Νέος Κότοχος Xbox 360 Πρώτες Σκέψεις!

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Χτές λοιπόν αφού όπως πάει το ps3 θα είμαστε τυχεροί αν το δούμε του χρόνου τέτοια εποχή αποφάσισα να χτυπήσω το 360 και μέχρι του χρόνου βλέπουμε...

Πέρα απο το σόκ της τιμής 483 ευρώπουλα (ας είναι καλά οι άτοκες) για την κονσόλα με το σκληρό και το ασύρματο controller συν ένα ακόμα ασύρματο συν 2 σετ επαναφορτιζόμενες με τους φορτιστές τους, άσε που απ'ότι κατάλαβα πρέπει να πάρω το καλώδιο του vga γιατί η tv μου δε παίζει στο hdtv setting που έχει απο component δε ξέρω τι θα κάνει με την Amoi, βάλε άλλη μια 30ευρώ καλού κακού αφού έτσι κι αλλιώς στην Αmoi με vga θα το βάλω.

Γενικά έπαιξε απογοήτευση! Με το άνοιγμα του κουτιού πρώτη έκπληξη το τροφοδοτικό! Όσοι νομίζατε οτι είναι μέσα στο όμορφο άσπρο κουτί...Λάθος, είναι εκτός και είναι μάλιστα κτήνος! Δεύτερη έκπληξη με το που το ανάβεις...ο θόρυβος!!! Ναι, κάνει πολύ θόρυβο και αυτό χωρίς παιχνίδι μέσα αμά βάλεις δισκάκι το drive του απογειώνεται!!! Απαράδεκτο για κονσόλα! Ελπίζω να βγεί κανένα update που να ρίχνει την ταχύτητα του drive για να πέσει λίγο ο θόρυβος.
Τρίτο χτύπημα τα παιχνίδια! Ευτυχώς τη μυρίστηκα τη δουλειά και δεν αγόρασα ακόμα αλλά πήγα και νοίκιασα 4. Ντάξει δεν ήταν διαθέσιμα και τα καλύτερα που παίζουν, ούτε έχουν βγει ακόμα τα καλά. Πάντως εγω νοίκιασα Quake 4 (το πιο καλό απο τα 4 αλλά με τα γνωστά προβλήματα που έχουν οι κονσόλες λόγω έλειψης mouse) Gun (μεγάλη μάπα, όπως μπήκε βγήκε) Full Auto (έτσι κι έτσι) Tony Hawk (τα παλίοτερα τα'χα σκίσει στο Ps2 οπότε δε με τράβηξε), τέλος πάντων απο παιχνίδια οτι βρήκα πήρα.

Να πω και μερικά θετικά εκτός απο τα γραφικά που είναι πολύ καλά. Τα cotrollers πολύ όμορφα με καλή αίσθηση και απόκριση αν και ασύρματα δεν έχουν καθόλου απώλεια. Ωραίος ο φορτιστής που ουσιαστικά είναι usb καλώδιο που μπαίνει πάνω στη κονσόλα και συνεχίζεις να παίζεις ενώ φορτίζει, γίνεται ουσιαστικά cotroller με καλώδιο κλασικό. Μ'αρεσε οτι το headset μπάινει πάνω στο ασύρματο cotroller και οχι στην κονσόλα (ανάθεμα αν θα το χρησιμοποιήσω ποτέ βέβαια). Και τέλος το οτι το Xbox καταλαβαίνει αν το έχεις όρθιο ή ξαπλωτό. Αν έχετε προσέξει, γύρω γύρω απο το power button έχει έναν φωτινό κύκλο, αυτός χωρίζεται στα τέσσερα και φωτίζεται ανόλογα με το πόσα controllers είναι συνδεδεμένα με το xbox. Αν έχεις 2 δηλαδή φωτίζεται το πάνω μισό του κύκλου. Είτε λοιπόν το έχεις ξαπλωτό είτε όρθιο φωτίζεται πάντα το πάνω μισό!!!
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Εντάξει. Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά τσιμπημένο στην τιμή του. Αλλά όταν βγούν και οι άλλες κονσόλες, λογικά, θα πέσει. Όσον αφορά τα παιχνίδια αρχή είναι ακόμα και έχει να κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι. Θυμήσου μόνο, όταν κυκλοφόρησε το ps2 (μιάς και ήταν το πρώτο που κυκλοφόρησε της προηγούμενης γενιάς), τι παιχνίδια είχε όταν πρωτοβγήκε και τί παιχνίδια έχει τώρα. Καμία αχέση! Πάντως, κατα τη γνώμη μου, οι καλύτεροι τίτλοι μέχρι στιγμής για το ΧΒΟΧ360 είναι το Project Gotham Racing 3 και το Kameo. Απίστευτο gameplay το πρώτο (και γραφικά), απίστευτα γραφικά το δεύτερο (και gameplay)!!
 

