Νέο MacBook Air, νέο iPad Pro και η επιστροφή του mac mini

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.632
Reaction score
83.118
apple-oct-30-event-starts-1200px-768x410.jpg


Η Apple επιτέλους προχώρησε στην αναβάθμιση και ανανέωση του πιο δημοφιλούς της laptop, του MacBook Air. Το νέο laptop, το οποίο παρουσιάστηκε σε ειδική εκδήλωση στο Μπρούκλιν της Νέας Υόρκης από τον διευθύνοντα σύμβουλο της εταιρείας Τιμ Κουκ διαθέτει οθόνη retina και αρκετά πιο αναβαθμισμένο εσωτερικό hardware.

Το νέο και πιο οικονομικό notebook υιοθετεί πολλές από τις τεχνολογίες που η Apple είχε αρχικά εισαγάγει στο MacBook Pro το 2016, όπως ένα αρκετά μεγάλο Force Touch trackpad για ακρίβεια στον χειρισμό του κέρσορα και δυνατότητες ανίχνευσης πίεσης, ανανεωμένο πληκτρολόγιο και δύο θύρες Thunderbolt 3 για φόρτιση και συνδεσιμότητα.

Ο Τιμ Κουκ τόνισε ότι το νέο laptop είναι κατασκευασμένο από 100% ανακυκλωμένο αλουμίνιο και είναι κατά 10% πιο λεπτό από το προηγούμενο μοντέλο. «Είναι τα πιο πράσινα προϊόντα μας», είπε. Το επανασχεδιασμένο MacBook Air ζυγίζει μόλις 1,5 κιλά.

Το νέο μοντέλο φέρει 8th Gen Intel dual-core CPU με ενσωματωμένα γραφικά, ως 16GB RAM και ως 1.5TB SSD. Η οθόνη του είναι στις 13,3 ίντσες και τα ηχεία του είναι κατά 25% πιο δυνατά από το προηγούμενο μοντέλο. Το βασικό μοντέλο, με 8GB RAM και 128GB SSD κάνει από σήμερα το ντεμπούτο του στα $1,199, δηλαδή στα 1057 ευρώ.

iPadPro το γρήγορο

Σημαντικές είναι οι αλλαγές που υιοθέτησε η εταιρεία και για το iPad Pro, το οποίο «είναι πιο γρήγορο από το 92% όλων των φορητών υπολογιστών».

Με καμπύλες γωνίες και πάχος 5.9 χιλιοστών, η οθόνη του iPad Pro μεγαλώνει από τις 10.5 στις 11 ίντσες και ανάλυση Full HD+.

«Έχουμε πουλήσει περισσότερα από 400 εκατομμύρια iPads, νούμερο που καθιστά τη συγκεκριμένη συσκευή όχι μόνο το πιο επιτυχημένο tablet στον κόσμο αλλά το πιο δημοφιλή υπολογιστή στον κόσμο» δήλωσε ο επικεφαλής της Apple, Τιμ Κουκ από τη σκηνή του Brooklyn Academy of Music. «Αυτό είναι το iPad που θέλαμε να δημιουργήσουμε από την αρχή” πρόσθεσε, αποκαλύπτοντας τα δύο καινούρια iPads Pro που αποτελούσαν και το κύριο μενού της σημερινής παρουσίασης της αμερικανικής εταιρείας. Δύο εντελώς επανασχεδιασμένα προϊόντα με ελάχιστα περιθώρια περιμετρικά της οθόνης και αμελητέο πάχος, μόλις 5,9 χιλιοστά. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι το νέο iPad Pro των 11 ιντσών έχει το ίδιο πλάτος και ύψος με το προηγούμενο μοντέλο με την οθόνη των 10,5 ιντσών, ενώ λίγο μεγαλύτερο είναι το νέο των 12,9 ιντσών.

Το home πλήκτρο φεύγει από το εμπρόσθιο μέρος και κάτω από την οθόνη, με το ξεκλείδωμα της συσκευής να αναλαμβάνει το Face ID, το ίδιο σύστημα αναγνώρισης προσώπου που συναντήσαμε στο iPhone X. Με την αφαίρεση του πλήκτρου home, η Apple υιοθετεί στο νέο iPad Pro και τα gestures του iPhone X/Xs για εύκολη μετάβαση στην αρχική οθόνη αλλά και τη μετάβαση μεταξύ εφαρμογών.

Το iPad Pro διαθέτει 8πύρηνο επεξεργαστή και 7πύρηνη GPU. Σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά, το νέο iPad είναι σύμφωνα με την εταιρεία κατά 35% πιο γρήγορο σε εργασίες single core καθώς και έως 90% πιο γρήγορο σε multi-core εργασίες.

Ειδικά για τις επιδόσεις στα γραφικά, η Apple διευκρίνισε ότι είναι ισάξιες με αυτές ενός Xbox One S «σε ένα πολύ μικρότερο όμως σχήμα» ενώ «τα νέα iPad Pro είναι πιο γρήγορα από το 92% όλων των φορητών υπολογιστών που έχουν πουληθεί τους τελευταίους 12 μήνες».

Το Mac Mini επιστρέφει

Τέλος, η Apple προχώρησε σε μία ακόμη ανανέωση. Η εταιρεία αναβάθμισε το μικρότερο της desktop, το Mac Mini, το οποίο είχε να ανανεωθεί από το 2014.

