Emotiva RMC-1 AV Pre/Pro 7.3.6, Dirac, Atmos, DTS:X

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μια που τι θρεντ είναι για την Emotiva, ας θυμηθούμε πως το προηγούμενο μοντέλο μετράει καλύτερα από οσα εχουν μετρηθεί απο το Amir, συμπεριλαμβανομένων των Nad, Lyngdorf αλλά και του μεγάλου Marantz :fuckyou:

DC19609C-323A-4BB4-871C-3B43897CD53C.png


Και όχι, δεν τον πουλάω , θα τον κρατήσω μόνο για να λεω πως ο δεύτερος prepro μου είναι καλύτερος απο τον μεγάλο Marantz :tongue:, θα τον εχω για να παίζουν τα παιδιά. Παιδιά είναι. :tongue:

Σε κόκκινο κουτί ο Denon του @simplektis :(
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
ούτε συγκρίνω με άλλα συστήματα ισοστάθμισης
Ούτε και σε νοιάζει όμως. ;)

Εμένα που με νοιάζει να πάρω το καλύτερο δυνατό σύστημα ισοστάθμισης, το ψάχνω.

Ας πούμε ότι δε ξέρω τίποτα, μηδέν.

Απλώς κοιτάζω τι φοράνε τα μεγάλα επώνυμα και προφανώς ακριβά μηχανάκια, και βλέπω σχεδόν όλες τις πανάκριβες μηχανές να φοράνε ντιρακ:

Wisdom audio
JBL
Focal
Datasat
Storm audio
Emotiva
Mackintosh
.....
Κλπ κλπ κλπ (μη με βάλετε να γράψω 50 φίρμες, δε χρειάζεται)

Συνομωσία είναι;

Πείτε μου. Πρόκειται για συνομωσία;

Δεχτείτε όλοι πως δε ξέρω τίποτα. Οκ.

Αν θέλετε να δεχτώ πως οποιοδήποτε άλλο σοφτγουερ ισοστάθμισης πλησιάζει το ντιρακ, και αποτελεί μια δεύτερη εναλλακτική πρόταση για μεγάλους κατασκευαστές και τους μηχανικούς που ασχολούνται με την κατασκευή των μηχανημάτων τους, δείξτε μου ανάλογες επώνυμες μηχανές που να το φοράνε αυτό που λέτε.


Παρακαλώ. Φιλ φρι.

Δείξτε μου μια ποικιλία μηχανών υψηλής ποιότητας που να φοράει κάτι άλλο από ντιρακ, γνωστές επώνυμες προτάσεις.


Παρακαλώ.


Διότι από την άλλη, έχω λίστα ατέλειωτη με μηχανές που φοράνε ντιρακ.

Ορίστε. Ιδού η Ρόδος.




ΥΓ. Δε θέλω προσωπικές απόψεις, ούτε εμπειρίες κανενός. Μόνο παραδείγματα μηχανών.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αν ναι Σορρυ με το AI. μέχρι 2070 που έχω δουλέψει δεν είχε διαφορά με 840 ή με 1050. Δεν ξέρω όμως αν σου επιτρέπει να πειράξεις πλέον περισσότερα πράγματα.
Σε κάθε περίπτωση δε λέω ότι δεν είναι αξιόπιστοι, απλά έψαχνα περισσότερα καλούδια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Λάθος, έχει εξελιχθεί στους 5200 και xx80.

Disclaimer: Δεν βάζω ποσοστά για το πόσο καλύτερο είναι ούτε συγκρίνω με άλλα συστήματα ισοστάθμισης.
τοποθετήσου μωρή κότα....
μοδ είσαι...μη μασάς :p :lolsign: :laugh::roflmao:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
τοποθετήσου μωρή κότα....
μοδ είσαι...μη μασάς :p :lolsign: :laugh::roflmao:
Δεν έχω την τοποθέτηση που ελπίζεις. :p
Έχω εκφράσει 2-3 φορές την προσωπική μου προτεραιότητα στην αξιοπιστία και την ευχρησία (το σύστημα ρυθμίζεται απο επαγγελματία), όπως και το οικονομικό όριό μου σε AV receivers/processors (θεωρώντας δεδομένο οτι κάθε 3-4 χρόνια θα αλλάζω).

Αυτά είναι D+M με αλλαγμένο κοστουμάκι.

