Emotiva RMC-1 AV Pre/Pro 7.3.6, Dirac, Atmos, DTS:X

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δεν έχει καμία σημασία σε αυτά που είπα, κάποτε ήταν έτσι, τώρα αλλιώς, του χρόνου αλλιώτικα. Δηλαδή ήταν βλάκες όταν εμπιστεύτηκαν την audyssey? ή μήπως σας φαίνεται παράξενο μια εταιρεία να χρησιμοποιεί όλες τις διαθέσιμες τεχνολογίες μέχρι να δει που θα κάτσει το παιχνίδι. Και το που θα κάτσει δεν είναι μόνο τεχνικό το θέμα (η ιστορία έχει δείξει ότι ΔΕΝ είναι κυρίως τεχνικό θέμα αλλά οικονομικοί/επιχειρηματικοί παράγοντες καθορίζουν τα πρότυπα που επικρατούν).
Υπάρχουν και επιχειρηματικά παιχνίδια που ο μέσος καταναλωτής δεν τα καταλαβαίνει, η sound united έχει μαζέψει όλες τις μάρκες, αύριο μπορεί να μην χρησιμοποιούν ούτε το audyssey αλλά ένα κλώνο που να το βαφτίσει αλλιώς.
Πολύ ωραίες οι γενικεύσεις.

Και κατ'ουσιαν, δεν έχω λόγο να διαφωνώ, κι ούτε με νοιάζει κιόλας.

Τώρα που μιλάμε, το ντιρακ, από τις μεγάλες μηχανές που κυκλοφορούν, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, είναι ο νικητής της ισοστάθμισης.

Το αν είναι εταιρικά παιχνίδια και συνομωσίες και όλοι μεις θύματα του μάρκετινγκ και άλλες ιστορίες για να περνάει η ώρα, στα πολιτικά.
Στο καφενείο. Χαβαλες να γίνεται.


Όποιος δεν βλέπει ότι έχει επικρατήσει κατα κόρον στις μεγάλες μηχανές το ντιρακ, είναι τυφλός.

Ομοίως για το ατμος, έχει επικρατήσει, όποιος δε καταλαβαίνει, είναι προβληματικός.

Λυπάμαι, αλλά δε δέχομαι ιστορίες παλαβές, το είχε ο δικός μου και το έβαλε κι απογοητεύτηκε και δεξερωγωτι, χέστηκα.

Βλέπω τι κυριαρχεί στην αγορά, και προφανώς στις καλύτερες μηχανές θέλουν όλες οι μεγάλες και επώνυμες φίρμες να βάζουν το καλύτερο.

Ξαναδείτε τις απολύτως κορυφαίες μηχανές της JBL, η πιο φτηνή με ντιρακ και η πιο ακριβή με τρινοβ.


Άμα βγάλει η jbl πιο ακριβή μηχανή με άλλο σοφτγουερ ισοστάθμισης, τότε θα αλλάξω άποψη. Αυτοί εκεί, ξέρουν.

Τα υπόλοιπα είναι κολοκύθια.




ΥΓ. Όταν υπάρχουν παραδείγματα μηχανών σα το JBL, το storm, το wisdom audio ρε φίλε, το wisdom λέμε, για όνομα δηλαδή, δηλαδή έλεος κάπου, και μου μιλάτε για μαραντζ με οντισι; Ε, είναι για γέλια. Απαξιώ να ξαναπμπω σε τέτοια συζήτηση, και δε με ενδιαφέρουν ούτε συζητήσεις συνωμοσίας, ούτε καφενείου, ούτε αν φτάνει για τη δουλειά σας, ούτε αν κοστίζει όσο ένα αυτοκίνητο, αδιαφορώ πλήρως. Ξέρω ποιο είναι το καλύτερο, είναι οφθαλμοφανές. Τέλος από μένα επί του θέματος, δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να ασχολούμαι με τα υποδεέστερα των υποδεέστερων, είμαι χαϊεντάς.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Γιατί καλέ; Τρεις άλλαξα (ο ένας παίζει ακόμα στην υπόγα), όλοι άψογοι.
δεν μας λέει τίποτα η άποψη σου τιδενκαταλαβαινεις? :lolsign:
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Γιατί καλέ; Τρεις άλλαξα (ο ένας παίζει ακόμα στην υπόγα), όλοι άψογοι.
Ειπαμε τποκειμενικα ειναι ολα, ο συγκεκριμενος ειναι αδερφικος μου φιλος, εχουν περασει απ τα χερια του και πανακριβοι av pro που τους εχασε στην τελευταια πλημμυρα πριν χρονια στην Κερκυρα. Eχουν περασει tag mclaren , susano, yamaha, αλλη μια που δεν τη θυμαμαι, ακριβη εταιρια, τωρα εχει denon και δεν τ αλλαζει ασε που αμα αναφερω το ονομα pioneer νου κλεινει το τηλεφωνο, δεν θελει ουτε να τους ακουει, μισος μιλαμε ε τι να πεις; Αχρηστοθμι οι pioneer; Με τη δικη σας λογικη ναι αχρηστοι οι Μαραντζ αχρηστο το audyssey μουρη το dirac; Ποιος το ειπε; Ο Θεος; Κολληματα που εχετε ή συμφεροντα δεν εξηγειται αλλιως.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Με τη δικη σας λογικη ναι αχρηστοι οι Μαραντζ αχρηστο το audyssey μουρη το dirac; Ποιος το ειπε; Ο Θεος; Κολληματα που εχετε ή συμφεροντα δεν εξηγειται αλλιως.
Γιατί συμπεριλαμβάνεις εμένα στην απάντηση περί αχρηστίας των Marantz; >:(
Συμφέροντα; Ποιοί εκτός επαγγελματιών; >:(
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
(θεωρώντας δεδομένο οτι κάθε 3-4 χρόνια θα αλλάζω).
Η πιο λογική απάντηση για κάποιον που θέλει ν ακολουθεί την τεχνολογία.

