Νέος Υπολογιστής;

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Χθες ο iMac 2011 21.5 έβγαλε πρόβλημα στην κάρτα γραφικών καθώς εμφανίζει το παρακάτω πρόβλημα του βίντεο:
Problem

Οι μεσοβέζικες λύσεις που είδα, έχουν να κάνουν με άνοιγμα του υπολογιστή, καθάρισμα, φούρνους και ψησίματα... Πράγμα λίγο δύσκολο και αβέβαιο. Εάν κρίνω από την ηλικία του υπολογιστή το κόβω να μην επισκευάζεται μάλιστα από αντιπροσωπεία αλλά και η επισκευή από τα δικά μου χέρια φαντάζει αβέβαιη και δύσκολη στο άνοιγμα. Οπότε μάλλον ξεκινάει η σκέψη για αγορά καινούργιου σταθερού υπολογιστή.

Ο συγκεκριμένος υπολογιστής ήταν ο βασικός υπολογιστής στο σπίτι, πέρα από κάποιο λάπτοπ και αυτός που χρησιμοποιούσα περισσότερο. Η χρήση ήταν δουλειά γραφείου(word,excel κτλ), media center (θέαση ταινιών και μουσικής) αλλά και κανένα ελαφρύ παιχνιδάκι για το βράδυ, όπως League of Legends.

Προσανατολίζομαι αυτή τη φορά για αγορά υπολογιστή με windows κυρίως λόγω κόστους αλλά και δουλειάς που θα αναφερθεί παρακάτω. Για αρχή θα ήθελα ενδεχόμενα κοστολόγια σε 2 περιπτώσεις για να ξέρω που πρέπει να κινηθώ:

1η περίπτωση: Ο υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί όπως γινόταν κανονικά με τον μακ και η χρήση θα είναι ίδια.

2η περίπτωση: Στο σπίτι υπάρχει ανερχόμενος αρχιτέκτονας ( :rofl:) που τώρα συζητιέται με τι κριτήριο θα αγοραστεί ο υπολογιστής και εάν θα γίνει χρήση για προγραμμάτων αρχιτεκτονικής όπως Photoshop, Autocad και άλλα που δεν ξέρω αυτή τη στιγμή. Θα χρησιμοποιείται σαν δεύτερος υπολογιστής για εκείνον καθώς προϋπάρχει ένα λάπτοπ ειδικά για τις ανάγκες του, αλλά να μπορεί να τρέξει κάποια πράγματα σε περίπτωση που χρειαστεί

Όπως και να έχει και στις δύο περιπτώσεις, χρειάζεται αγορά μόνιτορ καθώς δεν υπάρχει σπίτι ούτε για δείγμα. Είχα βολευτεί με το όλα σε ένα και δεν χρειάστηκε να προβώ σε αγορά ποτέ.

Σ 'αυτό το σημείο να αναφέρω τι έχω καταλάβει από τα κοστολόγια που είδα στις 2 περιπτώσεις.

1η περίπτωση: Κοστολόγιο γύρω στα 700 ευρώ μαζί με μόνιτορ
2η περίπτωση: Κοστολόγιο περίπου στα 1500 ευρώ

Από τη γρήγορη ματιά που έριξα, οι κάρτες γραφικών αυτή τη στιγμή είναι στο θεό, που κάνουν την δεύτερη περίπτωση αρκετά ανεβασμένη και μη συμφέρουσα με βάση το κόστος. Τα διπλά χρήματα για κάρτα γραφικών δεν περισσεύουν κιόλας, αλλά θα αποφασιστεί με βάση το τελικό κοστολόγιο.

Στην πρώτη περίπτωση να διευκρινίσω 2-3 πράγματα σχετικά με το media center. Ο υπολογιστής βρίσκεται στο κοινό δωμάτιο με το home cinema, και θα είναι αυτός που θα κάνει προώθηση στον marantz που έχω τις ταινίες ή τις μουσικές υποθέτω με hdmi (;;;). Μέχρι τώρα είχα συνδεδεμένο το μακ από 3.5mm jack σε οπτική ίνα!!
Το ίδιο ισχύει και στις μουσικές που είναι αποθηκευμένες στον υπολογιστή αλλά εκεί το πρόβλημα είναι κάπως μικρότερο.

