Νέος ενισχυτής Dolby Atmos & 4Κ για B&W 804s/HTM4s/805n

Μηνύματα
44
Reaction score
93
Θέλω να αλλάξω τον παλιό Pioneer SC-LX81 με ενισχυτή με Dolby Atmos, με σκοπό την μελλοντική αναβάθμιση από το 5.1 σε 5.1.4 ή 5.2.4 και αναβάθμιση του projector σε 4Κ. Χρήση αποκλειστικά ως home cinema, όχι για μουσική.

Τα ηχεία που θα οδηγεί είναι τα B&W 804s μπροστά, B&W HTM4s κεντρικό και B&W 805n surround. Ψάχνω επίσης για καινούργιο subwoofer, ή λύση με 2 sub (αυτό μάλλον παει για ξεχωριστό thread στο θέμα Ηχεία). Τα 4 ηχεία του Atmos που θα μπουν στην οροφή, θα ακολουθήσουν αρκετά αργότερα.

Διαστάσεις δωματίου 5,50Χ4,50. Budget ως 3000 ευρώ για ολοκληρωμένο ενισχυτή. Θα σκεφτόμουν και συνδυασμό processor/προενισχυτή με τελικό/τελικούς, αλλά ίσως ξεφεύγει οικονομικά.
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στη παρέα μας,
Ο pioneer 81 ήταν ένας από τους καλυτέρους ενισχυτές, και η γνώμη μου είναι καλώς κοιτάς για προ + τελικούς είναι μία σημαντική αναβάθμιση, αλλά πιστεύω ότι θα πάει παραπάνω από το 3000 ευρώ.
Μετά για ολοκληρωμένους AV σου βάζω κάποιους να πάρεις μια ιδέα
αλλά τι EQ Auto room set up θα ήθελες να χρησιμοποιήσεις ?
To budget για subwoofer δε είπες, αλλά με 2 svs sb-4000 πιστεύω θα ήσουν ΟΚ.
 



Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Σίγουρα αν ανέβει πιο πάνω από το 3000λιαρο π.χ. Denon avc x8500 η ο Marantz sr-8015 θα είναι καλύτερα, αλλά με λίγο ακόμα φτάνει σε προ+τελικό με καλύτερο αποτέλεσμα.
 



Μηνύματα
44
Reaction score
93
To budget για subwoofer δε είπες, αλλά με 2 svs sb-4000 πιστεύω θα ήσουν ΟΚ.
Ακριβώς αυτά τα 2 σκεφτόμουν! Αν πάω πιο πάνω στα 2 svs pb-4000 είναι για μένα μάλλον πολύ και σε όγκο και σε κόστος.
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Πάντως αν θέλεις AV ολοκληρωμένο ενισχυτή και όχι μόνο αλλά (προ+τελικούς) κοίταξε από Ευρώπη είναι πιο φτηνά από ότι εδώ.
Εγώ αγοράζω και από το Ebay και σου βάζω τους δυο ενισχυτές που σου πρότεινα παραπάνω ....... για να δεις τίμες.
https://www.ebay.com/itm/263682123527
 

Μηνύματα
44
Reaction score
93
Δεν νομίζω πως αρκεί η ισχύς των ολοκληρωμένων για αυτά τα ηχεία.
Σίγουρα αν ανέβει πιο πάνω από το 3000λιαρο π.χ. Denon avc x8500 η ο Marantz sr-8015 θα είναι καλύτερα, αλλά με λίγο ακόμα φτάνει σε προ+τελικό με καλύτερο αποτέλεσμα.
Αν είναι να ανέβω πάνω απο το 3χίλιαρο (αρκετά πιο πάνω υποθέτω:gotcha:), μάλλον ακολουθώ τον δρόμο προ+τελικό.

