Ναρκωτικα

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Αυτο ειναι ενα θεμα που ανεκαθεν ηθελα να ξεκινησω.
Υποθετω πως ο καθενας απο εμας θα εχει τις εμπειριες, δικες του η απο κοντινα προσωπα, που θα μπορουσε να μοιραστει μαζι μας.
Δοκιμασατε ποτε?
Υπαρχει διαχωρισμος σε ελαφρα και σκληρα?
Υπαρχει διαφυγη?

Δυστυχως, αν και ξεκινω αυτο το θεμα, μαλλον θα σας "απογοητευσω" με τις δικες μου εμπειριες καθως δεν εχω δοκιμασει ποτε και τιποτα.
Αν και στην πολη που σπουδασα γινοταν ο κακος χαμος(κυριως κοκα)πολλες φορες βρηκα τον εαυτο μου μονο του, μακρια απο τους υπολοιπους καθως δεν ειχα καμια διαθεση να δοκιμασω καν.Υπηρξε και χλευασμος απο φιλους(κυριως Ελληνες και ας τονιστει αυτο) επειδη δεν ημουν "high" οπως αυτοι.
Δεν ξερω εαν ολα ειναι θεμα εμπειριων και καλο ειναι να δοκιμαζεις τα παντα.
Σε αυτη την περιπτωση ισως υπηρξα δειλος.
Well, ποτε δεν το μετανοιωσα καθως μπροστα στα ματια μου ειδα την μαριχουανα να γινεται κοκα και την κοκα ηρωινη...

Υπαρχει καποια περισσοτερο ενδιαφερουσα ιστορια?
Ναι ξερω, θα χρειαστει θαρρος...
 

Μηνύματα
590
Reaction score
1
"ειδα την μαριχουανα να γινεται κοκα και την κοκα ηρωινη..."

Το είχα δεί κάποτε σε κάποιον παλαιό φίλο/γνωστό και έτσι έκοψα να του κάνω παρέα... 5 χρόνια μετά έμαθα οτι μπήκε σε τράπεζα για ληστία και ο φρουρός τον... πυροβόλησε... τελος (και της ζωης του)
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Υπό το πρίσμα του ρόλου τους ως παυσιπόνων, τα ναρκωτικά είναι από τα πλέον ανθρωπιστικά εργαλεία που έχουμε στη διάθεσή μας, για να βοηθούμε κάποιους συνανθρώπους μας να υποφέρουν λιγότερο...
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Απάντηση: Re: Ναρκωτικα

Υπό το πρίσμα του ρόλου τους ως παυσιπόνων, τα ναρκωτικά είναι από τα πλέον ανθρωπιστικά εργαλεία που έχουμε στη διάθεσή μας, για να βοηθούμε κάποιους συνανθρώπους μας να υποφέρουν λιγότερο...
:cool_4:
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Ναρκωτικα

Ακουγωντας τη λεξη να ηχει, μου ερχεται στο μυαλο ο απολυτος εξευτελισμος της ανθρωπινης οντοτητας. Στο τελος, σε καταντουν να εισαι ενα πραγμα, χωρις βουληση, σκεψη, θεληση, συναισθηματα και ολα αυτα για τα οποια ξεχωριζεις απ΄τα υπολοιπα οντα του πλανητη.

Δεν εχουν περασει 6 χρονια, που ο πρωτος μου ξαδερφος προτιμησε τον θανατο απ΄την ζωη.

Ευχομαι να μην ζησετε απο κοντα τα ναρκωτικα. Ειναι κατι πανω απ΄τις δυναμεις σας. Ειναι ο Θεος. Και δεν μπορεις να τα βαλεις μαζι του.

Οσα ψεματα δεν ειχα ακουσει σε ολη μου τη ζωη, τα ακουσα σε λιγους μηνες. "Οχι ρε μην στεναχωριεσαι, ειμαι καθαρος μια βδομαδα τωρα" και το βραδυ μας επαιρναν τηλ. να παμε να τον μαζεψουμε απο τα παρκα.

Στην αρχη σου ζητανε χρηματα ταχα για διαφορα πραγματα. Ομως δεν μπορουν να ζητανε παντα απο σενα. Ετσι αρχιζεις να ζητιανευεις στους δρομους, να εισαι μονιμος βρωμικος και να μυριζεις αφου δεν σε ενδιαφερει τι θα πουν οι αλλοι για σενα, εσυ θελεις μονο τα κερματα τους.