καθαρή απορία

Υπάρχει κάποια εγγύηση κάτι, σε όλα αυτά τα exclusive μηχανήματα ότι θα πάρουν την α αναβάθμιση όταν χρειαστεί?

γιατί οταν παλιώσει ένα τέτοιο μηχάνημα τι το κάνεις μετα?
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Γιατί συμπεριλαμβάνεις εμένα στην απάντηση περί αχρηστίας των Marantz; >:(
Συμφέροντα; Ποιοί εκτός επαγγελματιών; >:(
Δεν απευθυνομαι προσωπικα σε σενα μην τα παιρνεις. Γενικη ειναι η τοποθετηση μου, δυστυχως αν και χρησιμος ο χωρος για καποια χρησιμα αρθρα εντουτοις η λειτουργια του δεν ειναι ιδανικη. Ενα παρεακι εδω μεσα για καποιο λογο εχει συγκεκριμενη αποστολη και κατευθυνση που δε συμβαδιζει με την ιδιοσυγκρασια και λογικη μου, αλλα και κυριως την τσεπη μου κι οχι μονο τη δικη μου απ αυτα που διαβαζω κατα καιρους. Δεν θα επεκταθω παραπανω τα χα γραψει παλι σ αλλο νημα αλλα δεν βλεπω ν αλλαζει κατι οποτε δεν υπαρχει λογος περαιτερβ κουβεντας. Συγγνωμη προσωπικα γιατι δεν μου χεις κανει κατι, καλη συνεχεια.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το παιδί που μού είχε πουλήσει τον σουσανο μιλάγαμε περίπου για κάνα χρόνο μετά και μου είχε πει οτι είχε πάρει μαρατζ τον 7010 αν θυμάμαι καλά, και με τού που μού το ειπε του λέω: Καλά ρε Είσαι σοβαρός ? Μετά από τον σουσανο πηγές στον 7010? Και η απάντηση τού:
Άστο έχω απογοητευτεί πολύ!

Όπως πάντα απαντάς σε κάτι άλλο, και όχι σε αυτό πού ρωτήθηκε, εξάλλου το έχουμε πει είσαι χέλι, γλιστράς
σου απανταω με βαση τον ανταγωνισμο σε μια αγορα σοβαρη..

να μιλαμε τι μου ειπε ο ενας και ο αλλος δεν βγαζεις ακρη.........
.....πηρες ενα μηχανημα που κοστολογειται 2200e και στο πουλανε 4000e και νομιζεις οτι πηρες κατι hiend .....
μια χαρα ειναι, αλλα μην ξεφευγουμε ;)

ειχα και yamaha και pioneer......μια χαρα ηταν .
......ο marantz και με το συστημα ισοσταθμισης που εχει (ειναι σαφως ανωτερος)ειναι υπεραρκετος για τους περισσοτερους, απλα να ασχοληθουν λιγο με το χωρο τους και το στησιμο.....το οποιο πρεπει να ειναι δεδομενο οτι και AV να εχουν.....

τα πολυ υψηλα κοστολογια σε AV δλδ πανω απο 5 χηνες, θελουν προσοχη...
ααααα.....σας ειπα οτι ακουσα nad με dirac και minidsp ?

αντε να σας πω το πρωτο μειον ......μου ελειπε το dynamic eq
.....ντε και καλα να ακους σε υψηλες εντασεις (αν ακουγεται το συστημα)

ενω αυτη η ροη που σου δινει απο χαμηλες ως υψηλες εντασεις το dynamic eq ειναι κορυφαιες...:party:

συνεχιζεται :lolsign:
 
Last edited:

