JVC 4K DLA-NX9 DLA-N7 DLA-N5

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Ούτε οι τηλεοράσεις δε καλύπτουν το χρωματικό τρίγωνο, ούτε οι περισσότεροι προβολείς.

Στους προβολείς, απ'οσο ξέρω, τις καλύτερες επιδόσεις επί του χρωματικού τριγώνου τις έχουν οι δύο μεγάλοι jvc.
Ο νέος Samsung the premier . Ααυτό το μοντέλο που ανεβασα στο youtube.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ο Samsung προβολέας το υπερκαλύπτει
Νομίζω είναι ο μόνος.
Ο N9 νομίζω είναι στο 99%
Μανώλη μαζί γράφαμε
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Tελικα θα τα μαζευουμε ή οχι;

Τελικα μονο εγω εχω ελαττωματικη οραση;Να μην βαλω και χρωματικα και οι μισοι βλεπουν αλλο χρωμα ...

Για 4κ μιλαμε για 1000-4000nits

Aναγκαζομαστε γιατι δεν ειναι ελαττωματικος ο προβολεας ως μεσον αναπαραγωγης;
Το στακ δε μπορουμε , ενω τις συγκλισεις των πανελς εντος του προβολεα μπορουμε;;
Αληθεια εχετε στακαρει ν7;
Αρα ειναι κουραστικη η τηλεοραση που θα φτασει ασυμπιεστα τα αρχεια καποια στιγμη ή ο προβολεας με τα συμπιεσμενα και το ψαγμενο tone mapping και την αλανθαστη οραση μας που επιλεγει αυτο το μεσο προβολης;

1. Δεν είναι ελαττωματικός ο προβολέας. Ο προβολέας και κάθε προβολέας έχει κάποια όρια. Εάν δεν καλύπτει τις προδιαγραφές που δίνει ο κατασκευαστής τότε ονομάζουμε κάτι σαν ελαττωματικό.

Σωκράτη νομίζω ότι είμαι από τους λίγους που έχω κλιθεί να ρυθμίσει dual stack (Runco D73d dual stack). Και τα προβλήματα που έθεσα σε προηγούμενο post είναι πράγματα που τα έχω βρει μπροστά μου.

Runco D73.JPG


Επίσης έχει γίνει δοκιμή 2 ίδιων προβολέων πάνω κάτω σε γνωστό μέρος. Κράτησες μόνο το θέμα της σύγκλισης και όχι την διαφορά σε βάθος χρόνου της αλλαγής συμπεριφοράς της λάμπας.

2. Όχι ν7 αλλά άλλους

3 .Και από το video που κοινοποίησες εάν άκουσες καλά και η τηλεόραση κάνει αυτό που εσύ αποκαλείς συμπίεση. Κανονικά θα έπρεπε να έχουμε ένα προβολικό μέσο που να μπορεί να μας δώσει σε ένα μονο Pixel έστω και 10.000 nits φωτεινότητα. Εφόσον ακόμα και οι νέες OLED φτάνουν τα 1300 nits τι θα κάνουν όταν το content είναι κωδικοποιημένο σε 4000 nits; Πάλι δεν θα κάνει την συμπίεση που εσύ εννοείς;

Όλες μα όλες οι τηλεοράσεις κάνουν tone mapping.

Επίσης θα πρεπει να σταματήσουμε να κανουμε συγκριση προβολικών μεσων με τον πραγματικό κοσμο για εναν απλό λόγο.

