Νέο Σύστημα 5.1 ...εν αρχή είναι ο χώρος...

Μηνύματα
12.803
Reaction score
10.034
αντιδεοντολογική τοποθέτηση :p αλλά ποντάρεις στα 12db της γωνίας να φανταστώ
Ποιά 12; Δεν υπάρχουν 12. 3 είναι στον half space (πάτωμα), άλλα τρία από έναν πίσω τοίχο (quarter space) και άλλα 3 όταν είναι στην τρίεδρη γωνία.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.538
Reaction score
76.914
Ποιά 12; Δεν υπάρχουν 12. 3 είναι στον half space (πάτωμα), άλλα τρία από έναν πίσω τοίχο (quarter space) και άλλα 3 όταν είναι στην τρίεδρη γωνία.
από την genelec το είχα δει

1606429316862.png
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Καλησπέρα

Όπως θα είδατε και από τον τίτλο πρόκειται να χτίσω από το μηδέν νέο σύστημα 5.1.
Και επειδή εν αρχή είναι ο χώρος, όπως έμαθα διαβάζοντας εδώ μέσα, επισυνάπτω την κάτοψη του. Έχοντας κάνει μια προεργασία.

Αυτό που σκέπτομαι είναι, με budget περίπου συν πλην 2.000€ και 50/50 ταινίες (κυρίως Netflix) – μουσική (rock , heavy metal, pop, έντεχνο ελληνικό, τζαζ και γενικά απ’ όλα. Ο καθ’ ένας στην οικογένεια με τα γούστα του)

Ενισχυτής: AVR Denon AVR-X2700H: 549,00 €
Ηχεία Κύρια: Dali Oberon 5: 549,00 €
Ηχείο Κεντρικό: Dali Oberon Vokal: 239,00 €
Ηχεία surround: Dali Oberon 1: 279,00 €
Subwoofer: SVS PB-1000: 599,00 €
Σύνολο: 2.215€
Οι τιμές είναι ενδεικτικές από skroutz. Η τελική αγορά θα γίνει από φυσικό κατάστημα, πακέτο, πετυχαίνοντας πιστεύω λίγο καλύτερη τιμή.

Αυτό που με προβληματίζει είναι κύρια ηχεία μήπως να πάω από δαπέδου σε βάσης.
Και τα surround που λόγω χώρου δείχνουν προβληματικά. Να δω πχ on wall κάτι άλλο.

Φυσικά με την βοήθεια σας μπορούν να αλλάξουν τα πάντα, τα παραπάνω τα έβαλα για λόγους συζήτησης.
Αν είναι να πας στα Oberon 5 --> Marantz SR5015 (799€) ανεβαινειλίγο το budget αλλα είναι πιο σοβαρο μηχανακι
Για DENON 2700 --> κοιτα καλύτερα Oberon 3

To Sub είναι πολυ καλο για το συστημα που το θες. Θα το πρότεινα.
 

Μηνύματα
12.803
Reaction score
10.034
από την genelec το είχα δει

View attachment 188541
Θυμάμαι τα είχε γράψει και ο Κώστας EAR, αλλά θυμάμαι και τα παρακάτω γραφήματα:

Let’s start out simple… one boundary (the floor) with a distance to the speaker set at 35 inches. Here’s the theoretical augmentation you can expect:



Notice approximately 3 dB of gain at the low frequencies from this one boundary, followed by some constructive and destructive interference starting about 80 Hz.

Now we'll add a second boundary and recalculate for the augmentation effect of two boundaries (for example the floor and the back wall), both 35 inches from the speaker:



Now you’ll see approximately 6dB of gain at the low frequencies due to these two boundaries, followed by some constructive and destructive interference. Also notice that this augmentation curve is starting to look worse.

Ok, let’s get real. Most of us will have three boundaries to worry about. The floor, the back wall and the side wall. Here’s the augmentation when the speaker is 35 inches away from each of the three room boundaries:



Yikes! We’ve got 9dB of bass augmentation, but 11dB of nastiness (deep null) thrown in there. Fortunately for us, it’s simple to remedy this problem. All we have to do is make those three distances as dissimilar as possible. I've found that a ratio of about 1: 1.625 : 2.375 works well for most full-range speakers. Like this: (20” to floor, 32.5 inches to back wall, and 47.5 inches to side wall. Ahhhhhh yes… now that’s a significant improvement over the 35", 35", 35" in the previous example.

πηγή: http://techtalk.parts-express.com/forum/tech-talk-forum/56454-boundary-gain-room-gain-questions
 


Μηνύματα
14
Reaction score
19
Καλησπέρα
Μάλλον κλίνω προς τα παρακάτω, με 2.000€, Συν παρελκόμενα: 25m Καλώδιο 2,5mm2 OFC, 1m Καλώδιο Σήματος SUB, 1,5m Καλώδιο HDMI 4k earc χονδρικά υπολογίζω 100€ ΣΥΝΟΛΟ: 2.100€.
Denon AVR-X2700H
Dali Oberon 3
Dali Oberon Vokal
Dali Oberon 1
SVS PB-1000
Είχα προσφορά και για παρόμοια συστήματα (ενισχυτή και sub τα ίδια) με ηχεία Elac Debut B6.2, Elac Debut C5.2, Elac Debut B5.2 και mission QX, αλλά ξέφευγε η τιμή και δεν υπάρχουν δυστυχώς πουλά περιθώρια.
 




