Νέο laptop , κάρτα γραφικών σε htpc ή Shield ;

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλημέρα χρησιμοποιώ το laptop Dell latitude 3310
  • CPU i5-8265U
  • RAM 8 GB
  • SSD 256 GB
  • GPU Intel UHD Graphics 620
  • OS Windows 10 Pro

για αναπαραγωγή ταινιών / Netflix/ ote tv / euro league tv .
Είναι μόνιμα συνδεδεμένο με hdmi στον ενισχυτή και παίζει σε προβολέα .
Ταινίες παίζω με το Mpc HC και ελαφριά χρήση mad vr , 1-2 enhancements όπου με παίρνει και μετατροπή hdr σε sdr.

Το παραπάνω laptop αναγκαστικά θα αλλαχθεί .
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο που θα τρέχει λίγο καλύτερα το mad VR και γενικότερα να είναι ικανό να αναπαράγει απροβλημάτιστα μέσα σε βάθος πενταετίας ;

Υπάρχει και η επιλογή της αγοράς κάρτας γραφικών για σταθερό υπολογιστή που δεν χρησιμοποιώ πια συνδυαστικά με την αγορά ενός διακριτικού case για να κρυφτεί στο σαλόνι .

Το pc αποτελείται από έναν i5 6500 , 8GB ram , 256GB ssd για το λειτουργικό . Έτσι όπως είναι παίζει μέχρι 1080p απροβλημάτιστα , για mad vr ,h265 ούτε λόγος .
Ποια κάρτα γραφικών θα μου προτείνατε ;

Δε ξέρω τι παίζει και με τα shield της Nvidia .
Μήπως συμφέρει να πάρω ένα τέτοιο ;
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Για κάρτα γραφικών σε σταθερό, ακόμη και μια gt1030 παίζει περιεχόμενο σε 1080 άνετα.
Πιθανότατα να δυσκολευτεί σε 4κ ομως, οπότε δεν ξέρω αν είναι όσο futureproof μπορεί να θέλεις.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Πάρε ένα Dune Real Vision στις αγγελίες..
Αν θες και streaming δεν σου κάνει αλλά μπορείς να κρατήσεις το laptop γι αυτό λόγο.

Κάνε λοιπόν το laptop αποθήκη σου και streamer και παίξε με το Vision μέσω δικτύου τα αρχεία σου στο pj.
Όταν με το καλό πάρεις και κάνα 4Κ είσαι καλυμμένος.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Πάρε ένα Dune Real Vision στις αγγελίες..
Αν θες και streaming δεν σου κάνει αλλά μπορείς να κρατήσεις το laptop γι αυτό λόγο.

Κάνε λοιπόν το laptop αποθήκη σου και streamer και παίξε με το Vision μέσω δικτύου τα αρχεία σου στο pj.
Όταν με το καλό πάρεις και κάνα 4Κ είσαι καλυμμένος.
Τι εννοείς δεν κάνει για streaming . Streaming τύπου Netflix κτλ ;
Εγω μόνιμα με hdmi θέλω να το έχω συνδεμένο στον ενισχυτή και να κουμπώσω πάνω του τους σκληρούς για τις ταινίες και να παίζει οte tv κτλ
Σορι εάν σου φαίνονται χαζά αυτά αλλά δεν έχω μπλέξει ποτέ με media boxes κτλ , πάντα έπαιζα απευθείας από pc .
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top