Νέα χρονιά νέο Project ηχείων

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Καιρό με βασανίζει η ιδεα ενός ηχείου που θα αναπαράγει το μεγαλύτερο μέρος του ηχητικου φάσματος μέσα από κορνες. Φέτος είναι η χρονιά που θα το επιχείρησω!Στο κομμάτι του χαμηλού ψάχνωμαι ακόμα.. έχω καταλήξει προς το παρόν στα εξής :
https://inlowsound.weebly.com/135-hz-mid-bass-horn.html παρέλαβα τα σχέδια χθες και είναι λίγο δύσκολα αλλά γίνεται
Από πάνω http://horns-diy.pl/horns/tractrix/tractrix-200/ με drivers bms 4591 και για τα ψηλά FaitalPro fd371. Πως σας φαίνεται σαν ιδέα; και τι προτείνετε για το κομμάτι του χαμηλού που να μην είναι τεράστιο; προς το παρόν σκέφτομαι array με Pro woofers που να αναλάβει από τα 135hz και κατω
 

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Καλή χρονιά. Μου ξύνεις παλιές πληγές... Θέλω μια - δυο μέρες να ψάξω στο αρχείο μου για να μη γράφω ανακρίβειες, πάνε και χρόνια, αλλά προκαταβολικά: ΜΗΝ κόψεις ξύλα για τη μεσαιόκορνα.
Ενώ είναι σωστή (το 8ΡΕ21 το δουλεύω κι εγώ και σε κόρνα και σκέτο) κατά τη γνώμη μου πρέπει να κατέβεις στους 100 με την κόρνα, για να μπορέσεις να κόψεις κοντά στους 200 παθητικά.
Αν πας για ενεργό μπάσο, λύνεις πολλά προβλήματα.
Από τις εικόνες δεν καλοφαίνεται, αλλά το 8ΡΕ21 θέλει throat 40 τετ. εκατ. ΟΧΙ παραπάνω. Ακόμα και με 50-60 θα σου κάνει άσχημο πικ στο cut off.
Επίσης ο θάλαμός του είναι μικρός. Τέτοιον είχα εγώ σε 200άρα με το ίδιο μεγάφωνο- έτσι με φάλτσα κλπ.
Τι μήκος έχει? Να τη βάλουμε στο hornresp να δούμε.
Η απόκριση που βάζει στο site ΔΕΝ είναι αυτό που θα μετρήσεις στον άξονα!!
Περισσότερα εντός του Σ/Κ.
Πάντως δεν θα το μετανιώσεις....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα ότι η θεωρητική προσέγγιση που παρουσιάζεται στο άρθρο δεν θα έχει και ιδιαίτερη σχέση με αυτό που θα μετρηθεί σε ρεαλιστικές συνθήκες.
Αντίθετα θα διαφωνήσω πως χρειάζεσαι 100 για να κόψεις στους 200. Με το κροσόβερ <<χορεύεις>> όπως θέλεις το μεγάφωνο. Ακόμα και υψηλότερη στάθμη από αυτή του μεγαφώνου μπορείς να πάρεις, στο ανέβασμα της καμπύλης.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Μεγαλος βαθμος δυσκολιας ,δοκιμασε με τα ποιο οικονομικα ξυλα,πριν φερεις το επιθυμητο αποτελεσμα οποτε και υλοποιηση με κοντραπλακε...καλη επιτυχια!
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Ειδικός δεν είμαι και στις κορνες ακόμα περισσότερο.. Εχω κάνει 2·3 κατασκευές με το winisd και το bassboxpro αλλά μέχρι εκεί το hornresp μου πέφτει λίγο βαρύ. Για αυτό ψάχνω κάτι δοκιμασμένο και με έτοιμο σχέδιο. Να πω την αλήθεια στην αρχή σκεφτόμουν αυτό http://wp.volvotreter.de/projects/pics_plans/conical-midbass-fronthorns/ αλλά τα μεγαφωνα δεν υπάρχουν πια στην αγορά.. Την κορνα του inlow την έχουν φτιάξει αρκετοί με επιτυχία από ότι λενε και μπορεί να μην κατεβαίνει πολύ χαμηλά αλλά είναι σχετικά μικρή.Τα ηχεία θα είναι ενεργά έχω στο υπάρχον σύστημα minidsp 4x10hd και ενισχυτές . όποιος έχει κάτι δοκιμασμένο σε Front loaded ας το βάλει στο τραπέζι.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Ούτε εγώ είμαι ειδικός επειδή έχω κάνει 2-3 κόρνες. Όταν λέω ότι η απόκρισή σου θα διαφέρει, εννοώ ότι ο Inlow βάζει την απόκριση σε constant directivity (σταθμισμένος μέσος όρος 360 μοιρών γύρω από το ηχείο) γιατί δείχνει πιο φλατ. Αυτή η μέτρηση ενδιαφέρει στο ΡΑ που παίζουν μπροστά σε κόσμο που πιάνει πλάτος, όχι σε μας που ακούμε σε μία θέση. Στον άξονα ακρόασης ΔΕΝ είναι φλατ.