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
πηρες ενα μηχανημα που κοστολογειται 2200e και στο πουλανε 4000e και νομιζεις οτι πηρες κατι hiend
όσο πάει η τιμή πέφτει βλέπω, :lol:
Είπαμε κατηγορία χιλιάρικου και παίζει ταλιρου, αυτό έχει σημασία,
Ακόμα περιμένω να δώ έναν 8805, ακόμα!!!αλλά μάλλον δεν πρόκειται να δώ, γιατί αυτός που ήθελε να δώσει μέχρι ένα ταλιρο για AV
Πήγε σε anthem η σε κάτι άλλο κ όχι σε μαρατζ , αν αυτό δεν σου λέει κάτι τότε έχεις κόλλημα.
Μιλάς Για Τιμή τού avm60 τώρα που αποσύρεται, από το 2016 είναι ο avm60, η τιμή του ξέρουμε ποιά ήταν πάντα,
Υ.Γ και είπαμε από Στάθη πήραμε 500:gotcha::gotcha::laugh:
εχει denon και δεν τ αλλαζει
:rofl::rofl::rofl:
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Λάθος, έχει εξελιχθεί στους 5200 και xx80.

Disclaimer: Δεν βάζω ποσοστά για το πόσο καλύτερο είναι ούτε συγκρίνω με άλλα συστήματα ισοστάθμισης.
Εσύ το έχεις αφήσει ανοιχτό το ypao η τα έχεις φτιάξει όλα χειροκίνητα;
 


Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Πάντως σε γενικές γραμμές όλοι τα ίδια λέμε με διαφορετικά λόγια αφού είναι το κοστολογικό στην μέση

Απέχει έτη φωτός ο Τρινοβ από τον μάραντζ ; Ναι, όσο απέχει και μία lamporgini από ένα opel.
Είναι καλύτερο το audyssey από το ypao. Ναι όσο πx το audi απo το ford. Αλλά άμα το "χεριάσεις" και το ford μια χαρά θα είναι.

Είναι το dirac καλύτερο του audyssey; Κατά γενική ομολογία ναι. Θα προτιμήσει όμως κάποιος να πάρει ένα πιο λιτό αλλά προσιτό μηχάνημα με dirac (NAD) και να θυσιάσει όλες τις άλλες ευκολίες και την ευχρηστία του marantz με το audyssey ; Κάποιος ναι, κάποιος όχι. Γούστα είναι αυτά.
Κάποιοι προτιμούσαν να πάρουν Golf τότε που είχε 60 άλογα γιατί ήταν πιο ποιοτικό και ας μην πήγαινε μία........

Γιατί κάποιος δεν δίνει τα (πολλά) λεφτά να πάρει τον 8805 παρότι είναι εξαιρετικό μηχάνημα;
Για τον ίδιο λόγο που κάποιος που θα δώσει πχ 30Κ για αυτοκίνητο, δύσκολα θα πάρει το ακριβότερο Ηyundai παρότι μπορεί να είναι φοβερό αμάξι, θα πάρει την φθηνότερη Mercedes.

Απλά πράγματα..... ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
όσο πάει η τιμή πέφτει βλέπω, :lol:
Είπαμε κατηγορία χιλιάρικου και παίζει ταλιρου, αυτό έχει σημασία,
Ακόμα περιμένω να δώ έναν 8805, ακόμα!!!αλλά μάλλον δεν πρόκειται να δώ, γιατί αυτός που ήθελε να δώσει μέχρι ένα ταλιρο για AV
Πήγε σε anthem η σε κάτι άλλο κ όχι σε μαρατζ , αν αυτό δεν σου λέει κάτι τότε έχεις κόλλημα.
Μιλάς Για Τιμή τού avm60 τώρα που αποσύρεται, από το 2016 είναι ο avm60, η τιμή του ξέρουμε ποιά ήταν πάντα,
Υ.Γ και είπαμε από Στάθη πήραμε 500:gotcha::gotcha::laugh:

:rofl::rofl::rofl:
βρε συ.....εχεις δει καποιον εδω μεσα που να εχει δωσει πανω απο 2.5 χηνες για AV η pre/pro ?

εδω ο αλλος δινει 20 χηνες για αγορα pre/pro και δεν μπορει να ακουσει την παραμορφωση σε υψηλες εντασεις που παιζει AV του 1000ρικου που εχει dirac ......τι να λεμε τωρα :lolsign:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
βρε συ.....εχεις δει καποιον εδω μεσα που να εχει δωσει πανω απο 2.5 χηνες για AV η pre/pro ?

εδω ο αλλος δινει 20 χηνες για αγορα pre/pro και δεν μπορει να ακουσει την παραμορφωση σε υψηλες εντασεις που παιζει AV του 1000ρικου που εχει dirac ......τι να λεμε τωρα :lolsign:
Εγώ έδωσα 5500 το 2009 για τον DENON. Μ@κάκας είμαι?
Υπόψην αυτή ήταν σχεδόν χοντρική. 7500 είχε.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν πιανεσαι, εισαι παλιος εσυ :lolsign:

οταν εσυ το 09 ειχες τουμπανο πολυκαναλο οι αλλοι ηταν στα δεντρα ακομα..........και τωρα ανακαλυψαν τον πολυκαναλο ηχο καποιοι :lolsign:
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top