Πολλες φορες γλυτωνεις στο τσακ απ'το να φυγεις για τον αδη. Αλλα στο τελος παντα εκει θα καταληξεις.

Οχι δεν υπαρχουν μαλακα και σκληρα. Αυτα ειναι επιστημονικες μπουρδες.
'Η παιρνεις ναρκωτικα ή οχι. Η αλφαβητα ξεκινα απ'το αλφα και τελειωνει στο ωμεγα. Ετσι και εδω. Ξεκινας απ'το αγαθο τσιγαριλικι μια φορα στο τοσο......και μετα σε θαβουν!


ΥΓ παρολα αυτα γνωριζω ενα ατομο που εδω και χρονια σταματησε τα ναρκωτικα, αφου ειχε φτασει στο εσχατο σημειο να τον προλαβουν την τελευταια στιγμη, ειναι στην ηλικια μου, αλλα οποιαδηποτε στιγμη στη ζωη του μπορει να ξαναρχισει. Γιατι εκτος απ'το σωμα εθιζουν και το μυαλο....
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Ειναι απο τα λιγα ποταμια, εαν οχι το μοναδικο, που δεν εχει γυρισμο.Μονο εαν το αποφασισει ο θεος, η δεν σε γουσταρει ο διαβολος.
 

Μηνύματα
973
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Ναρκωτικα

Ακουγωντας τη λεξη να ηχει, μου ερχεται στο μυαλο ο απολυτος εξευτελισμος της ανθρωπινης οντοτητας. Στο τελος, σε καταντουν να εισαι ενα πραγμα, χωρις βουληση, σκεψη, θεληση, συναισθηματα και ολα αυτα για τα οποια ξεχωριζεις απ΄τα υπολοιπα οντα του πλανητη.

Δεν εχουν περασει 6 χρονια, που ο πρωτος μου ξαδερφος προτιμησε τον θανατο απ΄την ζωη.

Ευχομαι να μην ζησετε απο κοντα τα ναρκωτικα. Ειναι κατι πανω απ΄τις δυναμεις σας. Ειναι ο Θεος. Και δεν μπορεις να τα βαλεις μαζι του.

Οσα ψεματα δεν ειχα ακουσει σε ολη μου τη ζωη, τα ακουσα σε λιγους μηνες. "Οχι ρε μην στεναχωριεσαι, ειμαι καθαρος μια βδομαδα τωρα" και το βραδυ μας επαιρναν τηλ. να παμε να τον μαζεψουμε απο τα παρκα.

Στην αρχη σου ζητανε χρηματα ταχα για διαφορα πραγματα. Ομως δεν μπορουν να ζητανε παντα απο σενα. Ετσι αρχιζεις να ζητιανευεις στους δρομους, να εισαι μονιμος βρωμικος και να μυριζεις αφου δεν σε ενδιαφερει τι θα πουν οι αλλοι για σενα, εσυ θελεις μονο τα κερματα τους.

Πολλες φορες γλυτωνεις στο τσακ απ'το να φυγεις για τον αδη. Αλλα στο τελος παντα εκει θα καταληξεις.

Οχι δεν υπαρχουν μαλακα και σκληρα. Αυτα ειναι επιστημονικες μπουρδες.
'Η παιρνεις ναρκωτικα ή οχι. Η αλφαβητα ξεκινα απ'το αλφα και τελειωνει στο ωμεγα. Ετσι και εδω. Ξεκινας απ'το αγαθο τσιγαριλικι μια φορα στο τοσο......και μετα σε θαβουν!


ΥΓ παρολα αυτα γνωριζω ενα ατομο που εδω και χρονια σταματησε τα ναρκωτικα, αφου ειχε φτασει στο εσχατο σημειο να τον προλαβουν την τελευταια στιγμη, ειναι στην ηλικια μου, αλλα οποιαδηποτε στιγμη στη ζωη του μπορει να ξαναρχισει. Γιατι εκτος απ'το σωμα εθιζουν και το μυαλο....
Για την βρωμα που λες να ξερεις οτι τα πρεζακια δεν κανουν μπανιο για ενα λογο, αμα κανουν μπανιο ανοιγουν η πωροι του δερματος και εξατμιζετε η πρεζα ποιο γρηγορα... και τους φευγει η μαστουρα επισης ποιο γρηγορα.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Λοιπόν…
Ναι… Χμ…
Ok κάτι τελείως διαφορετικό.

