Νέος ενισχυτής, πρόβλημα σύνδεσης

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια σε ολους! Αγορασα εναν yamaha r-s300 αλλα δεν μπορω να τον συνδεσω στο ντεσκτοπ μου για να ακουσω. Τον συνδεω με το καλωδιο με το οποιο εκανα την συνδεση προηγουμενος (2 καρφια στο παλιο μου Hi-fi και 1 καρφι στη θεση των ακουστικων στην μοναδα ντεσκτοπ) αλλα δεν ακουγεται τιποτα.
Εχω σκασει, σας παρακαλω πειτε μου τις φταιει.

Να αναφερω επισης πως ο ενισχυτης δεν εχει AUX αλλα LINE

Υ.Γ: Ραδιο-tuner ακουω κανονικα.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Δοκίμασες και σε άλλη είσοδο του Yamaha;



Tape ή PB1 ή cd;

Μήπως χρειάζεται να ξανακοιτάξεις τις ρυθμίσεις εξόδου ήχου του pc;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Δεν είναι η σωστή μέθοδος σύνδεσης ούτως ή άλλως.
Χρειάζεσαι ειδική συσκευή η οποία ονομάζεται dac. Καλύτερος ήχος πιο σωστή διαχείριση.

Εν προκειμένω: Σύνδεση στον υπολογιστή κατά τα γνωστά και στον yamaha line 2 και είσαι ok (line οι δύο κάτω - κάτω είσοδοι.)
 
Last edited:

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Δοκίμασες και σε άλλη είσοδο του Yamaha;



Tape ή PB1 ή cd;

Μήπως χρειάζεται να ξανακοιτάξεις τις ρυθμίσεις εξόδου ήχου του pc;
Ολους τους συνδυασμους εκανα.. τιποτα!!!
Δεν είναι η σωστή μέθοδος σύνδεσης ούτως ή άλλως.
Χρειάζεσαι ειδική συσκευή η οποία ονομάζεται dac.
Φιλε μου, σε μαγαζι ειναι ο ενισχυτης, σε κακα σημεια τα ηχεια.. Δεν θελω πολλα πολλα, απλα να ακουω. Χωρις dac δεν γινεται δουλεια? Ποσο κανι ενα dac φθηνο?
 

Μηνύματα
865
Reaction score
2.992
Λέγοντας ντεσκτοπ υποθέτω εννοείς pc... windows.
Σύνδεσε το σε κανονική έξοδο καταρχάς και όχι στα ακουστικά και δες τη ρύθμιση έχεις στις ρυθμίσεις ήχου,αν είναι προεπιλεγμένη η έξοδος.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Λέγοντας ντεσκτοπ υποθέτω εννοείς pc... windows.
Σύνδεσε το σε κανονική έξοδο καταρχάς και όχι στα ακουστικά και δες τη ρύθμιση έχεις στις ρυθμίσεις ήχου,αν είναι προεπιλεγμένη η έξοδος.
Ποια ειναι η σωστη θυρα? Μονο αυτη γνωριζω..
[DOUBLEPOST=1523904570][/DOUBLEPOST]
Δεν είναι η σωστή μέθοδος σύνδεσης ούτως ή άλλως.
Χρειάζεσαι ειδική συσκευή η οποία ονομάζεται dac. Καλύτερος ήχος πιο σωστή διαχείριση.

Εν προκειμένω: Σύνδεση στον υπολογιστή κατά τα γνωστά και στον yamaha line 2 και είσαι ok (line οι δύο κάτω - κάτω είσοδοι.)
Line .. αλλα στον υπολογιστη που να το βαλω το καλωδιο? Οχι εκει που μποαινουν τα ακουστικα?
 


Μηνύματα
865
Reaction score
2.992
Εξόδους σαν αυτές στην φωτο δεν έχει στην πίσω πλευρά;

IO panel.jpg


Άκυρο με πρόλαβαν! :smile:
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
ok το εβαλα στο πρασινο του ντεκστοπ απο την μια πλευα.. Στον ενισχυτη, που πρεπει να το βαλω? Line 2 ???
[DOUBLEPOST=1523905413][/DOUBLEPOST]
Εξόδους σαν αυτές στην φωτο δεν έχει στην πίσω πλευρά;

View attachment 94555

Άκυρο με πρόλαβαν! :smile:
Εχει τις 3 δεξιες. Πρασινο, μπλε, ροζ
[DOUBLEPOST=1523906039][/DOUBLEPOST]Ενας φιλος που ειναι εδω λεει πως ισως να χρειαζεται να βαλω ενα δευτερο καλωδιο για audio out (εξοδο ηχου). Τι λετε? Ισχυει κατι τετοιο?
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Χρειαζεσαι ενα καλωδιο rca σε μικρο καρφι. Μπορεις να συνδεσεις ενα κινητο για να καταλαβεις που ειναι το προβλημα. Αν το κινητο παιζει απο τα ηχεια τοτε κατι δεν παει καλα με τις εξοδους του υπολογιστη σου.
Μια χαρα συνδεση ειναι αυτη που θελεις να κανεις δοκιμασε στην μαυρη η στην πρασινη εξοδο ηχου.λογικα με το που θα συνδεσεις το καλωδιο στον υπολογιστη θα σου βγαλει μια επιλογη και θα πρεπει να επιλεξεις ποια εξοδος ειναι αυτη(ηχεια). Αν δεν σου δουλεψει ετσι δες τις επιλογες στον πινακα ελεγχου στον ηχο. Πρεπει να εχει επιλεγμενη εξοδο τα ηχεια και οχι κατι αλλο.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.584
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top