Νέα εγκατάσταση

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Καταρχήν Καλησπερα σε ολους και καλώς σας βρήκα.

Θα παρακαλούσα πολύ οποίος θέλει να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με μια εγκατάσταση καθότι άσχετος.

Έχω αποφασίσει να κάνω μια εγκατάσταση στο σπίτι με ηχεία οροφής + 2 εξωτερικά ηχεία, ενισχυτή και Media player

Για τα ηχεία έχω σχεδόν καταλήξει στα audac Celo8 (4 ηχεια) και το sub της audac που είναι εξωτερικό (κάποιοι μου είπαν ότι είναι υπερβολικό να βάλω και sub αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.

Πάνω σε αυτό το σύστημα θέλω να βάλω και 2 ηχεία εξωτερικού χώρου της Metro audio (γνωρίζω ότι δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα αλλά δεν με ενδιαφέρει και τόσο μιας και είναι για έξω)
Σε αυτό που δεν μπορώ να βγάλω άκρη είναι η μορφοποίηση του υπολοίπου συστήματος με βάση τα παραπάνω.

Να βάλω ένα ενισχυτή και ένα Media player ξεχωριστά? Να βάλω μια combo μονάδα?

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλω να μπορώ να έχω δύο ζώνες ώστε να απομονώνω τα εξωτερικά ηχεία.

Ποια είναι η συμβουλή σας έχοντας πάντα υπόψιν τα παραπάνω και με το περιορισμό ότι ψάχνω τη καλύτερη σχέση ποιότητας τιμής και δεν θέλω να ξεφύγει το budget.

Κάθε άποψη καλοδεχουμενη και ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Καταρχήν Καλησπερα σε ολους και καλώς σας βρήκα.

Θα παρακαλούσα πολύ οποίος θέλει να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με μια εγκατάσταση καθότι άσχετος.

Έχω αποφασίσει να κάνω μια εγκατάσταση στο σπίτι με ηχεία οροφής + 2 εξωτερικά ηχεία, ενισχυτή και Media player

Για τα ηχεία έχω σχεδόν καταλήξει στα audac Celo8 (4 ηχεια) και το sub της audac που είναι εξωτερικό (κάποιοι μου είπαν ότι είναι υπερβολικό να βάλω και sub αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.

Πάνω σε αυτό το σύστημα θέλω να βάλω και 2 ηχεία εξωτερικού χώρου της Metro audio (γνωρίζω ότι δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα αλλά δεν με ενδιαφέρει και τόσο μιας και είναι για έξω)
Σε αυτό που δεν μπορώ να βγάλω άκρη είναι η μορφοποίηση του υπολοίπου συστήματος με βάση τα παραπάνω.

Να βάλω ένα ενισχυτή και ένα Media player ξεχωριστά? Να βάλω μια combo μονάδα?

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλω να μπορώ να έχω δύο ζώνες ώστε να απομονώνω τα εξωτερικά ηχεία.

Ποια είναι η συμβουλή σας έχοντας πάντα υπόψιν τα παραπάνω και με το περιορισμό ότι ψάχνω τη καλύτερη σχέση ποιότητας τιμής και δεν θέλω να ξεφύγει το budget.

Κάθε άποψη καλοδεχουμενη και ευχαριστώ προκαταβολικά
Κάποιος?
 


Μηνύματα
9
Reaction score
0
Συγγνώμη αν δεν βγαίνει νόημα.. Αλλά είμαι άσχετος με το θέμα εξου και η ερώτησεις.
Ψάχνω για ένα ενίσχυτη PA και ένα media player που να συνδυάζεται σωστά με τα ηχεία που ανέφερα πιο πάνω. Ώστε να πετύχω ένα ποιοτικό αποτέλεσμα χωρίς να δώσω μια περιουσία.
Όπως είπα το σύστημα που θέλω να φτιάξω θα έχει τα 4 ηχεία οροφής (audac celo8) ένα sub της audac και 2 ηχεία της metro σε άλλο χώρο (εξωτερικά)
Ο ενισχυτής που σκέφτηκα αρχικά είναι της behringer ο nx3000 και ένα media player της denon (dn300zx).