Κάτι τελευταίο και κλείνω, είναι η συνήθεια της ησυχίας όσο λειτουργούσε ο μακ, καθώς ήταν πραγματικά αθόρυβος. Είναι ένα χαρακτηριστικό το οποίο θέλω οπωσδήποτε στον νέο υπολογιστή! Δεν μπορώ να κάθομαι ώρες στον υπολογιστή ή να βλέπω ταινίες και να ακούω τους ανεμιστήρες να λειτουργούν στο φουλ ή με ένταση και να ενοχλούν. Όση υπομονή και να έχει κάποιος μετά τα 5 λεπτά δίπλα στο αεροπλάνο σηκώνει τα χέρια ψηλά και λέει, καλό είναι και το τάμπλετ μωρέ..😅

Συγνώμη για το κατεβατό, ήθελα να γίνει όσο πιο κατανοητή γίνεται η κατάσταση

Ευχαριστώ προκαταβολικά, Χρήστος

Υ.Γ 1 και στις 2 περιπτώσεις θα χρειαστεί wifi κεραία καθώς είναι αδύνατη η σύνδεση καλωδίο εκεί που βρίσκεται στημένο το σύστημα.

Υ.Γ 2 στην πρώτη περίπτωση υπολόγισα στο σύστημα με ενσωματωμένα γραφικά από τον επεξεργαστή και όχι έξτρα κάρτα γραφικών
 

D

debianfox

Guest
1η παρατηρηση...οτι κ να παρεις, αποθηκευτικο μεσο να ειναι m2 samsumng , nvme , σε pcie
2η παρατηρηση....αφου ειναι στο home cinema, γιατι δεν μπορει να συνδεθει στην οθονη της τηλεορασης
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Αυτό με το δίσκο θα το δούμε σε δεύτερο χρόνο, αλλά ναι είχα στο μυαλό μου κάτι σε nvme και σχετικά μεγάλο χώρο να είμαστε άνετοι.
Για το δεύτερο που αναφέρεις, ο λόγος είναι ότι το σύστημα είναι σε υπόγειο, οπότε και δεν έχει προτεραιότητα σε ανάγκες. Υπάρχει μία μικρή τηλεόραση αλλά ΌΧΙ μόνιτορ. Είναι μία 27' ιντσών samsung με ένα πρόβλημα στα χρώματα. Είναι για αλλαγή κάποια στιγμή αλλά οι βλάβες δεν με αφήνουν σε ησυχία. Άρα είναι ευκαιρία, αφού θα αγοραστεί ένα μόνιτορ, η οθόνη να εξυπηρετήσει προσωρινά και στις ταινίες μέχρι να αγοραστεί κάποια στιγμή μια σωστή 40-50 ιντσών τηλεόραση.

Όπως και να έχει, ακόμη και εντάξει να ήταν η τηλεόραση που υπάρχει, από τόσο κοντά τα πίξελ είναι πολύ έντονα και δεν παίζει να την γλυτώσεις χωρίς να σε πονάνε τα μάτια. Είναι για πιο μακρινή θέαση.
 

D

debianfox

Guest
'''εάν θα γίνει χρήση για προγραμμάτων αρχιτεκτονικής όπως Photoshop, Autocad και άλλα που δεν ξέρω αυτή τη στιγμή.'''
γι αυτα, καλυτερα ενας παρα πολυ καλος υπολογιστης, παρα δυο μετριοι....δεν ξερω τις δυνατοτητες του αλλου υπολογιστη του υιου-φανταζομαι....κ με το δεδομενο οτι τα πραγματα εξελισσονται με ταχυτα τους ρυθμους, εγω θα πηγαινα στα 700-800, και θα κρατουσα τα υπολοιπα 800 για το μελλον,αμα παρει πτυχιο--υποθετω-για ενα παρα πολυ καλο επαγγελματικο εργαλειο, η αν αυτο υπαρχει ,σε αγορα επαγγελματικων προγραμματων-software
 


