Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια τι κάνει αυτό;

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Καλημέρα σε όλους.

Επειδή - λόγω ηλικίας - δε γνωρίζω από τα καινούργια «κόλπα», μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια, τι κάνει αυτό το εργαλείο (και το Dirac), που το συνδέουμε, τι πλεονεκτήματα έχει, αν είναι απαραίτητο ή χρειάζεται σε δικάναλα συστήματα, κλπ.

Φχαριστώ προκαταβολικά! :) :)

MiniDSP SHD Audiofile Digital Processor


5C37C0E3-2851-4F8B-B0A1-27F2E442CD28.png
 


Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Ρίξε μια ματιά στο thread.
Χμμμ... όπως το φαντάστηκα, χαμός γίνεται στο θρεντ, δε βγάζεις άκρη.

Με λίγα λόγια τα βάζεις ανάμεσα στις πηγές και στον ενισχυτή, και προσπαθεί να σου «φτιάξει» τον ήχο, ανάλογα με το χώρο που είναι εγκατεστημένο;
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλήμερα marba1065,
Το Dirac Live είναι ψηφιακός επεξεργαστής διορθώσεις δωματίου.
Μετά από προσεκτική ανάλυση, το Dirac Live® διορθώνει τόσο τις πλευρές συγχρονισμού όσο και το πλάτος των χρωματισμών στον ήχο, παρέχοντας μια μοναδικά παρθένα εμπειρία ακρόασης.
Βελτιωμένη ακρόαση
Καλύτερη σαφήνεια και κατανόηση στη μουσική και στα φωνητικά
Ένα βαθύτερο και αυστηρότερο μπάσο χωρίς συντονισμούς σε ολόκληρη την περιοχή ακρόασης
και έτσι κάνεις τη σύνδεση.........
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ??
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Καλήμερα marba1065,
Το Dirac Live είναι ψηφιακός επεξεργαστής διορθώσεις δωματίου.
Μετά από προσεκτική ανάλυση, το Dirac Live® διορθώνει τόσο τις πλευρές συγχρονισμού όσο και το πλάτος των χρωματισμών στον ήχο, παρέχοντας μια μοναδικά παρθένα εμπειρία ακρόασης.
Βελτιωμένη ακρόαση
Καλύτερη σαφήνεια και κατανόηση στη μουσική και στα φωνητικά
Ένα βαθύτερο και αυστηρότερο μπάσο χωρίς συντονισμούς σε ολόκληρη την περιοχή ακρόασης
και έτσι κάνεις τη σύνδεση.........
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ??
Σ´ευχαριστώ!

Και, πως «ακούει» τον ήχο και κάνει τις διορθώσεις;

Έχει τίποτα μικρόφωνα που τα βάζεις στη θέση ακρόασης, για να πάρει μετρήσεις ή κάτι άλλο;

Και αν η θέση ακρόασης δεν είναι σταθερή, δηλαδή αν δεν ακούς «παλουκωμένος» στην «κορυφή του ισοσκελούς τριγώνου«, αλλά είσαι πιο «χαλαρός»;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Έχει τίποτα μικρόφωνα που τα βάζεις στη θέση ακρόασης, για να πάρει μετρήσεις ή κάτι άλλο;
Ναι
Και αν η θέση ακρόασης δεν είναι σταθερή, δηλαδή αν δεν ακούς «παλουκωμένος» στην «κορυφή του ισοσκελούς τριγώνου«, αλλά είσαι πιο «χαλαρός»;
Ισοσταθμίζει για περιοχή, όχι για θέση. Αυτά που φοβάσαι γινόντουσαν πριν από 10 χρόνια.
Ουσιαστικα είναι dac+Προενισχυτής
 

H

HuxFlux

Guest
Σ´ευχαριστώ!

Και, πως «ακούει» τον ήχο και κάνει τις διορθώσεις;

Έχει τίποτα μικρόφωνα που τα βάζεις στη θέση ακρόασης, για να πάρει μετρήσεις ή κάτι άλλο;

Και αν η θέση ακρόασης δεν είναι σταθερή, δηλαδή αν δεν ακούς «παλουκωμένος» στην «κορυφή του ισοσκελούς τριγώνου«, αλλά είσαι πιο «χαλαρός»;
Κι εγω ειμαι στην ιδια βαρκα με εσενα. Ψηνομαι να το αγορασω και το εχω ριξει στο διαβασμα.
Οποτε απ'οτι εχω καταλαβει απ'οσα εχω διαβασει τοποθετεις ειδικο μικροφωνο στη θεση ακροασης που με τη βοηθεια λογισμικου καταγραφει κι αναλυει το ηχητικο φασμα και επειτα ακολουθουν οι διορθωσεις μεσω DSP αναλογως.