Μπορείτε να το πάρετε όπως σα αρέσει αλλά:
Ανέκαθεν θεωρούσα ότι δεν είναι τα «ναρκωτικά» τα οποία σκοτώνουν τους ανθρώπους, αλλά χιλιάδες άλλοι παράγοντες. Ποτέ μου δε θεώρησα καμιά ψυχοτρόπα ουσία, από αυτές που απαγορεύονται, διαφορετική από το τσιγάρο και το αλκοόλ, οπότε πάντοτε θεωρούσα ότι μπορεί κάποιος, αν ξέρει τι κάνει, να ζήσει μια, κατά το μάλλον ή ήττον, κανονική ζωή ΚΑΙ να είναι χρήστης ψυχοτρόπων ουσιών (παιδιά ψυχοτρόπα όχι ναρκωτικά, η κόκα το speed και όλα αυτά που καταναλώνουν οι ρέιβερς προφανώς δε σε ναρκώνουν).
Σε αυτή τη βάση δε μου φάνηκε ποτέ παράλογο το γεγονός ότι έχω γνωρίσει πολύ μεγάλο αριθμό ανθρώπων οι οποίοι ζουν μια κανονική ζωή και είναι συστηματικοί χρήστες ψυχοτρόπων. Νομίζω, μη πέσετε να με φάτε λέω νομίζω, μάλιστα ότι παρουσιάζουν λιγότερα συμπτώματα εξάρτησης από αυτά που παρουσιάζει ο (Lover)Administrator μας από το τσιγάρο.
Κάπου εδώ αγαπητοί συμφορουμίστες είναι και για εμένα το κλειδί. Η ΕΞΑΡΤΗΣΗ. Γνωρίζω κόσμο ο οποίος έχει καταστρέψει τη ζωή του από πολλούς άλλους παράγοντες εξάρτησης (μανιώδεις χαρτοπαίκτες, αλκοόλ, στοιχήματα, νυχτερινή ζωή, πάθος για προβολή και δημοσιότητα κ.ο.κ.) και ποτέ δεν είχαν βάλει μέσα τους ούτε μόριο ψυχοτρόπου ουσίας.
Δηλαδή, όσο και αν σας μοιάζει λίγο [FONT=&quot]τραβηγμένο [/FONT]θεωρώ ότι οι ουσίες είναι η εύκολη λύση όταν θέλουμε να αποδώσουμε ευθύνες για μια σχέση εξάρτησης που δημιούργησε κάποιος άνθρωπος και προκλητικά αγνοούμε όλα τα άλλα τα οποία συμβάλουν στη δημιουργία αυτής της σχέσης.
Και για να μην οδηγηθούμε σε στρεβλά συμπεράσματα, δεν επικροτώ τη χρήση των «ναρκωτικών», αλλά δε θεωρώ ότι είναι κάτι τόσο κακό που δεύτερο δεν υπάρχει.
Ας μη ξεχνάμε το άρθρο που μας είχε μεταφέρει ο ΚΚ για τις σχέσεις εξάρτησης που, δυνητικά, δημιουργούνται ανάμεσα σε ένα λάτρη του Hi End και τα καλώδια σύνδεσης που χρησιμοποιεί!
Ανοιχτός σε κάθε κουβέντα, αν και με βλέπω για ύπνο σε λίγο.
Στο ερώτημα του Ανδρέα για χρήση, απλά θα πω ότι επειδή είμαι τρελή κότα με τις ενέσεις, ε αυτό δεν το δοκίμασα:oops:.
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
Απάντηση: Ναρκωτικα

Επειδή ακούγονται πολλά και λέγονται λίγα.
ΑΠ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ (και δεν εννοώ φουντίτσα κλπ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ, ΑΠ ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΟΧΙ.
Ο αλκοολισμός είναι η μάστιγα της εποχής. Οι θάνατοι απ το αλκοόλ είναι 10πλάσοιοι απ ότι απ τα ναρκωτικά.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Είμαι υπέρ του διαχωρισμού σκληρών - μαλακών ναρκωτικών.

Στις αρχές της δεκαετίας του 1990 είχα πάει σε πολλές θεραπευτικές κοινότητες, είχα μιλήσει με τοξικομανείς και πρώην χρήστες είχα συμμετάσχει σε πολλά φόρα για τα ναρκωτικά και η άποψή μου από τότε παραμένει ότι ο διαχωρισμός είναι ίσως η μόνη λύση...

