Featured Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ? Really?

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.201
Σήμερα πήρα το ντεσιμπέλομέτρο που έχω και μέτρησα στο αμάξι πόσο δυνατά ακούω την μουσική μου.
Κάτσε να το βγάλω έξω. Αν και δεν υπόσχομαι πολλά, είναι βράδυ.
 



Μηνύματα
4.012
Reaction score
3.860
Έχω την αμυδράν* εντύπωσιν ότι ο τίτλος του παρόντος θρεντ, δεν συνιστά εννοιολογικά κάποια αφορμή δημιουργίας αντιπαράθεσης επι τεχνικών θεμάτων.
Υ.Γ. Τι αμυδράν δηλαδή...:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.504
Έχω την αμυδράν* εντύπωσιν ότι ο τίτλος του παρόντος θρεντ, δεν συνιστά εννοιολογικά κάποια αφορμή δημιουργίας αντιπαράθεσης επι τεχνικών θεμάτων.
Υ.Γ. Τι αμυδράν δηλαδή...:p
Άστα 'φτα, και πέτα τα σαμπ απ'τα Γκριμ.

Δικαναλο σεταπ με σαμπ; γιατί ρε κύριος;

Άστα αγνά να παίζουν, τα σαμπ είναι για τους σινεματζήδες.
 

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.201
Όχι παιδιά, δεν μπορώ να τη σηκώσω με τίποτα
τη στάθμη σήμερα, δε θέλω να ενοχλήσω κάτω.
 

Μηνύματα
4.012
Reaction score
3.860
Άστα 'φτα, και πέτα τα σαμπ απ'τα Γκριμ.

Δικαναλο σεταπ με σαμπ; γιατί ρε κύριος;

Άστα αγνά να παίζουν, τα σαμπ είναι για τους σινεματζήδες.
Ε.., γκούχ...δεν ευρισκόμεθα εις την περί σάμπ συζήτησις:oops:

Κοινώς: θα μας χαζιέπς ντίπ?
 

Μηνύματα
812
Reaction score
1.514
Μπορεί κάποιος να σχολιάσει ότι δεν γίνεται να παραλληλίζουμε καταστάσεις ανώδυνες με άλλες που μπορεί να κοστίσουν σε σωματική ακεραιότητα ή Υγεία ... Αποκρίνομαι λοιπόν ότι οποιαδήποτε σοβαρή παραβατική συμπεριφορά μπορεί να έχει αφετηρία από ανώδυνες εκδηλώσεις της καθημερινότητας.
Αυτό τι είναι τώρα, παραλλαγή του slippery slope fallacy?

Η μη τήρηση των "κανόνων πιστής οικιακής αναπαραγωγής" (που δεν υπάρχουν και πουθενά explicitly γραμμένοι, υπάρχει πολύ συζήτηση και διαφωνία για τα καθέκαστα και στο θέμα αυτό) συνδέεται ουσιωδώς με την παραβίαση π.χ. του ΚΟΚ ή άλλων νόμων/κανονισμών που δυνητικά οδηγούν σε απώλεια ζωής ή και σοβαρούς τραυματισμούς;

Δηλαδή το να μην τοποθετήσω τα ηχεία μου στην προβλεπόμενη για αυτά απόσταση ή σε ισόπλευρο τρίγωνο ισοδυναμεί με το να πάρω ένα αμάξι και να περνάω τα κόκκινα με 200 στην παραλιακή; Και το πρώτο θα με οδηγήσει νομοτελειακά στο δεύτερο επειδή εθίζομαι στην "παραβατικότητα";

Τι σχέση έχουν οι οδηγίες βέλτιστης χρήσης από τον κατασκευαστή ενός προϊόντος και η αγνόηση τους (διότι περί αυτού πρόκειται) με το αν τηρώ τον ΚΟΚ ή τον ποινικό κώδικα;

Είπαμε να λέμε και καμία χαζομάρα, αλλά με όλο το σεβασμό εδώ το τερματίσατε!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.504
Ε.., γκούχ...δεν ευρισκόμεθα εις την περί σάμπ συζήτησις:oops:

Κοινώς: θα μας χαζιέπς ντίπ?
Όχι, αλλά αντιστέκομαι σε όλους αυτούς τους "κύριους" που παν να με χαζεψουν με τις "μια χαρά" το ένα και "μια χαρά" το άλλο, κι όλα αυτά τα "μια χαρά" είναι ετοιμοθάνατα χρέπια. 🤪🤣😂😂

Ακόμα και τώρα, όποτε μιλάμε για σαμπ, θα πεταχτούν σα τις κατσαρίδες να πουν το αντίθετο.

