Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Ήθελα να σας το φυλάξω για έκπληξη, αλλά για μια ακόμη φορά όταν είμαι χαρούμενος δεν αντέχω να περιμένω, θέλω να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας!

Μόλις πριν από λίγο το παράγγειλα από το Amazon.com και ήδη στο e-mail μου έχει έρθει η επιβεβαίωση της παραγγελίας. Μιλάω φυσικά για το νέο φωτόμετρό μου (;), το οποίο θα προσδώσει άλλη αίγλη στις μετρήσεις που θα κάνουμε πλέον στους προβολείς που παρουσιάζουμε στο AVsite. :626:

Αναφέρομαι (που αλλού;) στο θρυλικό CA813 της AEMC. Όσοι από εσάς διαβάζετε συχνά το αμερικάνικο φόρουμ, θα γνωρίζετε ήδη ότι το συγκεκριμένο φωτόμετρο έχει κάνει κυριολεκτικά θραύση στην άλλη μεριά του Ατλαντικού, ανάμεσα στους εραστές των μετρήσεων στους προβολείς!







Οι λόγοι γι’ αυτό είναι απλοί:

On/off contrast
Πρώτον το CA813 προσφέρει πολύ μεγάλο, αβυσσαλέο θα έλεγα, εύρος μετρήσεων που να αφορούν το on/off contrast. Με κάτω όριο το 0,1 lux στις μετρήσεις που αφορούν το μαύρο, και με ακρίβεια μάλιστα δεύτερου δεκαδικού, καταλαβαίνετε νομίζω εύκολα πόσο δύσκολο είναι να τερματιστεί προς τα κάτω το CA813! Σκεφτείτε μόνο ότι έπαιρνα δύο ολόκληρα lux φωτεινότητα από τον φακό του Sony VPL85 στα έξι με εφτά εκατοστά απόσταση, στις πρόσφατες μετρήσεις μου με το π@π@ροφωτόμετρο!

Στο δε πάνω όριο του CA813, δηλαδή τις μετρήσεις που αφορούν το λευκό, κι εκεί το φωτόμετρο δίνει τα ρέστα του, αφού μπορεί να μετρήσει μέχρι 200.000 lux φωτεινότητα! Αν κάνετε μία απλή διαίρεση, 200.000 : 0,1 καταλαβαίνετε ότι για να φτάσει κάποιος προβολέας να «ζορίσει» το CA813, θα πρέπει να είναι σε θέση να αποδώσει on/off contrast 2.000.000:1 (!!!). Ειλικρινά μου είναι πολύ δύσκολο να φανταστώ αυτή τη στιγμή ποιος προβολέας θα μπορούσε να αποδώσει τέτοιο on/off contrast, ίσως η επόμενη γενιά των LED προβολέων; Θα δείξει…

Δεύτερον, το CA813 θεωρείται από πολλούς ότι δίνει μεγάλη ακρίβεια μετρήσεων, ενώ υπάρχει και η δυνατότητα να σας έρθει καλιμπραρισμένο για ακόμη μεγαλύτερη ακρίβεια, με σχετικά μικρό κόστος. Αν συνδυάσετε τα παραπάνω με το ότι το CA813 κοστίζει μόλις 175 δολάρια στην Αμερική, εύκολα γίνονται κατανοητοί οι λόγοι της θραύσης που έχει κάνει ανάμεσα στους εραστές της βιντεοπροβολής.



ANSI contrast
Πέρα από τις ακριβείς μετρήσεις του on/off contrast, το CA813 θα μας ανοίξει νέους δρόμους λαμπρούς, και ίσως ακόμη σημαντικότερους, στις μετρήσεις του ANSI contrast. Πρώτα απ’ όλα, θα ξεχάσουμε οριστικά τις μετρήσεις του ANSI contrast που έκανα μέχρι στιγμής στο πατερνάκι μισό μαύρο και μισό λευκό, και θα μετράμε πλέον αποκλειστικά στο γνωστό σε όλους σας πατερνάκι-σκακιέρα, που αποτελεί άλλωστε και τον πλέον αποδεκτό τρόπο μέτρησης ανά την υφήλιο. Με αυτόν τον τρόπο, τα νούμερα των μετρήσεων του ANSI contrast που θα ανακοινώνουμε, θα είναι απόλυτα συγκρίσιμα με τα αντίστοιχα νούμερα που θα δημοσιεύουν οι εκάστοτε reviewers ολόκληρου του πλανήτη, για να κάνετε τις συγκρίσεις σας.

