Μπορουμε να φτιαξουμε δικο μας UPS?

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Μπορουμε να κατασκευασουμε ενα δικο μας UPS, πχ με μπαταρια αυτοκινητου? Εχει ασχοληθει κανεις με τετοιες κατασκευες? Τι υλικα χρειαζονται?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.118
Reaction score
20.626
Λευτέρη, είναι τόσο φθηνά πλέον, που δεν αξίζει να ασχοληθείς, εκτός ίσως από την τροποποίηση κάποιου έτοιμου, για να συνδέσεις επάνω του μεγάλη μπαταρία, σαν αυτή του αυτοκινήτου, υπό την προϋπόθεση ότι η ισχύς του είναι μικρούλα. Αν είναι 1200άρι και πάνω, κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιεί δύο μπαταρίες σε σειρά.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Λευτέρη, είναι τόσο φθηνά πλέον, που δεν αξίζει να ασχοληθείς, εκτός ίσως από την τροποποίηση κάποιου έτοιμου, για να συνδέσεις επάνω του μεγάλη μπαταρία, σαν αυτή του αυτοκινήτου.
και αυτό δεν είναι απλή υπόθεση γιατί παίζεις με σοβαρά amperes που πιθανόν να θέλουν καλώδια γκουμούτσα type!!!!

Ομως παίζει και είναι η τέλεια αξιοποίηση ενός "πεθαμένου" παλαιού UPS

Ομως προσοχή αν εχεις μέσα στο σπίτι μπαταρία αυτοκινήτου γιατί εχουν αρκετά βλαβερά αέρια
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μπορουμε να κατασκευασουμε ενα δικο μας UPS, πχ με μπαταρια αυτοκινητου? Εχει ασχοληθει κανεις με τετοιες κατασκευες? Τι υλικα χρειαζονται?

Να ρωτησω γιατι θελεις να κατασκευασεις δικο σου ?
Για πιο φτηνα ?
Για καποιο αλλο λογο ?
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Θελω να κατασκευασω ενα με μεγαλη ισχυ και αυτονομια. Οντως, η μπαταρια αυτοκινητου ειναι καπως επικινδυνη. Ισως μια μεγαλη μπαταρια ξηρου τυπου ή 2-3 μαζι να εχουν ικανοποιητικο αποτελεσμα απο αποψη αυτονομιας...
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Εχω ηδη ενα μεγαλο riello που του αλλαξα μπαταρια. Απ'οτι ειδα, δεν ειναι και τρομερα πολυπλοκο μηχανημα. Αρα, με τα καταλληλα υλικα θα μπορουσα να κατασκευασω ενα με πολυ μεγαλυτερη ισχυ και με μικροτερο κοστος.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Εχω ηδη ενα μεγαλο riello που του αλλαξα μπαταρια. Απ'οτι ειδα, δεν ειναι και τρομερα πολυπλοκο μηχανημα. Αρα, με τα καταλληλα υλικα θα μπορουσα να κατασκευασω ενα με πολυ μεγαλυτερη ισχυ και με μικροτερο κοστος.

