Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

διπλα ψαλιδια σε προσθιοκινητο αμαξι , σπανια συναντας πισω

μακαρι το 308 να ειχε τους πολλαπλους συνδεσμους του 407.... αλλα φυσικα το κοστος θα εφτανε ΨΗΛΑ
Αλφα Ρομεο, Γκολφ, Μινι Κουπερ...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

7θεσιο ειναι κι αυτο Σπυρο http://www.mazda.gr/models/mazda5/overview/index.htm
Το αναφέρω στο αρχικό post μου. Έχει κινητήρα 1,8 με λίγους (συγκριτικά με τα υπόλοιπα) ίππους και χώρους παραπλήσιους με το Peugeot. Δεν είναι όμως αρκετά φθηνότερο.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

φάουλ. το μερτσέντες παίζει 7 θέσιο.:126:

τα έχει όλα, απλά το πληρώνεις λιγάκι παραπάνω... τι να κάνουμε, τό'χει τ'όνομα.
αυτό δεν το ήξερα
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Το αναφέρω στο αρχικό post μου. Έχει κινητήρα 1,8 με λίγους (συγκριτικά με τα υπόλοιπα) ίππους και χώρους παραπλήσιους με το Peugeot. Δεν είναι όμως αρκετά φθηνότερο.
δεν το χα δει Σπυρο, σορρυ. Το Altea XL δεν εχει δυνατοτητα να γινεται 7θεσιο? Νομιζω οτι σε μια εκθεση οταν ειχε βγει, καναν επιδειξη της πολυμορφικοτητας του εσωτερικου με τα καθισματα τα οποια εχουν πληθωρα επιλογων θεσης
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

πολλά είναι 7-θέσια, θέλει ψάξιμο Σπύρο μου για να τα βρεις όλα, κι ίσως αξίζει να περιμένεις μερικούς μήνες - αν μπορείς.

πχ:

Νissan Qashqai
C4 Picasso
Subaru Tribeca
Subaru Exiga
VW Tiguan
VW TOURAN
Vw Sharan
VW Routan (!!!!)

Ford Grand C-MAX
Seat Altea
Kia Sorento
Kia Carens
Suzuki Grand Vitara
Corolla Verso
Citroen C-Crosser
MITSUBISHI OUTLANDER
Chevrolet Orlando
Dacia Logan
Hyundai Trajet
Hyundai ix55

Luxgen EV+ Κινέζικο ηλεκτρικό και 7θέσιο!


αλλά αν σε ενδιαφέρει να είσαι ο πιο γρήγορος του χωριού, ένα είναι το 7-θέσιο για σένα:


δες εδώ.


πέραν της πλάκας, ένα πολύ ωραίο συγκριτικό 7-θεσιων σουβ έχει εδώ, και αξίζει να το διαβάσεις.
Το Nissan Pathfinder είναι απίστευτο αυτοκίνητο σε εξαιρετικά προσιτή τιμή, ενώ η Μercedes R-Class θα παραμείνει όνειρο για πολλούς οικογενειάρχες...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Το Altea XL δεν εχει δυνατοτητα να γινεται 7θεσιο?
φυσικά!

και σε 4-κίνητο είναι πολύ καλή επιλογή.
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Σπύρο, αν ήθελα αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας σήμερα, θα πήγαινα δαγκωτός στο Peugeot 5008.
Πάρα πολύ καλό, όμορφο εξωτερικά και πανέμορφο μέσα, πρακτικότατο και με πολύ καλό μοτέρ (λιγότερο ζορισμένο αφού κυκλοφορεί και με περισσότερα άλογα στα 207RC, Mini)
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

καπου κανεις λαθος.... ψαξου καλυτερα....
αυτα τα τρια σιγουρα. Αλφα ρομεο απο την 147 και μετα που ηταν το πρωτο αλφα με διπλα ψαλιδια. Το αμεσως προηγουμενο γκολφ, και το μινι κουπερ που εχει τα διπλα ψαλιδια σχηματος Ζ απο τα σπορ μοντελα της bmw.

Δεν εχει σημασια, το θεμα μας τωρα ειναι του Σπυρου..
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Σπύρο, αν ήθελα αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας σήμερα, θα πήγαινα δαγκωτός στο Peugeot 5008.
Πάρα πολύ καλό, όμορφο εξωτερικά και πανέμορφο μέσα, πρακτικότατο και με πολύ καλό μοτέρ (λιγότερο ζορισμένο αφού κυκλοφορεί και με περισσότερα άλογα στα 207RC, Mini)
Θα διακινδυνεύσω κι εγώ την πρόβλεψη, ότι σε αυτή την αρχική του επιλογή θα παραμείνει.
Όχι μόνο γιατί το 5008 είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο και ταιριάζει γάντι στις ανάγκες του, αλλά και για έναν άλλο, εντελώς... μπακαλίστικο λόγο: απ' όσους γνωστούς μου είχαν Ford -και δεν είναι λίγοι- κανένας δεν ξαναεπέλεξε την ίδια μάρκα, όταν άλλαξε αυτοκίνητο. Κακά λόγια δε λένε για το προηγούμενο, αλλά δεν... Μένει μονάχα να εξηγηθεί επιστημονικά το φαινόμενο :142: (αν κι έχω μια υποψία).
 

