Νέος χώρος, ίδιο σύστημα...

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.727
Το ξέρεις ότι το τζάκι είναι ανθυγιεινό ε; :D

(αν μπορούσα θα το απέφευγα εντελώς, ή θα άλλαζα θέση αφού ο χώρος τώρα φτιάχνεται).

Με την παρούσα διαμόρφωση, είναι μεγαλούτσικη σπαζοκεφαλιά.

Θα σκεφτόσουν π.χ. στο τζάκι να παίξει "έξυπνη" βάση τηλεόρασης (που την πετάει κάτω και μπροστά όταν βλέπεις);

Είσαι "δεμένος" με την διαμόρφωση αυτή;
 

Μηνύματα
44
Reaction score
10
- το τζάκι ειναι ενεργειακό και είναι επιθυμία και των 2 ενα -μικρό- τζάκι για το χάζι. δεν ειναι η βασική πηγή θέρμανσης. θέση δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει γιατι ειναι οι καμινάδες απο τα άλλα διαμερίσματα.

- το συστημα μου ειναι stereo και δεν εχω σχεδια για πολυκάναλο (προς το παρόν τουλάχιστον... μη λεω μεγάλα λόγια...)

- η διαρρύθμιση του χώρου δεν ειναι η τελική και προφανώς εξετάζουμε εναλλακτικές. Μπορει η θέα να μην είναι κατι ιδιαίτερο αλλα 1)για το φώς (νοτιάς) και 2)για τον ¨αέρα¨ δεν θα ηθελα να μπει κατι ογκώδες μπροστά... επισης πρόσβαση στη βεράντα δεν έχω απο άλλο δωμάτιο.

- συμβιβασμοί στον ηχο ειναι γνωστό οτι θα γίνουν. θελω ενα (ή και παραπανω...) ζευγάρι μάτια που μπορει να δει κατι που δεν βλεπω εγω στα σχέδια που το παιδέυω κατι μήνες
 

Μηνύματα
13.648
Reaction score
6.618
- το τζάκι ειναι ενεργειακό και είναι επιθυμία και των 2 ενα -μικρό- τζάκι για το χάζι. δεν ειναι η βασική πηγή θέρμανσης. θέση δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει γιατι ειναι οι καμινάδες απο τα άλλα διαμερίσματα.

Οι καμινάδες είναι έξω από το διαμέρισμα, δεν σου επιβάλουν να έχεις το τζάκι. Αν πραγματικά δεν το χρειάζεστε για θέρμανση, δεν έχει νόημα για το χάζι στις φλόγες να "επηρεάσεις" την βασική σου ψυχαγωγία στο σπίτι, μουσική και εικόνα δηλαδή. Σκέψου ότι μουσική και εικόνα, θα ακούς και θα βλέπεις 12 μήνες τον χρόνο, το τζάκι ίσως να το δουλεύεις 20-30 μέρες (ίσως λέω και πολύ αν έχεις αποτελεσματική θέρμανση.......δικό σου λέβητα στο διαμέρισμα).
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
- το συστημα μου ειναι stereo και δεν εχω σχεδια για πολυκάναλο (προς το παρόν τουλάχιστον... μη λεω μεγάλα λόγια...)

- η διαρρύθμιση του χώρου δεν ειναι η τελική και προφανώς εξετάζουμε εναλλακτικές. Μπορει η θέα να μην είναι κατι ιδιαίτερο αλλα 1)για το φώς (νοτιάς) και 2)για τον ¨αέρα¨ δεν θα ηθελα να μπει κατι ογκώδες μπροστά... επισης πρόσβαση στη βεράντα δεν έχω απο άλλο δωμάτιο.

- συμβιβασμοί στον ηχο ειναι γνωστό οτι θα γίνουν. θελω ενα (ή και παραπανω...) ζευγάρι μάτια που μπορει να δει κατι που δεν βλεπω εγω στα σχέδια που το παιδέυω κατι μήνες
Από το σχέδιο, ο χώρος είναι ένα μακρύ παραλληλόγραμμο και με διαρρύθμιση τύπου καθιστικό-τραπεζαρία-κουζίνα, γίνεται δηλαδή ενός είδους τριχοτόμηση, η οποία όμως από την άποψη της διάδοσης του ήχου δεν ισχύει διότι παραμένει ενιαίος.

Θεωρητικά, τα κύρια ηχεία για να συντονιστούν ακουστικά με τον χώρο, χρειάζεται να τοποθετηθούν πάνω στις διαγώνιες που ορίζονται από το παραλληλόγραμμο, είτε με κατά πλάτος προσανατολισμό, είτε με κατά μήκος και σε εκείνες τις αποστάσεις από τους πλαϊνούς και πίσω τοίχους που εμπειρικά και κατόπιν δοκιμών θα δώσουν το ισχυρότερο χαμηλό.

