Νέο cd player η dac στο υπάρχον;

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Καλησπερα ! Αρκετα ευχαριστημενος ιδιοκτητης ενος Teac vrds 7 εδω και καποια χρονια (με μοναδικο τερτιπι του το οτι δεν ανοιγει το πορτακι αν δεν υπαρχει cd μεσα) θελω να βελτιωσω λιγο τον ηχο στα cd που αγοραζω συχνα πυκνα μιας και το vrds οσον αφορα το ντακ του ειναι μουσειακο κομματι. Αξιζει η αγορα ενος νεοτερου cdp με καλυτερο ντακ η μηπως η αγορα μονο του ντακ ωστε να κρατησω και το τιακ που ταιριαζει σε εμφανηση στο συστημα μου ; ( μουσειακο και αυτο :whistling: ) . PS: Δεν εχω σκοπο να συνδεω πισια και usb .
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Retro_Soulman , μ' αρεσουν τα πραγματα που κανεις ,οποτε με σεβασμο αλλα και παρρησια λεγω - μηπως να ξανασκεφτεις το πισι ? μια αμιγκα ή κομοντορ ισως ?
:drinks:
ε δεν ειμαι δα και τοσο παλαιικος! Προλαβα τα 386 και τα πεντιουμ 2 !
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Για να παρεις καινουριο player "καλο" δεν ειναι και λιγα λεφτα.Θα ελεγα να παρεις ενα dac αξιοπρεπες ακομα και μτχ, χωρις υπερβολες (δεν χρειαζεσαι dsd κλπ ,δυσχρηστα αρχεια) και το βλεπεις.Αχρηστο δεν θα παει. Τον υπολογιστη καποια στιγμη θα τον βαλεις στη ζωη σου.Κι εγω ειμαι κοντα στην δικη σου αντιληψη αλλά.........
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
μουσειακο ειδος μπορει να ειναι,αλλα πιστεψε με παιζει τα cd καλυτερα απο πολλα σημερινα cd player και οχι προσιτα.Αν τρωγεσαι για dac,να ξερεις οτι για να παρεις αισθητα καλυτερο ηχο θα πρεπει να δωσεις αρκετα χρηματα.Απο την στιγμη που δεν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με υπολογιστη και usb κλπ,τοτε ψαξε για κανενα μτχ. dac (πχ δεκαετιας με τιμη τοτε στο διχιλιαρο). Το οριοθετω ετσι γαιτι απο εκει και κατω δεν εχει νοημα,δεν θα εχεις αισθητη βελτιωση.Καινουργιο cdplayer με τιποτα.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Εάν το cd player δεν έχει θέματα με το transport και διαβάζει σωστά και με ακρίβεια τότε καλύτερα να πάρεις εξωτερικό DAC.
Αν όμως έχει θέματα ή βλέπεις να έχει σύντομα θέματα και να θέλει
service και άντε τρέχα να βρεις ανταλλακτικά τότε ένα καινούργιο cd palyer.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Εάν το cd player δεν έχει θέματα με το transport και διαβάζει σωστά και με ακρίβεια τότε καλύτερα να πάρεις εξωτερικό DAC.
Αν όμως έχει θέματα ή βλέπεις να έχει σύντομα θέματα και να θέλει
service και άντε τρέχα να βρεις ανταλλακτικά τότε ένα καινούργιο cd palyer.
εχει σχετικα νεα κεφαλη. Τι αλλο να παθει. Ακομα και γραναζακια υπαρχουν πλεον μεταλικα!
[DOUBLEPOST=1524003425][/DOUBLEPOST]
μουσειακο ειδος μπορει να ειναι,αλλα πιστεψε με παιζει τα cd καλυτερα απο πολλα σημερινα cd player και οχι προσιτα.Αν τρωγεσαι για dac,να ξερεις οτι για να παρεις αισθητα καλυτερο ηχο θα πρεπει να δωσεις αρκετα χρηματα.Απο την στιγμη που δεν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με υπολογιστη και usb κλπ,τοτε ψαξε για κανενα μτχ. dac (πχ δεκαετιας με τιμη τοτε στο διχιλιαρο). Το οριοθετω ετσι γαιτι απο εκει και κατω δεν εχει νοημα,δεν θα εχεις αισθητη βελτιωση.Καινουργιο cdplayer με τιποτα.
