Μπούστινγκ ενός λάπτοπ Toshiba Satellite L875-S7208

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Σας ευχαριστώ πολύ! Θα το κάνω αύριο, γιατί έχω τον υπολογιστή σε άλλον χώρο.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Χάρη στις ακριβείς σας οδηγίες, ολοκλήρωσα την αντιγραφή. Απομένει να τοποθετήσω τον σκληρό στο lap top, όμως τώρα έχουμε ενδοοικογενειακές Πανελλαδικές και πρέπει να περιμένω ακόμη. Σας ευχαριστώ θερμά και γι' αυτή τη βοήθεια!
 

Μηνύματα
138
Reaction score
57
Καλησπέρα και από μένα,ήθελα να βάλω και 'γω απο καιρό έναν ssd στο παμπάλαιο λάπτοπ μου,δεκαετίας,toshiba sattelite A300-1TM με windows 10 και με αφορμή αυτό το νήμα προχώρησα σ' αυτή την αναβάθμιση πρiν λίγο καιρό.
Αγόρασα τον Samsung evo 860 500GB και μια θήκη για να κλωνοποιήσω τον παλιό μηχανικό δίσκο,που έβγαζε και κάποιο πρόβλημα με το CrystalDiscInfo.
Όλα πήγαν καλά με την κλωνοποίηση,χρησιμοποιώντας το Samsung data migration και μετά τον τοποθέτησα στο λάπτοπ στην θέση του παλιού μηχανικού δίσκου.
Όντως είδα σημαντική διαφορά στην ταχύτητα του λαπτοπ,παρόλο που η σύνδεση είναι SATA I / 150.
Όλα καλά και με τα προγράμματα και τους drivers,δεν άλλαξε τίποτα λόγω κλώνου.
Το μόνο περίεργο πρόβλημα που μου παρουσιάζεται,μετά την αλλαγή του δίσκου,είναι ότι κλείνοντας το καπάκι είναι ρυθμισμένο το λάπτοπ να μπαίνει στην λειτουργία αναστολής,έτσι το είχα από παλιά,μερικές φορές,τώρα όμως,ανοίγοντας το καπάκι έχω μαύρη οθόνη με κέρσορα,συνήθως το επαναφέρω πατώντας το κουμπί on-off 3-4 φορές και όχι μία κατ' ευθείαν,επίσης δεν θυμάμαι αν την μεγάλη αναβάθμιση των windows 10 του Μαϊου την έκανα πρίν τον ssd η μετά.
Τι μπορεί να συμβαίνει; Καμμιά ιδέα;
Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Χάρη στις ακριβείς σας οδηγίες, ολοκλήρωσα την αντιγραφή. Απομένει να τοποθετήσω τον σκληρό στο lap top, όμως τώρα έχουμε ενδοοικογενειακές Πανελλαδικές και πρέπει να περιμένω ακόμη. Σας ευχαριστώ θερμά και γι' αυτή τη βοήθεια!
Καλημέρα σας! Χθες το βράδυ προχώρησα στην αντικατάσταση του παλιού σκληρού με τον SSD. Χάρη στις καλές οδηγίες το εγχείρημα στέφθηκε από επιτυχία και το λάπτοπ ξανάνιωσε πραγματικά. Ενεργοποιείται με σαφώς μεγαλύτερη ταχύτητα. Αναρρωτιέμαι μάλιστα τώρα μήπως θα άξιζε να κάνω το ίδιο με ένα νετ μπουκ acer aspire. Ευχαριστώ εγκαρδίως ειδικά τον κ. Costas Coyias και όλους όσους με τον τρόπο τους με βοήθησαν.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
[QUOTE="[...] Αναρρωτιέμαι μάλιστα τώρα μήπως θα άξιζε να κάνω το ίδιο με ένα νετ μπουκ acer aspire.[...].[/QUOTE]
Με την ευκαιρία, μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ποιοτικά διαφορά ανάμεσα στη μπλε και την πράσινη σειρά των ssd της wd; Βλέπω κάποια διαφορά στην τιμή και προβληματίζομαι. Είναι πιο φτηνή η πράσινη.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Ο χρωματικός κώδικας ακολουθεί τον αντίστοιχο των μηχανικών δίσκων της WD. Οι πράσινοι είναι οι πιο αργοί και φθηνοί, και το aspire δεν αξίζει πλέον κάτι ακριβότερο και πιο γρήγορο.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Ο χρωματικός κώδικας ακολουθεί τον αντίστοιχο των μηχανικών δίσκων της WD. Οι πράσινοι είναι οι πιο αργοί και φθηνοί, και το aspire δεν αξίζει πλέον κάτι ακριβότερο και πιο γρήγορο.
Σας ευχαριστώ πολύ! Για ακόμη μια φορά μου προσφέρετε λύση.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Τακτοποιήθηκε και το netbook και εργάζεται με καλή ταχύτητα και με μικρό κόστος αναβάθμισης. Ευχαριστώ θερμά για τη βοήθεια!
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Επανέρχομαι με μία ερώτηση για κλωνοποίηση σκληρού δίσκου. Με το acronis μπορώ να κλωνοποιήσω μόνο WD σκληρό ή και οποιονδήποτε άλλον; Βρίσκω διάφορους σε οικονομική τιμή αυτόν τον καιρό, όπως π.χ.
https://www.e-shop.gr/ssd-kingston-sa400s37-240g-ssdnow-a400-240gb-25-sata3-p-PER.346079
Ευχαριστώ!
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Με το συγκεκριμένο λογισμικό, όχι. Αν δεν ανιχνεύσει τουλάχιστον ένα δίσκο WD παρόντα στο σύστημα, δεν θα τρέξει. Αν θυμάμαι καλά, το Macrium Reflect υπάρχει σε δωρεάν έκδοση. Δεν ξέρω πόσο εύχρηστο θα το βρείτε.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Επανέρχομαι με μία ερώτηση για κλωνοποίηση σκληρού δίσκου. Με το acronis μπορώ να κλωνοποιήσω μόνο WD σκληρό ή και οποιονδήποτε άλλον; Βρίσκω διάφορους σε οικονομική τιμή αυτόν τον καιρό, όπως π.χ.
https://www.e-shop.gr/ssd-kingston-sa400s37-240g-ssdnow-a400-240gb-25-sata3-p-PER.346079
Ευχαριστώ!
Όταν θα αγοράσεις έναν οποιονδήποτε SSD μέσα στην συσκευασία έχει και το αντίστοιχο πρόγραμα κλωνοποίησης ή αλλιώς ένα link για να το κατεβάσεις δωρεάν..π.χ οι SSD της Samsung (που τέτοιον να πάρεις οπωσδήποτε π.χ Evo 860) διαθέτουν το Samsung Magician (πανεύκολο πρόγραμμα κλωνοποίησης).
 