Μηνύματα
127
Reaction score
63
Φοιτητής ακριβώς στο 5ο εξάμηνο και συνεχίζει. Ο συγκεκριμένος αυτή τη στιγμή έχει ένα λάπτοπ με i7 10ης γενιάς εάν δεν κάνω λάθος με κάρτα γραφικών gtx 1660 ti. Μια ματιά ότι την έριξα σε τιμές ξεπερνάει τα 600 ευρώ εάν θυμάμαι καλά. Που θα είναι στα ίδια δηλαδή και όχι καλύτερο από το λάπτοπ που ιδανικά θα θέλαμε.
 


Μηνύματα
127
Reaction score
63
Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω ακριβώς τι προγράμματα χρησιμοποιούν και αναμένεται να χρησιμοποιήσουν στο μέλλον. Μέχρι τώρα πάντως νομίζω καλύπτεται δεν έχει αναφερθεί κάποιο παράπονο από το τωρινό λάπτοπ. Άμα θέλετε πάντως ρωτάω να δούμε τι χρησιμοποιούν αυτή τη στιγμή. Εάν δεν κάνω λάθος πάντως έχει κάποια renders με κτήρια ή κατόψεις και πάει λέγοντας
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Μέχρι τώρα πάντως νομίζω καλύπτεται δεν έχει αναφερθεί κάποιο παράπονο από το τωρινό λάπτοπ.
Με αυτό το δεδομένο, θα συμφωνήσω με τον @debianfox

Δεν υπάρχει λόγος να "επενδύσεις" προκαταβολικά σε ένα καλύτερο μηχάνημα και μάλιστα στη χειρότερη δυνατή στιγμή για αυτό (λόγω τιμών στις κάρτες γραφικών αλλά και γενικά στα ηλεκτρονικά). Αν και όταν προκύψει πραγματικά η ανάγκη για καλύτερο μηχάνημα, το βλέπεις ξανά.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Και εγώ εκεί κλείνω γιατί το σκέφτομαι σαν τσάμπα λεφτά άμα είναι τόσο υπετιμημένες οι κάρτες γραφικών. Πάντως όσο αναφορά τα κοστολόγια για τις 2 περιπτώσεις έχω πέσει μέσα τι πιστεύετε; Τα όρια που κοιτάω είναι εκεί γύρω;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Πάντως όσο αναφορά τα κοστολόγια για τις 2 περιπτώσεις έχω πέσει μέσα τι πιστεύετε;
Για την πρώτη περίπτωση σίγουρα μπορείς να πάρεις κάτι με αυτά τα χρήματα, αλλά εξαρτάται από τις απαιτήσεις.

Δηλαδή:
- Υπάρχουν οθόνες με 120-150€, υπάρχουν και με 800 (χωρίς να πηγαίνω καν σε πολύ extreme καταστάσεις).
- Όταν λέμε "θέαση ταινιών", υπάρχουν συμπιεσμένες ταινίες 720p, υπάρχουν και 4Κ Blu-Ray των δεκάδων GB.
- Όταν λέμε "αθόρυβος", μπορεί να εννοούμε "να μην κάνει πολύ θόρυβο" και μπορεί να εννοούμε να είναι πραγματικά εντελώς αθόρυβος (=fanless).

Όλα αυτά παίζουν ρόλο στο κόστος. Αν οι απαιτήσεις σου είναι πιο κοντά στα πρώτα παραδείγματα και όχι στα δεύτερα, τότε είσαι ΟΚ με αυτό το budget.

