Μνήμη Ram

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Καλησπερα, ερωτηση προς τους κομπιουτεραδες του φορουμ. Εχω ενα laptop Dell Inspiron 5567 με μνημη ram 8gb DDR4 SO-DIMM στα 2133MHz και θελω να βαλω ακομα μια 8gb. Πρεπει η δευτερη μνημη να ειναι στη ιδια συχνοτητα 2133 ή μπορω να βαλω 2400MHz ή 2600MHz?
Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Καλό θα ήταν γενικά οτι μηχάνημα και να έχεις οι μνήμες να μπαίνουν σε ζευγάρια. Σταθερό η φορητό.

Αν βρεις 2133 πάρτην ακόμα και μεταχειρισμένη. Δε θα εχεις θέμα. Απέφυγε Mushkin και ίσως GSkill γιατί είναι λίγο ιδιότροπες.

Αν θες να πας όμως σε λίγο καιρό στα 16GB τότε πάρε κατευθείαν ένα σετ.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Μαλλον δεν το διευκρινισα σωστα, θελω να αυξησω την μνημη απο 8 σε 16gb κρατωντας την υπαρχουσα μνημη του λαπτοπ. Επειδη μνημες στα 2133 ειναι λιγο δυσκολο να βρεθουν για αυτο ρωταω αν εχω προβλημα συμβατοτητας σε μνημες με συχνοτητα 2400 ή 2600MHz.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μαλλον δεν το διευκρινισα σωστα, θελω να αυξησω την μνημη απο 8 σε 16gb κρατωντας την υπαρχουσα μνημη του λαπτοπ. Επειδη μνημες στα 2133 ειναι λιγο δυσκολο να βρεθουν για αυτο ρωταω αν εχω προβλημα συμβατοτητας σε μνημες με συχνοτητα 2400 ή 2600MHz.
Προβλημα δεν θα έχεις, αλλά θα "υποχρονιστουν" οι καινούριες στα 2133

Αυτό ξέρω ότι συμβαίνει στα PC, φαντάζομαι ισχύει το ίδιο και σε laptop
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Μαλλον δεν το διευκρινισα σωστα, θελω να αυξησω την μνημη απο 8 σε 16gb κρατωντας την υπαρχουσα μνημη του λαπτοπ. Επειδη μνημες στα 2133 ειναι λιγο δυσκολο να βρεθουν για αυτο ρωταω αν εχω προβλημα συμβατοτητας σε μνημες με συχνοτητα 2400 ή 2600MHz.
Δύσκολο γιατί; Δεν ισχύουν αυτές που εμφανίζονται στο νετ;
Πχ. αυτή:

 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Ευχαριστω για το λινκ, αλλα αυτες που εχουν παραδοση 1-3 μερες κοστιζουν 51 και 63 αντιστοιχα + μεταφορικα. Νομιζω ειναι τσιμπημενες οι τιμες τους.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Βάλε ό,τι βρεις φθηνά. Ο χρονισμός έχει πάρα πολύ μικρότερη σημασία απο την ποσότητα.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Γενικά θέλεις το νέο SODIMM να είναι όσο γίνεται πιο όμοιο με το παλιό, για να αποφύγεις ασυμβατότητες. Μπορείς να βάλεις και ταχύτερη, εάν όλα πάνε καλά θα δουλέψουν και τα δύο στην ταχύτητα του πιο αργού
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Αν μπεις στη διαδικασία για καινούριες, πάρε HyperX.

Τις εχω δοκιμάσει με i5,i7 σε πολλά laptop και παιζουν τέλεια. Εκανα παρα πολλες δοκιμες και με DDR3 και με DDR4 κιτ.

Δει είχα ποτε θέμα σε HP,Lenovo καi Dell

ΠX αν έχεις i5 και πάνω μπορείς να πάρεις ενα σετακι HyperX Impact.

Αυτες κανουν και auto overclock χωρις να πειράξεις απολύτως τπτ.