Ειναι απο τα πιο περιπλοκα Ηλεκτρονικα μηχανηματα και τις πιο δυσκολες κατασκευες. Γνωμη μου μην το επιχειρησεις. Παρε ενα ετοιμο. Ενα καλο On line UPS.
Τελος δεν υπαρχει προβλημα αναθυμιασεων με μεγαλες μπατταριες μολυβδου που ειναι σφραγισμενες (ξερεις αυτες με την ανακυκλωση των Υγρων). Το προβλημα που μπορει να εχεις ειναι οτι δεν θα φορτιζονται σωστα απο Ups σχεδιασμενο για μικροτερες μπατταριες τυπου GEL.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Λευτερη εχω φτιαξει αρκετα και ειναι πολυ δυσκολα.ενα απλο αλλα μικρης ισχυος γινεται με ενα μετασχηματιστη 2Χ12-220 και 2 τρανζιστορ ισχυος τα οποια δουλευουν σε ταξη β και οδηγουνται με ημιτονικο η περιπου ημιτονικο σημα .αυτο ειναι για ισχυ μεχρι 200w.Τα ποιο μεγαλης ισχυος χρησιμοποιουν κυκλωμα switching με μ/τ για να ανεβασουν την ταση στα 300v dc και εν συνεχεια με full bridge κυκλωμα μετατρεπεται σε περιπου ημιτονο.Αν θελεις τελειο ημιτονο χρησημοποιεις κυκλωμα pdm και ταση 600v.Θα χρειαστεις ψηφιακο παλμογραφο και μια καλη γεννητρια χ/σ
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.118
Reaction score
20.626
Να κάνω μια ερώτηση; Έναντι της λύσης ενός UPS με μεγάλη αυτονομία, ας πούμε 2 ωρών (και το ανάλογο κόστος), ποιο είναι το κόστος ενός συνήθους, μικρής αυτονομίας UPS, ας πούμε 5 λεπτά, συνδυασμένου με μια φορητή ηλεκτρογεννήτρια; Μια Kawasaki του 1KW πόσο κοστίζει περίπου;
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Λευτερη εχω φτιαξει αρκετα και ειναι πολυ δυσκολα.ενα απλο αλλα μικρης ισχυος γινεται με ενα μετασχηματιστη 2Χ12-220 και 2 τρανζιστορ ισχυος τα οποια δουλευουν σε ταξη β και οδηγουνται με ημιτονικο η περιπου ημιτονικο σημα .αυτο ειναι για ισχυ μεχρι 200w.Τα ποιο μεγαλης ισχυος χρησιμοποιουν κυκλωμα switching με μ/τ για να ανεβασουν την ταση στα 300v dc και εν συνεχεια με full bridge κυκλωμα μετατρεπεται σε περιπου ημιτονο.Αν θελεις τελειο ημιτονο χρησημοποιεις κυκλωμα pdm και ταση 600v.Θα χρειαστεις ψηφιακο παλμογραφο και μια καλη γεννητρια χ/σ
Μεσα εισαι.
Οι δυσκολιες ξεκινανε εαν θελεις στην Ηλεκτρικη γεννητρια να πετυχεις βαθμο αποδοσης 95%. Δηλαδη να ενσωματωσεις συγχρονη τεχνολογια με τσιπ που να παραγει παλμους μεταβλητου Duty cycle διαβαζοντας το φορτιο εξοδου. Και μετα αυτους τους παλμους να τους κανεις καθαρο Ημιτονο.
Αλλοιως τα πραγματα ειναι πιο απλα. Παραγεις ενα ημιτονο σταθερο στους 50 Ηz με ενα 555, το ενισχυεις με ενα Ενισχυτη ταξης Β με Fet (αποδοση 50-60%) το ριχνεις και σε ενα Μετ/στη και ιδου το 220 AC. Αυτο ομως σημερα δεν ειναι λυση, και κανει μονο για ασκηση σε Σχολη Ηλεκτρονικων.

Αλλη λυση ειναι να αγορασει κανεις ενα δυνατο τυποποιημενο Ιnverter 2000 - 3000 Watt, με εισοδο 24 VDC απο μπατταρια και εξοδο 220 VAC. Ταυτοχρονα χρειαζονται δυο μπατταριες μολυβδου πχ 12V / 200AH, συνδεδεμενες εν σειρα και ενας αυτοματος φορτιστης Μπατταριων 24 V, να τσονταρει κι αυτος ρευμα.

Το θελεις ακομα πιο μυστηριο ?
Βαζεις και δυο Φωτοστοιχεια να σαπορταρουν τον φορτιστη. Και ακομα πιο μυστηριο ?
Κοτσαρεις και μια αναλογη Ανεμογεννητρια με εξοδο 24 Vdc και λες Bi Bi στην Δεη και τα προβληματα της.
Ετοιμα πακεττα εχει ο Γερμανος-τα κεντρικα.
Πελατες του το μισο Αιγαιο.