V

VIDEOMIX

Guest
Γι'αυτό εγώ και ο αδερφός μου που είναι να αγοράσουμε απο 1, θα περιμένουμε.
Καλορύζικο GTXTC.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Ευχαριστώ Θάνο :D
Η αλήθεια είναι οτι εν γνώση μου βιάστηκα, σίγουρα θα βγεί και επόμενη γενιά που να λύνει τα μικροπροβλήματα όπως ο θόρυβος (ελπίζω δηλαδή), οπως και στο PS2 πρέπει να έχουν βγεί γύρω στις 5 γενιές, για το XBOX το παλιό δε ξέρω, και σίγουρα θα πέσει και η τιμή του. Εγω το πήρα τώρα πιο πολύ γιατί το ήθελα για δώρο στην κοπέλα μου που είναι φανατική gamer :shock: και είχε τα γενέθλια της.

Όσον αφορά τα παιχνίδια σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση γι'αυτό και δεν ήμουν τόσο κατηγορηματικός :wink: Τώρα που έιμαι δουλειά το έχω αφήσει να κατεβάζει το demo του Gotham (1.3GB). Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα και ψιλοαπαράδεκτο είναι ο θόρυβος, σας λέω μόλις βάλαμε δισκάκι μέσα γελάγαμε. Άλλο ένα περίεργο είναι οτι ενώ ο σκληρός που έχει είναι υποτίθεται 20GB απ'την αρχή τον δείχνει με free 12GB τόσο πολύ πιάνουν αυτά που έχει μέσα?? (έχει κάτι χαζοdemo).

Από τα θετικά που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι κάνει update μόνο του με το που γίνει connect στο internet (δε ξέρω πόσο καλό θα είναι αυτό βέβαια μόλις αρχίσουν να βγαίνουν τα σπαστήρια του) και ο πάρα πολύ καλός ήχος (5.1 dolby digital) που έχουν όλα τα παιχνίδια.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Φίλε GTXTC

Καλορίζικο και από μένα γαι την κονσόλα.
Να σου λύσω την απορία με το θέμα του ελεύθερου χώρου στο δίσκο είναι 12Gbytes διότι τα υπόλοιπα είναι κρατημένα από την microsoft για δικές της δουλειές (updates κ.α.).Όσο για τα παιχνίδια κάνε λιγάκι υπομονή και θα δεις ότι τα επόμενα που έρχονται είναι πολύ καλά.Επίσης αν βρεις (και σου αρλεσουν τέτιου είδους παιχνίδια) δοκίμασε το call of duty - είναι must - το οποίο αν το δεις και σε xbox 1 θα πετάξεις το xbox1 από το παράθυρο! Και επίσης όπως είπε και ο Δημήτρης δες και το PGR3
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Thnx Johnny.

Απλά να αναφέρω οτι την Κυριακή που το'χα όλη μέρα ανοιχτό crashαρε 2 φορές και γενικά υπήρχαν στιγμές που έμενε για αρκετά δευτερόλεπτα μαύρη η οθόνη (μεταξύ loadings κτλ.) με ένα googlaρισμα βρήκα οτι δεν είμαι ο μόνος και οτι είναι απο τα μεγαλύτερα προβλήματα της κονσόλας! Απ'ότι φαίνεται υπεύθυνος είναι το τούβλο τροφοδοτικό που υπερθερμαίνετε. Λέτε να ασχοληθώ με εγγυήσεις και τέτοια ή να περιμένω να δω πως θα πάει?
 