Εκεί που δίνει κυριολεκτικά όμως το CA813 τα ρέστα του, είναι η δυνατότητα που έχει για να μετρήσει το ANSI contrast με δύο διαφορετικούς τρόπους, δηλαδή πρώτον: από πολύ μικρή απόσταση από τον φακό του προβολέα, έτσι ώστε οι ανακλάσεις του χώρου δεν παίζουν ουσιαστικά κανένα ρόλο, και δεύτερον από πολύ μεγάλη απόσταση από τον φακό του προβολέα και πολύ κοντά στην οθόνη, έτσι ώστε οι ανακλάσεις του χώρου παίζουν πλέον ρόλο! Οι μετρήσεις του ANSI contrast που γίνονται κοντά στην οθόνη, αποδίδουν κατά κανόνα μικρότερο νούμερο από αυτές που γίνονται κοντά στον φακό του προβολέα, εκτός αν διαθέτετε το απόλυτο bat cave! Ταυτόχρονα όμως, είναι όμως και οι περισσότερο ρεαλιστικές, μια και λαμβάνουν υπόψη τον παράγοντα χώρο στον οποίο προβάλλει ο καθένας μας.

Γνωρίζετε οι περισσότεροι πόσο τρελαμένος είμαι με τις μετρήσεις του ANSI contrast, μια και τις θεωρώ πολύ σημαντικό κριτήριο για την απόδοση ενός προβολέα. Λέτε λοιπόν να μου έφτανε να μετρήσω απλά το μαύρο και το λευκό τετράγωνο στο κέντρο της οθόνης, όπως κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των reviewers ανά τον πλανήτη, για να σας ανακοινώσω το ANSI contrast;!

Ε, όχι λοιπόν, δεν μου φτάνει!!! Είμαι αποφασισμένος λοιπόν, να ακολουθήσω την τακτική που έχει υιοθετήσει ο φίλτατος Greg Rogers στις μετρήσεις του ANSI contrast, δηλαδή την μέτρηση πολλαπλών τετραγώνων στην οθόνη, έτσι το ανακοινώσιμο μετρήσιμο ANSI contrast είναι ο μέσος όρος των τετραγώνων που μετρήθηκαν!

Το πόσα ακριβώς τετράγωνα θα μετράω, θα σας το ανακοινώσω αφού συνεδριάσω και… σφαχτώ βεβαίως με την ησυχία μου με τον Κεφάλα, τόσο σε δημόσια, όσο και σε ιδιωτική θέα! :205:



Gamma
Τέλος, όσον αφορά το gamma, δεν αλλάζει ουσιαστικά κάτι, πέρα από τη πιθανώς μεγαλύτερη ακρίβεια των μετρήσεων που θα παρέχει το CA813 σε σχέση με το π@π@ροφωτόμετρό μου.

Τώρα πια που κοντεύει η στιγμή για να βγει το π@π@ροφωτόμετρο στη σύνταξη, οφείλω να ομολογήσω ότι μας υπηρέτησε πιστά για σχεδόν δύο ολόκληρα χρόνια. Παρόλο που πάντα το κορόιδευα και το χλεύαζα, μαζί του ανακάλυψα πολλά από τα μυστικά των μετρήσεων, με μύησε κυριολεκτικά στον μαγικό κόσμο του τι ακριβώς σημαίνει «φως της βιντεοπροβολής».

