Μουσική συλλογή - προβληματισμοί lifespan κτλ

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους :)

Η αλήθεια είναι ότι πολλά χρόνια τώρα θέλω να ξεκινήσω επιτέλους σε ένα φορματ την μουσική μου συλλογή, μιας και οι λύσεις τύπου stream επι πληρωμή κτλ δεν μου πολύ αρέσουν γιατί εσθανομαι ότι πληρώνω για κάτι άυλο συν του artwork και του ότι έχεις το άλμπουμ σου στο ράφι.Πριν κάποια χρόνια λοιπόν άρχισα την αγορά κάποιων δίσκων (βυνίλιο) και εκανα μια μικρή συλλογή περίπου στους 30 μεταχειρισμένους/καινούργιους, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσε και ιδιαίτερα για λόγους όπως ο μπαγκραουντ θόρυβος που σε κουράζει στο πολύωρο άκουσμα, κάποια σημαδάκια στους μεταχειρισμενους που κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής κάνουν τους κλασικούς ήχους των δίσκων,η τιμή τους, η τιμή του εξοπλισμού που για μικρές αναβαθμίσεις-αλλαγές ξεφεύγουν από το μπατζετ μου και διαφορά μικρά πραγματάκια όπως το να τον γυρνάς όλη την ώρα,η καταπόνηση του κάθε φορά που τον ξανά ακούς κτλ κτλ οποτε εγκατέλειψα την ιδέα των δίσκων και πέρασαν κάποια χρόνια μέχρι που πριν από κάποιους μήνες γνωστός μου έδωσε κάποια cd που δεν ήθελε και όπως πήγα σπίτι και τα άκουσα ξεφύλλισα λίγο τα artwork τους και τα είδα πάνω στο ράφι, τα συμπάθησα πολύ είναι η αλήθεια :) :) φτηνά είναι σχετικά σε σχέση με το βυνίλιο Ηχητικά με καλύπτουν και γενικά όλα καλά σκέφτηκα να πάρω και ένα καλο τρανσπορτ απλά να το βάλω πάνω στο dac μου και είμαι έτοιμος αλλά μετά έπεσαν πάλι κάποια άρθρα μπροστά μου που έλεγαν, για το lifespan των cd και ότι έχει αρχίσει ήδη η αντίστροφη μέτρηση για αυτά που είναι φτιαγμένα από τα μέσα 80 μέχρι και τις αρχές 2000, ότι το αναμενόμενο ζωής τους είναι περί τα 30 χρόνια, κάποια αλλά πάσχουν από αυτό που λέγετε bronzing και είμαι λοιπόν σε σκέψεις πριν ξεκινήσω να επενδύσω σε κάτι τέτοιο εσας ποια είναι η γνώμη σας επι του θέματος; Πως διατηρείτε την συλλογη σας και σε τι φορματ;

Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας :)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Παίζοντας, και στο υψηλότερης ποιότητας διαθέσιμο αξιοποιήσιμο φόρματ, όπου το βρω. Μην κολλάτε σε ένα φόρματ, θα σας γίνει εμμονή και μόνον κακό θα σας κάνει.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Εχω μετατρέψει όλα μου τα cd σε αρχεία flac. Τα έχω σε δύο σκληρούς δίσκους, ο ένας αντίγραφο του άλλου.
Μπορώ να διαχειρίζομαι τη μουσική μου βιβλιοθήκη από πάντου, να ακούει κάθε δωμάτιο ότι θέλει κλπ.

Ευκολία χτυπάει ταβάνι.

Αν έχεις χρόνο, το κάνεις μια φορά και δεν ασχολείσαι ξανά με τίποτα. απλά πατάς Play.

Και όταν φεύγω σε ταξίδια, έχω έναν μικρότερο σκληρό δίσκο όπου αντιγράφω όποια albums θέλω και τα παίρνω μαζί μου στη βαλίτσα του laptop.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Η συλλογή δίσκων cd φαίνεται ότι είναι το ιδανικό για σένα.
Δεν έχει τη ταλαιπωρία των δίσκων βινυλίου και δεν είναι άυλο υλικό το οποίο δεν συμπαθώ κι εγώ για τους λόγους που ανέφερες.
Οι τιμές των καινούργιων cd έχουν πέσει.Επισης μπορείς να βάλεις και αγγελία ζήτησης και σιγά σιγά να φτιάξεις τη συλλογή σου αφού το έχεις μεράκι.
Αυτό ότι τα cd έχουν ημερομηνία λήξης πρώτη φορά το ακούω!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
αν θελουμε ενα φορματ, πσυφιακη συλλογη 🐒
απο εκει και περα ειναι παραξενια του καθενως τα φυσικα μεσα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
... Πως διατηρείτε την συλλογη σας και σε τι φορματ;
60% δίσκοι, 40% CD (λίγα SACD επίσης). Αυτά μετράω, έχω και έναν σκληρό κυρίως με MP3 και λίγα flac/wav αλλά δε τον χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, ειλικρινά δε θυμάμαι τι έχω ενώ δίσκους/CD τους θυμάμαι σχεδόν όλους. Δεν κάνω πολλές αγορές πια, ακούω ινερνετικό ραδιόφωνο που με καλύπτει. Ότι με εντυπωσιάζει από το ράδιο συνήθως θα το κατεβάσω ή θα το αγοράσω αλλά δε συμβαίνει συχνά.

