Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Για πες και σιγά σιγά την τιμή!:137:
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Επειδή η ιστορία με αυτές τις οθόνες είναι περίεργη, ο καλύτερος τρόπος για να πληροφορηθείς για την τιμή είναι με ερώτηση στο μαγαζί.
Μερικές φορές έχουν απίστευτα καλά νέα να σου πουν.
Μιλάω από προσωπική εμπειρία...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Μας εφαγε ο...ασβεστοχωριτης με την παρλα του:142:
Ντινοοοο, που εισαι?


Ρε συ Νικολα, ετσι και τον εκβιασουμε πως θα το πουμε στην συντεκνισα ποσα λες να πιασουμε?:144:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Τζάμπα πράμα! μόνο τα μεταφορικά πλήρωσα....
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Τζάμπα πράμα! μόνο τα μεταφορικά πλήρωσα....

Χιχιχί, ο μεταφορέας θα βαρέθηκε να μετράει πεντακοσάευρα!!! :138:

Καλορίζικη Κώστα, να τη χαρείς όσο γίνεται περισσότερο... :114:
 

Μηνύματα
1.721
Reaction score
777
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Εγω ασβεστωμένους τοίχους δεν έχω δεί, για σουτζουκάκια στη λαδόκολα κάτι έχω ακούσει:114:

Αντρέα, αστον να λέει τώρα γιατί μπορεί να του φύγει η κάτω σιαγόνα:140: μετά
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Καλορίζικη, costas EAR !!! :615:

Με ποια ταινία σκέφτεσαι να την εγκαινιάσεις;
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
Καλοριζικη.
Stewart???
Εμαθες οτι κανει καλη διαχυση στα ribbon, δεν εξηγειται αλλιως:137:
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Εχθές το βράδυ πήγα μαζί με τον Παύλο (PAULT) και αφού βοηθήσαμε τον Κώστα να την στήσει, καθήσαμε να την δούμε με συνοδεία κρύας μπύρας.
Λοιπόν δεν μπορώ να χωνέψω ότι μπορεί ένα πανί να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά.
Θα το ψάξω κι άλλο για να σιγουρευτώ.
Η εικόνα που είδαμε ήταν άριστη.
Έγινε πιο φωτεινή αλλά και ευκρινής !!! Φταίει το πανί ή όχι;
Πάντως η επιφάνεια ήταν τεντωμένη άψογα. Ούτε ίχνος ζάρας.
Η κατασκευή δείχνει ότι είναι πολύ προσεγμένη.
Θα την επανεξετάσουμε γιατί μου μπήκαν τα διαόλια.
 


Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Όπως είπε και ο Μιχάλης παραπάνω,πήγαμε μια βόλτα από του Κωσταυτιά χτες.Ήταν η πρώτη φορά που επισκεπτόμουν το χώρο του Κώστα οπότε δεν ξέρω πως έπαιζε με το παλιό πανί αλλά μετά τα σαγόνια που είδα να πέφτουν κάτω μάλλον η διαφορά ήταν χαώδης.Αυτό που είδα εγώ ήταν μια εικόνα με εκπληκτική ευκρίνεια,υπέροχα χρώματα και φωτεινότητα που τύφλωνε.Για την ποιότητα κατασκευής της STEWART τα είπε ο Μιχάλης παραπάνω.Το πανί ήταν σαν λευκό τζάμι.Όλα κομπλέ λοιπόν,λίγο με τον ήχο του να ασχοληθεί αυτό το παιδί τώρα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

...λίγο με τον ήχο του να ασχοληθεί αυτό το παιδί τώρα...
ναι, ξέρω, χρειάζομαι επειγόντως καλώδια με χροιές...:143::135::143:

Λοιπόν, πάμε στο πανί.

Σε σχέση με οτιδήποτε είχα ως τώρα, απλά δεν έχει ....ουδεμία σχέση.

ούτε σε φωτεινότητα (πάνω από 30% πάνω)
ούτε σε ομοιομορφία (100% από άκρη σε άκρη - καθόλου hot spot)
ούτε σε ευκρίνεια (δεν υπάρχει ποσοστό εδώ, απλά έπαθα πλάκα..)
ούτε σε χρώματα (έντονα, εντυπωσιακά, καθαρά, δυνατά χρώματα και ταυτόχρονα τέλεια - φυσικά skin tones)

Έχει αυξηθεί το κοντράστ, έχω την εντύπωση πως βλέπω καλύτερο μαύρο, το άσπρο είναι επιτέλους καθαρό άσπρο (ούτε ξεπλυμένο κίτρινο ούτε οτιδήποτε άλλο...), η εικόνα απέκτησε πολύ περισσότερο βάθος και είναι πλέον εντυπωσιακή.

Αν και ήμουν σίγουρος ότι θα έβλεπα καλύτερα από πριν, τέτοια διαφορά δε την περίμενα. Έπαθα πλάκα....

Εκεί που είχα απλά μια καλή εικόνα, ξαφνικά βλέπω την εικόνα μου και εντυπωσιάζομαι, δε το πιστεύω ότι πρόκειται για τον ίδιο προβολέα με την ίδια πηγή....

Η συσκευασία ήταν υπεράνω κριτικής.

Η κατασκευή της οθόνης είναι με μια λέξη εντυπωσιακή.

