Νέα ηχεία για σαλόνι αντί των dali zensor 1 που έχω

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλησπερα σε ολους. Ειχα αγορασει πριν λιγο καιρο τον yamaha r-n402d μετα απο τις συμβουλες καποιων απο των παιδιων του avsite.
Τα ηχεια που χρησιμοποιω ειναι τα dali zensor 1 αλλα εχω ενα θεμα. Δεν γεμιζουν τον χωρο και δεν ειμαι ικανοποιημενος. Τουλαχιστον οταν ακουω μουσικη χαμηλοφωνα. Πρεπει να δυναμωσω πανω απο το 50% της συνολικης εντασης τον ενισχυτη για να πω πως ακουω κατι αρκετα καλο! Σκεφτομαι λοιπον να μεταφερω τα dali 1 σε αλλο χωρο και να παω σε καινουρια για το σαλονι.

Γι'αυτο λοιπον επεστρεψα εδω για να σας θεσω το μεγαλο ερωτημα!

CAMBRIDGE AUDIO AEROMAX 2 στα 520 ευρω
ή
Focal Chorus 706 στα 459 ευρω?

Ο χωρος που θα παιζουν ειναι ενα σαλονι 25τμ

*Προτιμω ηχεια bookshelf επειδη λογω... συζύγου (γκρινιαζει και δεν θελει ηχεια με βαση), και επειδη εχω μικρα παιδια και φοβαμαι μην τα ριξουν κατω μαζι με τη βαση.

*Καθε προταση δεκτη, ακομη και αν δεν περιλαμβανει καποιο απο τα 2 αυτα ηχεια..
 
Last edited:





Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καροτσάκι-κρυσταλιέρα φεύγουν τωρα (που δεν βλέπει) :D
χαχα η συγκεκριμενη κρυσταλιερα ειχε γινει θεμα και σε παλαιοτερο μου ποστ...
[DOUBLEPOST=1485986219][/DOUBLEPOST]Και κατι αλλο.. Γιατι τα clipsch στην Ελλαδα εχουν διπλασια τιμη απο αυτα στο λινκ?
 



Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ασε τα Dali εκει που ειναι για να παιζουν με την τηλεοραση και βαλε τα ηχεια δεξια και αριστερα απο τον καναπε που ειναι στον τοιχο.
Εκει ομως θα χρειαστεις floorstanders η βασεις.
 


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Aν θες να βλεπεις και τηλεοραση/ταινιες με τον ηχο απο τα ηχεια δεν γινεται ετσι αλλα αν σε ενδιαφερει περισσοτερο η ακροαση μουσικης, η θεση αυτη ειναι σαφως καλυτερη.
Ελπιζω μονο αν της βαλεις δυο ζευγαρια ηχεια μες στο σαλονι να μη σε βγαλει στην Πανια μετα.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
πριν αλλαξεις ηχεια δοκιαμασε να τα ακουσεις στον χωρο σου με καποιον καλυτερο ενισχυτη (εχεις καποιον φιλο να σου φερει τον δικο του?). Ισως τελικα το προβλημα να ειναι εκει (ή και εκει) και οχι μονο στα ηχεια. Τα klipsch ομως που αναφερθηκαν πιο πανω ειναι πολυ καλη επιλογη και λογω ηχου αλλα και και λογω υψηλης ευαισθησιας.
 
Last edited:

Μηνύματα
113
Reaction score
140
πούλα τα όλα και πάρε δυο ενεργά να λυτρωθείς από τα κουτιά παρά κουτιά μάτσα με καλώδια και προπαντός θα λυτρωθείς από την γκρίνια της συζύγου.
εγώ αυτό έκανα jbl lsr 305 μικρά στο μάτι μεγάλα στο μπάσο και τζάμπα εμένα τουλάχιστον μου αρκούν. Τώρα αν είσαι και ψάχνεις hi end καταστάσεις μετρήσεις χώρων ασήμια και χρυσάφια τότε θα πρέπει να πληρώσεις και δεν την γλιτώνεις και την παντόφλα της συζύγου.
Γνώμη μου.
 


Μηνύματα
63
Reaction score
12
Παρε τα dali zensor 5 ! Δε πιάνουν πολύ χώρο και ειναι ότι πρέπει. Επίσης ασε και τα 1. Εγω εχω 5 και pico και ακούγεται πολύ καλα και σιγα!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Πρώτα προσπάθησε να διορθώσεις τον χώρο. Πολύ στρίμωγμα!
Από την άλλη σε καταλαβαίνω.... και εγώ ομοιοπαθείς κατά κάποιο τρόπο!

Σχετικά με την τιμή που αναφέρεις, πράγματι υπάρχει διαφορά, ίσως εδώ γίνεται ειδική παραγγελία & χρησιμοποιούνται διαφορετικά υλικά κατασκευής, (πχ κροσόβερ κλπ). :)
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Πρώτα προσπάθησε να διορθώσεις τον χώρο. Πολύ στρίμωγμα!
Από την άλλη σε καταλαβαίνω.... και εγώ ομοιοπαθείς κατά κάποιο τρόπο!

Σχετικά με την τιμή που αναφέρεις, πράγματι υπάρχει διαφορά, ίσως εδώ γίνεται ειδική παραγγελία & χρησιμοποιούνται διαφορετικά υλικά κατασκευής, (πχ κροσόβερ κλπ). :)
Αυτα τα λενε οι πωλητες? Για χιουμορ το βλεπω :D
[DOUBLEPOST=1486023750][/DOUBLEPOST]
χαχα η συγκεκριμενη κρυσταλιερα ειχε γινει θεμα και σε παλαιοτερο μου ποστ...
[DOUBLEPOST=1485986219][/DOUBLEPOST]Και κατι αλλο.. Γιατι τα clipsch στην Ελλαδα εχουν διπλασια τιμη απο αυτα στο λινκ?
απο αμαζον Γερμανιας παρτα ,εγω απο εκει τα ψωνισα -40% στο περιπου κατω της Ελληνικης τιμης !!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Εννοείται ότι αστειεύομαι! Πάντως μας περνάνε - η μήπως τελικά είμαστε αφελείς, δυστυχώς δεν είναι στο μοναδικό προϊόν που υπάρχει διαφορά από την υπόλοιπη αγορά!
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
received_1246907272054886.jpeg

[DOUBLEPOST=1486028536][/DOUBLEPOST]Τελικά ρώτησα τη γυναίκα να αλλάξω θέση τον καναπέ και βελτιώθηκε κ ήχος. Άρα ήταν θέμα χωροταξικό. Δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά.

Υ.Γ. ακούω μόνο μέσω σποτιφαη, πριμιουμ βεβαια, οπότε μάλλον δεν χάνω και πολύ σε σχέση με ένα cd.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top