Μούφα σούκο μούφα ήχος


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
Μαλλον μπερδευει την oyaide με την nordost ο κυριος
Τι να σου πω, λίγο που είδα στο σκρουτζ τώρα, νορμάλ τιμές φαίνεται να έχει. Και είναι και Γιαπωνέζικα, όπως και να έχει.

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
ούτε καν https το site......

όταν βλέπω χαϊεντάδικα sites με προϊόντα χιλιάδων ευρώ να έχουν σχεδίαση κ τεχνολογίες της προηγούμενης 15ετίας... παθαίνω αναγούλα... (και λόγω επαγγέλματος...)...

Αν δε θέλετε επαγγελματία, βάλτε το ...ξαδελφάκι σας που ξέρει να σας κάνει ένα site...

Μια τέτοια εταιρία που πουλάει μαλακίτσες 50000€ και δε δίνει ένα χιλιάρικο άντε 3 στο πολυυυυ τσακιρ κεφι σ' εναν επαγγελματία να κάνει ένα site θα την εμπιστευθείς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Τα περισσότερα Ιαπωνικά sites έχουν τέτοια χάλια.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πουλάει τόσο ακριβά προιόντα ; .... δεν έχω ιδέα, δεν την ξέρω. Εγώ νομίζα πουλάει μόνο φις και τέτοια.
ναι όντως μπερδεύτηκα αλλά και πάλι....

να άλλο παράδειγμα με πράγματι προϊόντα αξίας εκατοντάδων ευρώ...


Αυτά τα κάναμε το 1997 όταν μαθαίναμε html...
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
225
Reaction score
77
Χρήστο επειδή και εσυ ασχολείσαι πολύ με τον ήχο και διαβάζεις και ακολουθείς διάφορους όπως και εγώ, έχω να πω πως οι Γιαπωνέζοι η ακούνε διαφορετικά η δεν μας τα λένε καλά σε πολλές των περιπτώσεων. Πάντα να εμπιστεύεσαι τα αυτιά σου πρώτα και μετά όλα και όλους τους άλλους. Πολλές από τις συμβουλές Γιαπωνέζων «επιστημόνων» του είδους δεν δούλεψαν σε εμένα και σε πολλούς ακομα. Ένα μεγάλο παράδειγμα είναι πως τα ls3/5a κατά πολλούς θεωρείται χάι εντ ηχείο. Για εμένα πχ δεν είναι ούτε θα γίνει όσες πατέντες και αν γίνουν μέσα σε αυτα. Και είμαι κάτοχος ένας καλοδιατηρημένου ζευγαριού το οποίο σε εμένα έχει παίξει μαξ 2 ώρες.

Νικο καλησπερα. Ο γιαπωνεζος που αναφερθηκα δεν χρησιμοπιηθηκε ως παραδειγμα λογω εθνικοτητας τοσο αλλα επειδη ο ιδιος ειναι μηχανικος και εχει σχεδιασει τουλαχιστον 5-6 κορυφαια μηχανηματα. Αρα ισως κατι να ξερει. Εγω προσωπικα εχω ακουσει διαφορες με τα καλωδια που σου αναφερα ειδικα στο θεμα του μπασου. Σε καθε συστημα υπαρχουν διαφορες μεγαλυτερες η μικροτερες. Η αναφορα σου στο ηχειο αυτο δεν καταλαβα τι σκοπο εξυπηρετει. Ειναι ενα ιστορικο ηχειο σε αλλου αρεσει σε αλλους οχι. εχει γραψει ιστορια σιγουρα και εχει αντιγραφει πολλες φορες σε αλλες υλοποιησεις. Ο καθενας εχει αλλες προτιμησεις. Αν καποιοι θελουν να ακουνε κορνες επισης ειναι θεμα γουστου. Η κεφαλες φτιαγμενες το 1965 με αναρτησεις που θελουν βραχιονες με βαρος προς το κιλο. Πιστεψε με ακουνε και αλλοι μουσικη σε συστηματα που εχουν φτιαξει και αυτοι με μερακι και κοπο και ισως να τους κανει. Εγω δεν θεωρω τον εαυτο μου αυθεντια. Μου αρεσει να ακουω μουσικη στο σαλονι μου με τα μηχανηματα που εχω επιλεξει απλα. Ουτε θεωρω τισ γνωμες αλλων γιαπωνεζων η μη δεσμευτικες.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Η αναφορά μου στο ls3/5a ήταν καθαρά σαν ένα παράδειγμα για το πως μπορούμε να επηρεαστούμε από όσα διαβάζουμε και όσα μας λένε . Φυσικά πριν τα παρω τα άκουσα και προφανώς μου άρεσαν αλλά έχοντας την εμπειρία από τα τωρινά μου η και παλιότερα ηχεία και παίζοντας τα δίπλα δίπλα κατάλαβα πως οκ δεν είναι κ τόσο σπουδαία τελικά. Ακολουθώ και διαβάσω χρόνια μελέτες και άρθρα του Jiro Kasuga ιδρυτή της ακιουφεις και φανατικό κορνακια προσπαθώντας να βρω την απόλυτη λύση σε θέματα physical phase και time alignment. Τελικά από αυτά που διάβαζα τίποτα δεν δούλεψε με καμία καμπίνα πέρα της 4560 που έχω τώρα. Γενικά όλα ειναι θέμα εμπειρίας - αφτιού - αντίληψης και πολλών άλλων παραμέτρων . Σίγουρα δεν επηρεάζομαι από όσα θα διαβάσω παρά μόνο από όσα θα ακούσω με τα ίδια μου αφτια . Σκοπός του ποστ ήταν καθαρά η γνώμη μου για όσα άκουσα απλά και μόνο από ενα ζευγάρι μαϊμού σουκο .
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
225
Reaction score
77
Η αναφορά μου στο ls3/5a ήταν καθαρά σαν ένα παράδειγμα για το πως μπορούμε να επηρεαστούμε από όσα διαβάζουμε και όσα μας λένε . Φυσικά πριν τα παρω τα άκουσα και προφανώς μου άρεσαν αλλά έχοντας την εμπειρία από τα τωρινά μου η και παλιότερα ηχεία και παίζοντας τα δίπλα δίπλα κατάλαβα πως οκ δεν είναι κ τόσο σπουδαία τελικά. Ακολουθώ και διαβάσω χρόνια μελέτες και άρθρα του Jiro Kasuga ιδρυτή της ακιουφεις και φανατικό κορνακια προσπαθώντας να βρω την απόλυτη λύση σε θέματα physical phase και time alignment. Τελικά από αυτά που διάβαζα τίποτα δεν δούλεψε με καμία καμπίνα πέρα της 4560 που έχω τώρα. Γενικά όλα ειναι θέμα εμπειρίας - αφτιού - αντίληψης και πολλών άλλων παραμέτρων . Σίγουρα δεν επηρεάζομαι από όσα θα διαβάσω παρά μόνο από όσα θα ακούσω με τα ίδια μου αφτια . Σκοπός του ποστ ήταν καθαρά η γνώμη μου για όσα άκουσα απλά και μόνο από ενα ζευγάρι μαϊμού σουκο .