Απλώς κοιτάζω τι φοράνε τα μεγάλα επώνυμα και προφανώς ακριβά μηχανάκια, και βλέπω σχεδόν όλες τις πανάκριβες μηχανές να φοράνε ντιρακ:
Δεν αμφισβητώ οτι είναι καλύτερο απο τα "φθηνά", αλλά οι λόγοι που επιλέγεται κάποιο σύστημα απο "ακριβότερες" εταιρείες δεν είναι μόνο η "καλυτερότητα". Εξκλουσίβιτυ κυρίως, γιατί δεν μπορείς να έχεις το ίδιο με τα τζάμπα.

Έχω δηλώσει εξάλλου πως όταν ολοκληρωθεί σε κάποιον επεξεργαστή, θα αγοράσω. Πιθανότατα έναν απο τους κλώνους. Γι' αυτό κάθομαι στ' αυγά μου for the time being. :p
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Ούτε και σε νοιάζει όμως. ;)

Εμένα που με νοιάζει να πάρω το καλύτερο δυνατό σύστημα ισοστάθμισης, το ψάχνω.

Ας πούμε ότι δε ξέρω τίποτα, μηδέν.

Απλώς κοιτάζω τι φοράνε τα μεγάλα επώνυμα και προφανώς ακριβά μηχανάκια, και βλέπω σχεδόν όλες τις πανάκριβες μηχανές να φοράνε ντιρακ:

Wisdom audio
JBL
Focal
Datasat
Storm audio
Emotiva
Mackintosh
.....
Κλπ κλπ κλπ (μη με βάλετε να γράψω 50 φίρμες, δε χρειάζεται)

Συνομωσία είναι;

Πείτε μου. Πρόκειται για συνομωσία;

Δεχτείτε όλοι πως δε ξέρω τίποτα. Οκ.

Αν θέλετε να δεχτώ πως οποιοδήποτε άλλο σοφτγουερ ισοστάθμισης πλησιάζει το ντιρακ, και αποτελεί μια δεύτερη εναλλακτική πρόταση για μεγάλους κατασκευαστές και τους μηχανικούς που ασχολούνται με την κατασκευή των μηχανημάτων τους, δείξτε μου ανάλογες επώνυμες μηχανές που να το φοράνε αυτό που λέτε.


Παρακαλώ. Φιλ φρι.

Δείξτε μου μια ποικιλία μηχανών υψηλής ποιότητας που να φοράει κάτι άλλο από ντιρακ, γνωστές επώνυμες προτάσεις.


Παρακαλώ.


Διότι από την άλλη, έχω λίστα ατέλειωτη με μηχανές που φοράνε ντιρακ.

Ορίστε. Ιδού η Ρόδος.




ΥΓ. Δε θέλω προσωπικές απόψεις, ούτε εμπειρίες κανενός. Μόνο παραδείγματα μηχανών.
Είναι και αυτή μια κάποια λογική. Με την οποία βέβαια θα οδηγηθεί να μην πάρει ποτέ κανείς Yamaha γιατί είναι η μόνη που έχει YPAO....αλλά guess what, δεν θα μπορούσε να ήταν αλλιώς γιατί είναι δική της τεχνολογία για τα δικά της μόνο μηχανήματα και δεν το δίνει αλλού. Βέβαια κάποιος μπορεί να πεταχτεί και να πει τι είναι yamaha; oh well...

To Dirac όπως και το Audyssey φτιάχτηκαν για να μπουν σε άλλα μηχανήματα. Ο καθένας έχει τους πελάτες του, και μετά η κάθε εταιρεία έχει τους δικούς της. Καλές γιορτές με υγεία.

Screenshot 2019-12-21 at 13.55.10.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Απο την ανωτέρω λίστα εχουν αλλάξει πολλά
Η Volvo πχ εχει Dirac https://news.harman.com/blog/harman...g-the-power-of-sound-to-a-whole-new-dimension

Η Nad Dirac
Η Macintosh εχει Dirac στο μεγάλο μοντέλο, audyssey στο φτηνό.
Η Toshiba ψόφησε.
Η Cambridge δεν βγαζει AV
Η Integra λάκισε.

Αν αφαιρέσεις τα διάφορα, και τα αυτοκίνητα, μένει η D+M.
Έχω δηλώσει εξάλλου πως όταν ολοκληρωθεί σε κάποιον επεξεργαστή, θα αγοράσω. Πιθανότατα έναν απο τους κλώνους. Γι' αυτό κάθομαι στ' αυγά μου for the time being. :p
Νομίζω πως ειχες δηλώσει πως εχεις εξωτερικο Dirac. Θυμάμαι λάθος;
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Έχω εκφράσει 2-3 φορές την προσωπική μου προτεραιότητα στην αξιοπιστία και την ευχρησία (το σύστημα ρυθμίζεται απο επαγγελματία)
Αυτό. Ό,τι μπορεί δηλαδή να δώσει "χέρια" σε επαγγελματία να τον φέρει όπως πρέπει στον χώρο μου, χωρίς να φτάνει σε τιμή νέου αυτοκινήτου.

