κάνω δώρο (ελεύθερος ήμανε ότι ήθελα έκανα...) τα μαγνητοστατικά Genesis 300 με 12 συνολικά woofers των 8", οδηγούμενα από τον σερβοενισχυτή Genesis 1,2 KW (4-κάναλος), και ribbon για τα μεσουψηλά, οδηγούμενα από τον ενισχυτή Rowland Μ8. Τρεις μήνες αργότερα, αγοράζω το πικάπ AAS Gabriel (μάζας με μαγνητική ανάρτηση), με βραχίονα τον Souther TQi παράλληλης μετατόπισης και κεφαλή την Clearaudio 'insider'. Η καλωδίωση είναι όλη transparent ultra και μετά reference (XLR και ηχείων)

(Θα βάλω σχετικές φωτο στο επόμενο post)
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από slides του HiTech που μου εκανε τη τιμή να παρουσίασει το συστήμα στο τεύχος Φεβρουαρίου 1997.





Πικάπ έχω ακόμα το Linn Sondek.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...





Αυτός ο Θόδωρος μου διέλυσε το σπίτι βρε παιδί μου...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...



Αντι για rack, πλάκα σπό τσιμέντο...



Σερβοενισχυτής Genesis και JRDG Model 8, επάνω σε πλάκα από γρανίτη.

Αυτό το τζάκι καημό τόχω. Δεν άναψε ποτέ...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...




φωτο κρυφή για το μάτι... :143:



Τα δίδυμα μου ενός έτους...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Ακόμα στο παλιό σπίτι...

* 1998 - April 2000: Ο ενισχυτής Rowland model 8 αναβαθμίζεται σε Model 8T (τοποθέτηση input transformers), ενω η καλωδίωση σταδιακά αλλάζει από Transparent 'reference' σε XLO 'signature' interconnects και Nordost 'SPM' καλώδια ηχείων.


_______________________
Ολα τα παραπάνω είναι πριν μετακομίσω στο σπίτι που βρίσκομαι σήμερα. Ο χωρος ακρόασης ήταν μικρότερος από τον τωρινό και λίγο χαμηλοτάβανος.
Η απόσταση μεταξύ των ηχείων ήταν λιγότερο από 2 μέτρα και η απόσταση ακρόασης γύρω στα 5 μέτρα!!! (Τότε βέβαια θεωρούσα ότι ακούω σωστά... :142:)




Είμαι ο Ινκογνιτος και... μολις τελείωσα (το πρώτο μέρος.... :126: )
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Μετακόμιση - rack - ηλεκτρική εγκατάσταση

Πριν από τη μετακόμιση σε μεγαλύτερο και ψηλότερο χώρο ακροάσεως, έπρεπε να έχω τελειώσει την κατασκευή ενός κατάλληλου rack και επίσης να φροντίσω (μιας και το καινούργιο σπίτι ήταν στη φάση της κατασκευής) για μια σωστή ηλεκτρική εγκατάσταση που θα τροφοδοτούσε το ηχητικό σύστημα.

1. Οσον αφορά λεπτομέρεις του rack έχω γράψει κάποια πράγματα σε αυτό το τοπικ:

- http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=69640&page=17 (από το post#164 και μετά)
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

2. Οσον αφορά την ηλεκτρική εγκατάσταση, βάζω μερικές φωτογραφίες από την κατασκευή του πατώματος, το "τρέξιμο" της τριφασικής ηλεκτρικής γραμμής και τον πίνακα:



 



skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...





Τα τρία πολύμπριζα για τις 3 φάσεις του ρεύματος που τρέχει μέσα από το καλώδιο που θάφτηκε κάτω από το πάτωμα, κατευθείαν από τον πίνακα.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Ο πίνακας του ρεύματος





Με κόκκινο δείχνονται οι 3 ασφάλειες των 35Α η καθεμιά που αφορουν το ηχητικό σύστημα.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Να και ο σιδερένιος σκελετός του rack που ήδη τοποθετήθηκε σε μελετημένη από πριν θέση και επάνω από τα 3 πολύμπριζα:



 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

και το κάτω μέρος του "ντυμένου" με ξύλο τριανταφυλλιάς rack και τα πολύμπριζα από κάτω:



 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Ευχαριστώ antkots! :119:

Για να σπάσω λίγο τη μονοτονία, λέω να βάλω κάποιους δίσκους που θεωρώ "to die 4" και θα επανέλθω λίγο αργούτσικα το βράδυ...