Μια ηλιολουστη μέρα το μάτι λαμβανει μέχρι και 100.000 cd/m2 (nits) ενω μια συννεφιασμένη περίπου 20.000 cd/m2 (nits)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Δεν ξέρω πόσο μπορεί να αντιληφθεί το ανθρώπινο μάτι την απόλυτη κάλυψη του χρωματικού τριγώνου, μα ως ποσοστό, ως απλό νούμερο, είναι απογοητευτικό αυτό που καταφέρνει ο νέος Sony στο 5-χίλιαρο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αγόρια αλλά λέω, αυτά είναι γνωστά .
Η εντύπωση του ότι ο προβολέας είναι ποιο ξεκούραστος αλλά δεν πιάνει τις προδιαγραφές προβολής υλικού και θέλει επεξεργασία άρα και συμπίεση δε σημαίνει ότι, στις ίδιες διαστάσεις ένα μόνιτορ με άριστες προδιαγραφές ασυμπιεστο στις μετρήσεις θα γράφει άριστα αλλά οπτικά θα μας κουράζει...που είναι το λάθος; Στην όραση ή στις μετρήσεις; Αποφασίστε.
Εάν πάμε μετρώντας τότε τι προτιμάς συμπίεση και tonemapping μιας τηλεόραση 700νιτς από 1000, ή έναν προβολέα 100 από 1000 υλικό;
Το θέμα πτώσης λάμπας ισχύει πάντα γιατί να αλλάξει σε στακ;
Δεν επιμένω στη λύση του στακ,είπα μήπως μετριαστει ,η ψαλίδα,αλλά ο προβολέας καλύτερος από τηλεοραση
δεν καταπίνεται...
Δεν μπορεί να εκθιαζετε τα επαγγελματικά μονιτορς και οι τηλεοράσεις οι μόνες που έχουν προδιαγραφές να τους φτάσουν να μας στραβωνουν ;;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ο Samsung προβολέας το υπερκαλύπτει
Νομίζω είναι ο μόνος.
Ο N9 νομίζω είναι στο 99%
Μανώλη μαζί γράφαμε
Όχι Μάκη, δεν ισχύει. Ο Samsung καλύπτει όλο το 2020. Ο jvc το dci .
 
  • Like
Reactions: PMC

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μια ηλιολουστη μέρα το μάτι λαμβανει μέχρι και 100.000 cd/m2 (nits)
Και για αυτό φοράμε γυαλιά ηλίου οι περισσότεροι γιατί δεν αντέχεται τόση φωτεινότητα.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι αλλιώς συμπεριφέρεται το μάτι όταν όλο το οπτικό πεδίο είναι σε ομοιόμορφη υψηλή φωτεινότητα και αλλιώς όταν υπάρχει μεγάλο κοντραστ, γύρω γύρω σκοτεινά και σε μια περιοχή υψηλή φωτεινότητα. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από προσωπική εμπειρία αλλά δεν έχω στοιχεία για να το γενικεύσω.
Πιθανότατα για αυτό τον λόγο απολαμβάνω πιο ευχάριστα την προβολή "όταν έχει πέσει λίγο η λάμπα" και δεν με φωτίζει πολύ και σαφώς είναι πιο απολαυστικό, για μένα, η προβολή από την 65" τηλεόραση.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Παίδες όταν βρω χρόνο και διαθέσιμο υπολογιστή (το webex μου μέσα-τρεις υπολογιστές στο σπίτι!!!) θα γράψω κι εγώ.
Για την ώρα, επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια, επισυνάπτω ένα screenshot απο hobbit σε madvr με τον jvc μου.

test.jpg
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Γιατί εγώ τι είπα ?
Με μπερδεύεις...
Μιλουσαμε για τρίγωνο 2020 το οποίο υπερκαλύπτει μόνο ο Samsung. Είναι διαφορετικό απ το dci τρίγωνο που είναι υποκορεσμενο . Ο jvc καλύπτει το 99% του dci, αλλά νομίζω αυτό είναι κάτω απ το 80% του 2020.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αν εχετε λιγο χρονο σχολιαστε λιγο αυτο που λεει ο κυριος στο 7.20 . . Πανω στο θεμα αν καλυπτεται πληρως το ευρος του τριγωνου απο επαγγελματικα monitors, με αφορμη το review του The Matrix.
Όπως φαίνεται στο 1:20 του video, το mastering display είναι πιθανότατα το Sony που μας έδειξε ο Μανώλης.
Αν ακολουθήσεις το link θα διαβάσεις ορθά κοφτά και στο pdf και κάτω απ' το True Colors:

Note: BVM‑HX310 does not cover the ITU-R BT.2020, S-Gamut/S-Gamut3 and S-Gamut3.cine colour space in full.