Αυτό το desktop τρέχει με ταχύτητες έως και πέντε φορές μεγαλύτερες από το προηγούμενο μοντέλο. Αυτό το οφείλει στην προσθήκη 4πύρηνων και 6πύρηνων επεξεργαστών 8ης γενιάς της Intel. Επίσης η μνήμη του είναι πολύ μεγαλύτερη καθώς μπορεί να φτάσεις στα 64GB. Ο αποθηκευτικός χώρος ξεκινά από τα 128GB και μπορεί να φτάσει 2TB.

Το αρχικό μοντέλο με 128GB αποθηκευτικό χώρο, Core i5 και 8GB μνήμη, θα κοστίζει $799 και θα είναι διαθέσιμο από τις 7 Νοεμβρίου, αρχικά στις Ηνωμένες Πολιτείες.

πηγή
 




Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Έχω πάρει ένα ssd να του βάλω και όλο σκέφτομαι ότι πρέπει να το κάνω βίδες και όλο το αναβάλλω.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.785
Έχω πάρει ένα ssd να του βάλω και όλο σκέφτομαι ότι πρέπει να το κάνω βίδες και όλο το αναβάλλω.
Κακως, εχει πλακα η διαδικασια.
Σα να παιζεις με lego.
Και ssd του εχω βαλει και 2ΤΒ σκληρο και 16GB RAM...τουμπανο!!
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Carbon Copy cloner. Ότι λέει η λέξη κλωνοποιεί το σύνολο του σκληρού που έχεις τώρα σε έναν άλλο.
Θα χρειαστεί να βάλεις τον νέο σε κάποιο case 2,5'' ή βάση.

Ξεβίδωμα - τοποθέτηση - βίδωμα διαδικασία διάρκειας 15 λεπτών maximum.

Έτσι χειριστήκαμε πριν 2 βδομάδες 56 Mac update σε επαγγελματικό περιβάλλον με ένα σκασμό προγράμματα φορτωμένα bind σε active directory αναβαθμίσεις σκληρών και 2 - 3 άλλα πράγματα ανά περίπτωση συνολικός χρόνος 2 άτομα να απασχολούνται και όχι αποκλειστικά με αυτό το project 5 μέρες.
 





melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Τι μας νοιαζει? Από το 2012 που το εχουμε για player, μια χαρα παιζει.
Αλλα δεκα χρονια το βλεπω να κραταει!:)
Και για κύριο pc που το έχω μια χαρά τα πάει, και με Mojave μούρλια με το file stacking στο desktop μπήκε αυτόματα μια τάξη :laugh: και μου αρέσει πολύ και το camera continuity από το κινητο.
Το dark mode το έβαλα και δεν μου άρεσε, σαν το avsite ένα πράγμα και το γύρισα εκεί που ήτανε :D
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.785
Και για κύριο pc που το έχω μια χαρά τα πάει, και με Mojave μούρλια με το file stacking στο desktop μπήκε αυτόματα μια τάξη :laugh: και μου αρέσει πολύ και το camera continuity από το κινητο.
Το dark mode το έβαλα και δεν μου άρεσε, σαν το avsite ένα πράγμα και το γύρισα εκεί που ήτανε :D
Όλα μαββρα τα εχω. Σαν το avsite:)
Πισιά, κινητο, παντ, μακ...
Αυτό που μου τη σπαει πιο πολύ απ'ολα, είναι η αρχικη σελιδα της Google, που δεν μπορεις να την κανεις μαυρη.
Καποια στιγμη πρεπει να γινει κι αυτό.
Να, το YouTube το εκανε.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Όλα μαββρα τα εχω. Σαν το avsite:)
Πισιά, κινητο, παντ, μακ...
Αυτό που μου τη σπαει πιο πολύ απ'ολα, είναι η αρχικη σελιδα της Google, που δεν μπορεις να την κανεις μαυρη.
Καποια στιγμη πρεπει να γινει κι αυτό.
Να, το YouTube το εκανε.
Στο μαύρο με χάλαγε πολύ τα highlights που δεν ήταν ευδιάκριτα και το οτι έκανε και τα Mails μαύρα. Δεν κατάφερα να το συνηθίσω.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Και το macmini πάει ψηλά πια, και ειδικά για i3 μηχανάκι είναι πολύ υψηλές οι τιμές εκκίνησης
https://www.public.gr/search/public...CE_.browser.mail&snrs_var=480728&snrs_redir=1
Θεωρώ ότι πλέον δεν παίζουν ρόλο μόνο αυτά. Με τις 3 Thunderbolt είναι πλέον πολεμική μηχανή στα ανάλογα χέρια.
Και ΑΝ ο SSD που έχει μέσα χτυπάει ταχύτητες 3GB read/write, όπως κάνουν τα νέα MacBook Pro και iMac Pro τότε η τιμή είναι λογική θα τολμούσα να πω.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το macmini, ανέκαθεν, ήταν ο φτηνός Mac, η προσιτή είσοδος στον κόσμο της Apple.
Ποτέ δεν ήταν workhorse η wannabe workstation. Προφανώς και οι θύρες του προσθέτουν δυνατότητες, αλλά αυτός που θέλει να κάνει δουλειά και να μην αγοράσει iMac, σίγουρα δεν θα αγοράσει το εισαγωγικό μοντέλο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Τώρα όμως είναι και κάνει πολλά. Αν και όπως φαίνεται ήταν και το παλιό,
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top