Νέα ερώτηση άσχετου

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Καλό Σαββατοκύριακο φίλοι μου.
Αυτό το μπαϊπάς ή Η/Τ (είναι ακριβώς το ίδιο πράμα?) που έχουν αρκετοί προενισχυτές και ολοκληρωμένοι. Τί σήμα "περνάει"?
Ψηφιακό? Αναλογικό? ή Ό,τι το ταΐσεις?
Βλέπετε, έχω χάσει πάρα πολλά επεισόδια από την εποχή που πρωτοεμφανίσθηκε το CD και, παρά το επίμονο γκουγκλάρισμα που κάνω, δεν βρίσκω πάντα σαφείς απαντήσεις σε όλες τις απορίες μου...
Ευχαριστώ για τη υπομονή σας !
 


D

Deleted member 35

Guest
Θεωρητικά είναι ένα απλό καλώδιο από τις εισόδους προς τις εξόδους.

Πρακτικά είναι ένα κύκλωμα που παρακάμπτει το κυρίως στάδιο του ενισχυτή ώστε να έχεις κάτι καλύτερο στην έξοδο χωρίς όμως να χάσεις τις ευκολίες.

Πχ γουστάρεις μουσική και δεν είσαι και πολύ φίλος του σινεμά. Αγοράζεις ένα βαρβάτο στερεοφωνικό σύστημα για να κάνεις τη δουλειά σου και ένα "φτηνό" Home Cinema για τις ταινίες σου. Επειδή όμως δεν έχεις μεγάλο σαλόνι για 2 + 6 ηχεία κάνεις την εξής πονηριά. Αγοράζεις τον πολυκάναλο με HT passthrough. Στην έξοδο συνδέεις τον καλό ενισχυτή με τα καλά ηχεία σου. Και στις υπόλοιπες εξόδους τα περιφερειακά. Οπότε ακούς μουσική σαν κύριος χωρίς να μπλέκεσαι με περίεργα DSP που έχουν οι πολυκάναλοι. Και όταν σου τη "βαρέσει" αλλάζεις είσοδο και βλέπεις την ταινιούλα σου σε 5.1 χωρίς πρόβλημα και με όλες τις ευκολίες. Έχεις με αυτό τον τρόπο 2 πλεονεκτήματα. Ποιότητα ήχου και οικονομία στα ηχεία.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Θεωρητικά είναι ένα απλό καλώδιο από τις εισόδους προς τις εξόδους.

Πρακτικά είναι ένα κύκλωμα που παρακάμπτει το κυρίως στάδιο του ενισχυτή ώστε να έχεις κάτι καλύτερο στην έξοδο χωρίς όμως να χάσεις τις ευκολίες.

Πχ γουστάρεις μουσική και δεν είσαι και πολύ φίλος του σινεμά. Αγοράζεις ένα βαρβάτο στερεοφωνικό σύστημα για να κάνεις τη δουλειά σου και ένα "φτηνό" Home Cinema για τις ταινίες σου. Επειδή όμως δεν έχεις μεγάλο σαλόνι για 2 + 6 ηχεία κάνεις την εξής πονηριά. Αγοράζεις τον πολυκάναλο με HT passthrough. Στην έξοδο συνδέεις τον καλό ενισχυτή με τα καλά ηχεία σου. Και στις υπόλοιπες εξόδους τα περιφερειακά. Οπότε ακούς μουσική σαν κύριος χωρίς να μπλέκεσαι με περίεργα DSP που έχουν οι πολυκάναλοι. Και όταν σου τη "βαρέσει" αλλάζεις είσοδο και βλέπεις την ταινιούλα σου σε 5.1 χωρίς πρόβλημα και με όλες τις ευκολίες. Έχεις με αυτό τον τρόπο 2 πλεονεκτήματα. Ποιότητα ήχου και οικονομία στα ηχεία.
Η αγοράζεις ένα pre pro και κάνεις τα πάντα...
 

D

Deleted member 35

Guest
Η αγοράζεις ένα pre pro και κάνεις τα πάντα...
Τι ακριβώς εννοείς; Εγώ λέω τα εξής 2 πράγματα.

CD - multichannel ht pass through - power amplifier - good soeakers

Blu ray - multichannel Amp with dsp - compined output - all speakers
 



D

Deleted member 35

Guest
pre pro ειναι ο προενισχυτης AV. Παίρνεις ενα τετοιο απο τους σύγχρονους και τα εχεις όλα.
Δεν του απαντάς όμως στην ερώτηση τι κάνει το HT Passthrough. Και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι 100% ίση ή καλύτερη λύση. Τι εννοώ.