Το hornresp προβλέπει πάρα, μα πάρα πολύ καλά. Υπερβάλει μόνο λίγο στο ανασήκωμα στα ψηλά - θα το βάλω αργότερα να δεις τι εννοώ - που έχουν όλες οι κόρνες. Βρήκα κάποια πράγματα, θα τα ξαναπούμε.

Για το κρος δεν είμαι και ο ειδικότερος, πάντως αν η συχνότητα αποκοπής πέφτει κοντά σε διακυμάνσεις της εμπέδησης, θέλει εξουδετέρωση αλλιώς θα είναι οι στάθμες αλλού γι αλλού.

Την έπαθα εσχάτως, που είπα να δοκιμάσω το 8ΡΕ21 σε κλειστό κουτί (θαυμάσιο ηχητικά, κατεβαίνει μέχρι τους 270-280 σε 7 λιτρα κουτί)
Έκοβα στους 350, η κορυφή της εμπέδησης του 8αριού ήταν στους 160 και εισέπραξα ένα ωραιότατο +3db στους 200+ (η φάση στα αρνητικά της).
Θέλει το κατιτίς του που προσωπικά δεν τόχω.

Το ξεπέρασα τραβώντας το σημείο κρος στους 400!!

Δυσκολεύει το πράγμα.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Kαι γω ειμαι ασχετος αλλα εχω μεγαλο ερωτα με τις κορνες, θα σου προτεινα αλλο σχεδιο.
Δηλαδη.............. οχι μεγαλη κορνα στα μεσαια. Επειδη εχω ακουσει το ΑΝΙΜΑ της Tune Audio
και πραγματικα παιζει απιστευτα, θα εκανα κατι αναλογο σαν αυτο στα μεσαια.
Παιζει απο 250-1500ΗΖ, και φοραει 4'' ή 5'' μιντ σε μασιφ κορνα.
Το συσκολο ειναι η μπασοκορνα.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
αν τα καταφερεις παντως ,παίρνεις τρελο....αποτελεσμα!εδω το 2014 οι δικες μου ανησυχίες....
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Kαι γω ειμαι ασχετος αλλα εχω μεγαλο ερωτα με τις κορνες, θα σου προτεινα αλλο σχεδιο.
Δηλαδη.............. οχι μεγαλη κορνα στα μεσαια. Επειδη εχω ακουσει το ΑΝΙΜΑ της Tune Audio
και πραγματικα παιζει απιστευτα, θα εκανα κατι αναλογο σαν αυτο στα μεσαια.
Παιζει απο 250-1500ΗΖ, και φοραει 4'' ή 5'' μιντ σε μασιφ κορνα.
Το συσκολο ειναι η μπασοκορνα.
Αχχ έρωτας το συγκεκριμένο.. Αν και αν είχα τόσα να δώσω θα επερνα acapella violon!
αν τα καταφερεις παντως ,παίρνεις τρελο....αποτελεσμα!εδω το 2014 οι δικες μου ανησυχίες....
Ωραίος! Το μπάσο με τα μεσαία έχει δέσει; Εγω σκέφτομαι πιο πολλά μικρά Woofer σε κάθε κανάλι για να πιάσουν σε ταχύτητα και δυναμικά τις κορνες
 
Last edited:

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Kοιτα........για τα χαμηλα υπαρχουν οι εξής βασικες λυσεις.............
Της Αvantgarde ...........2 x 10-ιντσα ανα καναλι. https://www.avantgarde-acoustic.de/...lleries-detail/avantgarde-uno-sweden-167.html
Tης Cesaro π.χ. με μπασοκορνα......... https://www.cessaro.de/products/alpha-ii/
και της Acapella με πολλα μικρα γουφερ https://www.acapella.de/lacampanella/
ο.κ. ........... συμβιβασμοι ολοι τους αλλα ????
 