Οπως ειπα ολα ειναι θεμα γουστου. Και συνεργίας. Εγω παντως που εχω ενα καλωδιο τσακιριδης με μουφα σουκο oyaide παιζει μια χαρα. Καμια τρυπα στην μεση. Ολα ειναι οπως πρεπει. Δεν θα εδινα πανω απο 200-300 ευρω για ενα καλωδιο ρευματος παντως. Γιατι ειμαι χαρουμενος με τον ηχο που εχω δεν πιστευω οτι μπορει να μου προσφερει κατι. Επενδυω βεβαια αρκετα χρηματα στο συστημα παντα και στα ιντερκονεκτ που για μενα εχουν τεραστια σημασια. Τωρα να συγκρινεις ενα ηχειο μεγεθους του ls3/5a με ενα full range ηχειο καμπινας με ενεργο κροσοβερ ειναι κατιτις αδικο! Σιγουρα το καθενα εχει την χαρη του για καποιους.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Ναι τα ιντερκονεκτ σίγουρα είναι μια πολύ πιο ουσιώδη αγορά από καλώδια ρεύματος. Και σίγουρα με πολύ πιο ακουστά αποτελέσματα .
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
ούτε καν https το site......

όταν βλέπω χαϊεντάδικα sites με προϊόντα χιλιάδων ευρώ να έχουν σχεδίαση κ τεχνολογίες της προηγούμενης 15ετίας... παθαίνω αναγούλα... (και λόγω επαγγέλματος...)...

Αν δε θέλετε επαγγελματία, βάλτε το ...ξαδελφάκι σας που ξέρει να σας κάνει ένα site...

Μια τέτοια εταιρία που πουλάει μαλακίτσες 50000€ και δε δίνει ένα χιλιάρικο άντε 3 στο πολυυυυ τσακιρ κεφι σ' εναν επαγγελματία να κάνει ένα site θα την εμπιστευθείς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ουτε χιλιάρικο δεν χρειάζεται να πληρώσει κάποιος για site το 2023.
Πρωτοετής φοιτητής πληροφορικής που έχει διαβάσει τις σημειώσεις για το worldpress το κάνει σε ένα οχτάωρο και θα είναι και αξιοπρεπέστατο.
Πραγματικά ορισμένες εταιρείες δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουν το θράσος να έχουν τέτοια site...
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
ούτε καν https το site......

όταν βλέπω χαϊεντάδικα sites με προϊόντα χιλιάδων ευρώ να έχουν σχεδίαση κ τεχνολογίες της προηγούμενης 15ετίας... παθαίνω αναγούλα... (και λόγω επαγγέλματος...)...

Αν δε θέλετε επαγγελματία, βάλτε το ...ξαδελφάκι σας που ξέρει να σας κάνει ένα site...

Μια τέτοια εταιρία που πουλάει μαλακίτσες 50000€ και δε δίνει ένα χιλιάρικο άντε 3 στο πολυυυυ τσακιρ κεφι σ' εναν επαγγελματία να κάνει ένα site θα την εμπιστευθείς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Είναι γνωστό ότι τα vintage non responsive sites είναι καλύτερα από τα σύγχρονα.....
:p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top