Δίσκοι και πικάπ δεν είναι plug & play, εξαρτώνται όμως από τη χρήση τους. Οι 9/10 από τους δικούς μου είναι σε άριστη κατάσταση ακόμα και 30 χρονών δίσκοι. Ένα καλό πικάπ χρειάζεται, αν βαριέσαι ν' ασχολείσαι όπως εγώ, μάζας για να το ρυμθίσεις μια φορά και να τελειώσεις. Πολύ βασικό να ρυθμιστούν βραχίονας - κεφαλή σωστά για να διαβάζουν και όχι να οργώνουν τον δίσκο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Μπορείς να ακούς από Spotify, και να παίζεις ταυτόχρονα με τα εξώφυλλα των δίσκων βινυλίου.

Μπορείς να δοκιμάσεις σε ένα μεγαλουτσικο τάμπλετ το ρουν, που παίζεις με εξώφυλλα και με κείμενα για κάθε δίσκο, όλα σε ψηφιακή μορφή.

Επίσης μπορείς να παίζεις κάνα μωρό με τα χέρια, και να ακούς σποτιφαϊ.

Τέλος, κατά τα διάρκεια ακρόασης από σποτιφαϊ, σκέψου πως υπάρχει και το κομπολόι για τα χέρια. Δοκίμασε κάποιο ποιοτικό, έχει μεγάλη ποικιλία. Οι μοναχοί Σαολίν παίζουν με κάτι κόμπους από σχοινί.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Καλησπέρα σε όλους :)

Η αλήθεια είναι ότι πολλά χρόνια τώρα θέλω να ξεκινήσω επιτέλους σε ένα φορματ την μουσική μου συλλογή, μιας και οι λύσεις τύπου stream επι πληρωμή κτλ δεν μου πολύ αρέσουν γιατί εσθανομαι ότι πληρώνω για κάτι άυλο συν του artwork και του ότι έχεις το άλμπουμ σου στο ράφι.Πριν κάποια χρόνια λοιπόν άρχισα την αγορά κάποιων δίσκων (βυνίλιο) και εκανα μια μικρή συλλογή περίπου στους 30 μεταχειρισμένους/καινούργιους, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσε και ιδιαίτερα για λόγους όπως ο μπαγκραουντ θόρυβος που σε κουράζει στο πολύωρο άκουσμα, κάποια σημαδάκια στους μεταχειρισμενους που κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής κάνουν τους κλασικούς ήχους των δίσκων,η τιμή τους, η τιμή του εξοπλισμού που για μικρές αναβαθμίσεις-αλλαγές ξεφεύγουν από το μπατζετ μου και διαφορά μικρά πραγματάκια όπως το να τον γυρνάς όλη την ώρα,η καταπόνηση του κάθε φορά που τον ξανά ακούς κτλ κτλ οποτε εγκατέλειψα την ιδέα των δίσκων και πέρασαν κάποια χρόνια μέχρι που πριν από κάποιους μήνες γνωστός μου έδωσε κάποια cd που δεν ήθελε και όπως πήγα σπίτι και τα άκουσα ξεφύλλισα λίγο τα artwork τους και τα είδα πάνω στο ράφι, τα συμπάθησα πολύ είναι η αλήθεια :) :) φτηνά είναι σχετικά σε σχέση με το βυνίλιο Ηχητικά με καλύπτουν και γενικά όλα καλά σκέφτηκα να πάρω και ένα καλο τρανσπορτ απλά να το βάλω πάνω στο dac μου και είμαι έτοιμος αλλά μετά έπεσαν πάλι κάποια άρθρα μπροστά μου που έλεγαν, για το lifespan των cd και ότι έχει αρχίσει ήδη η αντίστροφη μέτρηση για αυτά που είναι φτιαγμένα από τα μέσα 80 μέχρι και τις αρχές 2000, ότι το αναμενόμενο ζωής τους είναι περί τα 30 χρόνια, κάποια αλλά πάσχουν από αυτό που λέγετε bronzing και είμαι λοιπόν σε σκέψεις πριν ξεκινήσω να επενδύσω σε κάτι τέτοιο εσας ποια είναι η γνώμη σας επι του θέματος; Πως διατηρείτε την συλλογη σας και σε τι φορματ;

Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας :)
H συλλογη μου ειναι σε cd.Δεν εχω ξανακουσει για διαρκεια
Καλησπέρα σε όλους :)

Η αλήθεια είναι ότι πολλά χρόνια τώρα θέλω να ξεκινήσω επιτέλους σε ένα φορματ την μουσική μου συλλογή, μιας και οι λύσεις τύπου stream επι πληρωμή κτλ δεν μου πολύ αρέσουν γιατί εσθανομαι ότι πληρώνω για κάτι άυλο συν του artwork και του ότι έχεις το άλμπουμ σου στο ράφι.Πριν κάποια χρόνια λοιπόν άρχισα την αγορά κάποιων δίσκων (βυνίλιο) και εκανα μια μικρή συλλογή περίπου στους 30 μεταχειρισμένους/καινούργιους, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσε και ιδιαίτερα για λόγους όπως ο μπαγκραουντ θόρυβος που σε κουράζει στο πολύωρο άκουσμα, κάποια σημαδάκια στους μεταχειρισμενους που κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής κάνουν τους κλασικούς ήχους των δίσκων,η τιμή τους, η τιμή του εξοπλισμού που για μικρές αναβαθμίσεις-αλλαγές ξεφεύγουν από το μπατζετ μου και διαφορά μικρά πραγματάκια όπως το να τον γυρνάς όλη την ώρα,η καταπόνηση του κάθε φορά που τον ξανά ακούς κτλ κτλ οποτε εγκατέλειψα την ιδέα των δίσκων και πέρασαν κάποια χρόνια μέχρι που πριν από κάποιους μήνες γνωστός μου έδωσε κάποια cd που δεν ήθελε και όπως πήγα σπίτι και τα άκουσα ξεφύλλισα λίγο τα artwork τους και τα είδα πάνω στο ράφι, τα συμπάθησα πολύ είναι η αλήθεια :) :) φτηνά είναι σχετικά σε σχέση με το βυνίλιο Ηχητικά με καλύπτουν και γενικά όλα καλά σκέφτηκα να πάρω και ένα καλο τρανσπορτ απλά να το βάλω πάνω στο dac μου και είμαι έτοιμος αλλά μετά έπεσαν πάλι κάποια άρθρα μπροστά μου που έλεγαν, για το lifespan των cd και ότι έχει αρχίσει ήδη η αντίστροφη μέτρηση για αυτά που είναι φτιαγμένα από τα μέσα 80 μέχρι και τις αρχές 2000, ότι το αναμενόμενο ζωής τους είναι περί τα 30 χρόνια, κάποια αλλά πάσχουν από αυτό που λέγετε bronzing και είμαι λοιπόν σε σκέψεις πριν ξεκινήσω να επενδύσω σε κάτι τέτοιο εσας ποια είναι η γνώμη σας επι του θέματος; Πως διατηρείτε την συλλογη σας και σε τι φορματ;

Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας :)
Τα cd ειναι το φορμα που θα σε ταλαιπωρησει λιγοτερο.Απλα το βαζεις και παιζει και χωρις backround noise.Eγω αγορασα τα πρωτα μου cd το 1991 και παιζουν μια χαρα.Τα καινουργια (εισαγομενα ) cd εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα απο οτι πιο παλια.Αγορασα πριν 2 χρονια cd απο τη ZYX RECORDS 80s Italodisco και εκοψα πλακα.Λες και ακουσα αλλο ηχοσυστημα.Μπασο βαρυ στακατο,γλυκες μεσαιες και ψηλες κρυσταλλινες χωρις shrill highs.Απο αξιοπιστια δεν εχω ακουσει κατι,σιγουρα ομως φθειρεται λιγοτερο απο τα βινυλλια.Η verbatim στα εγγραψιμμα cd δινει διαρκεια ζωης πανω απο 100 χρονια!
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Εχω μετατρέψει όλα μου τα cd σε αρχεία flac. Τα έχω σε δύο σκληρούς δίσκους, ο ένας αντίγραφο του άλλου.
Μπορώ να διαχειρίζομαι τη μουσική μου βιβλιοθήκη από πάντου, να ακούει κάθε δωμάτιο ότι θέλει κλπ.

Ευκολία χτυπάει ταβάνι.

Αν έχεις χρόνο, το κάνεις μια φορά και δεν ασχολείσαι ξανά με τίποτα. απλά πατάς Play.

Και όταν φεύγω σε ταξίδια, έχω έναν μικρότερο σκληρό δίσκο όπου αντιγράφω όποια albums θέλω και τα παίρνω μαζί μου στη βαλίτσα του laptop.
Αφού ο φίλος μας θέλει artwork. Τι να τους κάνει τους σκληρούς δίσκους με flac!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.329
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top