Εύλογα ρωτάει κάποιος πως διάολο έβαλαν πληροφορία στα όριο του 2020 χωρίς να μπορούν να τη δουν στο mastering monitor;
Θα σου απαντήσω ως εξής; Ε και; Η πρώτη φορά θα είναι; :roflmao:
Το mad max, που είναι ταινία αναφοράς, έχει σκηνές που το φωτεινότερο pixel ξεπερνάει τις 9900 nits!!! Δεν υπάρχει φυσικά τέτοιο mastering monitor.
Προφανώς όταν μελλοντικά τα displays θα μπορούν να παίξουν σε τόσο διευρυμένο τρίγωνο να είμαστε σε θέση να αξιοποιήσουμε το μεγαλύτερο color volume.
Για την ώρα βρήκες ταινία για να δει ο Giovanni στον Samsung.:drinks:
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Αγόρια αλλά λέω, αυτά είναι γνωστά .
Η εντύπωση του ότι ο προβολέας είναι ποιο ξεκούραστος αλλά δεν πιάνει τις προδιαγραφές προβολής υλικού και θέλει επεξεργασία άρα και συμπίεση δε σημαίνει ότι, στις ίδιες διαστάσεις ένα μόνιτορ με άριστες προδιαγραφές ασυμπιεστο στις μετρήσεις θα γράφει άριστα αλλά οπτικά θα μας κουράζει...που είναι το λάθος; Στην όραση ή στις μετρήσεις; Αποφασίστε.
Εάν πάμε μετρώντας τότε τι προτιμάς συμπίεση και tonemapping μιας τηλεόραση 700νιτς από 1000, ή έναν προβολέα 100 από 1000 υλικό;
Το θέμα πτώσης λάμπας ισχύει πάντα γιατί να αλλάξει σε στακ;
Δεν επιμένω στη λύση του στακ,είπα μήπως μετριαστει ,η ψαλίδα,αλλά ο προβολέας καλύτερος από τηλεοραση
δεν καταπίνεται...
Δεν μπορεί να εκθιαζετε τα επαγγελματικά μονιτορς και οι τηλεοράσεις οι μόνες που έχουν προδιαγραφές να τους φτάσουν να μας στραβωνουν ;;
Ο κινηματογράφος είναι μια τέχνη της οποίας η παρουσίαση γίνεται με σβηστά τα φώτα, αντιθέτως οι τηλεοράσεις φτιάχτηκαν για να μας φέρνουν εικόνα καναλιών κλπ στο σαλόνι μας, καθιστικό, υπνοδωμάτιο κλπ, με μια εικόνα - παράθυρο στον κόσμο, επομένως μια τηλεόραση σε συνθήκες κινηματογράφου θα μας κουράσει και αντιθέτως ένας προβολέας σε συνθήκες σαλονιου, πέραν της μη πρακτικοτητας (που αλλάζει απ οτι φαίνεται με τους short throw) δεν ειναι ικανοποιητικός ως μέσο προβολής τηλεοπτικού υλικου. Δηλαδή ποιός είναι ο λόγος ένας προβολέας να βγάλει 4000 nits (τυχαιο νουμερο) οταν το υλικο παρουσιάζεται με απουσία περιβάλλοντος φωτισμού? Για να πλησιάσει τα nits του στιγμιότυπου της ταινίας που όταν γυριζόταν υπήρχε παντού φως? Δε σημαίνει αυτό οτι δεν θα παίξει και σωστά όμως με tone mapping κλπ Τα επαγγελματικά monitor απο την αλλη ειναι φτιαγμένα για mastering , οχι για να βλέπουμε υλικό σπίτι μας.. Monitors-Tvs- Projectors ειναι 3 διαφορετικα πραγματα με 3 διαφορετικες απαιτησεις στις minimum προδιαγραφες για σωστη αναπαραγωγη υλικου.
 