καμια προταση για καποιο απο αυτα τα ντακ ; δεν εχω ιδεα απο αυτα.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
19
Μήπως ενα DAC TEAC UD-501 θα άξιζε να το εξετάσεις αρχικά για να ανανεώσεις το αντιστοιχο ενσωματωμένο; Ακόμη κι αν το μετανιώσεις, μπορείς να το πουλήσεις άμεσα μιας και κυκλοφορεί αρκετά. Υπάρχουν και λύσεις όπως το Aune X1S, σε λίγότερα χρήματα, με πολύ καλά αποτελέσματα απ' ότι διαβαζω.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Μήπως ενα DAC TEAC UD-501 θα άξιζε να το εξετάσεις αρχικά για να ανανεώσεις το αντιστοιχο ενσωματωμένο; Ακόμη κι αν το μετανιώσεις, μπορείς να το πουλήσεις άμεσα μιας και κυκλοφορεί αρκετά. Υπάρχουν και λύσεις όπως το Aune X1S, σε λίγότερα χρήματα, με πολύ καλά αποτελέσματα απ' ότι διαβαζω.
Ναι το εχω δει το τιακ. Αυτα τα M2Tech τι λενε;
 

Μηνύματα
235
Reaction score
19
Στα νηματα περί ψηφιακων πηγων διαβαζω οτι δεν ειναι καλο να υιοθετουνται παλια DAC διοτι εχουν ξεπερασμενα χαρακτηριστικα. Κι εγω ειμαι ευχαριστημενος με το αντιστοιχο TEAC T-1, DT-1. Πολλοι θα γελουν βεβαια με αυτά αλλά τι να κανουμε. Η αιχμη της τεχνολογιας κοστιζει ... Προσωπικά θα ακουγα το AUNE που το εκθειαζουν πολλοι. Εχω κι ενα Audiolab M-DAC. Δεν τρελαθηκα να σου την αλήθεια αλλά πιο πολυ το αγόρασα για να ανοίξω την πορτα στα PC. Εχω δρομο ακόμη μεχρι να πάρω την απόφαση. Ο lampizator πάντος πιστεύει ότι τοσο το δικό σου player οσο κι ο δικος μου συνδιασμός μπορουν να βελτιωθούν πολύ με πείραγμα στο ρολόϊ, στην τροφοδοσία και στους σημαντικούς πυκνωτές που περνά σήμα.
 



Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Στα νηματα περί ψηφιακων πηγων διαβαζω οτι δεν ειναι καλο να υιοθετουνται παλια DAC διοτι εχουν ξεπερασμενα χαρακτηριστικα. Κι εγω ειμαι ευχαριστημενος με το αντιστοιχο TEAC T-1, DT-1. Πολλοι θα γελουν βεβαια με αυτά αλλά τι να κανουμε. Η αιχμη της τεχνολογιας κοστιζει ... Προσωπικά θα ακουγα το AUNE που το εκθειαζουν πολλοι. Εχω κι ενα Audiolab M-DAC. Δεν τρελαθηκα να σου την αλήθεια αλλά πιο πολυ το αγόρασα για να ανοίξω την πορτα στα PC. Εχω δρομο ακόμη μεχρι να πάρω την απόφαση. Ο lampizator πάντος πιστεύει ότι τοσο το δικό σου player οσο κι ο δικος μου συνδιασμός μπορουν να βελτιωθούν πολύ με πείραγμα στο ρολόϊ, στην τροφοδοσία και στους σημαντικούς πυκνωτές που περνά σήμα.
Κι εγώ της σχολής των παλιών dac είμαι... και βρίσκεις τρελλές ευκαιρίες στα μτχ.
Αν θες να παίζεις από pc παίρνεις ένα usb audio interface και καθάρισες.