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Για να διευκρινίσω τι εννοώ, βάζω την απόκριση της δικής μου μεσαιόκορνας με το 8ΡΕ21. Ήταν 200άρα εκθετική.
Το hornresp όπως είπα πέφτει πάρα πολύ κοντά:
Περιέργως δεν βρήκα ούτε μία φωτό από την κόρνα, παρά μόνο λαιμούς και phase plug που δοκίμαζα πάνω της:

Στη συνέχεια να δούμε και του Inlow.
Με το μάτι και αυτά που γράφει ο κατ/τής στην περιγραφή η εξομοίωση και η απόκριση (ΣΤΟΝ ΑΞΟΝΑ - όχι constant directivity για να φαίνεται ωραία) είναι κάπως έτσι:

Όπως θα είδατε και στη δικιά μου, η "καμπούρα" στις υψηλές δεν θα είναι τόσο τονισμένη στην πράξη.
Αν θέλεις πιο φλατ απόκριση, πας σε τράκτριξ - χάνοντας λίγο σε low cut off.
Kαι γω ειμαι ασχετος αλλα εχω μεγαλο ερωτα με τις κορνες, θα σου προτεινα αλλο σχεδιο.
Δηλαδη.............. οχι μεγαλη κορνα στα μεσαια. Επειδη εχω ακουσει το ΑΝΙΜΑ της Tune Audio
και πραγματικα παιζει απιστευτα, θα εκανα κατι αναλογο σαν αυτο στα μεσαια.
Παιζει απο 250-1500ΗΖ, και φοραει 4'' ή 5'' μιντ σε μασιφ κορνα.
Το συσκολο ειναι η μπασοκορνα.
Δεν θέλω να κουράσω, αλλά εκτός αν ξέρεις τον τρόπο να βγάλεις το μπάσο του ANIMA με 105db/1W μέχρι τους 300 στον όγκο που χρησιμοποιεί, δεν το προτείνω.|
Για πάρα πολλούς λόγους το ιδανικό κορνοσύστημα έχει midbass κόρνα.
Είναι πολύ-πολύ πιο εύκολο να δέσεις με μπάσο μια κόρνα που κατεβαίνει στους 100-150.

Άλλωστε και η Tune Audio στο κορυφαίο της Avaton midbass 100άρα έχει:

Tune Audio Avaton
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Στην εξομοίωση της Inlow το μήκος το έβαλα αυθαίρετα: Όρισα το ρυθμό έκθεσης στους 100 ΗΖ. Κακώς, γαιτί το στόμιο (mouth) δεν είναι ούτε για 150 με 2500 τετ. εκ. όπως δείχνει και η τιμή Cir που είναι 0,7 (δηλαδή το 70% της απαιτούμενης περιμέτρου )


Με άλλα λόγια το mouth έπρεπε να είναι περί τα 5000 τετ. εκ. για να έχουμε γνήσια 100άρα κόρνα που υποστηρίζεται μόνο από το πάτωμα.

Για να μη σας μπερδεύω και μας κράξει και κανείς δικαίως: Στα μαθηματικά των κορνών δεν υπολογίζει κανείς με εμβαδά, αλλά με περιμέτρους, θεωρώντας ότι το σχήμα είναι κύκλος.

Επειδή αυτό δεν ακολουθείται προφανώς σε κόρνες χαμηλών συχνοτήτων (< 200 ΗΖ) κάνουμε την προσέγγιση με παραλληλόγραμμα που έχουν το ίδιο εμβαδό με τον κύκλο δεδομένης περιμέτρου.

Η διαφορά είναι αμελητέα.

Α, κι ένα τελευταίο: Η εξομοίωση η δική μου είναι σε half space (2π, δηλαδή υποστήριξη μόνο από το πάτωμα). Η δε μεσαιόκορνα σε 4π, δηλαδή στον αέρα, όπως ακριβώς θα λειτουργήσουν.

Αν εκτός από το να βάζω constant directivity απόκριση - μου κατσε πολύ στραβά, το ομολογώ - εξομοιώσω σε 1 ή 0,5 π (πάτωμα+πίσω τοίχος ή γωνία), η απόκριση "στρώνει" φυσικά κι άλλο.