P

PMC

Guest
Μιλουσαμε για τρίγωνο 2020 το οποίο υπερκαλύπτει μόνο ο Samsung. Είναι διαφορετικό απ το dci τρίγωνο που είναι υποκορεσμενο . Ο jvc καλύπτει το 99% του dci, αλλά νομίζω αυτό είναι κάτω απ το 80% του 2020.



.....και 109% του τριγώνου 2020 παρακαλώ....
Μετά από πολύ λίγες ώρες μαζί με τον νέο προβολέα της Samsung η ποιότητα που βγάζει στα χρώματα είναι εντυπωσιακή.....χαζεύω κάποιες φορές και αναρωτιέμαι πως παίζει έτσι.....το κόκκινο το κίτρινο το πράσινο το μπλε .....απίστευτα γεμάτα!!!
Εχουν κάνει πολύ καλή δουλειά .....
εβλεπα μια ταινία εχθές στο Netflix, την ....

κάποιες φορές γελαγα μόνος μου από αυτό που έβλεπα..... Πρώτη φορά έβλεπα έτσι βιντεοπροβολέα...
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
.....και 109% του τριγώνου 2020 παρακαλώ....
Μετά από πολύ λίγες ώρες μαζί με τον νέο προβολέα της Samsung η ποιότητα που βγάζει στα χρώματα είναι εντυπωσιακή.....χαζεύω κάποιες φορές και αναρωτιέμαι πως παίζει έτσι.....το κόκκινο το κίτρινο το πράσινο το μπλε .....απίστευτα γεμάτα!!!
Εχουν κάνει πολύ καλή δουλειά .....
εβλεπα μια ταινία εχθές στο Netflix, την ....

κάποιες φορές γελαγα μόνος μου από αυτό που έβλεπα..... Πρώτη φορά έβλεπα έτσι βιντεοπροβολέα...
Πολύ ενδιαφέρον!
 
  • Like
Reactions: PMC

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Tελικα θα τα μαζευουμε ή οχι;

Τελικα μονο εγω εχω ελαττωματικη οραση;Να μην βαλω και χρωματικα και οι μισοι βλεπουν αλλο χρωμα ...

Για 4κ μιλαμε για 1000-4000nits

Aναγκαζομαστε γιατι δεν ειναι ελαττωματικος ο προβολεας ως μεσον αναπαραγωγης;
Το στακ δε μπορουμε , ενω τις συγκλισεις των πανελς εντος του προβολεα μπορουμε;;
Αληθεια εχετε στακαρει ν7;
Αρα ειναι κουραστικη η τηλεοραση που θα φτασει ασυμπιεστα τα αρχεια καποια στιγμη ή ο προβολεας με τα συμπιεσμενα και το ψαγμενο tone mapping και την αλανθαστη οραση μας που επιλεγει αυτο το μεσο προβολης;
Φυσικά και θα τα μαζεύουμε. Για την ώρα η εικόνα σε καλιμπραρισμένη Oled είναι ότι καλύτερο έχω δει. Απλά δεν αρκούν οι ίντσες για home cinema.
Ανυπομονώ να δω την 83άρα sony.
Είναι το τεχνολογικό γεγονός της χρονιάς πιστεύω. Κι η τιμή της (7.000) είναι αρκετά καλή, δεδομένου ότι θα είναι η καλύτερη tv στον κόσμο.

Αν ντε και καλά θέλεις να βγάλεις κάτι ελαττωματικό αυτό είναι το πρότυπο του hdr. Το λεγόμενο clusterfuck που λένε και στον κόσμο του AV. Όπως είδες και στο video του Avforums κανένα προβολικό δε φτάνει τα 4.000 nits, δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για προβολείς, δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μέθοδος για σωστό tone mapping. Ο κάθε κατασκευαστής κάνει το δικό του. Είναι μια καλή περιγραφή το βίντεο που έβαλες και κάνει και μια μικρή αναφορά στα δυναμικά metadata. Ας δώσουμε όμως ένα παράδειγμα για να μπούμε λίγο πιο βαθιά στο θέμα.
Μία απ' τις εκδόσεις του blade runner 2049 έχει μπει σε container των 10.000 nits! Η μέγιστη ωστόσο φωτεινότητα του υλικού δεν ξεπερνάει τα 200-300 nits!