//edit:
Επειδή έχω φτιάξει με επιτυχία 2 laptops και πρόσφατα μία τηλεόραση με τη μέθοδο του "ψησίματος" (αν και με heat gun, όχι στον φούρνο), θα έλεγα δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις κι αυτό, αν κατά τα άλλα το iMac σε καλύπτει και θα πάει ούτως ή άλλως για πέταμα.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Φοιτητής ακριβώς στο 5ο εξάμηνο και συνεχίζει.
Επομένως μπορεί να έχει δωρεάν ο,τιδήποτε θελήσει από την Autodesk, έως τον ερχόμενο Αύγουστο - Σεπτέμβριο, ανεξαρτήτως πλατφόρμας. Αν δεν το έχει κάνει ήδη, δηλαδή.

Κατ' αρχάς πάρτε μια καλή 27άρα οθόνη 1440p. Σ' αυτήν μπορείτε να συνδέσετε ένα Mac mini με Apple silicon M1, μιας που προϋπάρχει δηλαδή η γνώση του MacOs. Τα χαρακτηριστικά του δεν είναι εντυπωσιακά εκ πρώτης όψεως, αλλά είναι υπολογιστής εντελώς διαφορετικής προσέγγισης - και πολύ γρήγορος. Αν μπορείτε να το πάρετε με 16GB ram, ακόμη καλύτερα. (Αγνοήστε τελείως και διά παντός, πλέον, ο,τιδήποτε Apple με επεξεργαστή Intel, εκτός των μεταχειρισμένων).

Εναλλακτικά, φτιάξτε ένα windows μηχάνημα με έναν Ryzen 5700G επάνω σε Β550, με 16GB ram, αθόρυβο τροφοδοτικό - Seasonic ας πούμε, αθόρυβο ψυγείο, και έναν SSD 1TB.
 

D

debianfox

Guest
Επομένως μπορεί να έχει δωρεάν ο,τιδήποτε θελήσει από την Autodesk, έως τον ερχόμενο Αύγουστο - Σεπτέμβριο, ανεξαρτήτως πλατφόρμας. Αν δεν το έχει κάνει ήδη, δηλαδή.

Κατ' αρχάς πάρτε μια καλή 27άρα οθόνη 1440p. Σ' αυτήν μπορείτε να συνδέσετε ένα Mac mini με Apple silicon M1, μιας που προϋπάρχει δηλαδή η γνώση του MacOs. Τα χαρακτηριστικά του δεν είναι εντυπωσιακά εκ πρώτης όψεως, αλλά είναι υπολογιστής εντελώς διαφορετικής προσέγγισης - και πολύ γρήγορος. Αν μπορείτε να το πάρετε με 16GB ram, ακόμη καλύτερα. (Αγνοήστε τελείως και διά παντός, πλέον, ο,τιδήποτε Apple με επεξεργαστή Intel, εκτός των μεταχειρισμένων).

Εναλλακτικά, φτιάξτε ένα windows μηχάνημα με έναν Ryzen 5700G επάνω σε Β550, με 16GB ram, αθόρυβο τροφοδοτικό - Seasonic ας πούμε, αθόρυβο ψυγείο, και έναν SSD 1TB.
μητρικη, ραμ, επεξεργαστης, 550....συν τα υπολοιπα
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα και πάλι,

Μετά από ένα χρόνο απραξίας λόγω υποχρεώσεων, έφτασε η στιγμή της αγοράς. Λόγω του ότι πέρασε και ένας χρόνος θα ήθελα να ρωτήσω ξανά για τα τελικά χαρακτηριστικά. Είδα πως βγήκαν και ο καινούργιοι ιντελ 13600Κ.
Συνεχίζει να αποτελεί καλύτερο VFM o Ryzen 5600G;