Αρκετές Νεολαίες Κομμάτων (ΟΝΝΕΔ Ενιαίος Συνασπισμός) είχαν συνταχθεί με την άποψη αυτή εκείνη την εποχή όταν πραγματικά γινόταν σοβαρή πολιτική και ιδεολογική συζήτηση και ειδικά οι νέοι είχαν το θάρρος να εκφράσουν προχωρημένες απόψεις...
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
δεν υπάρχει διαχωρισμός Χρήστο. έχω προσωπική εμπειρια και αυτό που έμαθα ειναι οτι δεν υπάρχει κανένα διαχωρισμος.
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Λοιπόν…
Ναι… Χμ…
Ok κάτι τελείως διαφορετικό.

Μπορείτε να το πάρετε όπως σα αρέσει αλλά:
Ανέκαθεν θεωρούσα ότι δεν είναι τα «ναρκωτικά» τα οποία σκοτώνουν τους ανθρώπους, αλλά χιλιάδες άλλοι παράγοντες. Ποτέ μου δε θεώρησα καμιά ψυχοτρόπα ουσία, από αυτές που απαγορεύονται, διαφορετική από το τσιγάρο και το αλκοόλ, οπότε πάντοτε θεωρούσα ότι μπορεί κάποιος, αν ξέρει τι κάνει, να ζήσει μια, κατά το μάλλον ή ήττον, κανονική ζωή ΚΑΙ να είναι χρήστης ψυχοτρόπων ουσιών (παιδιά ψυχοτρόπα όχι ναρκωτικά, η κόκα το speed και όλα αυτά που καταναλώνουν οι ρέιβερς προφανώς δε σε ναρκώνουν).
Σε αυτή τη βάση δε μου φάνηκε ποτέ παράλογο το γεγονός ότι έχω γνωρίσει πολύ μεγάλο αριθμό ανθρώπων οι οποίοι ζουν μια κανονική ζωή και είναι συστηματικοί χρήστες ψυχοτρόπων. Νομίζω, μη πέσετε να με φάτε λέω νομίζω, μάλιστα ότι παρουσιάζουν λιγότερα συμπτώματα εξάρτησης από αυτά που παρουσιάζει ο (Lover)Administrator μας από το τσιγάρο.
Κάπου εδώ αγαπητοί συμφορουμίστες είναι και για εμένα το κλειδί. Η ΕΞΑΡΤΗΣΗ. Γνωρίζω κόσμο ο οποίος έχει καταστρέψει τη ζωή του από πολλούς άλλους παράγοντες εξάρτησης (μανιώδεις χαρτοπαίκτες, αλκοόλ, στοιχήματα, νυχτερινή ζωή, πάθος για προβολή και δημοσιότητα κ.ο.κ.) και ποτέ δεν είχαν βάλει μέσα τους ούτε μόριο ψυχοτρόπου ουσίας.
Δηλαδή, όσο και αν σας μοιάζει λίγο [FONT=&quot]τραβηγμένο [/FONT]θεωρώ ότι οι ουσίες είναι η εύκολη λύση όταν θέλουμε να αποδώσουμε ευθύνες για μια σχέση εξάρτησης που δημιούργησε κάποιος άνθρωπος και προκλητικά αγνοούμε όλα τα άλλα τα οποία συμβάλουν στη δημιουργία αυτής της σχέσης.
Και για να μην οδηγηθούμε σε στρεβλά συμπεράσματα, δεν επικροτώ τη χρήση των «ναρκωτικών», αλλά δε θεωρώ ότι είναι κάτι τόσο κακό που δεύτερο δεν υπάρχει.
Ας μη ξεχνάμε το άρθρο που μας είχε μεταφέρει ο ΚΚ για τις σχέσεις εξάρτησης που, δυνητικά, δημιουργούνται ανάμεσα σε ένα λάτρη του Hi End και τα καλώδια σύνδεσης που χρησιμοποιεί!
Ανοιχτός σε κάθε κουβέντα, αν και με βλέπω για ύπνο σε λίγο.
Στο ερώτημα του Ανδρέα για χρήση, απλά θα πω ότι επειδή είμαι τρελή κότα με τις ενέσεις, ε αυτό δεν το δοκίμασα:oops:.
+1000 :cool_4:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
συνυπογράφω του joseph το κείμενο

να προσθέσω ότι αν και έζησα απο τα 17 μου μόνος στην Αγγλία, και τα ναρκωτικά ήταν έυκολη υπόθεση τόσο να τα βρείς όσο και να κολλήσεις μαζί τους... δεν δοκίμασα όυτε ένα τσιγαρλίκι...