Αν έχει ένα budget περίπου 5000€ δίνει και αγοράζει τυχαία τους Yamaha CX-A5100 και MX-A5000.

Με το HT Passthrough μιας που είναι αυτή η ερώτησή του μπορεί να κάνει το εξής. Να αγοράσει στο χιλιάρικο έναν ολοκληρωμένο AV και με τα υπόλοιπα 4000 έναν Naim SuperNait που θεωρώ πως θα παίζει καλύτερα από τον παραπάνω συνδυασμό σε δικάναλο ήχο.

Σίγουρα για να το εκμεταλλευτείς 100% πρέπει να έχεις και τα υπόλοιπα να ακολουθούν. Δηλαδή να έχεις και βαρβάτα μπροστινά ηχεία. Και όπως έγραψα και πιο πάνω να σε ενδιαφέρει κατά 90% ο δικάναλος και να έχεις και θέμα με το χώρο σου. Αλλιώς πας σε πιο ολοκληρωμένες λύσεις και δεν μπλέκεις. Καλύτερα που λέει ο λόγος να πας σε κάτι AIO και να κρατήσεις παρθένο το καλό δικάναλο.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Και πώς θα κάνεις ψηφιακή ισοστάθμιση στο χώρο με τον ολοκληρωμένο; Πώς θα προσθέσεις σαμπ; Χάνεις πολλά. Τα έχουμε πει χιλιες φορές.
 

D

Deleted member 35

Guest
Κάπου χάνουμε την ουσία. Μιλάμε για απλές καταστάσεις. Ο φίλος πιο πάνω ρώτησε κάτι συγκεκριμένο. Τι ακριβώς κάνει το HT Passthrough. Εσύ το πήγες στο άλλο άκρο.

Εννοείται πως 2 ξεχωριστά συστήματα είναι το ιδανικό. Αλλά για ΧΨΩ λόγους δε μπορεί να τα έχουμε. Εδώ μπαίνει μέσα το passthrough.

Και εγώ θα ήθελα να έχω μια τζιπάρα και ένα χαμάλη αλλά δε γίνετε. Γι' αυτό αγόρασα ένα αγροτικό με καμπίνα και κάνω τη δουλειά μου. Αν αύριο βγάλω λεφτά θα πάρω ένα Toyota HiLux και ένα Land Cruiser. Προς το παρών καλύπτομαι με ένα Isuzu D-Max.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αυτο που λες λεω και εγω. Δε βολευει να εχουμε δυο συστηματα για αυτο το καλυτερο ειναι ενας pre pro. Τωρα αν πιστευεις ντε και καλα οτι ενας δικαναλος ολοκληρωμενος ειναι καλυτερος απο ενα pre pro με τελικους δε σε εμποδιζει κανεις να πας στη λυση του δικαναλου με το pass through. Πως το πηγα στο αλλο ακρο δε καταλαβα παντως. Την πιο οικονομικη και all around επιλογη του ειπα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Και γράφω στο πρώτο μου μήνυμα πως κάποιοι δεν είναι φίλοι του σινεμά και έχουν επενδύσει ένα σεβαστό ποσό σε δικάναλο. Ένας αντίστοιχος πολυκάναλος κοστίζει αρκετά σε σχέση με το δικάναλο που ίσως έχει ο Χ. Γι' αυτό ένας passthrough θα τον βοηθήσει να έχει μια μεσοβέζικη λύση.

Στο παράδειγμα που σου έφερα πιο πάνω θεωρείς πως ο Yamaha είναι καλύτερος σε δικάναλη αναπαραγωγή σε σχέση με τον Naim; Δε νομίζω. Για μια δυο ταινίες το ΣΚ κάτι τέτοιο απλό ίσως τον καλύψει από το να πάει σε πολυκάναλο.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Και γράφω στο πρώτο μου μήνυμα πως κάποιοι δεν είναι φίλοι του σινεμά και έχουν επενδύσει ένα σεβαστό ποσό σε δικάναλο. Ένας αντίστοιχος πολυκάναλος κοστίζει αρκετά σε σχέση με το δικάναλο που ίσως έχει ο Χ. Γι' αυτό ένας passthrough θα τον βοηθήσει να έχει μια μεσοβέζικη λύση.