Τέλος, δεν υπάρχουν χαρούμενες ανακοινώσεις χωρίς δυσάρεστα νέα, δυστυχώς πάντα υπάρχουν και τέτοια. Το πρώτο δυσάρεστο είναι η πιθανή ημερομηνία παράδοσης που μου αναφέρει το Amazon στο δελτίο παραγγελίας. Από 24 Νοεμβρίου έως 10 Δεκεμβρίου, τι διάολο, κολυμπώντας στον Ατλαντικό ανάμεσα στους καρχαρίες θα έρθει το CA813 στην Ελλάδα;! Και ποιος περιμένει μέχρι τότε;! Θα κάθομαι κυριολεκτικά σε αναμμένα κάρβουνα! :412:

Το δεύτερο δυσάρεστο είναι ότι επειδή το φωτόμετρο θα έρθει από την Αμερική, μπορεί να πέσει σε περίεργο τελωνειακό, και να κληθώ για τα περαιτέρω. Δεν με πειράζουν τα 30-50 ευρώ που θα κληθώ να πληρώσω, όσο φυσικά η ταλαιπωρία που θα υποστώ. Σας καλώ λοιπόν να κάνετε θετικές σκέψεις όλοι σας, μπας και την γλυτώσουμε…



ΥΓ: Απευθύνεται αποκλειστικά στον Κεφάλα! Κωστάκη, αν το ερωτευτώ το κρατάω, και ας πας να κόψεις το σβέρκο σου, θα περιμένεις υπομονετικά να πάρεις το δεύτερο που θα έρθει!... :204:
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.208
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Λένε ότι ένα από τα πράγματα που ξεχωρίζουν τα παιδιά από τους άντρες είναι το κόστος των παιχνιδιών τους. Με γεια Παναή και καλές μετρήσεις! :123:
 


Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

...

Το δεύτερο δυσάρεστο είναι ότι επειδή το φωτόμετρο θα έρθει από την Αμερική, μπορεί να πέσει σε περίεργο τελωνειακό, και να κληθώ για τα περαιτέρω. Δεν με πειράζουν τα 30-50 ευρώ που θα κληθώ να πληρώσω, όσο φυσικά η ταλαιπωρία που θα υποστώ. Σας καλώ λοιπόν να κάνετε θετικές σκέψεις όλοι σας, μπας και την γλυτώσουμε…

...
Επικοινώνησε με τον oppohellas, ίσως έχει κάτι να σου πει.
Κατά τα άλλα δε βλέπω την ώρα να το δούμε εν δράση Παναγιώτη...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.145
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Με γειές!

ΥΓ κι άσε τον Κεφάλα "να ξεροψήνεται", μέχρι να πάρει το δικό του....:143::138::137:
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Καλορίζικο Παναγιώτη.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.570
Reaction score
94.441
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Επιτελους!:607:
Εσύ γιατί χαίρεσαι;

Μέχρι της 12 το βράδυ κάθε μέρα θα τον έχεις στο μαγαζί σου

να κάνει μετρήσεις!:137:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Εσύ γιατί χαίρεσαι;

Μέχρι της 12 το βράδυ κάθε μέρα θα τον έχεις στο μαγαζί σου

να κάνει μετρήσεις!:137:
:141:

Χαρηκα διοτι θα μπορουμε να μετρησουμε και LED αλλα μου ειχε
ξεφυγει η παραπανω λεπτομερεια...:136:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Επικοινώνησε με τον oppohellas, ίσως έχει κάτι να σου πει.

Τι να μου πει ο... Ιρακινός, :142: την έχω περάσει ήδη την διαδικασία πριν από δυο χρόνια περίπου, όταν χρειάστηκε να εκτελωνίσω στο αεροδρόμιο ένα μεγάλο δέμα για τον Νίκο (Nix) που είχε έρθει από τη Κορέα.

Είναι πραγματικός... εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες παιδιά ο εκτελωνισμός, με λούζει κρύος ιδρώτας και μόνο στο ενδεχόμενο να το ξαναπεράσω αυτό... :137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Λένε ότι ένα από τα πράγματα που ξεχωρίζουν τα παιδιά από τους άντρες είναι το κόστος των παιχνιδιών τους. Με γεια Παναή και καλές μετρήσεις! :123:

Έτσι ακριβώς είναι Δημήτρη μου. Μέχρι πριν από κανένα χρόνο, «ονειρευόμουν» να αποκτήσω κάποια στιγμή το high end φωτόμετρο της Minolta, το θρυλικό επίσης LS100.