Κατα συνεπεια αν μετακινηθεις απο τη θεση για την οποια εχεις ρυθμισει το συστημα σου με το DSP τοτε ειναι σαν να μην εχεις κανει τιποτε, ενδεχομενως να ακους και χειροτερα απ'οτι χωρις DSP. Οχι βεβαια οτι σε ενα χωρο χωρις DSP αν μετακινεισαι απο την προκαθορισμενη θεση ακροασης θα ακους καλα. Παλι λαθος θα ακους. Τωρα το τι ειναι πιο λαθος απο τα δυο, δεν ξερω.
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
ΟΚ, φχαριστώ, κατάλαβα λοιπόν ότι βάζεις τα μικρόφωνα στη θέση που κάθεσαι (συνήθως) και αυτά κάνουν τις μετρήσεις κλπ κλπ.

Απλά λέω, αφού βάλεις τα μικρόφωνα και το εργαλείο, και γίνουν οι μετρήσεις και οι ρυθμίσεις και φτιαχτούν όλα καλά, να μπορείς να κουνηθείς δεξιά-αριστερά στον καναπέ κάνα μέτρο, να μην κάθεσαι παλουκωμένος σα να 'χεις πάθει κάνα εγκεφαλικό.

Γίνεται αυτό;

Υπάρχει κάποιο εύρος όσον αφορά το που θα κάθεσαι να ακούς;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.324
Ποτέ δε μετράς μόνο σε ένα σημείο.

Αυτό είναι τεράστιο σφάλμα.

Δεν μετράς μόνο τι παίζει στη θέση ακρόασης, αλλά στην ευρύτερη περιοχή αυτής, τουλάχιστον σε μια ακτίνα 50-60cm, δηλαδή μετράς τι παίζει σε ένα κύκλο διαμέτρου 1-1,5 μέτρου, στην ευρύτερη περιοχή της θέσης ακρόασης.

6-9 μετρήσεις είναι οι αναγκαίες.

Η ισοστθμιση που θα εφαρμοστεί, θα κάνει το καλύτερο δυνατό για την ευρύτερη αυτή περιοχή, αλλά σε κάθε περίπτωση, είτε με είτε χωρίς εφαρμογή ισοστάθμισης, το απόλυτο σημείο συγχρονισμού είναι ένα, αυτό στο κέντρο του ισόπλευρου τριγώνου ακρόασης.

Ανεξάρτητα της ύπαρξης ή όχι ισοστάθμισης, σε αυτό το κέντρο θα ακούγεται πάντα καλύτερα.

Η έννοια της ισοστάθμισης δε σχετίζεται διόλου με μείωση της ελευθερίας στην ευρύτερη θέση ακρόασης, ίσα ίσα μάλλον επιτυγχάνει ομαλότερη απόκριση στην ευρεία αυτή περιοχή, και κατ'επέκτασιν σε όλο το χώρο.


ΥΓ. Πέραν της ισοστάθμισης, η χρήση ενός τέτοιου προενισχυτή, καθιστά εφικτή την ορθή ενσωμάτωση 2 σαμπ στο σετάπ. Πράγμα που είναι ίσως σημαντικότερο της ισοστάθμισης. ;)
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απλά λέω, αφού βάλεις τα μικρόφωνα και το εργαλείο, και γίνουν οι μετρήσεις και οι ρυθμίσεις και φτιαχτούν όλα καλά, να μπορείς να κουνηθείς δεξιά-αριστερά στον καναπέ κάνα μέτρο, να μην κάθεσαι παλουκωμένος σα να 'χεις πάθει κάνα εγκεφαλικό.

Γίνεται αυτό;
Φυσικά και γίνεται. Αυτοί που διατείνονται ότι δεν γίνεται, απλώς αρνούνται να παραδεχτούν την πραγματικότητα, ανεξαρτήτως των λόγων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.324
Υπάρχει και η μέθοδος του "κουνιστού μικροφώνου", κατά την οποία πραγματοποιείς μετρήσεις με το μικρόφωνο στο χέρι κάνοντας κύκλους πέριξ της θέσης ακρόασης, κύκλους διαμέτρου περίπου μισού μέτρου, πιάνοντας σε μια μέτρηση τον ευρύτερο χώρο πέριξ της θέσης ακρόασης.

Θέλει λίγη εξάσκηση, αλλά αν δεις τα ανάλογα βίντεο και πειραματιστείς λιγάκι, θα γλυτώσεις αρκετό χρόνο από τις πολλαπλές μετρήσεις.