Είναι σωστός ο συνδυασμός? Και τι ποιότητα ήχου να περιμένω? Μήπως να πήγαινα σε κάποια άλλη εταιρία η μήπως να κοίταγα κάποια άλλη λύση όπως ένας ολόκληρομενος ενισχυτής?
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.442
Σε τι χώρο θέλετε να παίξετε με ηχεία οροφής, και για τι χρήση;
 


Μηνύματα
9
Reaction score
0
Σε σπίτι. Ιδανικά θα επιθυμούσα το σύστημα να είναι πασπαρτού. Να έχω ποιότητα σε σχετικά χαμηλή ένταση αλλά παράλληλα σε περίπτωση π. χ ενός πάρτι να έχω επαρκή ισχύ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.442
Σε σπίτι. Ιδανικά θα επιθυμούσα το σύστημα να είναι πασπαρτού. Να έχω ποιότητα σε σχετικά χαμηλή ένταση αλλά παράλληλα σε περίπτωση π. χ ενός πάρτι να έχω επαρκή ισχύ.
Με ηχεία οροφής δεν θα έχετε ποιότητα. Ούτε καν κατά προσέγγιση.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Όπως είπα δεν είμαι γνωστής επί του αντικειμένου αλλά γνωρίζω ότι ακόμα και τα καλύτερα οροφής υστερούν σε ποιότητα. Δυστυχώς το πρόβλημα μου είναι ότι 1ον ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και 2ον όπως έχει δεν υπάρχει δυνατότητα (βασικά υπάρχει απλά η γυναίκα μου δεν θέλει να φαίνονται ούτε κρεμαστά ηχεία ούτε επιδαπεδια) οπότε η μόνη λύση που βρήκα είναι τα οροφής.
Με βάση αυτόν το περιορισμό ποιες είναι η καλύτερες επιλογές μου?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.442
Με βάση αυτόν το περιορισμό ποιες είναι η καλύτερες επιλογές μου?
Πάρτε εναν φτηνό AV Receiver που να εχει ευκολίες, και όσο πιο μεγάλα ηχεία μπορείτε να βολέψετε στην οροφή.
Και ενα φτηνό σαμπ.

Το αποτέλεσμα έτσι κι αλλιώς δεν θα είναι καλό, μην ξοδευτείτε.
 
Last edited:


Μηνύματα
9
Reaction score
0
Το σαλόνι είναι μεγάλο αλλά ο χώρος που θέλω να μπουν τα ηχεία είναι περίπου 90 τμ. Δεν γνωρίζω αν επηρεάζει ότι το μεγαλύτερο μέρος περιμετρικά είναι τζάμια.
Έχουν περαστεί ήδη τα καλώδια (Cambridge audio symphony 400). Αλλά υπάρχει η δυνατότητα να επεκταθούν.

Για ηχεία υπάρχει αρκετός χώρος (και ύψος) αν και σε κάποια μαγαζιά μου είπαν ότι 4 8 ίντσα full range και ένα αξιοπρεπές woofer θα δώσει ένα καλό αποτέλεσμα.
Οταν λέτε ότι ότι και να κάνω δεν θα έχω ποιότητα σε ποιο βαθμό το εννοείται?
Γιατι φαντάζομαι ότι ο καθένας έχει τα δικά του στάνταρτς.

Έχετε κάποια λύση/ιδέα ώστε να πετύχω το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα χωρίς να δώσω μια περιουσία?
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Νομιζω ιδανικα για την χρηση που τα θελετε θα ηταν μια λυση με ηχεια τυπου Omnidirectional.. βεβαια ξεφευγει το budget... κατι τετοιο δηλαδη (ωστε και σχετικα καλο ηχο να παρετε παντου, και να αρεσει και στην συζηγο, μιας και δεν μοιαζει με ηχειο) ..


θα σας ελεγα καντε μια κουβεντα με τον Νικο στην Geometrιc harmony,,, ισως φτιαχτει κατι custom ωστε να ταιριαξει στον χωρο σας αψογα... ξερω οτι ο Νικολας εχει κανει διαφορες κατασκευες.. και για επαγγελματικους χωρους και για σπιτια..

Αλλιως , εαν οποσδηποτε πρεπει να μπει κατι στην οροφη, θα κοιτουσα κατι που να ειναι κλειστο απο πισω.. να μην ειναι δηλαδης τελειως free air..
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.107
Reaction score
20.591
Δεν γνωρίζω αν επηρεάζει ότι το μεγαλύτερο μέρος περιμετρικά είναι τζάμια.
Επηρεάζει επί τα χείρω, και μάλιστα πολύ. Για τα οικιακά μεγέθη, 90m² είναι πολύ μεγάλος χώρος, κάτι σαν 8x11, κατά τι μεγαλύτερος από μισό γήπεδο βόλεϋ. Και επειδή έχετε τοιχωματικές επιφάνειες πολύ ανακλαστικές, πρέπει να τοποθετήσετε πολλά ηχεία. Προσωπικά δεν θα έβαζα λιγώτερα από μια συστοιχία 20 κομματιών σε διάταξη 5x4.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Μπήκα στο site του geometric Harmony αλλά αποτι μπορώ να καταλάβω θα ανέβει το budget σε εξωφρενικά ποσά.