Απλώνομαι μέχρι εκεί που μπορώ. Κάποιος άλλος μπορεί να έχει άλλες οικονομικές δυνατότητες ή/και άλλες προτεραιότητες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Η Macintosh εχει Dirac στο μεγάλο μοντέλο, audyssey στο φτηνό.
Και η JBL έχει ντιρακ στο μικρό μοντέλο και τρινοβ στο ακριβό.

Θέλει κανείς να πει κάτι άλλο;

Ε;
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Αμα στον στείλω θα με παίρνεις να τον κρατήσεις κ θα με πρήξει κ στα παζάρια.......
Κάποιος σε έχει μάθει να κάνεις καλά παζάρια :lol:

:lol: καλό! το παιδί που μού είχε πουλήσει τον σουσανο μιλάγαμε περίπου για κάνα χρόνο μετά και μου είχε πει οτι είχε πάρει μαρατζ τον 7010 αν θυμάμαι καλά, και με τού που μού το ειπε του λέω: Καλά ρε Είσαι σοβαρός ? Μετά από τον σουσανο πηγές στον 7010? Και η απάντηση τού:
Άστο έχω απογοητευτεί πολύ!

Όπως πάντα απαντάς σε κάτι άλλο, και όχι σε αυτό πού ρωτήθηκε, εξάλλου το έχουμε πει είσαι χέλι, γλιστράς
Πολλακις ομως συμβαινει και το αντιθετο, οπως κολλητος μου μετα απο δυο πιονερους δεν θελει ουτε να τους ξανακουσει, αρα δε μας λεει τιποτα αυτο που ειπες εσυ για τον δικο σου φιλο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Πολλακις ομως συμβαινει και το αντιθετο, οπως κολλητος μου μετα απο δυο πιονερους δεν θελει ουτε να τους ξανακουσει, αρα δε μας λεει τιποτα αυτο που ειπες εσυ για τον δικο σου φιλο.
Γιατί καλέ; Τρεις άλλαξα (ο ένας παίζει ακόμα στην υπόγα), όλοι άψογοι.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Δεν έχει καμία σημασία σε αυτά που είπα, κάποτε ήταν έτσι, τώρα αλλιώς, του χρόνου αλλιώτικα. Δηλαδή ήταν βλάκες όταν εμπιστεύτηκαν την audyssey? ή μήπως σας φαίνεται παράξενο μια εταιρεία να χρησιμοποιεί όλες τις διαθέσιμες τεχνολογίες μέχρι να δει που θα κάτσει το παιχνίδι. Και το που θα κάτσει δεν είναι μόνο τεχνικό το θέμα (η ιστορία έχει δείξει ότι ΔΕΝ είναι κυρίως τεχνικό θέμα αλλά οικονομικοί/επιχειρηματικοί παράγοντες καθορίζουν τα πρότυπα που επικρατούν).
Υπάρχουν και επιχειρηματικά παιχνίδια που ο μέσος καταναλωτής δεν τα καταλαβαίνει, η sound united έχει μαζέψει όλες τις μάρκες, αύριο μπορεί να μην χρησιμοποιούν ούτε το audyssey αλλά ένα κλώνο που να το βαφτίσει αλλιώς.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Δεν έχει καμία σημασία σε αυτά που είπα, κάποτε ήταν έτσι, τώρα αλλιώς, του χρόνου αλλιώτικα. Δηλαδή ήταν βλάκες όταν εμπιστεύτηκαν την audyssey?
Το Dirac αναπτύχθηκε αργοτερα ως software
Ποτέ.
Βαριέμαι να ψάχνω χιλιάδες ποστ πίσω. Θυμάμαι πως ειχες γραψει πως ειχες δυο εξωτερικά minidsp για ολα τα κανάλια, εκτός και αν έκανες πλάκα. Πολύ πιθανόν.
Θα δεχθώ αυτό που λες τώρα αναγκαστικά.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Θυμάμαι πως ειχες γραψει πως ειχες δυο εξωτερικά minidsp για ολα τα κανάλια, εκτός και αν έκανες πλάκα.
Απίθανο να έκανα πλάκα για τέτοιο ζήτημα. Θα το έγραψε άλλος.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top