Αν πάρω π.χ. τον Yamaha CX-A5200 για προενισχυτή, με τι συνδυασμό θα μπορούσα καλύτερα να δώσω αυτό που χρειάζονται τα B&W και αργότερα να οδηγήσω και τα Atmos; Έναν αντίστοιχο τελικό πολυκάναλο ή συνδυασμούς διαφορετικών τελικών;

Μιας και με βάλατε στο λούκι, περιμένω τις προτάσεις/συμβουλές σας!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.328
Reaction score
79.254
Αν πάρω π.χ. τον Yamaha CX-A5200 για προενισχυτή
Κατα καιρούς βγαίνουν αγγελίες πολυκάναλων τελικών. Δες ποιος έχει balanced σύνδεση (XLR ή DB25)

Από καινούργιους, οικονομική και καλή λύση είναι συναρμολογημένοι τελικοί βασισμένοι στα NC252MP ή 502MP της Hypex.
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Ο συγκεκριμένος ταιριάζει με τον αντίστοιχο mx-a5200 που είναι 11κάναλος αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την Emotiva XPA η οποία βγάζει 7-9-12 κανάλια, ( και παίρνεις ένα μηχάνημα ) αλλιώς θα πρέπει να τα σπάσεις σε 5 και 4
η 2 και 7 ανάλογα πόσα ηχεία θα θέλεις να οδηγήσεις.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
93
Ο συγκεκριμένος ταιριάζει με τον αντίστοιχο mx-a5200 που είναι 11κάναλος αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την Emotiva XPA η οποία βγάζει 7-9-12 κανάλια, ( και παίρνεις ένα μηχάνημα ) αλλιώς θα πρέπει να τα σπάσεις σε 5 και 4
η 2 και 7 ανάλογα πόσα ηχεία θα θέλεις να οδηγήσεις.
Είδα τα μοντέλα της Emotiva, πάρα πολύ ενδιαφέρον. Δεδομένου οτι δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και για αποφυγή USA/UK με τελωνεία, μόνο από Ευρώπη. Έψαξα και τους βρήκα από Γερμανία www.md-sound.de, Δανία www.av-connection.com, Γαλλία www.emotiva-france.com.

Έχει κάποιος άλλος στην παρέα εμπειρία με τους Emotiva σαν τελικούς AV και με τους παραπάνω πωλητές, ή να συστήσει άλλη άκρη;
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Γνωρίζω ότι ο @manmar έχει Emotiva xpa και τον 5κάναλο αλλά και τον 3κάναλο και έχει αγοράσει από το md-sound de αν θέλεις στείλε του ένα μήνυμα και ρώτησε τον.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
ακριβως.... και σε μια βδομαδα ηταν εδω με dhl. να γνωριζει ομως ο φιλος οτι σε περιπτωση βλαβης θα πρεπει να σταλεί γερμανια.
κατα τα αλλα απο ισχυ και ποιοτητα ηχου, μονο θετικα εχω να πω εως τωρα.
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
μια εναλλακτική λυση θα μπορουσε να ειναι ο 8015 με ενα crown για τα μπροστα. ετσι θα εχει υπεραρκετη ισχυ ακομα και για 13 ηχεια. (13.2)
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Αν θυμάμαι σωστά, άλλος χρήστης μας είχε ψωνίσει απο τον Πολωνό.
Πολύ σωστά θυμάσαι
Εγω αγόρασα τον 5καναλο από πολωνια και είναι μια χαρά μηχάνημα χωρίς να εχω κάποιο παράπονο μέχρι στιγμής
 


Μηνύματα
44
Reaction score
93
κατα τα αλλα απο ισχυ και ποιοτητα ηχου, μονο θετικα εχω να πω εως τωρα.
Εγω αγόρασα τον 5καναλο από πολωνια και είναι μια χαρά μηχάνημα χωρίς να εχω κάποιο παράπονο μέχρι στιγμής
Λοιπόν σκέφτομαι να πάω για τον Emotiva XPA-9 Gen3. Έχει 5 μονοκάναλα modules 300W@8Ω για τα 804s, HTM4s, 805n και δύο stereo modules 65w@8Ω που μένουν για μελλοντική επέκταση με 4 ηχεία Atmos.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.086
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top