Δεν φαίνεται σε τι συνθήκες εξομοιώνει ο Inlow, πάντως για midbass κόρνα το σωστό είναι 2π.

Σε μπασόκορνες 1π, γιατί έχουμε υποστήριξη και από τον πίσω τοίχο, πράγμα που ΔΕΝ συμβαίνει στους 150 ΗΖ (το αντίθετο: άντε νά χεις καμιά ακύρωση)

Σε κόρνες όπως η Klipschhorn 0,5π, γιατί είναι υπολογισμένες για γωνία (3600 τετ. εκ είναι το mouth της, πολύ μικρό)

Κάθε επιφάνεια που προστίθεται σε σχέση με την ελεύθερη θέση στον αέρα, μειώνει την απαιτούμενη περίμετρο στομίου (mouth) στο 70% δηλαδή το εμβαδό στο μισό!
Εν κατακλείδει γιατί μάλλον σας έπρηξα: Τι να κάνει ο συμφορουμίτης;
Φτιάχνει αυτή που έχει βρεί με 2500 τ.εκ mouth και στο μπάσο -επειδή ΔΕΝ μπορεί να κατέβει 100 οπότε θα έπαιζε π.χ ένα 400λιτρο tapped horn, βάζει κάτι συμβατικό: Ρεφλέξ,κλειστό με ισοστάθμιση (αφού έχει τα ενεργά κρος),

Άλλη φορά θα πούμε και για τις μπασόκορνες....Αυτή κι αν ειναι πονεμένη ιστορία...

Προσωπικά και για να μην ξεφύγω από θεμα ισχύος άρα και αντοχής μεγαφώνου, θα έβαζα ρεφλέξ. Ούτως ή άλλως ακόμα κι ένα ευαίσθητο π.χ. 15άρι ;h ή 18άρι (97-99 db) θέλει τουλάχιστον 8πλάσια ισχύ από τη midbass για εξισωθούν οι στάθμες.

Αν είναι και σε π.χ. κλειστό κουτί με 12db/οκτάβα πτώση, ξεφεύγει το πράγμα, θέλει μεγάφωνα ΡΑ μεγάλης ισχύος και εκατοντάδες βαττ για να κατέβεις χαμηλά (όχι ότι δεν γίνεται και ηχητικά ότι σχετικό έχω ακούσει είναι πολύ καλό)
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Αχχ έρωτας το συγκεκριμένο.. Αν και αν είχα τόσα να δώσω θα επερνα acapella violon!

Ωραίος! Το μπάσο με τα μεσαία έχει δέσει; Εγω σκέφτομαι πιο πολλά μικρά Woofer σε κάθε κανάλι για να πιάσουν σε ταχύτητα και δυναμικά τις κορνες
Η ένα ή δύο μεγάλα (15 -18 ιντσες) με τουλάχιστον 95 db ευαισθησία το κάθε ένα. Δηλαδή αποκλειστικά ΡΑ μεγάφωνα (όπως άλλωστε και το 8ΡΕ21, για επαγγελματική χρήση είναι, ΡΑ).
Τα μικρά π.χ 8άρια για να κατεβαίνουν χαμηλά άντε να έχουν 90 db και αν. Με 4 πας στα 99, όσο δηλαδή και με τα δύο μεγάλα.
Κάπου είχα ένα ενημερωτικό της JBL που λέει εν ολίγοις ότι ένα sub το συντονίζουμε χαμηλότερα απ' ότι δίνουν οι υπολογισμοί (αφού έχεις εξομοιώσει καταλαβαίνεις) και ισοσταθμίζουμε την πτώση 6db ανά οκτάβα που παρουσιάζει.

Το έλεγε νομίζω "assisted" σε αντιδιαστολή με το unassisted που είναι ο κλασικός maximaly flat συντονισμός που προτείνουν τα winisdοειδή. Αν το βρω θα το βάλω να το δεις.

Για σένα ανεξαρτήτως αριθμού μεγαφώνων πιστεύω η βέλτιστη λύση. Φυσικά με ένα high pass εκεί που σταματάει η υποστήριξη από το ρεφλέξ 24db/οκτάβα. Με το miniDSP που έχεις πανεύκολο.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ενδιαφέρον project.

