Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Μνημες αξιζει να αλλαξω;
Τη χωρητικότητα ναι, τη συχνότητα όχι. Ο 13700hx υποστηρίζει DDR5-4800. Δηλαδή για παράδειγμα, αν βρεις 2x32GB 5600MHz σε πιο συμφέρουσα τιμή, πάρτες, αλλά θα συγχρονίσουν στα 4800. Αυτό βεβαίως, υπό την προϋπόθεση πως η μνήμη είναι σε σλοτ και όχι κολλημένη, που αν μαντεύω σωστά το μοντέλο, είναι σε σλοτ και ο κατασκευαστής αποσιωπά αν υποστηρίζονται μνήμες 2x32GB, αναφέροντας maxed out 2x16GB, (όριο που μπορεί να το έχει θέσει μέσω του uefi, για να μην υποσκαφθεί το εμπορικό ενδιαφέρον κάποιου ανώτερου μοντέλου).

Πιστευετε πως μπορει να μπει αλλη οθονη καλυτερη;
Όχι. Το καπάκι τις οθόνης είναι μονταρισμένο έτσι, ώστε να μην ανοίξει ποτέ, ίσως μόνον λόγω ανωτέρας βίας, λόγω σπασμένης οθόνης, (κάποιος άφησε το δύσμοιρο το λαπτοπάκι σε κάποιο κάθισμα με σκληρή έδρα, κάποιος αφηρημένος κάθισε επάνω και κρακ). Πάρε μια εξωτερική, καλή οθόνη.
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Γιατι; Θελω να το ανοιξω μια φορα και οσο κρατησει ή αντεξει μεχρι να παρω αλλο.
Δε θελω να ξαναασχοληθω μελλοντικα ουτε με βιδα περαν του καθαρισμου.
μα σοβαρά τώρα; θα αναβαθμίσεις κάτι με υλικά του παρόντος σε τιμές σημερινές, για να καλύψεις ανάγκες που ίσως προκύψουν στο μέλλον ενώ παραδοσιακά μνήμες και δίσκοι μεγαλώνουν και φθηναίνουν ΠΑΝΤΑ όσο περνάει ο χρόνος;
στο κάτω κάτω αν είναι αυτό το σκεπτικό γιατί δεν το ζητούσες ήδη στην έκδοση τούμπανο πάρε να χεις;
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
Αμάν μωρέ, πέσατε να τον φάτε! Ο άνθρωπος έχει ανάγκη από εκτόνωση. Μιλάω εντελώς σοβαρά. Ξεχάσατε το σοκ που πέρασε πριν 40 μέρες??
 




Μηνύματα
1.235
Reaction score
2.047
μα σοβαρά τώρα; θα αναβαθμίσεις κάτι με υλικά του παρόντος σε τιμές σημερινές, για να καλύψεις ανάγκες που ίσως προκύψουν στο μέλλον ενώ παραδοσιακά μνήμες και δίσκοι μεγαλώνουν και φθηναίνουν ΠΑΝΤΑ όσο περνάει ο χρόνος;
στο κάτω κάτω αν είναι αυτό το σκεπτικό γιατί δεν το ζητούσες ήδη στην έκδοση τούμπανο πάρε να χεις;

Επειδη το πηρα σε πολυ καλη τιμη. Ετυχε. Δε θα εδινα ποτε οσα χρηματα κοστιζει στα καταστηματα τωρα.

Τους σκληρους τους εχω δρομολογησει. VFM ειναι με τα σημερινα δεδομενα και ειδα πως χρειαζονται δεδομενου οτι τα παιχνιδια τα αγοραζω και πρεπει να τα εχω εγκατεστημενα ωστε να μπορω να παιζω οταν λειπω.

Για την ram δε γνωριζω και εβαλα ερωτημα αν αξιζει ή οχι. Απο αυτα που λεει ο Costas Coyias, δεν αξιζει. Μενω ως εχει.


Όχι. Το καπάκι τις οθόνης είναι μονταρισμένο έτσι, ώστε να μην ανοίξει ποτέ, ίσως μόνον λόγω ανωτέρας βίας, λόγω σπασμένης οθόνης, (κάποιος άφησε το δύσμοιρο το λαπτοπάκι σε κάποιο κάθισμα με σκληρή έδρα, κάποιος αφηρημένος κάθισε επάνω και κρακ). Πάρε μια εξωτερική, καλή οθόνη.
Καταλαβα.
Το προβλημα που ειχα και σε παλιοτερο hp omen x ειναι πως οι οθονες τους ειναι χαλια. Σε σχεση με το asus που εχω ειναι η μερα με τη νυχτα. Στο παλιο omen ειχα βαλει φθηνα σε καταστημα αλλη οθονη.
Αυτη που ειχε ηταν τοζο χαλια που σκοτεινα παιχνιδια ηταν unplayable.
Δε με ενδιαφερει να αγορασω ξεχωριστη οθονη γιατι μου ειναι αχρηστη για τη χρηση που κανω. Ειχα και την πουλησα.
Αμάν μωρέ, πέσατε να τον φάτε! Ο άνθρωπος έχει ανάγκη από εκτόνωση. Μιλάω εντελώς σοβαρά. Ξεχάσατε το σοκ που πέρασε πριν 40 μέρες??
Καμμια σχεση με εκτονωση.
Σοκ ηταν η δουλεια που ριξαμε με τη συζυγο για να το φερουμε στα ισα.
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
1
Καλημερα.
Αγορασα ενα laptop και επειδη θα το κρατηαω για τουλαχιστον 3 χρονια, το αναβαθμιζω οσο μπορω για να μην του κανω τιποτα μελλοντικα.

