Μπανάνες και Καλώδια

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Καλησπέρα στην παρεα! θα ηθελα να ρωτησω, αν καποιος μπορεί να καταλάβει από τις φωτογραφίες τι ακριβώς υλικό χρησιμοποιεί ο τύπος για να φέρει αυτό το αποτέλεσμα.
 

Attachments


trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Καλησπέρα, θερμοσυστελλόμενα είναι τα μαύρα που βλέπεις τα περνάς στο καλώδιο και μόλις το τοποθετήσεις ακριβώς εκεί που θες μαζί με την μπανάνα το θερμαίνεις λίγο με αναπτήρα για να σφίξει.
 


Μηνύματα
115
Reaction score
32
Που μπορω να βρω αυτα τα θερμοσυστελλομενα???? Ειναι ειδικα υλικα η αν παω πχ σε μεγαλο καταστημα τυπου Leroy μπορω να βρω?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Γιατί θες να βάλεις μπανάνες;
Το μόνο νόημα που έχουν είναι αν χρειάζεσαι να αλλάζεις ηχεία/καλώδια. Αλλιώς καλύτερα σφίξιμο του καλωδίου στην μπόρνα χωρίς "ενδιάμεσους"
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Γιατί θες να βάλεις μπανάνες;
Το μόνο νόημα που έχουν είναι αν χρειάζεσαι να αλλάζεις ηχεία/καλώδια. Αλλιώς καλύτερα σφίξιμο του καλωδίου στην μπόρνα χωρίς "ενδιάμεσους"
Εχει κολλησει το μυαλο μου και θελω να βαλω μου αρεσει να ειναι ολα ομορφα :p
 



Μηνύματα
115
Reaction score
32
Τα
Πας και κοιτάς πίσω απο τα ηχεία; :gotcha:

:lolsign:
Τα Surround θα τα βλεπω γιατι θα περναω απο διπλα τους οποτε θα πεφτει το ματι στο γυμνο και ασχημο καλωδιακι :( Δεν μπορω να το βλεπω :(
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Γιατί θες να βάλεις μπανάνες;
Το μόνο νόημα που έχουν είναι αν χρειάζεσαι να αλλάζεις ηχεία/καλώδια. Αλλιώς καλύτερα σφίξιμο του καλωδίου στην μπόρνα χωρίς "ενδιάμεσους"
Πας και κοιτάς πίσω απο τα ηχεία; :gotcha:

:lolsign:
Εσύ τους φοράς καλσόν ρε...οι μπανάνες σε πείραξαν?:p
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εχει κολλησει το μυαλο μου και θελω να βαλω μου αρεσει να ειναι ολα ομορφα :p
Eιναι και πιο μονιμη , σταθερη και γερη κατασταση.Τα περι ζημιας στον ηχο (μπανανες,διχαλλα κλπ.....) θυμιζουν το "διυλιζουμε το κουνουπι και καταπινουμε την καμηλα..........) :p
Ζητησε θερμοσυστελλομενο με εσωτερικη κολλα που λιωνει με την θερμοτητα , θα προστατευσει την κολληση καλυτερα διοτι ειναι πιο σκληρο και ανθεκτικο.
[DOUBLEPOST=1543577953][/DOUBLEPOST]
heat-shrink στην αγγλικήν
heat shrink (able) tubing για την ακριβεια ........ :p
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Eιναι και πιο μονιμη , σταθερη και γερη κατασταση.Τα περι ζημιας στον ηχο (μπανανες,διχαλλα κλπ.....) θυμιζουν το "διυλιζουμε το κουνουπι και καταπινουμε την καμηλα..........) :p
Ζητησε θερμοσυστελλομενο με εσωτερικη κολλα που λιωνει με την θερμοτητα , θα προστατευσει την κολληση καλυτερα διοτι ειναι πιο σκληρο και ανθεκτικο.
[DOUBLEPOST=1543577953][/DOUBLEPOST]
heat shrink (able) tubing για την ακριβεια ........ :p
Έχεις κάποιο λινκ να μου στείλεις η μπορεί ο Καύκας να έχει με κόλλα?
[DOUBLEPOST=1543578183][/DOUBLEPOST]https://www.kafkas.gr/proionta/ilek...-2-solhna-thepmos-mdt-s-a-12-3-m-kolla_91722/
Αυτό δηλαδή προτείνεις?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έχεις κάποιο λινκ να μου στείλεις η μπορεί ο Καύκας να έχει με κόλλα?
[DOUBLEPOST=1543578183][/DOUBLEPOST]https://www.kafkas.gr/proionta/ilek...-2-solhna-thepmos-mdt-s-a-12-3-m-kolla_91722/
Αυτό δηλαδή προτείνεις?
Οχι δεν γνωριζω διοτι δεν μενω στην Ελλαδα, αλλα σιγουρα καποιος φιλος εδω θα ξερει να σου πει.Επισης αν εχεις την επιλογη ζητησε rigid sleeves.Υπαρχουν flexible,semi-rigid & rigid.To πιο σκληρο θα προστατευσει το σημειο της κολλησης καλυτερα διοτι δεν λυγιζει ευκολα.
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
9
Που μπορω να βρω αυτα τα θερμοσυστελλομενα???? Ειναι ειδικα υλικα η αν παω πχ σε μεγαλο καταστημα τυπου Leroy μπορω να βρω?
Ναι το leroy έχει τέτοια , κοντά στα ηλεκτρολογικά .
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Η δουλειά θα γίνει με πιστόλι θερμού αέρα, οπότε επειδή θα δουλέψω πρώτη φορά με αυτό το εργαλείο, έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή πάνω στη χρήση εκτός από το να μην καώ και να λιώσω το καλώδιο :p
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η δουλειά θα γίνει με πιστόλι θερμού αέρα, οπότε επειδή θα δουλέψω πρώτη φορά με αυτό το εργαλείο, έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή πάνω στη χρήση εκτός από το να μην καώ και να λιώσω το καλώδιο :p
Ξεκινα να θερμαινεις απο καποια αποσταση και αναλογα πας πιο κοντα μεχρι να κλεισει καλα και στο βισμα και στο καλωδιο.Μην αγχωνεσαι.
 




Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top