Με δεδομένο ότι το BMS μπορεί να κροσαριστεί στα 300 -350 Ηz, δεν βλέπω το λόγο για την κατασκευή μπασοκόρνας., με την έννοια ότι θα καλύψει πολύ μικρό εύρος (135 hz - 350 περίπου) και ειδικά αυτή που επέλεξες είναι αρκετά δύσκολη στην κατασκευή.

Προσωπικά θα έβαζα ένα 15άρι σε Open Baffle (40 -300 Ηζ) και θα τελείωνε η ιστορία.

Υ.Γ. Ενεργά κρος με τόσο ευαίσθητες μονάδες, δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Ενδιαφέρον project.

Με δεδομένο ότι το BMS μπορεί να κροσαριστεί στα 300 -350 Ηz, δεν βλέπω το λόγο για την κατασκευή μπασοκόρνας., με την έννοια ότι θα καλύψει πολύ μικρό εύρος (135 hz - 350 περίπου) και ειδικά αυτή που επέλεξες είναι αρκετά δύσκολη στην κατασκευή.

Προσωπικά θα έβαζα ένα 15άρι σε Open Baffle (40 -300 Ηζ) και θα τελείωνε η ιστορία.

Υ.Γ. Ενεργά κρος με τόσο ευαίσθητες μονάδες, δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός.
Δεν θα κανω βιαστικες κινήσεις θα παραγγείλω τις κορνες από Autotech που θα αργήσουν και τα bms για να αντικαταστησουν το tangband 1772 που παίζει τα μεσαία στο υπάρχον σύστημα και μετά βλέπω. Στο συστημα που ακούω τώρα έχω ενεργά κρος και κορνες στα ψηλά και δεν με έχουν προβληματισει υπάρχει ένα φυσιμα αλλά στην θέση ακρόασης δεν άκουγεται.Τα anima που είχα ακούσει στην έκθεση πριν 3-4 χρόνια με εναν luxman 5000 ευρώ ειχαν και αυτά το φυσιματακι τους αν πλησιάζες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ενδιαφέρον project.

Με δεδομένο ότι το BMS μπορεί να κροσαριστεί στα 300 -350 Ηz, δεν βλέπω το λόγο για την κατασκευή μπασοκόρνας., με την έννοια ότι θα καλύψει πολύ μικρό εύρος (135 hz - 350 περίπου) και ειδικά αυτή που επέλεξες είναι αρκετά δύσκολη στην κατασκευή.

Προσωπικά θα έβαζα ένα 15άρι σε Open Baffle (40 -300 Ηζ) και θα τελείωνε η ιστορία.

Υ.Γ. Ενεργά κρος με τόσο ευαίσθητες μονάδες, δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός.
Ούτε συνεννοημένοι να είμαστε... Τις ίδιες ακριβώς σκέψεις έκανα και εγώ με τη διαφορά πως δεν θα φτάσει η ευαισθησία από ένα 15ιντσο. Θα χρειαστεί δύο ή ένα 18ιντσο, αναλόγως και των υπόλοιπων απαιτήσεων.
Το μείον είναι πως θα χρειαστεί 1,4 μέτρα από τον πίσω τοίχο, λίγο παραπάνω δηλαδή από ότι θα χρειαζόταν φυσιολογικά από τη πρόσοψη της καμπίνας.
Αν τα έχει είναι μια χαρά.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Το 1.40 οριακά το έχω. Αλλά 1 φορά εχω ακουσει open baffle το minoas της rois και δεν μπορώ να πω ότι έχω άποψη γιατί έπαιζε και σε τραγικά χαμηλή ένταση. Ε κοντεύει πάλι η έκθεση μπορεί να έχει κάτι αντίστοιχο . θεωρείς ότι ταιριάζει με τις κορνες; Άλλο που σκεφτομαι ειναι ότι θα πάρει πολύ ύψος με 2 18αρια η κατασκευή
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν θα έλεγα πως το Μίνωας είναι μέτρο σύγκρισης του τι μπορεί να δώσει ένα ηχείο ανοιχτής μπάφλας.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μακρά καλύτερα. Καταρχάς το Μίνωας δεν είχε μονάδες χαμηλών κατάλληλες για ανοιχτή μπάφλα.
Αλλά ας μην ξεφύγουμε του θέματος...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.890
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top