Κι εσύ με τα Γκριμ κι ο γκονης με τα κιι, αμφότερα εξαιρετικού σπινοράματος, τεράστιο σφάλμα κάνατε καταρχήν που τα πήρατε (και δεν διαλέξατε κάνα χρέπι με ζιγκζακ σπινοραμα), κι αφετέρου που βάλατε σαμπ σε δικαναλο, δύο κιόλας ο καθένας σας, λες και δε σας έφτανε ένα.. Σας πήραμε στο λαιμό μας.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.012
Reaction score
3.860
Πρός κον Έαρ ενταύθα:
Βρέ λύσσα!!!
Για λάουντ μιλάμε λέμε!
Κάτς καλά μην έρθω κεί...άντε.

Σε άλλα νέα, καλά είμεθα γενικώς, μουσική ακροόμεθα, πρωτείνας τρώγομεν, εργασίαν έχωμεν, κεντρικήν θέρμανσιν επίσης, αυτά.

Τα kii κουκλιά, πανέμορφα, αλλά τα DD θάπαιρνα (στα μισά χρήματα).

Εξακολουθώ και τη βρίσκω με τα Grimm (παράδοξο, κοντεύουν 10ετία), στον Καστρούνο δεν αρέσουν, τον πέταξα στο μπαλκόνι να κοιμηθεί, α μα πιά!

Πολύ ωραίο το σπίτι σου, τι ωραίο...φανταστικό είναι, στο είπα?

Το 8αράκι το Bacardi πίνω τώρα, στο προτείνω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Αυτό τι είναι τώρα, παραλλαγή του slippery slope fallacy?

Η μη τήρηση των "κανόνων πιστής οικιακής αναπαραγωγής" (που δεν υπάρχουν και πουθενά explicitly γραμμένοι, υπάρχει πολύ συζήτηση και διαφωνία για τα καθέκαστα και στο θέμα αυτό) συνδέεται ουσιωδώς με την παραβίαση π.χ. του ΚΟΚ ή άλλων νόμων/κανονισμών που δυνητικά οδηγούν σε απώλεια ζωής ή και σοβαρούς τραυματισμούς;

Δηλαδή το να μην τοποθετήσω τα ηχεία μου στην προβλεπόμενη για αυτά απόσταση ή σε ισόπλευρο τρίγωνο ισοδυναμεί με το να πάρω ένα αμάξι και να περνάω τα κόκκινα με 200 στην παραλιακή; Και το πρώτο θα με οδηγήσει νομοτελειακά στο δεύτερο επειδή εθίζομαι στην "παραβατικότητα";

Τι σχέση έχουν οι οδηγίες βέλτιστης χρήσης από τον κατασκευαστή ενός προϊόντος και η αγνόηση τους (διότι περί αυτού πρόκειται) με το αν τηρώ τον ΚΟΚ ή τον ποινικό κώδικα;

Είπαμε να λέμε και καμία χαζομάρα, αλλά με όλο το σεβασμό εδώ το τερματίσατε!
Εάν πράγματι ισχυριζόμουν κάτι τέτοιο μπορεί και να το είχα... ξεκινήσει αντί τερματισμού. Slippery... when wet.

Το γενικευμένο πρόβλημα δεν έγκειται στους λίγους κατάφωρους παραβάτες κανονισμών αλλά σε όσους θα έκαναν συστηματικά μικρότερες ατασθαλίες σε οτιδήποτε - από τα ηχοσυστήματα έως φορολογικές λ.χ. υποχρεώσεις - αφού ΄΄μια χαρά με μαγκιά , τρέλα κορδέλα και σιγά μην έγινε και τίποτα ΄΄ θα τα πήγαιναν ως υπεράνω κανόνων και μη δεσμευόμενοι από αυτούς.
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο γκουρού δεν αντιμετωπίζει τον διάλογο με τέτοιο σκεπτικό.. ;)
Το μόνο που αντιμετωπίζω - όπως και όλοι μας - είναι η πεζή πραγματικότητα.
Ξεψαχνίζοντας καταρχάς διάφορους όρους ορθής εφαρμογής ερχόμαστε σε θέση ν'απολαμβάνουμε χαλαρά στη συνέχεια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.504
Κάτς καλά μην έρθω κεί...άντε.
Έλα, σε πεθύμησα! Έλα να σε ποτίσω μαλτ, έστρωσε ο καιρός για ξυδια!

Τα kii κουκλιά, πανέμορφα, αλλά τα DD θάπαιρνα (στα μισά χρήματα).
Μου'χει μείνει απωθημένο να ακούσω τα DD με τα δικά τους τα σαμπ. Λογικά, θα θερίζουν..

Ένα ιμερσιβ σεταπ με DD και μια αρμαθιά δικά τους σαμπ, θα είναι ικανό για πολλαπλά εγκεφαλικά..