Τα χαρακτηριστικα του
Intel® Core™ i7-13700HX, 32GB DDR5 RAM, PCIe NVMe M.2 SSD 1TB, NVIDIA® GeForce RTX™ 4090 175W

SSD θα μπουν 1 2TB Lexar NM790 και αλλος ενας ιδιος 4ΤΒ.

Μνημες αξιζει να αλλαξω; Οι υπαρχουσες ειναι στα 4800. Αξιζει να βαλω 48 ή 64GB στα 5600 ή να αλλαξω με με 32GB αλλης μαρκας στα 5600 ή δε θα δβ διαφορες;

Η οθονη ειναι qhd στα 165Ηz
Δυστυχως δεν ειναι τοσο καλη. Πιστευετε πως μπορει να μπει αλλη οθονη καλυτερη;
Tι να αλλαξεις? Δυνατες cpu, gpu. 32 γιγα μνημης καλυπτει τις αναγκες του 95% των χριστων. Τωρα 4800 η 5600, δεν νομιζω οτι θα καταλαβεις κατι στην πραξη. Μονο δισκο αν χρειαζεσαι μεγαλυτερη χωριστικοτητα. Εξωτερικη αν θελεις καλυτερη ποιοτητα η μεγαλυτερη οθονη
 

Μηνύματα
1.235
Reaction score
2.047
Tι να αλλαξεις? Δυνατες cpu, gpu. 32 γιγα μνημης καλυπτει τις αναγκες του 95% των χριστων. Τωρα 4800 η 5600, δεν νομιζω οτι θα καταλαβεις κατι στην πραξη. Μονο δισκο αν χρειαζεσαι μεγαλυτερη χωριστικοτητα. Εξωτερικη αν θελεις καλυτερη ποιοτητα η μεγαλυτερη οθονη
Πηγα σημερα για οθονη και δεν.
Το καταστημα μου προτεινε να μην την αλλαξω γιατι δε θα ξαναγινει εργοστασιακο στην οψη το laptop και πως δε θα δω μεγαλη διαφορα με αυτες που υπαρχουν.

Με τους δισκους τελος. Με τη μνημη θα δω.
 



Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Θα είναι πολύ αργό. Θες ρούτερ με καλό επεξεργαστή και μνήμη.
δεν το είχα σκεφτεί αυτό!
OK, θα προσπαθήσω να κάνω αλλοιώς αυτό που θέλω.

(ήθελα να βάλω ένα ρούτερ στο πατρικό μου και να κάνω απομακρυσμένο backup του NAS,
θα δω πως μπορώ να το κάνω ανάποδα, καθώς στο σπίτι τρέχει ήδη firewall router με OpenVPN server)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Τα περισσότερα Mikrotik υποστηρίζουν εκτός από OpenVPN και Wireguard, οπότε κερδίζεις κάτι και σε επιδόσεις. Σε τι κόστος θέλεις να κινηθείς;
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
είχα Mikrotik και με είχε δυσκολέψει, ήθελε αρκετό διάβασμα και δεν έχω χρόνο δυστυχώς.
κόστος θα έλεγα 100 ευρώ

ίσως λύση που σκέφτηκα πριν από λίγο είναι η εξής (δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται,θα κάνω δοκιμές) :

έχω ήδη OpenVPN server που τρέχει στο firewall router,
θα συνδεθεί σε αυτόν ο OpenVPN client του απομακρυσμένου NAS
στην διεύθυνση που θα πάρει θα πρέπει με firewall rule να επιτρέψω να επικοινωνεί το τοπικό NAS για να στέλνει τα backups

να δούμε
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Και αυτό γίνεται, απλά πρέπει να εξασφαλίσεις ότι το απομακρυσμένο NAS μπορεί να τρέξει VPN client.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611
Γραμμή εργασιών στο αριστερό μέρος της οθόνης στα windows 11.

Υπάρχει κάποιο κόλπο ή πρόγραμμα;

Έτσι το θέλω:

Η γραμμή εργασιών των Windows μπορεί να τοποθετηθεί σε οποιοδήποτε άκρο της οθόνης
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Σε κάποιον που το ήθελε, το είχα κάνει παλιότερα με registry key, αλλά πλέον διαβάζω ότι είναι deprecated:
Θα ξεκινούσα από το registry, και εφόσον δεν δούλευε θα κοιτούσα και τα άλλα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611
πλέον διαβάζω ότι είναι deprecated
Μόλις το έκανα και δεν... Γρρρρ... >:(

Θα δοκιμάσω σε λίγο κάποιο πρόγραμμα.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top