Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Επιτέλους !
Έλεος πια με τις ακροάσεις καλωδίων, πυκνωτών, μετασχηματιστών και κασονιών.


Και πολύ καλά θα κάνεις!
Το έσβησα μόνο και μόνο επειδή δεν θέλω να ζορίσω θερμικά τον τελικό εκεί που τον έχω χωμένο. Πρέπει να του φτιάξω άμεσα το ρακ. Διαφορετικά, θα το ξημέρωνα άνετα. Απο τις πιο ξεκούραστες ακροάσεις που έχω κάνει ποτέ. Τώρα μένει να βρω ποιος μου έβαλε sub στο σπίτι και ποιος έβαλε λάμπες στον bryston. Θα το εξιχνιάσω το μυστήριο...
 



Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Καλά, πλάκα κάνεις; Σκίστο το εργαλείο!
χαχαχαχα! Αν και ξέρω ότι δεν έχει ανάγκη στη πραγματικότητα, δεν μου αρέσει να τον ζορίζω. Άλλωστε έπρεπε να κάνω και ένα διάλειμμα για φαγητό. Αύριο πάλι!!!

20 χρόνια εγγύηση φίλε! Δώσε πόνο!!
Ναι, αλλά σου διαφεύγει μια μιιιιικρήηηηη λεπτομέρεια... Εγώ δεν έχω εγγύηση! Μη κοιτάς που ο δικός σου είναι νιάτο.. Ο δικός μου είναι παππούλης πια! Και δεν θέλεις να μάθεις πόσο κοστίζει μια επισκευούλα Bryston...
Βέβαια, απο πλευράς θερμοκρασίας δεν έχει ανάγκη καθώς έχει τους θερμικούς διακόπτες, αλλά προσέχουμε για να έχουμε.
 



Μηνύματα
342
Reaction score
1
Αυτά είναι, άκου πως θα γίνει, αφήνεις τα κλειδιά στο χαλάκι, μπαίνουμε εμείς μέσα και μετά..
 


Μηνύματα
342
Reaction score
1
Ώσπου να τελειώσουμε, εκτελούνται εργασίες που λένε. :focus:
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Ώσπου να τελειώσουμε, εκτελούνται εργασίες που λένε. :focus:
Α, έτσι το δέχομαι! Αν και να ξέρεις, είμαι καλή μαστοράτζα! Πάρε κι εμένα αφεντικό!
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Το μαύρο drink θεωρείται δεδομένο. Κάτι θα κάνουμε και για τα μπινελίκια! Αν και δεν το βλέπω να σου φτιάχνω πιτάκια. Αυτά που ήξερες να τα ξεχάσεις!!! :p :p :p
 



