Νέος προβολέας

Μηνύματα
1.378
Reaction score
1.150
Σιγά σιγά έρχεται η ώρα να μπω και γω στο κόσμο του προβολέα
Έλεγα πως με 55" θα ήμουν καλά αλλά σιγά σιγά νομίζω πως θέλω τις διπλάσιες ίντσες.οποτε σκέφτομαι σοβαρά ένα προβολέα.
Το κακό είναι πως όταν έπρεπε δεν προνοησα για τα κατάλληλα καλώδια γι αυτο το θέμα μιας και έλεγα πως αποκλείεται...(τελικά πότε μη λες ποτε)
Το θεμα μου είναι πως δε μαρεσουν να φαίνονται καλώδια και σε καμία περίπτωση ολόκληρο πραγμα στο ταβάνι. Δε μπαίνω στη διαδικασία για μερεμέτια τουλάχιστον προς το παρόν μέχρι να δω πως αυτό που θα φτιάξω με καλύπτει
Οικιακό προβολέα δεν έχω δει οποτε δε ξερω τι να περιμενω. Η αλήθεια ειναι με την oled που έχω έχω πάθει πλάκα. Δε ξέρω αν είναι παρηγοριά η μεγάλη οθόνη στο να ξεχάσεις το μαύρο και τα χρωματα μιας oled
Ας κάνω το βήμα λοιπόν να δω αν θα με τραβήξει
Οθόνη (100"-110")θα ήθελα τοιχου να μαζεύει προς τα επάνω.πισω από την οθόνη θα είναι η τηλεόραση
Δε ξερω πόσο μεγάλα είναι το κουτί από το ρόλο του πανιού
Περιορισμοί:
1)Να είναι διακριτικό και όσο μικρότερο σε όγκο το κουτί από το πανί που θα είναι μόνιμα κρεμασμένο
2) ο προβολεας μάλλον θα πρέπει να είναι short throw μιας και πριν γίνει μόνιμη εγκατάσταση θα είναι σε ένα τραπεζάκι περιπου 60-80cm από το πανί. Θα τον βγάζω κάθε φορά που θα τελειώνει η προβολή.
3) επειδή θα είναι κοντά με θέση ακρόασης δε θέλω να μου παίρνει τα αυτιά

Η σύνδεση φαντάζομαι είναι ρεύμα και hdmi στον ενισχυτή σωστα;

Αν με καλύψει και εξτασιαστω θα πάει αυτός στο εξοχικό και θα υπάρξει αναβάθμιση...
Αρχικό μπάτζετ έλεγα με πανί 1000 βαρια 1500 ευρώ
Ότι θέλετε με ρωτάτε
Δε γράφω κάτι για ανάλυση μιας και το μπάτζετ δεν είναι για 4κ
Αλλά έχει διαφορά σε προβολέα η ανάλυση όπως στην τηλεόραση; Θέλω να πω εξναι τόσο ευδιακριτη;
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Θα σου πρότεινα να πας σε μεγάλη οθόνη για να ευχαριστιέσαι τις ταινίες σου.
Αν πας σε πολλές ίντσες μετά δύσκολα γυρνάς στις 55 ίντσες μιας "μεγάλης" τηλεόρασης.
Μην περιμένεις όμως την εικόνα μιας Oled να την δεις σε έναν προβολέα.
Όλα θέλουν και κάποιον συμβιβασμό.
Άν όμως δεις ένα καλό τρανσφέρ 1080 και με μεγάλη εικόνα θα το ευχαριστηθείς πιο πολύ από την καλύτερη αλλά μικρότερη εικόνα της Oled.
Βουρ.
 


Μηνύματα
1.378
Reaction score
1.150
Είμαι σίγουρος πως η εικόνα θα είναι αρκετά υποδεέστερη γι αυτο και δε ξέρω αν θα με κερδίσει
Πανί ή οθόνη προβολής.Το ίδιο δεν είναι. Και τα 2 ζάρες έχουν απο ότι διαβάζω :p Όπου και να έψαξα το αναφέρουν και με τις 2 λέξεις...
Για πείτε προτάσεις.Και υπάρχει τρόπος να υπολογίσω πόσες ιντσες θα έχω απο την απόσταση που θα τον βάλω;
Ρίξτε τα φώτα σας!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Αυτό το βάλε-βγάλε δεν παίζει. Θα αγανακτησεις.

