Νέος στο Forum - Επιλογή Ηχείων

Μηνύματα
8
Reaction score
4
Καλησπερίζω όλους στο Forum.
Είμαι κάτοχος ενός ζεύγους Audio Spectrum Xanadu που τα οδηγεί ένας τελικός Musical Fidelity P270. Για κάμποσα χρόνια ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το ηχητικό αποτέλεσμα, ωστόσο πρόσφατα μετακόμισα σε νέο σπίτι που έχει πολύ μεγάλο σαλόνι (6,5 Χ 11 μ.).
Στο χώρο αυτό τα ηχεία χάνονται, ιδιαίτερα όταν μαζευόμαστε αρκετοί φίλοι.
Σκέφτομαι λοιπόν να τα αντικαταστήσω με δαπέδου, παραμένοντας πάντα σε ένα ζεύγος. Το budget μου δεν υπερβαίνει τα 1.000 Ε.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ηχεία που θα ταιριάξουν με τον ενισχυτή.
 


K

kimon

Guest
Υπάρχουν πολλές ιδέες για υπογούφερ και από τον χώρο των ιδιοκατασκυών, αν ενδιαφέρεστε.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπερίζω όλους στο Forum.
Είμαι κάτοχος ενός ζεύγους Audio Spectrum Xanadu που τα οδηγεί ένας τελικός Musical Fidelity P270. Για κάμποσα χρόνια ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το ηχητικό αποτέλεσμα, ωστόσο πρόσφατα μετακόμισα σε νέο σπίτι που έχει πολύ μεγάλο σαλόνι (6,5 Χ 11 μ.).
Στο χώρο αυτό τα ηχεία χάνονται, ιδιαίτερα όταν μαζευόμαστε αρκετοί φίλοι.
Σκέφτομαι λοιπόν να τα αντικαταστήσω με δαπέδου, παραμένοντας πάντα σε ένα ζεύγος. Το budget μου δεν υπερβαίνει τα 1.000 Ε.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ηχεία που θα ταιριάξουν με τον ενισχυτή.
Καλησπερα φιλε μου!

Να υποθεσω οτι τα ηχεια βρισκονται πολυ μακρια απο τις θεσεις ακροασης;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
4
Καλησπερα φιλε μου!

Να υποθεσω οτι τα ηχεια βρισκονται πολυ μακρια απο τις θεσεις ακροασης;
Εξ ανάγκης, λόγω διαμόρφωσης του χώρου, είναι τοποθετημένα στον ένα τοίχο των 6,5 μ.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπερίζω όλους στο Forum.
Είμαι κάτοχος ενός ζεύγους Audio Spectrum Xanadu που τα οδηγεί ένας τελικός Musical Fidelity P270. Για κάμποσα χρόνια ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το ηχητικό αποτέλεσμα, ωστόσο πρόσφατα μετακόμισα σε νέο σπίτι που έχει πολύ μεγάλο σαλόνι (6,5 Χ 11 μ.).
Στο χώρο αυτό τα ηχεία χάνονται, ιδιαίτερα όταν μαζευόμαστε αρκετοί φίλοι.
Σκέφτομαι λοιπόν να τα αντικαταστήσω με δαπέδου, παραμένοντας πάντα σε ένα ζεύγος. Το budget μου δεν υπερβαίνει τα 1.000 Ε.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ηχεία που θα ταιριάξουν με τον ενισχυτή.
Δες αυτή την αγγελία με Audio Spectrum Hermes: https://www.avsite.gr/forum/threads/audio-spectrum-hermes.165667/
Διαφορετικά σκέψου σοβαρά την λύση με τα subwoofer που προτάθηκε ήδη.
 


Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
5 μέτρα θέση ακρόασης είναι απαγορευτική. Μόνο array θα έπαιζε καλά σε τέτοια απόσταση. Η απόσταση πρέπει να πάει το πολύ στα 3 μέτρα σε ισόπλευρο τρίγωνο με τα ηχεία και με δύο σαμπ θα παίζει τέλεια
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Πραγματικα με τετοια αποσταση δεν ξερω αν θα την εσωζαν την κατασταση ακομη και τα σαμπς που προτεινε ο Κωστας.