Μηνύματα
342
Reaction score
1
Για να ξέρεις, ο Κώστας δεν έχει κλείσει επιστροφή για Θεσσαλονίκη αλλά για Αθήνα. Μάντεψε γιατί. :D
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Για να ξέρεις, ο Κώστας δεν έχει κλείσει επιστροφή για Θεσσαλονίκη αλλά για Αθήνα. Μάντεψε γιατί. :D
Γιατί; Γιατί;;; Λες να έρθει και να μου κατάσχει τα καλώδια;;;;;;;;
[DOUBLEPOST=1557620358][/DOUBLEPOST]cables police κι έτσι;;
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Επανέρχομαι για να αποκαταστήσω μια ανακρίβεια και να μοιραστώ τα νέα μου βεβαίως! Αρχικά, τα ηχεία ήρθαν λίγο πιο έξω, στα 41cm απο τον τοίχο, αλλά δεν θυμάμαι τις αποστάσεις ακρόασης καθώς έβγαλα τύπους τριγωνομετρίας και δεν θυμάμαι τί έκανα, απλά εκτελούσα και μετρούσα. Φρόντισα η "δέσμη" των ηχείων να καταλήγει 50cm πίσω απο τη θέση ακρόασης ( ισόπλευρο τρίγωνο απο τα ηχεία στη θέση ακρόασης, ισοσκελές - αν θυμάμαι καλά τον ορισμό - ως προς το σημείο που τέμνονται πίσω απο τη θέση ακρόασης ). Παράλληλα - και εδώ έγκειται η αποκαστάσταση της ανακρίβειας - επανέφερα τα 8TC, αυτή τη φορά με jumpers δύο αγωγών ανά φάση απο τα χαμηλά προς τα tweeters του ηχείου. Θυμήθηκα για ποιο λόγο αγόρασα τα 8TC, ανάλυση, απίστευτη εικόνα, φανταστικός έλεγχος και επανήλθα στη πεποίθηση ότι το 8ΤC είναι το απόλυτο value for money καλώδιο, άσχετα αν το κόστος απόκτησής του φαντάζει υψηλό. Δεν έφταιγε το καλώδιο που δεν ήξερα να το χρησιμοποιήσω σωστά. Περιμένω ακόμα τον κολλητό για να μετρήσουμε διαστάσεις του δωματίου, αποστάσεις κλπ.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Επανέρχομαι στο θέμα μετά απο καιρό καθώς είπα κι εγώ να κάνω κάποιες μικροαλλαγές στο συστηματάκι μου οι οποίες ήταν το DAC της Teac ( UD501 ) αν και είχα ψηθεί για το Ideon ( ας όψεται η ζημιά στο αυτοκίνητό μου ), το οποίο ακόμα δεν έχω αποφασίσει με ποιο τρόπο να το συνδέω με τον προενισχυτή ( έχω συνδέσει τόσο την rca έξοδο με τα kimber hero, όσο και τις xlr με ένα ζευγάρι XLO HTP2 ). Παράλληλα κινητοποίησα τον Μιχαλιό να μου φτιάξει ένα ρακ να κάθονται πιο συμμαζεμένα τα μηχανήματα.
Βέβαια, αυτά είναι μικροαλλαγές σε σχέση με το ουσιώδες που είναι η ορθή τοποθέτηση των ηχείων στον χώρο ( που μετά απο αμέτρητους υπολογισμούς, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να παίξει το σύστημα σε αυτό το χώρο, όντας κοινόχρηστος, σαλόνι με συγκεκριμένες τις θέσεις των επίπλων προκειμένου να εξυπηρετούνται αμφότεροι οι κατοικούντες σε αυτό ).
Έχω λοιπόν τις διαστάσεις του ( μικρού ) χώρου οι οποίες είναι 353mm x 335mm. Το σύστημα και τα ηχεία κάθονται κατά μήκος του τοίχου των 353mm. Για να γίνει ακόμα πιο δύσκολο το πράγμα, το δεξί ηχείο έχει δίπλα του μια συρόμενη πόρτα 80 εκατοστών με τζάμι. Το αριστερό ηχείο έχει δίπλα του τοίχο 80 εκατοστών και μετά δίφυλλη μπαλκονόπορτα 1.15m ( η οποία κατά τη διάρκεια των ακροάσεων παραμένει κλειστή, όπως και η πόρτα εισόδου στο δωμάτιο ).
Προς το παρόν κάθομαι 50 εκατοστά απο τον πίσω τοίχο ( για να είμαι σίγουρος ότι το λέω σωστά, τον τοίχο πίσω απο εμένα ). Δυστυχώς, δεν μπορεί να αλλάξει η διάταξη ( όσο βολικό κι αν ήταν αυτό για το σύστημα ) καθώς ο γωνιακός καναπές μήκους 2.4m θα έκλεινε το πέρασμα προς το σαλόνι.
Με λίγη τρέλα, μετακινώντας τα ηχεία λίγα εκατοστά κάθε μέρα προς τα έξω, κατάφερα να τα φέρω στα μέχρι 50cm απο τον μπροστινό τοίχο ( μετρώντας τις πλάτες των ηχείων, τα οποία έχουν βάθος 26cm και πλάτος 20cm ) με την αναμενόμενη γκρίνια απο τη παντοφλοκρατούσα, αλλά με μια δόση συγκατάβασης. Δοκίμασα να πιάσω το ισόπλευρο τρίγωνο και τα κατάφερα, αλλά αυτό είναι εφικτό μόνο εάν το ηχείο κλείνει τη πόρτα εισόδου στο δωμάτιο. Δοκίμασα να κολλήσω τα ηχεία στον μπροστινό τοίχο και να ανοίξω τη μεταξύ τους απόσταση, αλλά ο ήχος ήταν χάλια ( το αναμενόμενο μπουμάρισμα με απώλεια του βάθους της σκηνής και "λάσπωμα" στις μεσαίες και πάνω ). Μη τηρώντας το ισόπλευρο τρίγωνο, δεν το συζητώ, ο ήχος βγαίνει "λεπτός". Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως φέρω τη θέση ακρόασης πιο μπροστά. Είναι ένα πείραμα που θα κάνω στις προσεχείς ημέρες.