Για να κάνω μία γρήγορη ανακεφαλαίωση για να μην χρειαστεί να διαβαστεί το θέμα από την αρχή. Το μέγιστο budget είναι στα 1000-1200 ευρώ μαζί με οθόνη για δουλειές γραφείου, stream ταινιών στην βασική τηλεόραση-home cinema και λίγο LOL στα κενά.
Σε γενικές γραμμές είμαι λάτρης του VFM, οπότε εάν η χρυσή κατηγορία είναι λίγο πάνω από το budget το συζητάμε, αλλιώς δεν μας χαλάει να βγει φθηνότερα προφανώς.
Ένα βασικό μέλημα είναι ο υπολογιστής να είναι όσο περισσότερο αθόρυβος γίνεται. Να μην ακούγονται οι ανεμιστήρες από το κουτί για παράδειγμα, ενώ πρέπει να κάθομαι ώρες στον υπολογιστή.
Από την έρευνα που έκανα ένα ενδεικτικό πισί θα έχει:
Μητρική: https://www.skroutz.gr/s/25740619/A...-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

RAM: https://www.skroutz.gr/s/8001844/G-...ύτητα-3200-για-Desktop-F4-3200C16D-32GVK.html

Αποθηκευτικός Χώρος: https://www.skroutz.gr/s/33965982/W...1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-WDS100T3X0E.html

Τροφοδοτικό: https://www.skroutz.gr/s/27092098/C...ικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Ή κάποιο bequiet αντίστοιχο

Ψύκτρα: https://www.skroutz.gr/s/23278630/B...Επεξεργαστή-για-Socket-AM4-AM5-1200-115x.html

Επεξεργαστή: https://www.skroutz.gr/s/30374900/A...υρήνων-για-Socket-AM4-σε-Κουτί-με-Ψύκτρα.html

ή τον ιντελ 13600κ στα πάνω από τα διπλά λεφτά

Κουτί: https://www.skroutz.gr/s/20286656/B...λογιστή-με-Πλαϊνό-Παράθυρο-Μαύρο.html#reviews

για κάρτα γραφικών εάν χρειάζεται η



Όλα μαζί βγαίνουν κάπου στα 1100 και τα υπόλοιπα για οθόνη με ελάχιστη υπέρβαση προς τα πάνω από το budget.

Μπορεί να γίνει καλύτερη διαχείριση από αυτή ή κάποιο καλύτερο VFM;
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Καλησπέρα και καλή χρονιά! για κουτί κοίτα και αυτό:

αρκετά μεγάλο, πολύ καλό cable management, η ροή αέρα φαίνεται να είναι καλή (έχει και αρκετές θέσεις για ανεμιστήρες), ενώ είναι κουκλί και πιο φτηνό από αυτό που παρέθεσες. τη μητρική κοίτα λίγο γιατί βλέπω ότι διάλεξες ξεκλείδωτο επεξεργαστή (με δυνατότητα υπερχρονισμό και δεν μου γεμίζει το μάτι η μητρική για κάτι τέτοιο μιας που όλο και κάποιος θα μπει στο πειρασμό να υπερχρονισει). αν δεν σκοπεύετε να υπερχρονισετε, κοίτα για κάποιο κλειδωμένο επεξεργαστή σε λιγότερα χρήματα. τα σχεδιαστικά προγράμματα εκτιμούν τους πολλούς πυρήνες της cpu, τη πολλή ram καθώς και μια κάρτα γραφικών που θα μπορεί να υποστηρίξει τις ανάγκες των προγραμμάτων. Π.χ. μια rx580 8gb που έχω, στο photoshop δεν λέει και πολλά γιατί δεν είναι συμβατή με τις πρόσθετες λειτουργίες του προγράμματος.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Κάντε υπομονή λίγες ημέρες, αύριο μπαίνουν στην κυκλοφορία αρκετά μοντέλα Intel 13ης γενιάς, από τα οποία αυτά που μάλλον ενδείκνυνται για την περίπτωση είναι οι i5-13400, 13500. Κάτι γενικώτερο, πάρτε υπολογιστή με DDR5, εν προκειμένω DDR5-5600. Πλέον...
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Έκανα μια ενδεικτική σύνθεση με DDR5 για να δω περίπου που κυμαίνονται οι τιμές και μου βγήκε κοντά στα 1100 χωρίς κάρτα γραφικών με επεξεργαστή τον 13600Κ. Θα είναι αρκετός χωρις κάρτα;
 

Attachments





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top