V

VIDEOMIX

Guest
Κάτι άλλο που με κάνει να το σκεύτωμαι για το εαν θα το αγοράσω, ειναι πως δεν θα έχει την δυνατότητα ανάγνωσης HD δίσκων. Τι ξέρετε γι'αυτό;
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Προσπαθησε να το εχεις σε δροσερο μερος το τροφοδοτικο (οσο περναει απο το χερι και τον χωρο σου)
 

Μηνύματα
202
Reaction score
0
Εχει δοκιμασει κανενας απο εσας να συνδεσει εξωτερικο σκληρο δισκο! Εχω εναν 320αρη τιγκα στο mp3 και θελω να αγορασω το 360 για media player! Θα δει τον σκληρο? Τα πιο πολλα mp3 μου ειναι στα 320kbps,θα τα παιξει?
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Όχι αλλά προσπαθώ ακόμα να το συνδέσω μέσω media connect με το HTPC που τρέχει Media Center αλλά δε βλέπουν το Xbox. Δε ξέρω τι παίζει, δεν έχω προσπαθήσει και πάρα πολύ πάντως.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Σύνδεση εξωτερικού σκληρού δίσκου



Using a portable USB device (iPod, mp3 player, or external hdd) with 360

Hooking up a portable device to the Xbox 360 is super simple: Just plug the USB cable into one of the two USB ports hidden behind the little trapdoor at the bottom of the unit's faceplate (assuming your 360 is standing vertically). The Xbox will recognize the unit, and we've had luck getting it to recognize both Sony's PSP and various iPods. Once the device is connected, you can browse to the Media blade to play music or view images from the device.

If you're inside a game, you can still connect a device to the Xbox at any time. Then, press the Xbox Guide button (the big silver one in the middle of the controller), and go into your music playback menu. Browse to your connected device and select an artist, song, album, or playlist.



Press the guide button to return to the game, and you will notice your soundtrack is mixed into the game's soundtrack. Playing GUN with the Beastie Boys' Phil Glass remixes in the background is pretty surreal. The system is even smart enough to pause the music for the cutscenes and resume playback when regular gameplay resumes.

There is no way to eject your external device, so be sure you've stopped your music playback or image viewing before yanking the USB cable out of the Xbox 360. So far we haven't run into any issues, but it still is a little weird to just detach the device with no safe eject option.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Σύνδεση PC με Xbox360

Connecting to a PC using Windows Media Connect

Most Windows PC owners have Windows Media Player installed, which is half of the installation here. So pat yourself on the back for a job well-done. You'll need at least Windows Media Player 9 here, although WMP 10 is recommended. To get Windows Media Connect, visit this site, then download the file. It's just under 7MB, so it's not too bad. (NOTE: You will need Windows Service Pack 2, which you should already have by now.)

Install Windows Media Connect following the directions. Have your Xbox 360 turned on and connected to Xbox Live. Windows Media Connect will detect your Xbox 360 and you can add it to the list of allowed devices. If you need to alter this, just click on the Devices icon on the left side of the Windows Media Connect window.

You must also enable Windows Media Connect to start with the Start-Up Group, which means it will run whenever the machine boots. You'll also want to enable folder sharing ,



and then select the folders you want your Xbox 360 to access. That might mean your My Music and My Pictures, or, if you color outside the lines, possibly the creatively named "MP3", as is visible in the screenshot.



Windows Media Connect will review the files in the folders you're sharing, and that could take awhile if you have a lot of music or images. Once it's finished, you can minimize it to your System Tray and let it do its thing in the background. Return to your Xbox 360 and pull up the Dashboard blades. Navigate to the Media blade and you'll see that the Xbox now sees your computer and you can play music and view images from your home computer (screen).