Στο παράδειγμα που σου έφερα πιο πάνω θεωρείς πως ο Yamaha είναι καλύτερος σε δικάναλη αναπαραγωγή σε σχέση με τον Naim; Δε νομίζω. Για μια δυο ταινίες το ΣΚ κάτι τέτοιο απλό ίσως τον καλύψει από το να πάει σε πολυκάναλο.
Ο yamaha εχει to ypao. Δεν κανει θαυματα αλλα σε ενα μεσο χωρο αφροντιστο οπως φανταζομαι ειναι του φιλου παραπανω σιγουρα παιζει καλυτερα απο τον naim χωρις dsp. Σε ενα φτοντισμενο χωρο που να τηρουνται ολοι οι κανονες ακροασης και να εχει γινει μελετη ωστε με αποροφηση- διαχυση να μη χρειαζεται μεγαλη επεμβαση μπορει να παιξουν ικανοποιητικα και οι αμιγως δικαναλοι χωρις τη βοηθεια dsp. Αλλα ακομα και εκει με ενα αμιγως δικαναλο παλι καλυτερα θα παιξει με τη βοηθεια dsp. Για το μεσο ελληνικο σπιτι δεν υπαρχει καν συγκριση. Ασε που αν θες να βαλεις σαμπ στον supernait πως ακριβως θα το κανεις;
 

D

Deleted member 35

Guest
Το sub θα το πάρει από τα υπόλοιπα κανάλια του AV και θα παίζει μαζί με τους δορυφόρους. Το μόνο που θα αλλάξει είναι πως δε θα παίζουν τα 2 μπροστά κανάλια αλλά θα περάσει το σήμα στον "καλό" ενισχυτή.

Και επιμένω πως δεν είναι για όλους αυτό. Αλλά για πολύ συγκεκριμένες ανάγκες. Στους 100 οι 45 δεν έχουν χρήματα και θα πάνε στην ΑΙΟ λύση του AV. Οι υπόλοιποι 44 θα έχουν χρήματα και θα πάνε σε 2 διακριτά συστήματα και ο ένας θα κάνει αυτό που περιγράφω με το passthrough.

Και με εικόνα τι προτείνει η ίδια η Mark Levinson σαν σύνδεση του κορυφαίου της προενισχυτή.

2018-08-20.png
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Το sub θα το πάρει από τα υπόλοιπα κανάλια του AV και θα παίζει μαζί με τους δορυφόρους. Το μόνο που θα αλλάξει είναι πως δε θα παίζουν τα 2 μπροστά κανάλια αλλά θα περάσει το σήμα στον "καλό" ενισχυτή.

Και επιμένω πως δεν είναι για όλους αυτό. Αλλά για πολύ συγκεκριμένες ανάγκες. Στους 100 οι 45 δεν έχουν χρήματα και θα πάνε στην ΑΙΟ λύση του AV. Οι υπόλοιποι 44 θα έχουν χρήματα και θα πάνε σε 2 διακριτά συστήματα και ο ένας θα κάνει αυτό που περιγράφω με το passthrough.

Και με εικόνα τι προτείνει η ίδια η Mark Levinson σαν σύνδεση του κορυφαίου της προενισχυτή.

View attachment 103335
Όταν ρώτησα πώς θα βάλεις σαμπ εννοουσα για δικαναλη ακρόαση, όχι για το πολυκαναλο. Τέλος πάντων δικαιωμα σου να πιστεύεις ότι θες και δε μπορώ να σου αλλάξω γνώμη. Ετσι κι αλλιώς και εγώ για πολλά χρόνια ακολουθουσα την ίδια λογική με εσένα έχοντας ενισχυτή με passthrough. Πλέον χρησιμοποιώ pre pro και κλαίω με τα λάθη του παρελθόντος.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Κατ' αρχήν ευχαριστώ θερμά για την προθυμία και το ενδιαφέρον σας !
Οφείλω να ομολογήσω (το έχω ξαναγράψει σε άλλα "νήματα") ότι οι απορίες μου έχουν προς το παρόν θεωρητικό χαρακτήρα.
Το δικό μου μελλοντικό (αν...) σενάριο, δικάναλο, βασίζεται σε ενεργά ηχεία, κατά προτίμηση με DSP. Συνήθως μία ψηφιακή είσοδος, δεν έχω δει να έχουν περισσότερες πλην των αρκετά ακριβών, ενδεχομένως και μία αναλογική, άλλη σχετικά σπάνια περίπτωση. Εδώ λοιπόν μπαίνουν ερωτήματα. Αν π.χ. έχεις δύο ψηφιακές πηγές, αν θέλεις και ακουστικά, αν σκέφτεσαι (ακόμα πιο) μελλοντικά ένα πικάπ, έστω και για να αρχειοθετήσεις, επειδή έφηβος μάζεψες με το χαρτζηλίκι σου 500 βινύλια και θλίβεσαι χρόνια τώρα να τα βλέπεις να σκονίζονται.
Και θέλεις βρε αδελφέ να τα περάσεις όλα (και τα ακουστικά) από ΕΝΑ κέντρο ελέγχου, με αυτό να ρυθμίζεις το βόλιουμ και τις εισόδους/εξόδους. Να δίνει και ψηφιακό και αναλογικό σήμα, μη σε πιάνει και καμιά φορά η αρχαιολατρία σου :dance2:
Υπάρχει τέτοιο εργαλείο?? ή, μάλλον τέτοια εργαλεία σε διάφορες ποιότητες ήχου, ανάλογο δλδ. με οικονομικά Άνταμ, άλλο ανάλογο με Κιι κλπ κλπ ?
 