βαλε ξανά μια φωτό (τραβηγμένη από τη θέση ακρόασης/θέασης ) για να μην ψάχνουμε.

κάντο εξαρχής σωστά, πάρε 4Κ.
Αλλιως θα βρίσκεσαι συνεχώς στο δίλημμα : να δω στις 55” και εξαιρετική εικόνα ή 110” (εντυπωσιακή λόγω μεγέθους) και υποδεέστερη εικόνα ;;;

Και άμα πας στην οθόνη, δεν ξανάγυρνάς στο …. monitor :roflmao: Οπότε σύντομα θα ψάχνεις 4K…. Χάσιμο χρημάτων δηλ
 

Μηνύματα
1.378
Reaction score
1.150
Μόνο με την ιδέα(βάλε βγάλε) και βαριέμαι αλλά δεν μπαίνω στη διαδικασία αν δεν είμαι σίγουρος πως θα το κρατήσω
Το σίγουρο είναι δε θα πάει χαμένο. Εξοχικό θα πάρει φωτιά το καλοκαίρι... Γι αυτό και θα δοκιμάσω.
Για πείτε προτάσεις και βλέπουμε....
 

Attachments


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Τα χρήματα δεν φτάνουν ούτε για κατάλληλη UST οθόνη.


Επίσης, όπως δείχνει και η Vividstorm στις UST οθόνες που κατεβαίνουν ο προβολέας πάει ταβάνι.

Έχει βγάλει η Elite κάτι UST οθόνες που κατεβαίνουν με τον προβολέα επίσης κάτω αλλά είναι επίσης ακριβές.

Και το τελευταίο, ο φθηνότερος UST που ξέρω αν δεν κάνω λάθος ξεκινάει κοντά στα 3000€.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν υπαρχει τετοιος προβολεας που να πληρει αυτα που φανταζεσαι σε καμια απο τις προυποθεσεις που εχεις θεσει.
ξεχνας τους ust δεν κανουν για βγαλε βαλε και τσαμπα να τους εχεις παρει,παρολα αυτα ξεκινουν απο 1500 περιπου .
οι st ανοιγουν 55 ιντσες στην αποσταση που θες ...:gotcha:
Τι να πιασουμε, θορυβο, ογκο καλωδια, και δεν εχω πιασει ακομη εικονα, αποδοση, τιμη....
 

Μηνύματα
1.378
Reaction score
1.150
Να ρωτήσω κάτι.Οι οθόνες είναι σαν τα καλώδια ή έχουν όντως διαφορές οι πανάκριβες; :roflmao::roflmao::roflmao::biggrin:
 

Μηνύματα
1.378
Reaction score
1.150
Τι απόσταση χρειάζομαι δηλ με:

1) st για 100-110 ή και 120'';
2) με κλασικό προβολέα
Το ταβάνι είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα απ όλα.Απο κάτω δε πρόκειται να παίξει σωστά;
Να ρωτήσω;παίζει τρίποδο για προβόλια;Με τρίποδο και 1,5-2 μέτρα ύψος θα κάνουμε δουλειά;
Αν ναι μπορώ να το πάω και 15 μέτρα πίσω :p
 
Last edited:

Μηνύματα
1.378
Reaction score
1.150
Ο projector πρέπει να είναι στο κέντρο της οθόνης ή μπορούμε και απο το πλάι 45 μοίρες;
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Απο οτι βλεπω στην φωτογραφια σου μπορεις να εγκαταστήσεις την οθονη στο επανω ξυλο της κατασκευης σου,και θα κατεβαινει μπροστα στο επιπλο η οθονη.
Δεν ειναι αναγκη στην αρχη να παρεις ηλεκτρικη.Στην περιπτωση του προβολεα αυτο που θα σε κερδισει ειναι το μεγεθος της εικόνας,και ναι μεν μπορεις να τον τοποθετησεις παρακεντρα αλλα δεν θα ερθει ποτε η εικονα οπως πρεπει.
 


BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Ο projector πρέπει να είναι στο κέντρο της οθόνης ή μπορούμε και απο το πλάι 45 μοίρες;
Παρε Επσον 9400-τιμη 2500 ε νεο η μεταχειρισμενο στηγν πιατσα στα 1600
Η καλυτερη midrange λυση με αξιο αναφορας HDR,αν και οχι αμιγως 4κ πανελ
Και μια οθονη,οχι κατ αναγκη ARL,και ολα καλα-συναρτησει των μικρων συμβιβασμων
Με μεγαλη εικονα τουμπανο..................μετα απο καλιμπραρισμα του Μανωλη
Η ολεντ στις 77-3000 ε
η ολεντ στις 65---1700 ε
η σονυ στις 75(xj90)-sta 1700
My 2sent
Στα χρηματα που διαθετεις,δεν υπαρχουν αξιοπρεπεις λυσεις,ανταγωνιστικες της ολεντ-σορρυ
 
Last edited:

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Βάλε μία καλύτερη φωτογραφία του χώρου , τραβηγμένη από πιο πίσω να φαίνεται το σύνθετο .Από την τραπεζαρία αν είναι δυνατόν.
Souround ηχεία δεν έχεις?
 

Μηνύματα
1.378
Reaction score
1.150
Όχι το σύστημα είναι 3,1.
Δε θέλω μεγαλύτερη τηλεόραση.Νομίζω και 77'' πάλι μικρή θα είναι
O Epson είναι αυτός; https://www.epson.gr/products/projectors/home-cinema/eh-tw9400
Θα είμαι οκ δηλ με αυτόν; Απο κάτω θα κάνει δουλειά ή θέλει απο πάνω όπως και να χει; και σε τί απόσταση μπορεί να μου δώσει 100-120'' ;
Οθόνη;
 


Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα φίλε @Jack.v
Αν και πρώην κάτοχος μιας 55αρας Sony oled ουδέποτε έβαλα να δω ταινία παρά μόνο σε προβολέα 1080p με πανί των 92 ιντσών και απόσταση τα 3,5 μέτρα περίπου, η μεγάλη εικόνα είναι απόλαυση.
Από τη στιγμή που δε μπορείς να πας σε τηλεόραση πάνω από 75' και θέλεις μεγάλη εικόνα πας σίγουρα σε προβολέα.
Θέλει όμως λίγο προσοχή των τοποθετήσεων του προβολέα σε σχέση με το πανί πόσες ίντσες θέλεις να δεις και αν σε χωράει.
Σίγουρα θα πρέπει να πας σε 4Κ αν έχεις και τα απαιτούμενα συνοδά για να δεις.
Ο Epson είναι ο καλύτερος σε αυτά τα λεφτά και αν δυσκολεύεσαι πως θα περάσεις το HDMI παίρνεις τον wireless.
Υπάρχει και ο Benq w5700 και από θέμα τοποθέτησης έχουν και οι δύο οριζόντια/κατακόρυφη μετατόπιση φακού.
Η γνώμη μου .....
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Όχι το σύστημα είναι 3,1.
Δε θέλω μεγαλύτερη τηλεόραση.Νομίζω και 77'' πάλι μικρή θα είναι
O Epson είναι αυτός; https://www.epson.gr/products/projectors/home-cinema/eh-tw9400
Θα είμαι οκ δηλ με αυτόν; Απο κάτω θα κάνει δουλειά ή θέλει απο πάνω όπως και να χει; και σε τί απόσταση μπορεί να μου δώσει 100-120'' ;
Οθόνη;
Nομίζω θέλει κάπου στα 4,85 μέτρα απόσταση φακού πανιού για 120 ίντσες οθόνη.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top