Νέα πρόκληση για τυφλή δοκιμή

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588



Επειδή έπεσε η ιδέα του κατά πόσον επηρεάζεται ο ήχος ενός συστήματος, με εναλλαγή όλων των καλωδίων που τροφοδοτούν με ρεύμα τις συσκευές του, προκαλώ δημοσίως όποιον θέλει, σε μια τυφλή σύγκριση του καλωδίου τοστιέρας που μάζεψα από τα σκουπίδια, μαζί με κάποια ακόμα κομπιουτεροφωτοτυπικοκαλώδια από τη συλλογή μου, έναντι ενός σετ «audiophile», «επωνύμων», «high end» ή ό,τι άλλο θέλετε, καλωδίων ρεύματος, της απολύτου επιλογής σας και οιασδήποτε τιμής, υπό τους κάτωθι όρους.


  • Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποιο σύστημα θέλετε, οιασδήποτε τιμής.
  • Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποιο μουσικό κομμάτι θέλετε. Αν θέλετε, μπορείτε να καθίσετε να ακούσετε όποια μουσική θέλετε σε αυτό το σύστημα, όσες ώρες θέλετε, ακόμα και καθημερινά για όσες μέρες θέλετε, πριν την πραγματοποίηση της δοκιμής, ώστε να εξοικειωθείτε απόλυτα.
  • Η δοκιμή θα γίνει συνδέοντας το σύστημα με το ρεύμα, πότε το ένα σετ καλωδίων και πότε το άλλο, σε τυχαία σειρά.
  • Η τυφλή σύγκριση θα γίνει με δέκα διαδοχικά ακούσματα, του ιδίου τμήματος του κομματιού που θα επιλέξετε, διαρκείας 1 λεπτού, ή και περισσότερο αν θέλετε, ακόμα και διαφορετικού κομματιού κάθε φορά αν θέλετε, και με το σύστημα συνδεδεμένο με το ρεύμα μέσω του αντιστοίχου σετ καλωδίων, η επιλογή του οποίου θα έχει γίνεται τυχαία, και την ταυτότητα του οποίου φυσικά οι ακροατές δεν θα γνωρίζουν.
  • Η όλη δοκιμή θα γίνει σε μια συνεδρία, και στο πάνελ ακροατών μπορούν να συμμετάσχουν όσοι θέλετε, ενώ ακόμη μπορούν να είναι και της απολύτου εγκρίσεώς σας. Δηλαδή, μπορείτε εσείς να καθορίσετε το πάνελ των ακροατών.
  • Σε καθένα από αυτά τα ακούσματα, οι ακροατές θα καλούνται να προσδιορίσουν με ποιο σετ καλωδίων είναι συνδεδεμένο το σύστημα στο ρεύμα, ποιο σετ καλωδίων «παίζει»· τα ακριβά audiophile που διαλέξατε εσείς, ή αυτά τα πάμφθηνα που προτείνω εγώ.
  • Για να έχει το πράγμα και περισσότερο ενδιαφέρον, αλλά και να μην εγερθούν αντιρρήσεις ως προς την όλη αισθητική του, η δοκιμή θα γίνει με στοίχημα, όχι χρηματικό, αλλά σε είδος. Μετά το πέρας και των δέκα δοκιμών, εάν όλοι οι ακροατές προσδιορίσουν σωστά τουλάχιστον το 90% των δοκιμών (δηλαδή πετύχουν 9 στα 10), κερδίζετε το στοίχημα εσείς, και παίρνετε δικά σας τα καλώδια που έφερα στη δοκιμή. Διαφορετικά κερδίζω το στοίχημα εγώ, παίρνοντας δικά μου όλα τα καλώδια που φέρατε στη δοκιμή, η ανώτατη λιανική τιμή καθενός των οποίων θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά άνω των 500€.
Λοιπόν;
 

Attachments



Μηνύματα
118
Reaction score
98
Αρχικά κύριε Κόγια θά ήθελα νά μου πείτε τί θά τά κάνετε αυτά τά καλώδια
εάν κερδίσετε τό στοίχημα ?
θά ήθελα νά μου πείτε επίσης εάν τό καλώδιο σας είναι κρυογενημένο.
Επειδή τίθεται θέμα ακουστικής μνήμης στά τόσα κομμάτια πού ζητάτε εσείς έχετε την δυνατότητα να ξεχωρίσετε τό δικό σας κατά την διάρκεια της διαδικασίας?
Συνήθως το σωστό τέστ κατά την προσωπική μου άποψη γίνεται εάν έχουμε
π.χ. δύο ίδιες πηγές μέ τό ίδιο μουσικό cd καί κάνουμε εναλλαγές με τόν
προενισχυτή πότε με τήν μία πηγή καί πότε την άλλη .