Επηρεάζει επί τα χείρω, και μάλιστα πολύ. Για τα οικιακά μεγέθη, 90m² είναι πολύ μεγάλος χώρος, κάτι σαν 8x11, κατά τι μεγαλύτερος από μισό γήπεδο βόλεϋ. Και επειδή έχετε τοιχωματικές επιφάνειες πολύ ανακλαστικές, πρέπει να τοποθετήσετε πολλά ηχεία. Προσωπικά δεν θα έβαζα λιγώτερα από μια συστοιχία 20 κομματιών σε διάταξη 5x4.
Οταν λες 20 κομμάτια τι μεγέθους εννοούμε? Γιατί πχ με 20 8 ίντσα θα γεμίσω το ταβάνι ηχεία και δεν με βλέπω. Καταφεύγω στη λύση των χωνευτων για να μην φαίνονται και έχω μουρμουρες. Η λύση που πρότεινε ο φίλος πάνω με custom ηχεία είναι ωραία αλλά όπως είπα κ πιο πάνω το μπάτζετ θα ξεφύγει. Αρχικά δε θέλω να δώσω πάνω από 2-3 χιλιάδες. Είχα δει καποια παρόμοια της B&O αλλά όταν άκουσα τη τιμή έκοψα λάσπη 😁
Όπως είπα το ζητούμενο είναι να έχω ένα ωραίο ήχο σε background στις περισσότερες περιπτώσεις και κάποιες
Φορές να μπορεί το σύστημα να ανταποκριθεί αξιοπρεπώς σε ένα πάρτι κλπ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.107
Reaction score
20.591
Οκ, βάλτε 8 κομμάτια. 4 είναι λίγα. Αλλά βάλτε 4 και βλέπετε. (Που δεν θα δείτε, αλλά τέλος πάντων, οκ)...
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Οκ, βάλτε 8 κομμάτια. 4 είναι λίγα. Αλλά βάλτε 4 και βλέπετε. (Που δεν θα δείτε, αλλά τέλος πάντων, οκ)...
8 δεν με πειράζει να βάλω. Τι ίντσες προτείνετε? Ναι ειναι full η ξεχωριστά mid high και woofer?
έχετε να μου προτείνετε κάποιο? Όπως επίσης και έναν τελικό? Η τέλος πάντων πως θα φτιάχνατε εσείς το σύστημα με τις παραμέτρους/περιορισμούς που είπα πιο πανω και σε ποιες εταιρείες θα κοιταγατε?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.107
Reaction score
20.591
Δεν ξέρω! Χάριν της οικογενειακής ειρήνης, πιθανότατα να μην έκανα τίποτε, ή να κατέφευγα σε κάποιο μικρό playroom, αν είχε κάτι τέτοιο το σπίτι.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μια γωνιτσα ? ενα τοιχακι ? να μπει κατι για μπακγκραουντ μουζικ
(με μια πολυθρονιτσα για ποιο "απαιτητικες" ακροασεις ) ... ?
κατι τετοιο σ' εναν ψευδοτοιχο , μια βιβλιοθηκη ?
κατι τετοιο ?

τιμες και λοιπα δεν ξερω ... :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.458
Υπάρχουν εξαιρετικές εντοιχιζόμενες προτάσεις, υψηλής πιστότητας, εγώ θα πρότεινα την καλή σειρά της jbl.


Βέβαια αυτά τα ηχεία, θέλουν μπόλικα βατ, οπότε η επιλογή των crown είναι η οικονομικότερη και βέλτιστη επιλογή.

Από κει και πέρα, ότι επιτρέψει ο χώρος.

Υπ'οψιν πως για τις πολύ χαμηλές οκτάβες, χρειάζονται τουλάχιστον 2 σαμπ, και για τέτοιο χώρο τόσο μεγάλο, θα πρότεινα τουλάχιστον 4 σαμπ.

Επειδή τα ηχεία αυτά κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά, αν είναι να βάλετε μόνο ένα σαμπ, καλύτερα να μη βάλετε καθόλου, κι ότι βγάλουν τα ηχεία στην οροφή, ή στον τοίχο (σκεφτείτε και τον εντοιχισμό, σε μια πλευρά που βολεύει, με γυψοσανίδα και κάλυψη με ίδιο χρώμα της πρόσθιας όψης του η ηχείου, ούτε που θα φαίνεται).

Πολύ αξιόλογα φαίνονται και τα Dali που πρότεινε ο ολντι, και ομοίως γίνονται "κρυφά", δηλαδή καλύπτονται και δε φαίνονται καθόλου.

Δίκιο έχει η σύζυγος, όλα τα ηχεία θα έπρεπε να είναι εντοιχισμένα, να μη φαίνονται.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.042
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top