Όπως το βλέπω, αυτό θα σήμαινε στην ουσία να καταργήσεις την τραπεζαρία, διότι εκεί θα τοποθετηθούν οι καναπέδες, ενώ τα ηχεία θα καταλάβουν τον χώρο του καθιστικού που αυτός θα λειτουργεί ως το ¨αντηχείο¨ τους.

Με την τοποθέτηση που έχεις κάνει στα ηχεία στο αρχικό σχεδιάγραμμα, κολλημένα στον πίσω τοίχο και με μεγάλη ανισορροπία μεταξύ τους από την έλλειψη πλαϊνού τοίχου στο δεξί ηχείο, θα έλεγα όσο και να σε ¨σώσει¨ το sub, θα έχεις ένα συμβατικό άκουσμα, ότι μπορεί να δώσει δηλαδή η μπροστά μπάφλα των ηχείων, το άκουσμα των μεγαφώνων δηλαδή..

Μια πιο συντηρητική λύση, που διατηρείς και την τραπεζαρία αλλά σε ένα βαθμό εκμεταλλεύεσαι την ακουστική του χώρου είναι η παρακάτω τοποθέτηση, συγχώρεσε το πρόχειρο σχέδιο, αλλά ακόμη δεν κατέχω τέτοια ¨κόλπα¨ στο word.
 

Attachments


Μηνύματα
44
Reaction score
10
Και το τζάκι για λόγους «ψυχαγωγίας» θα μπει. Αλλά δεν θα κάνει τη χρήση της τηλεόρασης και του stereo! Τώρα ποσό αξίζει η «θυσία» αυτό είναι υποκειμενικό…

Έστω λοιπόν να εξετάσουμε το ενδεχόμενο:
-αν φύγει το τζάκι τι κερδίζω…;
-τι εμποδίζει οπωσ είναι τέρμα αριστερά που αν φύγει θα αλλάξει τη διαρρύθμιση και την ακουστική του χώρου;
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
Και το τζάκι για λόγους «ψυχαγωγίας» θα μπει. Αλλά δεν θα κάνει τη χρήση της τηλεόρασης και του stereo! Τώρα ποσό αξίζει η «θυσία» αυτό είναι υποκειμενικό…

Έστω λοιπόν να εξετάσουμε το ενδεχόμενο:
-αν φύγει το τζάκι τι κερδίζω…;
-τι εμποδίζει οπωσ είναι τέρμα αριστερά που αν φύγει θα αλλάξει τη διαρρύθμιση και την ακουστική του χώρου;
Το τζάκι δεν θα είναι πρόβλημα, εάν κλείνει το άνοιγμα με βαρέως τύπου θύρα,
Η αρχική τοποθέτηση, βελτιώνεται αν φέρεις λίγο πιο έξω τα ηχεία από τους πίσω και πλαϊνούς τοίχους και στο δεξί ηχείο διορθώσεις την έλλειψη τοίχου με μια δημιουργία γωνίας τύπου ψευδό-εσοχής.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.727
Και το τζάκι για λόγους «ψυχαγωγίας» θα μπει. Αλλά δεν θα κάνει τη χρήση της τηλεόρασης και του stereo! Τώρα ποσό αξίζει η «θυσία» αυτό είναι υποκειμενικό…

Έστω λοιπόν να εξετάσουμε το ενδεχόμενο:
-αν φύγει το τζάκι τι κερδίζω…;
-τι εμποδίζει οπωσ είναι τέρμα αριστερά που αν φύγει θα αλλάξει τη διαρρύθμιση και την ακουστική του χώρου;
για αρχή κεντράρεις TV & καναπέ.
Αντίστοιχα και γίνεται πιο εφικτό δίχως ασχήμιες το ισόπλευρο / ισοσκελές τρίγωνο για τα ηχεία + MLP.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.181
Reaction score
19.076
Δεν πεθαίνει η ιδέα του τζακιού (για όσους το γουστάρουν) κύριοι.. :rolleyes:
Και 5-6 φορές το χρόνο ν' ανάψει γεμίζεις μπαταρία για όλο το υπόλοιπο. ;)
Κι εμένα μου κόβει το σωστό στήσιμο στον ένα χώρο αλλά.. δεν φεύγει.

(πιο πιθανό να φύγουν τα ηχεία :biggrin:)
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.181
Reaction score
19.076
Μμμ..
Κρυάδες.. :rolleyes:

'πειδή μ' αρέσ' να βάζω στο ζύγι τις απολαύσεις δηλαδή και δεν είμαι ισοπεδωτικός προς μία κατεύθυνση?


Σιγά τα λάχανα.. 8-)

(πίσω στο θέμα παρακαλώ.. :biggrin:)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.680
Μηνύματα
2.869.820
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top