Πολύ ωραίο το σπίτι σου, τι ωραίο...φανταστικό είναι, στο είπα?
Α, μιλ μερσί γιατρέ μου! 👋
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.481
Reaction score
28.111
Κι όμως.. 8-)
Σε σχέση μ' αυτό που επικρατεί συνήθως ανάμεσα στις φατριές - παρατάξεις και αν το δεις σε βάθος χρόνου.. είναι πιο cool αντιμετώπιση.. ;)
Όσο για τον παραλληλισμό με πιο σοβαρά θέματα - καταστάσεις έχω διαφωνία..



''Σοβαρή παραβατική συμπεριφορά'' (όσο αφορά τις ερμηνείες - εμπειρίες ακόμα κι αν είναι λανθασμένες) και audio δεν πάνε μαζί (at least for me).
Πολύ πιο ''παραβατική'' ως προς την αισθητική βρίσκω την σοβαροφανή αντιπαράθεση που τείνει να γίνει σοβαρή κάποιες φορές για τα μάτια του audio excellence.. 8-)
Και συμβαίνει το ίδιο συχνά.. ;)



Καμμιά εμπιστοσύνη δεν χρειάζεται να έχει κάποιος για κάτι τέτοιο και σχεδόν πάντα όταν γράφεται κάτι παρόμοιο επειδή ακριβώς είναι forum γράφονται και απαντήσεις. :idk:



Sorry.. (jξέρεις φαντάζομαι πως σε σέβομαι) αλλά όσο αφορά αυτό.. χέστηκ' η φοράδα στ' αλώνι.. :tongue:
Δεν πιστεύω πως ''παρασύρθηκε'' ούτε ένας.. 8-)



Όσο για την ορθογραφία - σωστό λόγο (όσο κι αν δεν τον κατέχω 😕) τον αντιλαμβάνομαι ως πολύ σοβαρότερο θέμα από το audio..
Σχεδόν τόσο σοβαρό όσο τα άλλα που αναφέρεις παραπάνω..:smoke:
Καλά τα λες, αλλά σε λαθος βάση. Εδώ είναι φόρουμ που σκοπό έχει να δείξει την ορθή χρήση και εφαρμογή. Διαβάζουν άνθρωποι που δεν έχουν επαρκείς γνώσεις και το σωστό είναι να τα μάθουν σωστά. Για φαντάσου να έλεγε ο δάσκαλος στο σχολείο "νταξ Σταυράκη, 4+4=8, όχι 8,5, μα δεν πραζ., δεν θα σκάσουμε κιόλας" ...
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.476
Reaction score
15.278
Δεν ξέρω πόσες φορές το έγραψα... άντε άλλη μία...
ΔΕΝ λέμε πως τα επιστημονικά δεδομένα είναι λάθος, μαζί σας... ότι λέτε είναι σωστό...
ΛΕΜΕ πως δεν είμαστε και υποχρεωμένοι να τα ακολουθήσουμε κατά γράμμα...
ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ! Δεν έχει γιατί! :p (0:15 στο βίντεο)

Η σύγκριση με φεράρι, σήμα του στοπ, 2+2=4 κλπ δεν στέκει.

 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.778
Reaction score
81.316
Δεν ξέρω πόσες φορές το έγραψα, αλλά άντε άλλη μια:
Δεν είστε υποχρεωμένοι να ακολουθήσετε το σωστό, προφανώς και όχι. Αλλά μην το κάνετε και σημαία.
Λάθος είναι, καλό είναι να αποφεύγεται, όχι να διαφημίζεται.

Εδώ είμαστε για να μελετάμε και να συμβουλεύουμε το σωστό, όχι το λάθος.