Αλλιως για πιο οικονομική λύση μια μεταχειρισμένη 8GB 2400-2666
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Μαλλον δεν το διευκρινισα σωστα, θελω να αυξησω την μνημη απο 8 σε 16gb κρατωντας την υπαρχουσα μνημη του λαπτοπ. Επειδη μνημες στα 2133 ειναι λιγο δυσκολο να βρεθουν για αυτο ρωταω αν εχω προβλημα συμβατοτητας σε μνημες με συχνοτητα 2400 ή 2600MHz.
Και ναι και όχι, εξαρτάται από τη συγκεκριμένη μνήμη που έχεις σε συνδυασμό μ' αυτήν που θα πάρεις. Στη θέση σου θα έπαιρνα μια Corsair value select. Είναι κατασκευασμένες γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά, να ταιριάζουν. Αν τελικά δεν ταιριάζει, πάρε ακόμα μία, σιγά πια.


Επίσης, η Crucial δείχνει αυτή τη μνήμη ως συμβατή με το συγκεκριμένο λάπτοπ, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως τη βγάζει συμβατή με βάση τον επεξεργαστή, και όχι με τη μνήμη που τοποθετήθηκε από το εργοστάσιο στο συγκεκριμένο λάπτοπ.

Μια άλλη λύση είναι να πάρεις μια 16άρα, κι αν τη συνδυάσει ο επεξεργαστής με την παλιά, όλα ωραία, δουλεύεις με 24GB. Αλλιώς, βάζεις στο συρτάρι την παλιά και δουλεύεις με την καινούργια 16άρα - και παίρνεις ακόμα μία (αν και για Intel 7ης γενιάς, 32GB είναι υπερβολή).

Αλήθεια, τρέχεις κάτι απαιτητικό, ή κάνεις all around χρήση;
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Βάλε , δεν θα έχεις θέμα, θα πέσουν τα hertz της γρήγορης στα ίδια με της αργής.
Αυτό που σε νοιάζει είναι να έχουν τον ίδιο χρονισμό και όχι τα hertz.
Πχ να είναι c16 και c18 η άλλη.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Και ναι και όχι, εξαρτάται από τη συγκεκριμένη μνήμη που έχεις σε συνδυασμό μ' αυτήν που θα πάρεις. Στη θέση σου θα έπαιρνα μια Corsair value select. Είναι κατασκευασμένες γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά, να ταιριάζουν. Αν τελικά δεν ταιριάζει, πάρε ακόμα μία, σιγά πια.


Επίσης, η Crucial δείχνει αυτή τη μνήμη ως συμβατή με το συγκεκριμένο λάπτοπ, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως τη βγάζει συμβατή με βάση τον επεξεργαστή, και όχι με τη μνήμη που τοποθετήθηκε από το εργοστάσιο στο συγκεκριμένο λάπτοπ.

Μια άλλη λύση είναι να πάρεις μια 16άρα, κι αν τη συνδυάσει ο επεξεργαστής με την παλιά, όλα ωραία, δουλεύεις με 24GB. Αλλιώς, βάζεις στο συρτάρι την παλιά και δουλεύεις με την καινούργια 16άρα - και παίρνεις ακόμα μία (αν και για Intel 7ης γενιάς, 32GB είναι υπερβολή).

Αλήθεια, τρέχεις κάτι απαιτητικό, ή κάνεις all around χρήση;
Κατι απαιτητικο οχι, μαλλον θα ελεγα all around χρήση. Απλως βαρεθηκα να σερνεται το λαπτοπ και ειπα να το αναβαθμισω με εναν ssd 500gb και μια που θα το ανοιξω να βαλω και δευτερη ram. Μαλλον σε crucial λεω να καταληξω, αλλα ηθελα να ειμαι σιγουρος πως δεν θα υπαρχει ασυμβατοτητα.
 

Μηνύματα
241
Reaction score
131
Και ναι και όχι, εξαρτάται από τη συγκεκριμένη μνήμη που έχεις σε συνδυασμό μ' αυτήν που θα πάρεις. Στη θέση σου θα έπαιρνα μια Corsair value select. Είναι κατασκευασμένες γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά, να ταιριάζουν. Αν τελικά δεν ταιριάζει, πάρε ακόμα μία, σιγά πια.


Επίσης, η Crucial δείχνει αυτή τη μνήμη ως συμβατή με το συγκεκριμένο λάπτοπ, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως τη βγάζει συμβατή με βάση τον επεξεργαστή, και όχι με τη μνήμη που τοποθετήθηκε από το εργοστάσιο στο συγκεκριμένο λάπτοπ.