Μηνύματα
14
Reaction score
19
Καλός 3700 αλλά μιλάμε για διπλάσια τιμή. Ακόμα και αφαιρέσουμε τα Oberon 1, 280€ περίπου είμαστε σχεδόν 300€ πάνω. Δυστυχώς είναι πολλά.
 



Μηνύματα
14
Reaction score
19
Τι γνώμη έχετε αν αντί για Denon AVR-X2700H πάω σε Marantz SR5015 + oberon 3 + Dali Oberon Vokal + sub svs pb1000. Να αφήσω δηλαδή τα surround (oberon 1) για αργότερα.
Είμαι στα ίδια χρήματα.
  1. Αξίζει τον κόπο ή είναι μια από τα "ίδια", και χάνω για κανένα χρόνο το surround. Σε καλύτερη σειρά δεν μπορώ να πάω λόγο χρημάτων. Ο μεταχειρισμένος δεν είναι η πρώτη μου επιλογή, διότι κακός μεν, πολύ κακός το ξέρω, αλλά έχω το σύνδρομο του καινούριου.
  2. Επίσης σε σχέσει με τον χώρο μου και τον ενισχυτή, όποιον από τους δύο, τα ηχεία είναι εντάξει. Η να δω κάτι άλλο π.χ. Elac Debut B6.2, Triangle BR03. Όχι τόσο για ταινίες, εκεί πιστεύω τα oberon είναι μια χαρά. Όσο για μουσική. Υπόψιν δεν διαθέτω καμιά σούπερ πηγή (ούτε προβλέπετε), ακούω από spotify, youtoube, HD υπολογιστή mp3, ραδιόφωνο. Και κάτι σημαντικό δεν θα ακούω μόνο εγώ, από την "ιδανική¨ θέση, πρέπει να ακούγετε σχετικά καλά και στον πλευρικό καναπέ.
Τελικά όλα, δυστυχώς ή ευτυχώς, είναι ένας συμβιβασμός. Απλά προσπαθούμε για την ισορροπία
 


Μηνύματα
14
Reaction score
19
Σ΄ ευχαριστώ, έψαχνα ενδόμυχα μια επιβεβαίωση. Για να μην πάνε στράφι όλα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα τους τελευταίους μήνες, αν και δεν ήμουν ενεργός.
Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώσεις και τις ιδέες που μου προσφέρατε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.333
Reaction score
27.597
Εγώ το σύστημα μου επειδή είχε αρκετά χρήματα το έστησα σιγά σιγά.
Δεν ειμαι τις λογικής πούλα αγόραζε συνέχεια. Και δεν το έχω μετανιώσει μέχρι στιγμής σε τίποτα, όχι μόνο στο audio.
Καλύτερα αυτό που θέλω σιγά σιγά παρά εκπτώσεις στον τελικό στόχο και οικονομική αιμορραγία.
Δεν υπάρχει Plan B για μένα γιατί είναι η δικαιολογία για να μην φτάσεις ποτέ στο Plan A.
 

Μηνύματα
22.265
Reaction score
15.541
Τι γνώμη έχετε αν αντί για Denon AVR-X2700H πάω σε Marantz SR5015 + oberon 3 + Dali Oberon Vokal + sub svs pb1000. Να αφήσω δηλαδή τα surround (oberon 1) για αργότερα.
Είμαι στα ίδια χρήματα.
  1. Αξίζει τον κόπο ή είναι μια από τα "ίδια", και χάνω για κανένα χρόνο το surround. Σε καλύτερη σειρά δεν μπορώ να πάω λόγο χρημάτων. Ο μεταχειρισμένος δεν είναι η πρώτη μου επιλογή, διότι κακός μεν, πολύ κακός το ξέρω, αλλά έχω το σύνδρομο του καινούριου.
  2. Επίσης σε σχέσει με τον χώρο μου και τον ενισχυτή, όποιον από τους δύο, τα ηχεία είναι εντάξει. Η να δω κάτι άλλο π.χ. Elac Debut B6.2, Triangle BR03. Όχι τόσο για ταινίες, εκεί πιστεύω τα oberon είναι μια χαρά. Όσο για μουσική. Υπόψιν δεν διαθέτω καμιά σούπερ πηγή (ούτε προβλέπετε), ακούω από spotify, youtoube, HD υπολογιστή mp3, ραδιόφωνο. Και κάτι σημαντικό δεν θα ακούω μόνο εγώ, από την "ιδανική¨ θέση, πρέπει να ακούγετε σχετικά καλά και στον πλευρικό καναπέ.
Τελικά όλα, δυστυχώς ή ευτυχώς, είναι ένας συμβιβασμός. Απλά προσπαθούμε για την ισορροπία

απο denon σειρα 3 και πανω και απο marantz σειρα 6 και πανω.
.....αυτα θα σου προσφερουν καλο αποτελεσμα σε οτι πας να φτιαξεις.

ηχεια παρε τετοια που να μπορει ναχει κεντρικο και περιφερειακα.
 



Μηνύματα
14
Reaction score
19
απο denon σειρα 3 και πανω και απο marantz σειρα 6 και πανω.
.....αυτα θα σου προσφερουν καλο αποτελεσμα σε οτι πας να φτιαξεις.

ηχεια παρε τετοια που να μπορει ναχει κεντρικο και περιφερειακα.
Θέλω, αλλά είναι πολλά τα λεφτά Άρη. (Sorry για την έκφραση)
Η αποσταση ακροασης ειναι 3.59 ?
:) Τόσο βγήκε από το AutoCAD, αν κουνήσω λίγο την κουκκίδα θα βγει 3.60 ή 3,55.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.507
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top