Προσωπικά πιστεύω ότι το δυναμικό tone mapping και το hdr αναβαθμίζουν αισθητά την εμπειρία της βιντεοπροβολής. Τόσο απλά. Κάνε σύγκριση του hd δίσκου πχ του hobbit με τον αντίστοιχο 4k side by side σε ένα σωστά tone mapped προβολέα. Θα καταλάβεις πολλά.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Φυσικά και θα τα μαζεύουμε. Για την ώρα η εικόνα σε καλιμπραρισμένη Oled είναι ότι καλύτερο έχω δει. Απλά δεν αρκούν οι ίντσες για home cinema.
Ανυπομονώ να δω την 83άρα sony.
Είναι το τεχνολογικό γεγονός της χρονιάς πιστεύω. Κι η τιμή της (7.000) είναι αρκετά καλή, δεδομένου ότι θα είναι η καλύτερη tv στον κόσμο.

Αν ντε και καλά θέλεις να βγάλεις κάτι ελαττωματικό αυτό είναι το πρότυπο του hdr. Το λεγόμενο clusterfuck που λένε και στον κόσμο του AV. Όπως είδες και στο video του Avforums κανένα προβολικό δε φτάνει τα 4.000 nits, δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για προβολείς, δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μέθοδος για σωστό tone mapping. Ο κάθε κατασκευαστής κάνει το δικό του. Είναι μια καλή περιγραφή το βίντεο που έβαλες και κάνει και μια μικρή αναφορά στα δυναμικά metadata. Ας δώσουμε όμως ένα παράδειγμα για να μπούμε λίγο πιο βαθιά στο θέμα.
Μία απ' τις εκδόσεις του blade runner 2049 έχει μπει σε container των 10.000 nits! Η μέγιστη ωστόσο φωτεινότητα του υλικού δεν ξεπερνάει τα 200-300 nits!

Προσωπικά πιστεύω ότι το δυναμικό tone mapping και το hdr αναβαθμίζουν αισθητά την εμπειρία της βιντεοπροβολής. Τόσο απλά. Κάνε σύγκριση του hd δίσκου πχ του hobbit με τον αντίστοιχο 4k side by side σε ένα σωστά tone mapped προβολέα. Θα καταλάβεις πολλά.
Να μη ξεχνάμε οτι οι 83 ιντσες σε 2.35-1 δεν ειναι 83.. Το μέγεθος μετράει στον κινηματογράφο!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
.....και 109% του τριγώνου 2020 παρακαλώ....
Μετά από πολύ λίγες ώρες μαζί με τον νέο προβολέα της Samsung η ποιότητα που βγάζει στα χρώματα είναι εντυπωσιακή.....χαζεύω κάποιες φορές και αναρωτιέμαι πως παίζει έτσι.....το κόκκινο το κίτρινο το πράσινο το μπλε .....απίστευτα γεμάτα!!!
Εχουν κάνει πολύ καλή δουλειά .....
εβλεπα μια ταινία εχθές στο Netflix, την ....

κάποιες φορές γελαγα μόνος μου από αυτό που έβλεπα..... Πρώτη φορά έβλεπα έτσι βιντεοπροβολέα...
Ναι, παρουσιάζει τρομερό ενδιαφέρον η μεθοδολογία του συγκεκριμένου προβολέα. Μιλάμε για 3 ξεχωριστά laser (R.G,B) με το χαρακτηριστικό φάσμα τους. Ούτε φίλτρα χρειάζονται που "τσιτώνουν" το τρίγωνο και ρίχνουν τη φωτεινότητα, ούτε τίποτα.
Γκολ απ' τα αποδυτήρια.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Να μη ξεχνάμε οτι οι 83 ιντσες σε 2.35-1 δεν ειναι 83.. Το μέγεθος μετράει στον κινηματογράφο!
Νταξ! Και πάλι την έβαζα στο σαλόνι μου! :roflmao:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top