Μέ φιλικούς χαιρετισμούς
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Αρχικά κύριε Κόγια θά ήθελα νά μου πείτε τί θά τά κάνετε αυτά τά καλώδια
εάν κερδίσετε τό στοίχημα ?
Θα τα βάλω σε αγγελία και θα τα πουλήσω στη μισή τιμή. Ενδεχομένως να κρατήσω κάποιο από αυτά για να το ανοίξω, να δω την κατασκευή του, και ίσως του κάνω και μια χημική ανάλυση στα μέταλλα και τα διηλεκτρικά.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Επειδή τίθεται θέμα ακουστικής μνήμης στά τόσα κομμάτια πού ζητάτε εσείς έχετε την δυνατότητα να ξεχωρίσετε τό δικό σας κατά την διάρκεια της διαδικασίας?
Συνήθως το σωστό τέστ κατά την προσωπική μου άποψη γίνεται εάν έχουμε
π.χ. δύο ίδιες πηγές μέ τό ίδιο μουσικό cd καί κάνουμε εναλλαγές με τόν
προενισχυτή πότε με τήν μία πηγή καί πότε την άλλη .
Νομίζω πως το παραπάνω πρωτόκολλο είναι σαφές. Ο αντίπαλος στήνει ένα σύστημα όπως το θέλει, σε όποιο χώρο θέλει, και καλείται να ακούσει το ίδιο κομμάτι διαδοχικά 10 φορές, και κάθε φορά το σύστημα θα παίζει τροφοδοτούμενο είτε με το σετ των ακριβών καλωδίων (με το Α1 καλώδιο στο CD player και το A2 καλώδιο στον ενισχυτή, ενδεχομένως και ένα Α3 καλώδιο στον τελικό, εάν δεν χρησιμοποιείται ολοκληρωμένος ενισχυτής), είτε με τα αντίστοιχα φθηνά δικά μου καλώδια, (αντίστοιχα Β1, Β2 και Β3). Η σειρά με την οποία θα συνδεθούν τα καλώδια θα έχει προκαθορισθεί με τυχαίο τρόπο, κάτι που δεν θα γνωρίζει ο ακροατής, ο οποίος θα κληθεί να προσδιορίσει πότε παίζουν τα ακριβά και πότε τα φθηνά, με βάση αυτό που ακούει. Αν πετύχει τουλάχιστον 9 στα 10, αφήνω τα καλώδιά μου και φεύγω. Αν πετύχει 8 στα 10 ή λιγότερο, παίρνω όλα τα καλώδια ρεύματος, και τα ακριβά και τα φθηνά, και φεύγω. Απλό…
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Στην προηγουμενη προκληση του ΚΚ για τυφλη συγκριση, και συγκεκριμενα στην υπογραφη του, υπηρχε δυο φορες η λεξη "κοτες".
Σε αυτο, γιατι υπαρχει τρεις φορες?:sad:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.509
Στην προηγουμενη προκληση του ΚΚ για τυφλη συγκριση, και συγκεκριμενα στην υπογραφη του, υπηρχε δυο φορες η λεξη "κοτες".
Σε αυτο, γιατι υπαρχει τρεις φορες?:sad:
Μαλλον Αντρεα θα γεννησε η μια απο τις δυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Στην προηγουμενη προκληση του ΚΚ για τυφλη συγκριση, και συγκεκριμενα στην υπογραφη του, υπηρχε δυο φορες η λεξη "κοτες".
Σε αυτο, γιατι υπαρχει τρεις φορες?:sad:

Δε μου λες; Να τους βάλω διαφορετικό χρωματάκι, έτσι για ποικιλία; :happy_9:
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Νέα πρόκληση για τυφλή δοκιμή

Μαλλον Αντρεα θα γεννησε η μια απο τις δυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:cool_11::cool_11:
:respect:

Πάντως δεν βλέπω να γίνεται η τυφλή δοκιμή. Προτιμάει ο κάθε χαϊεντοπώλης να παινεύει στα σίγουρα τα καλώδια (ρεύματος). Ξέρει, πως χωρίς να ξέρει τι ακούει, το πιθανώτερο είναι να γίνει ρόμπα.
Και για να εξηγούμαστε. Είναι διαφορετικά τα ρεύματος απο τα σήματος, όπου εκεί υπάρχει ακουστή διαφορά. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι κατασκευαστές τον ακριβών δεν πιάνουν κώτσο τον πελάτη. Αλλά αφού ακούει τη διαφορά και έχει και το ποσό εκταμίευσης, χαλάλι.
 

Μηνύματα
331
Reaction score
0
Απάντηση: Νέα πρόκληση για τυφλή δοκιμή

Αυτό με τις κότες δεν το πολυκαταλαβαίνω . Ακούνε δηλαδή πολύ καλά τα συμπαθή δίποδα και προσκαλούνται συνεχώς σε ακουστικές δοκιμές ; Και αν ναι , γιατί κωφεύουν στις προσκλήσεις ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.420
Κόγια πρόσεχε, είμαι έτοιμος να σε πάω κόντρα με 3-4 προκλήσεις για τυφλή δοκιμή (με στοίχημα πάντα).

Δες πχ το ενδεχόμενο αν μπορέσει κανείς να ακούσει το σε σειρά ψηφιακό εκουαλάιζερ στο σήμα.
Δες μετά το ποιό θα προτιμήσουν, με ή χωρίς ψηφιακή ισοστάθμιση.
Δες ακόμα ακόμα τη μάχη για το ακριβότερο transport του κόσμου, κι εγώ θα φέρω για αντίπαλό τους μια κάρτα ήχου κι ένα Taskam.
Έχω κι άλλα υπ'όψην, για DAC ας πούμε, λες να ρίξω ΚΙ ΕΓΩ προκλήσεις για τυφλή δοκιμή? Πάμε κόντρα?
 


Μηνύματα
3.797
Reaction score
0
Απάντηση: Νέα πρόκληση για τυφλή δοκιμή

Για να έχει το πράγμα και περισσότερο ενδιαφέρον, αλλά και να μην εγερθούν αντιρρήσεις ως προς την όλη αισθητική του, η δοκιμή θα γίνει με στοίχημα, όχι χρηματικό, αλλά σε είδος. Μετά το πέρας και των δέκα δοκιμών, εάν όλοι οι ακροατές προσδιορίσουν σωστά τουλάχιστον το 90% των δοκιμών (δηλαδή πετύχουν 9 στα 10), κερδίζετε το στοίχημα εσείς, και παίρνετε δικά σας τα καλώδια που έφερα στη δοκιμή. Διαφορετικά κερδίζω το στοίχημα εγώ, παίρνοντας δικά μου όλα τα καλώδια που φέρατε στη δοκιμή, η ανώτατη λιανική τιμή καθενός των οποίων θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά άνω των 500€.
Τό χεις κερδίσει από ΧΕΡΙ το στοίχημα....:cool_11:
Στους ίδιους να κάνεις και το τεστ καλωδίων που συνδέουν τα ηχεία... που εκεί ΚΑΤΙ γίνεται...:happy_4:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ρε παιδια ελεος πια , ας μην δεχτει εμπορος , ας μην δεχτει hi-end ας με χρυσα αυτια και πλατινενια καλωδια , μα ενας...ενας ΤΖΟΓΑΔΟΡΟΣ δεν υπαρχει πια σε αυτη τη χωρα ?

Αρχιζω να απελπιζομαι...που θα φτασουμε πια ?? :cool_11: :cool_11: :cool_11:
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Re: Απάντηση: Re: Νέα πρόκληση για τυφλή δοκιμή

τι είδους εξελίξεις;
Τις τελευταίες μέρες συμμετέχω σε ένα αντίστοιχο θέμα στο "άλλο" site, όπου κάποιο παιδί δέχθηκε να κάνουμε τυφλό τεστ. Βέβαια, αυτό έχει κάνει τον Αντρέα πυρ και μανία, καθ' όσον τα γίδια που δεν κάθονται στο μαντρί δεν τα πάει κανένας τσοπάνης, ούτε ο μεν, ούτε ο δε.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.668
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top