Νέα "μωρά" από τη Meridian

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894




Meridian has a world first with the public unveiling of its £8000 808.2 Signature Reference CD player (above), connected via CAT-5 to its brand-new £17,500 DSP7200 loudspeakers.

The 808.2 has improved clocking and buffering systems to reduce coloration-inducing time-base errors or "jitter' to very low levels, and an improved analogue section.

It also has a new digital filter developed by Meridian's research team, and the player is the first source component to feature Meridian's new RJ45-based digital interface system dubbed Speaker Link, allowing a direct single-cable link from the player to any of Meridian's DSP loudspeakers.

Other technical highlights include a ROM optical-drive mechanism, and Meridian's proprietary Resolution Enhancement System, which upsamples 44.1/16-bit CD data to 176.4/24-bit with 48-bit internal precision.

The company is also previewing a whole host of new G-Series products at Bristol, including G08.2, G92 and G96, along with the G61R surround controller with (for the first time) Meridian Room Correction.


whathifi.com
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Άσε τις ακροάσεις και έλα να λανσάρουμε κανένα audiophile CAT5 πριν μας προλάβουν οι γνωστοί-άγνωστοι...
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Νέα "μωρά" από τη Meridian

Τα meridian έτσι κι αλλιώς είναι το top στις προτιμήσεις μου, οπότε τα σχόλια είναι περιττά.

Βλέπω όμως να φτάνει το τέλος των ψηφιακών ic και να ετοιμάζεται η αντικατάστασή τους από το CAT5. Περιμένω εναγωνίως το πρώτο επιροδιομένο Cat5 καλώδιο...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Νέα "μωρά" από τη Meridian

Τα meridian έτσι κι αλλιώς είναι το top στις προτιμήσεις μου, οπότε τα σχόλια είναι περιττά.

Βλέπω όμως να φτάνει το τέλος των ψηφιακών ic και να ετοιμάζεται η αντικατάστασή τους από το CAT5. Περιμένω εναγωνίως το πρώτο επιροδιομένο Cat5 καλώδιο...
Μιας και έχω καμιά 40αριά μέτρα UTP στο σπίτι τι θα λέγατε να τα βάλω στη κατάψυξη και να τα βγάλω "κρυογενημένα" μετά από 3 χρόνια? :happy_9:

...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νέα "μωρά" από τη Meridian

Μιας και έχω καμιά 40αριά μέτρα UTP στο σπίτι τι θα λέγατε να τα βάλω στη κατάψυξη και να τα βγάλω "κρυογενημένα" μετά από 3 χρόνια? :happy_9:

...
Εγώ έχω 2 κουλούρες 200μ. η μία στο σχολείο από την δεκαετία του 90 συσκευασμένες. ΘΑ τις βάλω στην άκρη και θα της πουλήσω για NOS.
 


Μηνύματα
518
Reaction score
77
Εχω τις παρακάτω σοβαρές ενστάσεις για την Meridian :

(1) Είναι μία πολύ σοβαρή εταιρεία

(2) Διεξάγει ουσιαστική και πρωτοποριακή έρευνα πάνω στις σύγχρονες τεχνολογίες ( DSP, Ψυχοακουστική ) με σημαντικές ανακοινώσεις στην Audio Engineering Society. Οι εργασίες στελεχών της Meridian ( Bob Stuart, Ronda Wilson ) είναι για πολλούς σημεία αναφοράς. Προσωπικά θεωρώ τον Bob Stuart άξιο διάδοχο του "μεγάλου" Peter Walker.

(3) Ενσωματώνει πρωτοποριακές λύσεις στα προϊόντα της εδώ και δεκαετίες ενώ κάποιοι ανταγωνιστές έκαναν απλώς έρευνα για την ποικιλία των χρωμάτων στα ηχεία τους.

(4) Γενικώς αυτή η εταιρεία έχει την εκνευριστική συνήθεια να καινοτομεί και να παρουσιάζει εξαίρετες και τίμιες προτάσεις στους κατανωλωτές.


Μετά από όλα αυτά ερωτώ :

Είναι δυνατόν να εμπιστευθεί κανείς αυτή την εταιρεία ;



:happy_9:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εχω τις παρακάτω σοβαρές ενστάσεις για την Meridian :

(1) Είναι μία πολύ σοβαρή εταιρεία

(2) Διεξάγει ουσιαστική και πρωτοποριακή έρευνα πάνω στις σύγχρονες τεχνολογίες ( DSP, Ψυχοακουστική ) με σημαντικές ανακοινώσεις στην Audio Engineering Society. Οι εργασίες στελεχών της Meridian ( Bob Stuart, Ronda Wilson ) είναι για πολλούς σημεία αναφοράς. Προσωπικά θεωρώ τον Bob Stuart άξιο διάδοχο του "μεγάλου" Peter Walker.

(3) Ενσωματώνει πρωτοποριακές λύσεις στα προϊόντα της εδώ και δεκαετίες ενώ κάποιοι ανταγωνιστές έκαναν απλώς έρευνα για την ποικιλία των χρωμάτων στα ηχεία τους.

(4) Γενικώς αυτή η εταιρεία έχει την εκνευριστική συνήθεια να καινοτομεί και να παρουσιάζει εξαίρετες και τίμιες προτάσεις στους κατανωλωτές.


Μετά από όλα αυτά ερωτώ :

Είναι δυνατόν να εμπιστευθεί κανείς αυτή την εταιρεία ;



:happy_9:
Εσύ μπορεί να κάνεις πλάκα, αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αρκετοί που όλα αυτά τα βλέπουν ως άχρηστα κόλπα εντυπωσιασμού μερικών τεχνοκρατών, που έχουν σκοπό την απομάκρυνση του πραγματικού χομπίστα από την τέχνη του high end. :happy_8:

...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
"Τέχνη" που τους χρειάζεται...
Γνωρίζεται άλλη "τέχνη" (ή τέχνη) που να έγινε θρησκεία;
...Εκτός από εκείνη που αναφέρει ο Δολοφονάκης σε διπλανό thread!:crazy_10:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.312
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top