Αλλά ξεπεράστηκε από τις εξελίξεις, το εύρος των μετρήσεών του δεν αρκεί πλέον για να μετρήσει το μαύρο σε προβολείς όπως ο Sony VPL85, JVC HD750 κτλ... :121:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

:141:

Χαρηκα διοτι θα μπορουμε να μετρησουμε και LED αλλα μου ειχε
ξεφυγει η παραπανω λεπτομερεια...:136:

Σκαφάτε, ένα θα σου πω: προετοιμάσου για... μεγάλα ξενύχτια, οι νύχτες μετρήσεων με το CA813, θα είναι μεγάλες, πολύ μεγάλες θα έλεγα... :137: :204:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Σκαφάτε, ένα θα σου πω: προετοιμάσου για... μεγάλα ξενύχτια, οι νύχτες μετρήσεων με το CA813, θα είναι μεγάλες, πολύ μεγάλες θα έλεγα... :137: :204:
%$#@:623:
 




Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Α, για να μην το ξεχάσω, Μιχάλη Μελίδη θα χρειαστώ τα μαγικά χεράκια σου φίλτατε! :114:

Οι εποχές που στερέωνα το π@π@ροφωτόμετρο με... χαρτοταινία επάνω στο τρίποδο για να κάνω τις μετρήσεις, πρέπει να περάσουν οριστικά στο παρελθόν. Τα μεταξωτά βρακιά χρειάζονται και μεταξωτούς κ@λους... :116:

Μιχάλη μου, χρειάζομαι λοιπόν μια custom βασούλα από μέταλλο ή ξύλο, εσύ θα αποφασίσεις, η οποία θα βιδώνει πάνω στο τρίποδο με τη γνωστή κλασική βίδα, και μέσα στην οποία θα έρχεται και θα «θηλυκώνει» το CA813. :126:

Θα σου ανεβάσω φωτογραφίες και σχεδιαγράμματα για να καταλάβεις ακριβώς τι χρειάζομαι.

Προσέξατε πάντως ήδη φαντάζομαι την αλλαγή στους χαρακτηρισμούς μου: ο όρος «π@π@ροφωτόμετρο» εξαφανίστηκε από το λεξιλόγιό μου. Δεν μου πάει να χαρακτηρίζω έτσι το CA813 που έχει αφήσει εποχή στο αμερικάνικο φόρουμ... :622:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Μπουχαχαχά! :142:

Εάν τα θέλει λέει, κρα κάνει ο κ@λαράκος του για κάτι τέτοια... :137:
Μωρε τα θελει, αρκει να μην πλακωνεστε με τον Κεφαλα
και μου κανετε το κεφαλι καζανι:139:
Προχθες παρα λιγο να σας καρυδωσω και τους δυο με τις
αγριοφωναρες σας...:136:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

ΥΓ: Απευθύνεται αποκλειστικά στον Κεφάλα! Κωστάκη, αν το ερωτευτώ το κρατάω, και ας πας να κόψεις το σβέρκο σου, θα περιμένεις υπομονετικά να πάρεις το δεύτερο που θα έρθει!... :204:
Eαν μπορουσα να το παραγειλω μονος μου θα εβλεπες ..ξερεις τι..!
Και ουτε καν θα ηξερες οτι το εχω....:141:
Εισαι τυχερος που δεν γνωριζω την αγγλικην και δεν βαζω καρτα στο δυκτιο.....

Επρεπε να αναφερεις οτι χαρη σε εμενα θα δεις το φωτομετρο...
Το ΥΓ. δειχνει ποσο συμφεροντολογος εισαι και διπροσωπος...:405:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Το ΥΓ. δειχνει ποσο συμφεροντολογος εισαι και διπροσωπος...:405:

Βρε λέγε ότι θες, το AEMC πάντως θα έρθει στα χέρια μου, κι άμα μου αρέσει :404: (που είμαι σίγουρος δηλαδή, τι να λέμε τώρα)..., μην τον είδατε τον Παναή! :204:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.281
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top