Εξαιρουνται οι ελαχιστοι τυχεροι που συνδιαζουν πτυχιο-γνωσεις Ηλεκτρολογου Μηχανολογου και ταυτοχρονα τοπο κατοικιας διπλα σε κιλοβαττικους πομπους Μεσαιων-Βραχεων.
Δεν συνεχιζω. Ο νοων νοειτω ...
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Εξαιρουνται οι ελαχιστοι τυχεροι που συνδιαζουν πτυχιο-γνωσεις Ηλεκτρολογου Μηχανολογου και ταυτοχρονα τοπο κατοικιας διπλα σε κιλοβαττικους πομπους Μεσαιων-Βραχεων.
Δεν συνεχιζω. Ο νοων νοειτω ...
Υπάρχουν ακόμη?? ...
.
.
όχι οι Ηλεκτρολόγοι - μηχανολόγοι.... οι κιλοβατικοί σε βραχέα εννοώ :crazy_3:
 


Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Αχ Μιχάλη τι μου θύμισες με τα ηλιακά και τις ανεμογεννήτριες.....
Μέχρι πριν από μερικά χρόνια (2-3 , μπορεί να ασχολείται ακόμη αλλά σπάνια τον βλέπω λόγω του ότι λείπω εξωτερικό) ο καθηγητής που είχα στα ΤΕΙ Αθήνας με αυτά ασχολείτω (περίπου 15 χρόνια) όταν πέρναγα που και που μετά από την δουλεία να δω τι καινούργιο έχει καταφέρει....
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Αχ Μιχάλη τι μου θύμισες με τα ηλιακά και τις ανεμογεννήτριες.....
Μέχρι πριν από μερικά χρόνια (2-3 , μπορεί να ασχολείται ακόμη αλλά σπάνια τον βλέπω λόγω του ότι λείπω εξωτερικό) ο καθηγητής που είχα στα ΤΕΙ Αθήνας με αυτά ασχολείτω (περίπου 15 χρόνια) όταν πέρναγα που και που μετά από την δουλεία να δω τι καινούργιο έχει καταφέρει....

Θυμησε μου ...
Μητροπουλος ? ( ή καπως ετσι )

Η μηπως λες στα εργαστηρια Ηλεκτρονικων τον Νικολαου - Παπανικολαου - Χατζηνικολαου ....
Δεν θυμαμαι ....
Ασ με συγχωρεσουν οι Ανθρωποι.
Ηταν σπουδαιοι δασκαλοι, και σε δυσκολες εποχες.
Τον μονο που θυμαμαι ειναι ο Κος ΧΑΙΡΕΤΑΚΗΣ. Διαννοια.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
0
Εγω που ειμαι κυκλαδες, οπως ειπε ο Μιχαλης.
Με μια ανεμογεννητρια 400 watt ενα inverter 1800 watt puse sine και και δυο μπαταριες κλειστου τυπου εφεκτα 220 Αh εχω παραγωγη 55 κιλοβατορες το μηνα και ολο το εικοσιτετραωρο δουλευει ενα ψυγειακι 150 watt ενεργιακης κλασης Α και 6 λαμπες και ενα λαπτοπ για 6 με 7 ωρες την ημερα.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Εγω που ειμαι κυκλαδες, οπως ειπε ο Μιχαλης.
Με μια ανεμογεννητρια 400 watt ενα inverter 1800 watt puse sine και και δυο μπαταριες κλειστου τυπου εφεκτα 220 Αh εχω παραγωγη 55 κιλοβατορες το μηνα και ολο το εικοσιτετραωρο δουλευει ενα ψυγειακι 150 watt ενεργιακης κλασης Α και 6 λαμπες και ενα λαπτοπ για 6 με 7 ωρες την ημερα.

Να τα χιλιασεις :cool_4:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.504
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top