:p
 

Μηνύματα
1.906
Reaction score
4.520
Αποκρίνομαι λοιπόν ότι οποιαδήποτε σοβαρή παραβατική συμπεριφορά μπορεί να έχει αφετηρία από ανώδυνες εκδηλώσεις της καθημερινότητας. Πόση εμπιστοσύνη θα έπρεπε να έχουμε σε όποιον θα έστηνε ηχεία συνειδητά σε αποστάσεις ακατάλληλες σε σχέση με τις προδιαγραφές τους λέγοντας διαρκώς ότι ΄΄μια χαρά΄΄ τ'ακούει...
Το γενικευμένο πρόβλημα δεν έγκειται στους λίγους κατάφωρους παραβάτες κανονισμών αλλά σε όσους θα έκαναν συστηματικά μικρότερες ατασθαλίες σε οτιδήποτε - από τα ηχοσυστήματα έως φορολογικές λ.χ. υποχρεώσεις - αφού ΄΄μια χαρά με μαγκιά , τρέλα κορδέλα και σιγά μην έγινε και τίποτα ΄΄ θα τα πήγαιναν ως υπεράνω κανόνων και μη δεσμευόμενοι από αυτούς.
Λιγο περιεργοι οι συνειρμοι και οι συνδεσεις και
αρκετα τραβηγμενο ως επιχειρηματολογια...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.611
Reaction score
20.197
Καλά τα λες, αλλά σε λαθος βάση. Εδώ είναι φόρουμ που σκοπό έχει να δείξει την ορθή χρήση και εφαρμογή. Διαβάζουν άνθρωποι που δεν έχουν επαρκείς γνώσεις και το σωστό είναι να τα μάθουν σωστά. Για φαντάσου να έλεγε ο δάσκαλος στο σχολείο "νταξ Σταυράκη, 4+4=8, όχι 8,5, μα δεν πραζ., δεν θα σκάσουμε κιόλας" ...
Σταύρο το έχουμε ματαπεί..
Είναι forum (σωστά).
''Τη σωστή χρήση και εφαρμογή'' σύμφωνοι, αυτό μπορεί άνετα να ξεχειλώσει ή να γίνει θηλιά στο λαιμό (ή και στην τσέπη) ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχει ο καθένας.. ;)
Αυτό το ''διαβάζουν άνθρωποι που δεν έχουν.." δεν το βάζω στην εξίσωση γιατί σε αντίθεση με το εύστοχο παράδειγμα κατά τα άλλα εδώ δεν είναι αίθουσα με έναν δάσκαλο αλλά αντίθετα υπάρχει υλικό για διάβασμα ή για να δώσει το ερέθισμα για περαιτέρω έρευνα σε υπερβατικό βαθμό. :idk:
Και αυτοί που γνωρίζουν σε βάθος κάτι και αναλύουν με πίνακες, επιστημονικά δεδομένα κλπ ξεχωρίζουν, δεν είναι πιθανό κάποιος να κάνει εύκολα λάθος..;)

Εκτός αν τείνει ο ίδιος προς ''άλλη'' κατεύθυνση και ακούσει τελικά αυτά που βολεύουν - πλησιάζουν την οπτική του.. (αυτός δεν θα ακολουθούσε τα άλλα έτσι κι αλλιώς).

Υπερβάλλουμε..



Τώρα αυτό ξεκίνησε επειδή είπα στον Ear (ως πείραγμα) πως στα 4 μέτρα αν ''΄χάσει'' κάποιος 10 πόντους να μην το κάνουμε και τραγικό..
Δεν θεωρείς υπερβολικό τον ντόρο που γίνεται γι' αυτό?

Υπάρχει ''αποθεματικό'' και υπέρμετρη αντίδραση.. :idk:

Εγώ το διασκεδάζω.. (αφού περνά όμορφα η ώρα :biggrin:)
 

Μηνύματα
552
Reaction score
395
Καλό είναι να ξέρεις το ιδανικό , να προσπαθείς για αυτό και να πετυχαίνεις την καλύτερη τομή με το εφικτό . Δεν βρίσκω κακό να πει κάποιος εγώ είμαι ως εδώ και είμαι ικανοποιημένος .Άλλωστε αυτός που αναζητά και ψάχνει σε βάθος δεν είναι αρκετά ικανοποιημένος γι αυτό ψάχνει περαιτέρω . Αν ήταν θα σταματούσε. Το κακό είναι να συνδυάζει τη μη γνώση με μια αποψαρα που είναι ενοχλητική για όσους πραγματικά γνωριζουν . Αυτό όμως εγώ δεν το έχω παρατηρήσει τον πολύ λίγο χρόνο που παρακολουθω τελευταία το φορουμ. Αντιθετως δεν βλέπω κάτι απόλυτα διατυπωμένο.Απλώς πρέπει να δίνεται πάντα ένα context όταν λες κάτι , δηλαδη είτε επιχειρήματα , είτε προυποθεσεις για έχει κάποιο νόημα και να μπορεί κάποιος να βγάζει συμπεράσματα και να μην αναρωτιέται σε ποια βάση έχει ειπωθεί.

Αυτός που έχει όρεξη να ψαχτεί θα διαβάσει από διάφορες πηγές και θα μάθει όταν προσπαθήσει να κάνει πράξη όσα διάβασε. Όμως πρέπει να έχει και την ανάλογη στόφα. Μπορεί επίσης να ξέρει ποιο είναι το ιδανικό και να έχει τις δυνατότητες για κάτι καλύτερο αλλά να μη θέλει για δικούς του λόγους να προχωρήσει .

Η πραγματικότητα όμως είναι ότι το να μαθαίνεις , να έχεις ανοιχτό μυαλό και να προσπαθείς να σκέφτεσαι απαλλαγμένος από προκαταλήψεις είναι ένας δύσκολος και όχι φυσικός δρόμος.

Όπως και να’χει η γνώση δεν επιβάλλεται με τον βούρδουλα…
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.103
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top