Μια άλλη λύση είναι να πάρεις μια 16άρα, κι αν τη συνδυάσει ο επεξεργαστής με την παλιά, όλα ωραία, δουλεύεις με 24GB. Αλλιώς, βάζεις στο συρτάρι την παλιά και δουλεύεις με την καινούργια 16άρα - και παίρνεις ακόμα μία (αν και για Intel 7ης γενιάς, 32GB είναι υπερβολή).

Αλήθεια, τρέχεις κάτι απαιτητικό, ή κάνεις all around χρήση;
A)Οι Value Select είναι οτι πιο χειρότερο σκουπίδι υπάρχει στην αγορά. Για να στο πω αλλιώς σα να βάζεις RCA των 2 ευρώ σε έναν αξιόλογο τελικό. MINIMUΜ Vengeance για Corsair είτε desktop είτε φορητό. Αν μπορούσες να δεις real time ποσα errors βγάζουν θα καταλάβαινες.

Oτι τσιπάκι δεν περνάει το binning και το validation που υποτίθεται οτι κάνουν στην Corsair το βάζουν εκεί.

Στις Value Σκουπίδ.

Β)H Kingston είναι η ΜΟΝΗ εταιρεία στον κόσμο που έχει δικο της CHIP Binner (το οποίο κάνει κάποια μύρια) και τεστάρει τα πάντα πριν το retail. Ουτε καν η Micron και η Hynix δεν έχουν. Και φυσικά ουτε η Nanya ουτε η Qimonda. H Samsung εδώ είναι η μόνη εξάιρεση για ευνόητους λόγους.

C)Να βάλει μια 16άρα ? ΟΚ να βάλει. Οτι το cpu θα παιζει με μισό memory bus πετσοκομμένο ? Επειδή ΔΕΝ θα λειτουργεί το dual channel στον IMC του cpu ? Αρα θα χάσει loading times σε ΟΛΑ τα tasks.

Θα φέρω άλλο παράδειγμα. Θα βάζατε ποτε στα αμάξια σας τακάκια διαφορετικού κατασκευαστή

(για το ίδιο μοντέλο εννοείται) στον εμπρός άξονα ? Σίγουρα όχι.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Κατι απαιτητικο οχι, μαλλον θα ελεγα all around χρήση. Απλως βαρεθηκα να σερνεται το λαπτοπ και ειπα να το αναβαθμισω με εναν ssd 500gb και μια που θα το ανοιξω να βαλω και δευτερη ram.
Άρα το κατοστάρικο το έχεις έτοιμο για ξόδεμα - πες ότι έφυγε κιόλας. Αξίζει όμως; Αν το βάλεις σε αγγελία, πιστεύω πως μπορεί να πουληθεί ένα 250άρι - πες 200άρι. Και το κατοστάρικο, τριακόσια. Απομένουν άλλα πέντε κατοστάρικα για να πάρεις κάτι καινούργιο, γρήγορο, μικρό, ελαφρύ, εύκολο, να το παίρνεις στη βεράντα μαζί με τον καφέ και όπου αλλού θέλεις, με οθόνη που δεν έχει καμιά σχέση με αυτή που βλέπεις τώρα, που διπλώνει σαν τάμπλετ - και με μπαταρία που κρατάει. Αν δεν σε εκτροχιάζουν αυτά τα πέντε κατοστάρικα, μήπως είναι καιρός να δώσεις τη γκουμούτσα να πάρεις κάτι λεπτό και ποιητικό; Θα σου έλεγα για 13άρι, αλλά βγαίνει παραπάνω...