Just like with the portable devices, you can stream music from your home PC to your Xbox 360. Pull up the Xbox Guide with the Guide button while you are in a game, and then simply navigate to your music. You'll see the same directories and listings as before, and you can play them live in the game. It is important to realize that this streaming audio takes up some bandwidth, so it might affect speeds on your local network. But the bandwidth required for playing music should not interfere with any gaming activities, such as playing on Xbox Live.
 

Μηνύματα
129
Reaction score
0
Λοιπον εχω εδω και 3 βδομαδες το xbox 360

Το εχω συνδεσει με το component καλωδιο σε 32αρα lcd οθονη και εχω μενει αναυδος

Τα παιχνιδια που αναφερεις ειναι απο τα πιο φολα για 360!

Δοκιμασε το fight night round 3 (υπαρχει Ελλαδα) και GRAW(=Ghost recon advanced warfighter). Tρομερα γραφικα!

Το τελευταιο παιχνιδι καθως και οτι πληροροφοριες για τα επερχομενα games θα βρεις στο www.play.com
Καλο και αξιοπιστο μαγαζι

Οσον αφορα το σκληρο με mp3 ασφαλως και τον βλεπει!Οπως και φωτογραφικες κτλ κτλ

Το εχω συνδεσει με το pc και ειδα και κανα 2 hd wmv και εμεινα καγγελο!Απιστευτη ποιοτητα!Η διαδικασια συνδεσης παντως ειναι αρκετα ευκολη

Οσον αφορα το θορυβο , τι να σου πω;Μονο οταν παιζω βραδυ τον ακουω και αυτο γιατι τοτε δεν εχω τα ηχεια δυνατα.Παντως δεν ειναι κατι ενοχλητικο

Παντως το 360 εγω το ειχα ανοιχτο 3 σερι μερες (το βραδυ downloading,τη μερα gaming+movies) και δεν εχει καταλαβει τιποτα..

Η δε μαγεια με το 360 ειναι το live
Οσοι δεν εχετε δοκιμασει την εμπειρια χανετε!
 


GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Το Ghost Recon και το Burnout έχουν παραγγελθεί απο την προηγούμενη εβδομάδα, την Παρασκευή που βγαίνει το burnout θα μου αποσταλούν όλα μαζί :wink: :wink:
Το θόρυβο τον έχω συνηθίσει δεν είναι τίποτα φοβερό τελικά, απλά σε μερικά απ΄τα παιχνίδια που δοκίμασα το drive διάβαζε συνεχώς!
Το θέμα media connect δεν έχει βελτιωθεί πάντως δεν κάνω τίποτα διαφορετικό απλώς στο pc δεν εμφανίζεται ποτέ το Xbox :roll: :roll:
 


GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Μηπως εχεις καποιο firewall που το μλποκαρει?
Όχι ρε γμτ τα'χω κλείσει όλα καλού κακού παρ'όλο που δεν είχα ποτέ αντίστοιχα προβλήματα αλλά αυτό τίποτα τα ίδια δε βλέπει τίποτα. Xbox live κανονικά έτσι, μόνο στο media connect πακετώνεται!
 


GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Λύθηκε το πρόβλημα!!!

Απ'οτι φαίνεται μερικά συστήματα των windows τρώνε κάποιο κόλλημα με τα permissions.
Τη λύση βρήκα εδώ
http://www.jakeludington.com/xbox/20051203_windows_media_connect_cant_see_my_xbox_360.html
Βασικά τρέχεις κάτι απ'το Run και μετά στο pc εμφανίστηκε το Xbox!

Πας μετά και εδώ http://www.xbox.com/en-US/pcsetup
τρέχεις ένα wizard και τα κάνει όλα μόνο του.

Κυριλε λοιπόν! Πλάκα έχει!
 

V

VIDEOMIX

Guest
Αααααα.... βαλτoί ειστε μου φαίνεται να με κάνετε να πάω να το αγοράσω τελικά!:)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.608
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top