- Analogue

1. THE ROYAL BALLET 'Gala Performances' (ROHO/Ansermet, RCA Victor Living stereo LDS-6065, 2LP)
2. VENICE (ROHO/Solti, RCA Victor Living stereo LSC-6313, LP)
3. LISZT/ENESCO 'Rhapsodies' (RCA Victor SO/Stokowski, RCA Victor Living stereo LSC-2471, LP)
4. SIBELIUS 'Violin Concerto' (Chicago SO/Hendl - HEIFETZ, RCA Victor Living stereo LSC-2435, LP)
5. SAINT SAENS 'Symphony No#3 - ORGAN' (City of Birm SO/Fremaux, Klavier KS 526, LP)
6. MASSENET 'Le Cid Ballet Music etc.' (City of Birm SO/Fremaux, Klavier KS 522, LP)
7. ALBENIZ 'Suite Espanola' (LSO/Rafael de Burgos, DECCA SXL 6355, LP)
8. GRIEG 'Peer Gynt' (LSO/Fjeldstad, DECCA SXL 2012, LP)
9. MOUSSORGSKY 'The Power of the Orchestra' (Chesky Records RC30, LP)
10. STRAVINSKY 'Firebird' (LSO/Dorati, Mercury reissue LP)
11. Rachmaninoff 'Symphonic Dances' (DSO/Johanos, Athena LP)
12. STRAVINSKY/DEBUSSY 'Firebird'/'Afternoon of a Faun' (Los Ang. P.O/Leinsdorf, Sheffield Lab LAB-24, LP)
13. TCHAIKOVSKY 'Capriccio Italien' (RCAVSO/Kondrasin, LSC2323 LP)
14. LAUDATE II 'Baroque Music f/the Duben Collection' (Proprius PROP 7860, LP)
15. CANTATE DOMINO (Proprius PROP 7762, LP)
16. JANACEK 'Fanfares' (CzStPh/Serebrier, Ref. Rec., RR-65, LP)
17. TAFELMUSIK Popular Baroque Masterwoks (Canada's Orig. Instr. Baroque O., Ref. Rec. RR-13, LP)
18. THE TEMPEST 'Highlights f/ the Ballet' (San Francisco Performing Arts O./LeRoux, Ref. Rec. RR-10, LP)
19. HARRY JAMES 'Still Harry after all these years' (Sheffield Lab 11, LP)
20. HARRY JAMES 'Comin' from a good place' (Sheffield Lab 6, LP)
21. Michael Ruff 'Speaking in Melodies' (Sheffield Lab TLP-35, 2LP)
22. Clair Marlo 'Let it Go' (Sheffield Lab TLP-29, 2LP)
23. LES BROWN goes 'DIRECT TO DISC' (The Great American Gramophone Company, LP)
24. BELAFONTE 'At Carnegie Hall' (RCA Victor Living stereo LSO-6006, 2LP)
25. JENNIFER WARNES 'Famous Blue Raincoat' (Rock the House RTH 5052-1, LP)
26. Jacintha 'Danny Boy' (Groove Note Records GRV1001-1, LP)
27. Bill Evans Trio 'Waltz for Debby' (Analogue Productions APJ 009, LP)
28. SOUNDS UNHEARD OF! (Analogue Productions 3009, LP)
29. TEST RECORD 'Timbre' (Opus 3 8000, LP)
30. Gregorio Paniagua 'LA FOLIA' (ATR 013, LP)
31. Bruce Katz Band 'Crescent Crawl' (AudioQuest AQ 1012, LP)
32. John Williams & the Boston Pops 'Swing, Swing, Swing' (Philips 412 626-1, LP)
33. WILD CHILD BUTLER (APO-004, LP)
34. Rob Wasserman with ... 'DUETS' (Alto Analogue AA011, LP)

- Digital

1. DISCOVERY & MUSIC for CHRISTMAS 'The night of the star' (Wilson Audiophile WCD-806/8419, CD)
2. BIG BAND (Ref. Rec. RR-14, CD)
3. Exotic Dances (MISO/Oue, HDCD, Ref.rec., 71RR, CD)
4. MAHLER 'Symphony No 2' (Philharmonia Orch./Klemperer-Schwarzkopf, EMI CDM 7 69662 2, 2CD)
5. Live @ Ethel's (Clifford Jordan Quartet, Mapleshade 56292 CD)
6. Mari (M. Nakamoto,TBM xxrcd 3005)
7. BLUESIANA II 'Tribute to Art' (Windham Hill Jazz 01934 10133-2, CD)
8. KANSAS CITY "Solitude" (Polygram Records 529554-2, CD)
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απριλιος 2000

Να πως ήταν το σύστημα στημένο τον Απρίλιο του 2000 όταν μετακόμισε η οικογένεια στο καινούργιο χώρο:



και το πικάπ AAS Gabriel όπως ήταν τότε:

 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Δισκοθήκες

Και οι δύο δισκοθήκες:

1. Στο διάδρομο τα περισσότερα είναι CD:



2. Στο παταράκι του σαλονιού τα περισσότερα είναι βινύλια:

 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.664
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top