Μπορεί τα παλιά να μην έχουν τόση ανάλυση αλλά....έχουν άλλες χάρες!
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Για το young μιλάμε;
Αξίζει ακρόαση.
Επίσης σου προτείνω αυτό που έχω εγώ.
Schiit gungnir multibit - άλλη γεύση καμία σχέση με τα d/s.
Πολύ φυσικός αναλογικός ήχος με κορυφαία λεπτομέρεια.
Βάλτο στην λίστα αξίζει.
 

Μηνύματα
163
Reaction score
28
Καλησπέρα,αφου το cdplayer σας είναι σε καλή κατάσταση πάρτε ένα dac μεταχειρισμένο στα χρήματα που μπορείτε.Τα M2Tech,από όσο έχω διαβασει θεωρούνται αξιόλογα ηχητικά.Αν δεν μείνετε ικανοποιημένος,αφού ζητιούνται από τον κόσμο,δεν θα δυσκολευτείται να το μεταπουλήσετε.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
19
Εχω μια απορία. Ποιό είναι το χαρακτηριστικό του Teac VRDS-7 που σας κούρασε; Το ρωτώ διοτι εχω ενα μοντέλο της ίδιας σειράς και θα ήθελα να ξέρω τι εντοπίζει ένας έμπειρος ακροατής που κατεχει χρόνια το μοντέλο.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Εχω μια απορία. Ποιό είναι το χαρακτηριστικό του Teac VRDS-7 που σας κούρασε; Το ρωτώ διοτι εχω ενα μοντέλο της ίδιας σειράς και θα ήθελα να ξέρω τι εντοπίζει ένας έμπειρος ακροατής που κατεχει χρόνια το μοντέλο.
δεν γνωριζω τα αλλα μοντελα της τιακ πως παιζουν παντως το 7 μου φαινετε λιγο αργο - θαμπο στα μεσαιο ψηλα του με τονισμενα χαμηλομεσαια περιοχη . Επαιζε καλυτερα απο ενα sony που ειχα αλλα και παλι θελει δουλεια ο ηχος του.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
19
Όταν πρωτοέστηνα το σύστημα και διαπίστωσα έλλειψη λαμπρότητας στις υψηλές και θαμπάδα στις μεσαίες, έβαλα επάργυρα καλώδια καλής ποιότητας (Nordost Blue Heaven) μεταξύ CD-ενισχυτή και μεταξύ προενισχυτη-τελικού (QED silver anniversary). Αντιμετώπισα τα καλώδια ως φίλτρα. Ο συνδυασμός δούλεψε. Όταν χρησιμοποιήθηκε ένα VDH The First μεταξύ CD-Προενισχυτή η διαφορά ήταν χαώδης. Μήπως αξίζει να γίνει μια ανάλογη δοκιμή πριν αρχίσει η εκταμίευση. Με λίγα μέσα, κατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με τις απαιτήσεις του καθενός) μπορεί να βελτιωθεί αρκετά τα πράγματα.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Όταν πρωτοέστηνα το σύστημα και διαπίστωσα έλλειψη λαμπρότητας στις υψηλές και θαμπάδα στις μεσαίες, έβαλα επάργυρα καλώδια καλής ποιότητας (Nordost Blue Heaven) μεταξύ CD-ενισχυτή και μεταξύ προενισχυτη-τελικού (QED silver anniversary). Αντιμετώπισα τα καλώδια ως φίλτρα. Ο συνδυασμός δούλεψε. Όταν χρησιμοποιήθηκε ένα VDH The First μεταξύ CD-Προενισχυτή η διαφορά ήταν χαώδης. Μήπως αξίζει να γίνει μια ανάλογη δοκιμή πριν αρχίσει η εκταμίευση. Με λίγα μέσα, κατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με τις απαιτήσεις του καθενός) μπορεί να βελτιωθεί αρκετά τα πράγματα.
θα το δοκιμασω αν και δεν πιστευω να ακουσω κατι τρομερα διαφορετικο !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.245
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top