Μηνύματα
369
Reaction score
44


Δες και αυτό,το έχω εδώ και 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
1400 κυβικά,140 άλογα και 220 ροπή.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

για τα κιλα που πας θες
α) πετρελαιο
β) αυτοματο
ακομα και 3000 πανω να πας εξαιτιας των α και β θα τα παρεις πισω απο την καταναλωση.
ιδιαιτερα τωρα που η διαφορα βενζινης με πετρελαιο κινησης ειναι κοντα στα 25-30 λεπτα.
μπορεις να περιμενεις ισως το νεο c max το μακρυ
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Σπυρο nova δεν εχεις σπιτι σου;:136:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

πολλά είναι 7-θέσια, θέλει ψάξιμο Σπύρο μου για να τα βρεις όλα, κι ίσως αξίζει να περιμένεις μερικούς μήνες - αν μπορείς.

πχ:

Νissan Qashqai
C4 Picasso
Subaru Tribeca
Subaru Exiga
VW Tiguan
VW TOURAN
Vw Sharan
VW Routan (!!!!)

Ford Grand C-MAX
Seat Altea
Kia Sorento
Kia Carens
Suzuki Grand Vitara
Corolla Verso
Citroen C-Crosser
MITSUBISHI OUTLANDER
Chevrolet Orlando
Dacia Logan
Hyundai Trajet
Hyundai ix55

Luxgen EV+ Κινέζικο ηλεκτρικό και 7θέσιο!
Αμέσως απορρίπτονται τα Qashqai (ανύπαρκτοι χώροι), Tribeca (πολύ ακριβό), Routan, ix55, Orlando και Exiga (δεν έχουν κυκλοφορήσει στην Ευρώπη), Tiguan (δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη το 7θέσιο), Trajet και Karens(σταμάτησε η παραγωγή τους), Outlander και Sorento (φορολογία και τέλη) και Grand Vitara (το καινούριο δεν είναι 7θέσιο μόνο το προηγούμενο).

Για τα υπόλοιπα για κάποια έχω θετική άποψη, κάποια όμως ούτε το συζητάω.



πέραν της πλάκας, ένα πολύ ωραίο συγκριτικό 7-θεσιων σουβ έχει εδώ, και αξίζει να το διαβάσεις.
Το Nissan Pathfinder είναι απίστευτο αυτοκίνητο σε εξαιρετικά προσιτή τιμή, ενώ η Μercedes R-Class θα παραμείνει όνειρο για πολλούς οικογενειάρχες...
Δεν τρελλαίνομαι για SUV, οπότε και δεν το ψάχνω, αλλά το R-Class είναι όλα τα λεφτά...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

για τα κιλα που πας θες
α) πετρελαιο
β) αυτοματο
ακομα και 3000 πανω να πας εξαιτιας των α και β θα τα παρεις πισω απο την καταναλωση.
ιδιαιτερα τωρα που η διαφορα βενζινης με πετρελαιο κινησης ειναι κοντα στα 25-30 λεπτα.
μπορεις να περιμενεις ισως το νεο c max το μακρυ
Και το πετρέλαιο το σκέφτομαι, αλλά είναι και αυτοί οι ηλίθιοι νεοελληνικοί περιορισμοί...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...



Δες και αυτό,το έχω εδώ και 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
1400 κυβικά,140 άλογα και 220 ροπή.
Το έχει φίλος εδώ και μία 5ετία. Αλλά του έχει βγάλει πολλά προβλήματα.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Θα διακινδυνεύσω κι εγώ την πρόβλεψη, ότι σε αυτή την αρχική του επιλογή θα παραμείνει.
Όχι μόνο γιατί το 5008 είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο και ταιριάζει γάντι στις ανάγκες του, αλλά και για έναν άλλο, εντελώς... μπακαλίστικο λόγο: απ' όσους γνωστούς μου είχαν Ford -και δεν είναι λίγοι- κανένας δεν ξαναεπέλεξε την ίδια μάρκα, όταν άλλαξε αυτοκίνητο. Κακά λόγια δε λένε για το προηγούμενο, αλλά δεν... Μένει μονάχα να εξηγηθεί επιστημονικά το φαινόμενο :142: (αν κι έχω μια υποψία).
Μέχρι πριν 2-3 μήνες θα είχα πάει ασυζητητί στο S-max, αλλά τώρα το Peugeot μου έκανε κλικ. Μάλλον όμως θα περιμένω και το Grand C-max για να αποφασίσω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Μη πάρεις ημιάκαμπτο άξονα πίσω. Κρίμα τόσα λεφτά...
 




Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.562
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top