(Εντάξει, αν μου πεις, κοίτα ποιος μιλάει, θα έχεις εντελώς δίκιο. Τελείως εντελώς δηλαδή)...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μπορείς να βάλεις ένα μικρό δίσκo ssd για το λειτουργικό, να κρατήσεις τον 1Tb που έχει τώρα και να τον τοποθετήσεις σε μια τέτοια θήκη:

και να του βάλεις και τη πολυπόθητη μνήμη. Στον Lenovo ideapad 330 μου με 8ης γενιάς i5 δεν κατάλαβα πολλά απο τη προσθήκη επιπλέον 8Gb ram ( έχει ήδη ενσωματωμένα 4Gb πάνω στη μητρική άρα πήγα στα 12gb σύνολο ), κατάλαβα πάρα πολλά όμως απο τη προσθήκη του ssd. Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι πριν τη προσθήκη του ssd το μηχάνημα σερνόταν, αναγκάστηκα να εγκαταστήσω Linux ( τα windows 10 αργούσαν ελεεινά να φορτώσουν ) ενώ τώρα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα μπαίνω στη Login page των windows.

Άρα, κατά τη γνώμη μου, ξεκίνα πρώτα απο τον ssd και μετά δες αν χρειάζεσαι επιπλέον ram.
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Αν είναι έτσι μην βαλεις.
Πάρε έναν ssd 500gb-1tb αν έχεις ανάγκη τόσο χώρο, πάτα ένα φορματ κ τελος.
Ta 8gb είναι υπέρ αρκετά για καθημερινή χρήση.
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Άσε τις μνήμες.... δεν θα κάνουν κάποια ουσιαστική διαφορά, άλλαξε όμως τον δίσκο σε ssd (και αν μπορείς κάτι καλό.... samsung πχ). To έκανα πριν δυο χρόνια στο δικό μου dell (με i5 4ης γενιάς, 8gb μνήμη και αυτόνομη κάρτα γραφικών με +2gb) και απογειώθηκε. Ο αρχικός hdd 1TB μπήκε σε ειδικό tray στην θέση του dvd (αν το κάνεις να σιγουρευτείς για το πάχος του tray..... υπάρχουν 2 ή 3 πάχη), που έτσι και αλλιώς ήταν άχρηστο (απλά αυτό σε χρήση με μπαταρία μειώνει το χρόνο λειτουργίας). Αν μπορείς να πας σε ssd μεγαλούτσικο (500gb και βάλε) τότε μην το κάνεις.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κι εγώ 1Tb έβαλα στον Lenovo, αλλά έβαλα τον παλιό δίσκο στο Tray για να έχω εκεί τα downloads και γενικότερα να έχει αυτός το μεγαλύτερο μέρος της καθημερινής χρήσης, όχι ότι θα κατάφερνα να εξαντλήσω το περιθώριο ζωής του SSD, αλλά λέμε τώρα. Ο συγκεκριμένος υπολογιστής όμως είναι διαρκώς στο ρεύμα ( με ρύθμιση να φορτίζει μέχρι το 60% για να μη φθείρω τη μπαταρία, αμ πως?! ) οπότε και να κάψει λίγο ρεύμα παραπάνω ο σκληρός, λίγο με απασχολεί.

Πάντως, συμφωνούμε πως πρώτη κίνηση πρέπει να είναι η αγορά του SSD και μετά βλέπει αν θα χρειαστεί επιπλέον μνήμη.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Άσε τις μνήμες.... δεν θα κάνουν κάποια ουσιαστική διαφορά, άλλαξε όμως τον δίσκο σε ssd (και αν μπορείς κάτι καλό.... samsung πχ). To έκανα πριν δυο χρόνια στο δικό μου dell (με i5 4ης γενιάς, 8gb μνήμη και αυτόνομη κάρτα γραφικών με +2gb) και απογειώθηκε. Ο αρχικός hdd 1TB μπήκε σε ειδικό tray στην θέση του dvd (αν το κάνεις να σιγουρευτείς για το πάχος του tray..... υπάρχουν 2 ή 3 πάχη), που έτσι και αλλιώς ήταν άχρηστο (απλά αυτό σε χρήση με μπαταρία μειώνει το χρόνο λειτουργίας). Αν μπορείς να πας σε ssd μεγαλούτσικο (500gb και βάλε) τότε μην το κάνεις.
Tanto εισαι ακριβως στο μυαλο μου. Αυτο σκεφτομουνα εξαρχης, ssd 500 gb samsung, ο υπαρχον hdd 1TB στη θεση του DVD. Απλως ελεγα μια και ανοιγα το λαπτοπ να του εβαζα και μια εξτρα μνημη. Αλλα απο οτι βλεπω δεν ειναι και τοσο απαραιτητη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top