D

Deleted member 35

Guest
Όταν ρώτησα πώς θα βάλεις σαμπ εννοουσα για δικαναλη ακρόαση, όχι για το πολυκαναλο. Τέλος πάντων δικαιωμα σου να πιστεύεις ότι θες και δε μπορώ να σου αλλάξω γνώμη. Ετσι κι αλλιώς και εγώ για πολλά χρόνια ακολουθουσα την ίδια λογική με εσένα έχοντας ενισχυτή με passthrough. Πλέον χρησιμοποιώ pre pro και κλαίω με τα λάθη του παρελθόντος.
Απλά ξεφύγαμε λίγο. Ο φίλος ζήτησε περιγραφή ποδηλάτου και εμείς του πήγαμε διαστημόπλοιο.

Και εγώ της ίδιας άποψης με εσένα είμαι. Διακριτά κομμάτια. Αλλά επιμένω για το passthrough και το τι ρώτησε ο φίλος πιο πάνω. Το πως θα επιλέξεις να υλοποιήσεις τελικά το σύστημά σου δεν έχει σχέση με την αρχική ερώτηση. Εννοείτε πως δεν είναι η τέλεια λύση. Αλλά παίζει και ρόλο το οικονομικό. Γιατί καλώς ή κακώς ότι δίνεις παίρνεις. Και άλλο να δίνεις 1000 για 2 κανάλια και άλλο 1000 για 5,6,7...

Βλέποντας την τελευταία σου απάντηση περί sub στο δικάναλο βλέπω ότι το πήγες πάρα πολύ μακρυά. Το έχεις ψάξει αρκετά και καλά κάνεις. Απλά είσαι 10 χρόνια μπροστά. Ο φίλος πιο πάνω θέλει κάτι απλό. Και βάζοντάς τον σε τέτοια "παιχνίδια" μάλλον θα μπερδευτεί.

Όσο για το αρχικό Post. Υπάρχουν λύσεις για όλα. Απλά με τα AIO θα έχεις πάλι θέματα απόδοσης, αναβάθμισης κτλ. Αφού θες ενεργά ηχεία πας εκεί και παίζεις με ένα dac. network streamer το οποίο θα είναι το κέντρο σου. Τυχαία το OPPO Sonica DAC έχει και μια αναλογική είσοδο και μερικές ψηφιακές. Οπότε μπορείς να κουμπώσεις πάνω ότι θες. Αν πάλι θες πολυκάναλο αντίστοιχα πας σε τέτοιες λύσεις.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
OPPO Sonica DAC
Δεν βλέπω όμως να έχει ψηφιακή έξοδο. Απ' όσα έχω δει, μόνο το DAC 8 της Τ+Α έχει και δεν ξέρω καν αν είναι αυτό που νομίζω. Όμως... δεν έχει αναλογική είσοδο. Είναι και αρκετά ακριβό (αν και το κρίνουν εξαιρετικό για την τιμή του). Όταν μάλιστα τα ενεργά ηχεία με DSP έχουν εντός DAC για την τελική μετατροπή, το εξωτερικό χρειάζεται μόνο για τα ακουστικά. Τι να πω παιδιά μου? Χαχα, δεν είμαι ΑΙΟ εκ πεποιθήσεως (το αντίθετο μάλλον) μα είμαι πλαγκ εντ πλέϋ (διχασμένη προσωπικότητα, ε?). Κάτι ακόμα. Όταν τα ενεργά ηχεία, ακόμα και τα πλέον ακριβά, έχουν DAC μέχρι το πολύ πολύ PCM 192 και DSD 256, τι να το κάνεις το εξωτερικό DAC με 384/768 και 512?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top