Από την άλλη με το διαθεσιμο μπατζετ δεν βρίσκεις ευκολες επιλογες.
Προσωπικα κλεινω περισσοτερο προς τη λυση Cerwin Vega XLS-215.
Μελλοντικα προσθετεις και δυο ομοσταυλα http://www.cerwinvega.com/home-audio/subwoofers/cvhf-a18s.html και όλα θα είναι μια χαρα.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.592
- καλώς ήρθες , σε τέτοιο μεγάλο χώρο με μακρινή θέση ακρόασης , οι κόρνες με sub/s είναι μία σχετικά οικονομική λύση . . . θα χρειαστείς βέβαια και φροντίδα του χώρου σου , λόγω υψηλού rt60 ( χρονοκαθυστέρηση ανακλανόμενων ήχων )
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Ποια sub θα πρότεινες?
Δοθέντος ότι ο προενισχυτής σας δεν έχει bass management, αναγκαστικά χρειάζεστε υπογούφερ που να παίζει αυτό τα μπάσα και να δίνει μέσω υψηπερατού φίλτρου (παθητικού ή ενεργού) το υπόλοιπο φάσμα στο δορυφόρο του, εν προκειμένω στο Xanadu. Μια λύση είναι το Cerwin Vega XLS 15S, τα οπίσθια του οποίου φαίνονται στην εικόνα. Συνδέετε την έξοδο του τελικού στη Hi-Level input του αντιστοίχου καναλιού, το Xanadu στη Hi-Level output και γυρίζετε το ρυθμιστικό low-pass freq σαφώς πάνω από τα 80Hz (ακόμη και στο τέρμα στα 150Hz), ώστε να ξαλαφρώσετε το δορυφόρο όσο γίνεται περισσότερο από μπάσα. (Με τα σημερινά τεχνολογικά δεδομένα, το γούφερ του Xanadu δεν είναι και τίποτε το σπουδαίο, έχει μικρή διαδρομή).

RCVH135__xls-15s__2.jpg


Εναλλακτικά, βεβαίως, μπορείτε να πάρετε τα Cerwin Vega που σας πρότεινε ο musicfanatic πιο πάνω, αλλ' έχοντας υπόψιν το ενδεχόμενο, ο ήχος τους να βγάζει "κουτίλα", κάτι πολύ ενοχλητικό. Η καμπίνα τους έχει μεγάλες επιφάνειες, πράγμα που δυσκολεύει την εξουδετέρωση των κραδασμών τους. 700€ τιμή λιανικής για ηχείο με δύο 15άρια γούφερ δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για περιποιημένη ξυλουργία. Αν ενδιαφερθείτε γι' αυτά, καλόν είναι να ψάξετε το συγκεκριμένο θέμα.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
4
Όπως καταλαβαίνω και με βάση το budget μου, τα subs είναι μονόδρομος. Επίσης θα ήθελα να διευκρινήσω (εάν παίζει κάποιο ρόλο) ότι δεν χρησιμοποιώ το ηχητικό σύστημα για home cinema, μόνο για μουσική.
Τούτων λεχθέντων, πώς μπορώ να συνδέσω 2 subs στο σύστημα. Ο προενισχυτής μου έχει 2 output sets (photo), όπου το 1 συνδέεται με τον τελικό.

Musical-Fidelity-P173-5.jpg


Επίσης, ποια η γνώμη σας για το Subwoofer Dali SUB E-12 F. Το βρίσκω σε καλή τιμή, εντός budget.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Θα πάρεις την έξοδο pre-out και θα την στείλεις στο-α sub (low level input). Το-α sub θα κάνουν cross και θα πάρεις την έξοδο του-ων sub για να πάει στον τελικό ενισχυτή.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Επίσης, ποια η γνώμη σας για το Subwoofer Dali SUB E-12 F. Το βρίσκω σε καλή τιμή, εντός budget.
Είναι ακατάλληλο για την περίπτωση. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι, να παίζει παράλληλα με τα Xanadu.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Τούτων λεχθέντων, πώς μπορώ να συνδέσω 2 subs στο
Συνδέετε την έξοδο του τελικού στη Hi-Level input του αντιστοίχου καναλιού, το Xanadu στη Hi-Level output και γυρίζετε το ρυθμιστικό low-pass freq σαφώς πάνω από τα 80Hz (ακόμη και στο τέρμα στα 150Hz), ώστε να ξαλαφρώσετε το δορυφόρο
...

Χρειάζεται κρος το δορυφοράκι που έχεις. Για την λύση που είπε ο Πίτερ, θα χρειαστεί έξτρα παθητικό φίλτρο σε σειρά με το σκουμπιντού, κατά προτίμηση ίδιας κλίσης με αυτήν του φίλτρου που διαθέτει το σαμπ.

Αυτό το έξτρα παθητικό φίλτρο, είναι που συμπεριλαμβάνεται στα σαμπ με υψηλής στάθμης είσοδο, όπου συνδέεις το δορυφορίδι, όπως είπε ο ημίθεος.
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.872
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top