Εκτώς αν υπάρχει κάποιο τρικ ούτως ώστε να μην έχω ισόπλευρο τρίγωνο μεν, αλλά να έχω τις αρετές αυτού. Μια λύση που προτάθηκε σε προσωπική συζήτηση, είναι βάλω τα ηχεία κολλητά στον μπροστινό τοίχο και να βάλω μονωτικά, αλλά προς το παρόν δεν το επιχειρώ για αισθητικούς λόγους.
Απο την άλλη, υπολογίζω ότι σε μια διετία θα πάμε σε αρκετά μεγαλύτερο χώρο ( παρόμοιο με του Jiovani, όπως έγραψα στο δικό του thread ) που είναι στους σοβάδες και μπορώ να επιλέξω ακόμα και το πάτωμα που θα βάλω, οπότε εκεί ευελπιστώ να ξεκινήσω με φροντίδα - διαμόρφωση χώρου που να καλύπτει και τις ηχητικές ανησυχίες μου ( πάντα σε δικάναλο, με πολύ πιθανή τη προσθήκη δύο subs, αλλά αυτό θα το δούμε τότε ).
Τα ηχεία είναι τα Monitor Audio 705 PMC όπως είπα και στην αρχή του νήματος, τα οποία είναι ακουστικής ανάρτησης ( κλειστά, δεν έχουν bass reflex ) και ο κατασκευαστής δηλώνει ότι κατεβαίνουν μέχρι τους 28κύκλους -3db.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έχω λοιπόν τις διαστάσεις του ( μικρού ) χώρου οι οποίες είναι 353mm x 335mm. Το σύστημα και τα ηχεία κάθονται κατά μήκος του τοίχου των 353mm. Για να γίνει ακόμα πιο δύσκολο το πράγμα, το δεξί ηχείο έχει δίπλα του μια συρόμενη πόρτα 80 εκατοστών με τζάμι. Το αριστερό ηχείο έχει δίπλα του τοίχο 80 εκατοστών και μετά δίφυλλη μπαλκονόπορτα 1.15m ( η οποία κατά τη διάρκεια των ακροάσεων παραμένει κλειστή, όπως και η πόρτα εισόδου στο δωμάτιο ).
Προς το παρόν κάθομαι 50 εκατοστά απο τον πίσω τοίχο ( για να είμαι σίγουρος ότι το λέω σωστά, τον τοίχο πίσω απο εμένα ). Δυστυχώς, δεν μπορεί να αλλάξει η διάταξη ( όσο βολικό κι αν ήταν αυτό για το σύστημα ) καθώς ο γωνιακός καναπές μήκους 2.4m θα έκλεινε το πέρασμα προς το σαλόνι.
Σε αυτόν τον χώρο είναι που διαπίστωσες με σιγουριά πως τα Kimber 8TC χρειάζονται οπωσδήποτε

jumpers δύο αγωγών ανά φάση απο τα χαμηλά προς τα tweeters του ηχείου
προκειμένου να βγάλουν τις αρετές τους ,που είναι

ανάλυση, απίστευτη εικόνα, φανταστικός έλεγχος
:whistling::whistling::whistling:
:biggrin::biggrin::biggrin:
:tongue::tongue::tongue:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.862
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top