Νέος server

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
το κουτί παίρνει μέχρι 11 δίσκους και σκοπεύω να τους βάλω όλους. Οχι γιατί εχω τόσα πολλά δεδομένα, αλλά διότι δεν μου αρέσει να αλλάζω δίσκους που δεν έχουν προβλημα. Δλδ στο υπάρχων σερβερ έχω αναβαθμίσει τους δισκους 2 φορές, λόγω πληρότητας, οι δίσκοι δεν έχουν πάθει τίποτα και κάθονται σε ένα κουτι. Πεταμένα λεφτά. Στο μεγάλο κουτί θα τους χρησημοποιήσω και αυτούς.



Κάποια πρόταση έχουμε;
Κάποια noctua

Τώρα παρατήρησα ότι και ο i3 είναι f

Επιμένω σε i5.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Κάποια noctua

Τώρα παρατήρησα ότι και ο i3 είναι f

Επιμένω σε i5.
Εβαλα i5 αλλά έριξα το δίσκο στα 8ΤΒ για να κρατλησω το κόστος.
κατι σαν αυτή

 
Last edited:



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Αν πάρεις μεγάλο κουτί παίρνεις κάτι σε U σειρά, μια U12S για παράδειγμα.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
το κουτί παίρνει μέχρι 11 δίσκους και σκοπεύω να τους βάλω όλους. Οχι γιατί εχω τόσα πολλά δεδομένα, αλλά διότι δεν μου αρέσει να αλλάζω δίσκους που δεν έχουν προβλημα. Δλδ στο υπάρχων σερβερ έχω αναβαθμίσει τους δισκους 2 φορές, λόγω πληρότητας, οι δίσκοι δεν έχουν πάθει τίποτα και κάθονται σε ένα κουτι. Πεταμένα λεφτά. Στο μεγάλο κουτί θα τους χρησημοποιήσω και αυτούς.



Κάποια πρόταση έχουμε;
βάλε όσους δίσκους χρειάζεσαι,
όσους περισσεύουν άστους έξω,
αλλοιώς τσάμπα ρεύμα και θόρυβος
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Είναι σχεδόν έτοιμο το build.

Είμαι μεταξύ των κάτωθι, με καλύπτουν και τα δύο, εσείς τί λέτε;

ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME RETAIL + CPU AMD RYZEN 5 3600 3.60GHZ 6-CORE WITH WRAITH STEALTH BOX + VGA ASUS PHOENIX GEFORCE GT1030 OC EDITION PH-GT1030-O2G 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL =

ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS P10S-V/4L RETAIL + CPU INTEL CORE I5-9600K 3.70GHZ LGA1151 - BOX
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
δεν είμαι ειδικός αλλά μεταξύ των δύο αυτών θα πήγαινα με κλειστά μάτια στη δεύτερη,

η πρώτη είναι gaming motherboard και η δεύτερη server,

Ο μόνος λόγος να προτιμήσεις την πρώτη είναι ότι θα πουληθεί πιο εύκολα στα μτχ.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Updates:

Βρήκα ένα παλιόν υπολογιστή ( δανεικός από ξάδερφο), με κουτί να δέχεται οχτώ δίσκους και θα χρησημοποιήσω αυτό για να μάθω τη χρήση του νέου λειτουργικού.

Αναλυτικά:

Επεξεργαστής AMD Phenom II

Μνήμη 8GB

Mητρική Gigabyte

Σκληροί Δίσκοι: 2x10TB WD, 1x3TB WD, 1xSSD 120Gb, 1xSSD 240GB

Λειτουργικό Openmediavault 5.4.0

Στήσιμο:

1x10TB+1x3TB = 13TB χωρητικότητα σκληρών δίσκων (θα συνδεθούν περισσότεροι μόλις ολοκληρωθεί το στήσιμο)

1x10TB parity drive ( σε περίπτωση που τα τινάξει ένας δίσκος)

1xSSD 120GB λειτουργικό

1xSSD 240GB για εγκατάσταση προγραμμάτων

Ο server είναι άδειος, έχει περαστεί μόνο το λειτουργικό και ξεκινώ το στήσιμο κοινόχρηστων φακέλων καθώς και εγκατάσταση διαφόρων προγραμμάτων μέσω docker.

Διαδικασία που θα είναι αργή διότι πρέπει να μάθω πώς να στήνω τα πρπγράμματα μέσω docker, users & permissions, etc.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Πέρασα και roon server από εχθές, πάει πολυβόλο.

Από θόρυβο πρέπει να αλλάξω ανεμιστηράκια, θα γίνει και αυτό, είναι στο πρόγραμμα.

Λόγω παλιότητας, οι δικτυακές ταχύτητες είναι τραγικά χαμηλές. Θα πάρω μία νέα pci κάρτα δικτύου να σώσω λίγο την κατάσταση, θα αλλάξω και το καλώδιο ethernet μήπς και το κιτρινιάρικο που έχω τώρα είναι για τα πανηγύρια.

Μέχρι τώρα, αρκετά ικανοποιημένος. Ευτυχώς υπάρχουν πολλά βίντεο που εξηγούν τί πρέπει να κάνεις και πώς.

Ακόμα ψάχνω τί προγράμματα να του βάλω επάνω αλλά και πώς θα μπορώ να συνδεόμαι απομακρυσμένα. Ελπίζω μέσα στο ΣΚ να έχω τελειώσει με αυτό.....
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
καλησπερα κύριοι,

εχω ενα προβλημα και θα ηθελα τη βοηθεια σας αν μπορειτε.

Εχω εγκαταστησει τρεις σκληρους δισκους , οι μεγαλοι WD10TB RED PRO και ο μικρος WD 3TB RED.

δυο εξ αυτων τους εχω συνδεσει σε ενα μεγαλυτερο pool μεσω mergerfs.

Το πρόβλημα μου, οπως φαινερται παρακάτω, είναι οτι ενώ εχω διαθεσιμο χωρο περιπου 11ΤΒ, φαινεται σαν διαθεσιμοσ μονο τα 2.73ΤΒ, οσο ειναι δλδ η χωρητηκοτητα του μικροτερου δισκου.

Μηπως μπορεί καποιος να μου πει γιατι συμβαινει αυτό?

Το μηχανημα είναι δεκαετίας, αρκετα παλιο. Μηπως δεν ειναι συμβατο με τους καινούργιους δ.ισκους της WD RED PRO?

Untitled.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top