Ο μηχανισμός κίνησης του πανιού μου δίνει μια πρωτόγνωρη εντύπωση "ποιότητας" και ομαλότητας κύλισης.

Η επιφάνεια της οθόνης είναι επίπεδη σα τζάμι....

Σωστή (περιορισμένη) γωνία θέασης δεν υπάρχει. Και δίπλα - πλάγια στο πανί να κάτσεις βλέπεις άψογα.

Εντυπωσιακό είναι επίσης πως όταν βλέπεις ταινία, όσο φωτεινό κι αν είναι το πλάνο δε γίνεται να διακρίνεις την κάσα της οθόνης, η οποία ναι μεν είναι μαύρη ματ αλλά ταυτόχρονα δεν αντανακλά καθόλου φως προς τον θεατή. Ουσιαστικά βλέπεις μόνο το κάδρο της ταινίας, σα να "αιωρείται" στο κενό... Πρωτόγνωρο επίσης για μένα, καθώς σε όλες τις μέχρι τώρα οθόνες μου η κάσα "έφεγγε" μέσα στο σκοτάδι, αντανακλώντας φως από την ταινία, το οποίο δε το εξάλειψα πλήρως ούτε όταν έβαψα μαύρο το πλαίσιο.

Το μόνο που μου έκανε κακή εντύπωση είναι πως από την πίσω πλευρά της οθόνης δεν υπάρχει "μαύρο" με αποτέλεσμα αν κάθεσαι πίσω από την οθόνη να μπορείς να βλέπεις ταινία! Βέβαια στο χώρο μου που είναι "black hole" δεν υπάρχει "πρόβλημα", αλλά σε άλλο χώρο μπορεί αυτό να είναι θέμα. Υποθέτω βέβαια πως οι μάγκες στη Stewart κάτι θα ξέρουν για να το κάνουν έτσι το πανί...

Συμπέρασμα: η Stewart είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ως σήμερα στο θέμα της προβολής! Προβολέα ΘΑ αλλάξω κάποια στιγμή (LED, lazer κλπ κλπ κλπ), οθόνη τσου. Κλείσαμε επί του θέματος.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.212
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Με γεια και... welcome to the club! :142:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Το μόνο που μου έκανε κακή εντύπωση είναι πως από την πίσω πλευρά της οθόνης δεν υπάρχει "μαύρο" με αποτέλεσμα αν κάθεσαι πίσω από την οθόνη να μπορείς να βλέπεις ταινία! Βέβαια στο χώρο μου που είναι "black hole" δεν υπάρχει "πρόβλημα", αλλά σε άλλο χώρο μπορεί αυτό να είναι θέμα. Υποθέτω βέβαια πως οι μάγκες στη Stewart κάτι θα ξέρουν για να το κάνουν έτσι το πανί...
Εαν ο πελατης το επιθυμει μπορει να επιλεξει παντα την εξτρα δυνατοτητα "opaque
backing",
με μαυρο απο πισω, για περιπτωσεις που πισω απο την οθονη υπαρχει
πηγη φωτος(μεγαλο παραθυρο κλπ)
Παρ' ολα αυτα η Stewart εγγυαται το "κερδος" με η χωρις την
πισω καλυψη.
Με αυτο θελω να πω πως υπο φυσιολογικες συνθηκες το
"opaque backing" δεν ειναι απαραιτητο.



Ρε τομαρια, ποτε προλαβατε και την βαλατε ηδη?:142:
Ελπιζω πως ο Ντινουλης θα ειναι πιο "φυσιολογικος" απο εσας:126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Το "opaque backing" δε το είχα προσέξει καν σαν "option", αλλά και δε με απασχολεί καθόλου. Να το προσέξει πάντως όποιος θα έχει παράθυρο πχ από πίσω από την οθόνη.

Παρ'όλα αυτά, σε τέτοια επίπεδα τιμής δε θα έπρεπε να είναι "option". Θα έπρεπε να είναι στάνταρ. Για την περίπτωση που χρειαστεί ρε παιδί μου....

Πρώτα στον Ντίνο πήγα για να την "κρεμάσουμε", μόλις τις παραλάβαμε δηλαδή, αλλά δε προλάβαμε γιατί έπρεπε να φύγει για δουλειές. Το βράδυ ήταν μαζί μας ο Ντινούλης.... έπινε μπύρες να πνίξει τον πόνο του... Σήμερα είναι η σειρά του....

Αλλά άμα δε γράψει εδώ εντυπώσεις, δε πάω να τον βοηθήσω! (και η άτιμη δε σηκώνεται από έναν άνθρωπο, είναι ...ασήκωτη! Εγώ μόνος μου "κρέμασα" την προηγούμενη, 120' ηλεκτρική, μια χαρά την κουμάνταρα μόνος μου, αλλά τη χειροκίνητη Stewart των 110' αδύνατο, μόνο αμα είσαι σβαρτζενέγκερ μπορείς μόνος σου...)
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

μόνο αμα είσαι σβαρτζενέγκερ μπορείς μόνος σου...)
Δεν επαιρνες 2-3 σβαρτζενιγκερ να σε βοηθησουν?
Κι εγω το ιδιο πανι εχω, αλλα ηλεκτρικο. 4 χρονια μετα και καθομαι και το χαζευω!
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Μια Stewart στο Ασπροχωρι!

Καλορίζικη! Ποιο μοντέλο της Stewart είναι?
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top