Μηνύματα
206
Reaction score
94
Με το συγκεκριμένο λογισμικό, όχι. Αν δεν ανιχνεύσει τουλάχιστον ένα δίσκο WD παρόντα στο σύστημα, δεν θα τρέξει. Αν θυμάμαι καλά, το Macrium Reflect υπάρχει σε δωρεάν έκδοση. Δεν ξέρω πόσο εύχρηστο θα το βρείτε.
Όταν θα αγοράσεις έναν οποιονδήποτε SSD μέσα στην συσκευασία έχει και το αντίστοιχο πρόγραμα κλωνοποίησης ή αλλιώς ένα link για να το κατεβάσεις δωρεάν..π.χ οι SSD της Samsung (που τέτοιον να πάρεις οπωσδήποτε π.χ Evo 860) διαθέτουν το Samsung Magician (πανεύκολο πρόγραμμα κλωνοποίησης).
Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις!
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Καλό δωρεάν πρόγραμμα κλωνοποίησης είναι και το Clonezilla, έχει όμως τον περιορισμό ότι ο target δίσκος πρέπει να μην είναι μικρότερος του source.
Και βέβαια "αρχαίο" UI (ουσιαστικά text mode)
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Επαναφέρω το θέμα με ένα συναφές ζήτημα. Σε έναν υπολογιστή γραφείου DELL OPTIPLEX 990 έχω σε σκληρό δίσκο SSD το λειτουργικό σύστημα (WIN 10) και το λογισμικό και σε ξεχωριστό συμβατικό αποθηκεύω τα αρχεία. Ο SSD είναι ονομαστικής χωρητικότητας 128 GB και έχουν μείνει ελεύθερα μόνον 4.5. Στο μεταξύ έχω την αίσθηση ότι άρχισε να γίνεται πιο αργή η λειτουργία του. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν θα ωφελούσε να αλλάξω τον δίσκο με ένα διαθέσιμο 240 (αν θυμάμαι καλά) ΜΒ της Western Digital κι αν ναι, πώς να του κάνω διαμόρφωση ώστε να κάνω αντιγραφή του μικρού δίσκου σε αυτόν με acronis. Ευχαριστώ!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Δεν χρειάζεται κάποια διαμόρφωση. Εγκαταστήστε το Acronis στον τρέχοντα δίσκο, έχοντας και τον 250άρη ήδη συνδεδεμένο, και από την επιλογή Tools, αν θυμάμαι καλά, πατήστε Clone disk. Αφού βεβαιωθείτε πως ο source disk είναι ο 128άρης, αφήστε το Acronis να τα κάνει όλα αυτόματα. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, σβήστε τον υπολογιστή, αποσυνδέστε τον 128άρη και μπουτάρετε το σύστημα από τον νέο δίσκο. Ακολούθως, απεγκαταστήστε το Acronis (αφού δεν χρειάζεται, πλέον).

Σημείωση: 128άρης δίσκος συστήματος με χρήση γραφείου και τα αρχεία σε άλλον δίσκο, με μόνον 5GB ελεύθερα, δεν είναι φυσιολογικός. Κάτι συμβαίνει. Αυτό βεβαίως δεν είναι λόγος για να μην προχωρήσετε στην αναβάθμιση...
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αν τα win10 εγκαταστάθηκαν με αναβάθμιση online τότε έχουν κρατηθεί στον 128αρι και τα προηγούμενα win.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top