Επίσης, υπάρχει μέθοδος πολλαπλών μετρήσεων για κάθε θέση μέτρησης από τις πολλαπλές θέσεις μέτρησης.
Αυτή είναι η ακριβέστερη, αλλά και η πιο χρονοβόρα.
Είναι εφεύρεση του μπουτχια.
Ουσιαστικά κάνεις 3 μετρήσεις με απόσταση ~5cm η μία από την άλλη, σε ένα τρίγωνο σε κάθε σημείο του χώρου που θα κάνεις μετρήσεις. Ο μέσος όρος αυτών των 3 μετρήσεων, μηδενίζει τα σφάλματα μέτρησης της κάθε μεμονωμένης θέσης μέτρησης.

Ωστόσο για 9 θέσεις μέτρησης, θα χρειαστεί να πραγματοποιηθούν 27 συνολικά μετρήσεις.
Και αυτό για κάθε ηχείο ξεχωριστά.

Δυστυχώς χρειάζεται και μέτρηση των ηχείων όλων μαζί.

Άρα, έχει δουλειά το πράγμα. Ιου ιου. Με τις ώρες.

Γι'αυτό αξίζει πολλά η μέθοδος του κουνιστού μικροφώνου, σε γλυτώνει από πολύωρες μετρήσεις.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Καλημέρα σε όλους.

Επειδή - λόγω ηλικίας - δε γνωρίζω από τα καινούργια «κόλπα», μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια, τι κάνει αυτό το εργαλείο (και το Dirac), που το συνδέουμε, τι πλεονεκτήματα έχει, αν είναι απαραίτητο ή χρειάζεται σε δικάναλα συστήματα, κλπ.

Φχαριστώ προκαταβολικά! :) :)

MiniDSP SHD Audiofile Digital Processor


View attachment 168775
Πώς πας; Ωρίμασε καθόλου σαν ιδέα;
 


H

HuxFlux

Guest
Πώς πας; Ωρίμασε καθόλου σαν ιδέα;
Κι εμένα που ωρίμασε τι να το κάνεις...Καμία διαθεσιμότητα στην αγορά, η δε αντιπροσωπεία θέλει 2μηνο+ για να το φέρει απ'ότι μου είπαν. Τσάμπα μπήκα στην μπρίζα. Για την ώρα...
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Κι εμένα που ωρίμασε τι να το κάνεις...Καμία διαθεσιμότητα στην αγορά, η δε αντιπροσωπεία θέλει 2μηνο+ για να το φέρει απ'ότι μου είπαν. Τσάμπα μπήκα στην μπρίζα. Για την ώρα...
Είναι ένα δύσκολο μηχάνημα, δεν είναι το κλασικό plug and play ας πούμε, θέλει παραμετροποίηση. Αν το είχαν σε demo όμως, πιστεύω ότι θα αύξαναν σημαντικά τις πωλήσεις τους. Είμαστε αρκετοί που θέλουμε να ακούσουμε και πιθανώς να αποκτήσουμε τον SHD. Θα μας αναγκάσουν να πάρουμε Τρίνοβ!!
 


Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Άμα δηλώσω ότι θα πάρω ενεργά ATC SCM50 και τέσσερα subwoofers ATC, είμαι σίγουρος ότι θα 'ρθει ο Costas EAR να μου το στήσει και να μου το σετάρει! :p :p
 

C

chrispo

Guest
Τα ενεργά 50άρια, θα παίξουν κλάσεις καλύτερα από τα 40 άρια που έχεις , ανεξαρτήτου ενισχυτή ( έστω και luxman)8-)

αν κάποιος θέλει να ¨ξεζουμίσει ¨, τον ήχο των Atc, τότε τα ACTIVE μοντέλα τους είναι μονόδρομος. Όλα τα άλλα είναι απλά , για να λέμε ότι έχουμε και ¨ακούμε ¨ ,Atc. ( ...:confused:)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλημέρα.

Μπα... ο χώρος μου είναι εντελώς χάλια, φτιάχνει μόνο με κατεδάφιση ή μετακόμιση.

:p :p
Σε χάλια χώρους η ισοστάθμιση είναι ακόμα πιο αναγκαία διότι διορθώνει έστω τα απολύτως βασικά πχ συμμετρία και ισορροπία καναλιών.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Σε χάλια χώρους η ισοστάθμιση είναι ακόμα πιο αναγκαία διότι διορθώνει έστω τα απολύτως βασικά πχ συμμετρία και ισορροπία καναλιών.
αν και δεν έχω SHD, αν δεν είχα τα βασικά της ισοστάθμισης, θα έψαχνα Χαράλαμπο να κλάψουμε παρέα.

( Κατά το "κλαφ'τα Χαράλαμπε" :p )
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.560
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top