Βέβαια σε πάρτυ που το δωμάτιο ήταν ντουμάνι... κάτι δοκίμασα... χωρίς να το θέλω...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Θέλω να μιλήσω για το θέμα.
Για να σας εξομολογηθώ το σαράκι που με τρώει....




Κάνω χρήση κάθε μέρα.
Δεν μπορώ να αντισταθώ......
Είναι πάνω από τις δυνάμεις μου.....
Κάποιες φορές σηκώνομαι και βγαίνω στους δρόμους να βρω την λύση....
Τις νύχτες κυρίως...
Που όλα είναι πιο ήσυχα....
Και η αστυνομία λιγότερη.....
Και δεν κινδυνεύω να πάω και μέσα...





Ναι. Είναι λάθος.
Άλλα όλα τα ωραία στον κόσμο είναι παχυντικά, παράνομα ή επιβλαβή για την υγεία.
Έτσι και εδώ.....






Αλλά λειτουργούν για έναν σκοπό πάντα.
Να φτιάχνουν το μυαλό.
Να δημιουργούν έκρηξη συναισθημάτων.....






Δεν μπορώ να αντισταθώ σε αυτό το πάθος.
Δεν μπορώ αν κάθε μέρα δεν κάνω χρήση.....
Δεν περνά ούτε ένα βράδυ που θα περάσει χωρίς την δόση μου.....
Αυτή που αναζητώ στα σκοτεινά δρομάκια της πόλης......






Νιώθω υπέροχα εκείνη τη στιγμή....
Παρόλο που έχει κάποιο κόστος....
Παρόλο που ξέρω ότι κάποιο βράδυ ίσως να είναι το τελευταίο μου....
Γιατί η ζωή φθάνει στα όριά της....
Και όλα είναι πιθανά....
Και πολύ πιθανό να φταίει το λάθος κάποιου άλλου.....






Συγνώμη......





Δεν μπορώ να αντισταθώ.....
Το ναρκωτικό μου είναι συνήθως......













ή αυτό......









Τα ναρκωτικά, με την έννοια της ηρωίνης ή της κοκαΐνης κ.ο.κ δεν με αγγίζουν. Είμαι ενάντιά τους......
Τα πάθη και οι όμορφες στιγμές βρίσκονται αλλού.
Είναι κυρίως στο μυαλό μας...
Και δεν χρειάζονται καμία χημική ουσία για να βγουν στον αέρα.....:happy_4: :cool_4:

Πάθος για μια γυναίκα...Ή ένα αυτοκίνητο ....ή μια μοτ/τα......ή για τη δουλειά μας....ή απλά το χόμπι μας......
Αυτά είναι πολύ καλύτερα ναρκωτικά από τα άλλα......

Και κάτι τελευταίο.
Εγώ δεν θεωρώ ότι υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στα "μαλακά" ή τα "σκληρά".
Τελικά αποδεικνύονται ΌΛΑ "σκληρά"
Η διαφορά είναι ότι το τελικό αποτέλεσμα διαφοροποιείται μόνο ως προς τον χρόνο προσέγγισης......
Και όλοι γίνονται "σκληροί"
2 μέτρα κάτω από το έδαφος......:sad:
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Ναρκωτικα

Πιστεύω ότι οποιαδήπτε εξάρτηση έχουμε από κάτι είναι ή θα είναι πολύ τραυματική έως καταστροφική.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Εγώ πάλι δεν μπορώ να βάλω το τσιγάρο και το αλκοόλ - παρόλες τις βέβαιες συνέπειες της κατάχρησής τους - στην ίδια μοίρα με τις ψυχοτρόπες ουσίες και την καταστροφή που προκαλούν...
Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά πολύ απλά, είμαι βέβαιη ότι όλοι μας γνωρίζουμε κάποιον ηλικιωμένο καπνιστή. Κάποιον παππού που να "τα τσούζει", πιθανότατα επίσης. Αλλά πόσοι από μας γνωρίζουμε ηλικιωμένο εξαρτημένο από ουσίες, κοινώς ναρκομανή? Μήπως επειδή κανείς δεν φτάνει μέχρι εκεί?
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Εγώ πάλι δεν μπορώ να βάλω το τσιγάρο και το αλκοόλ - παρόλες τις βέβαιες συνέπειες της κατάχρησής τους - στην ίδια μοίρα με τις ψυχοτρόπες ουσίες και την καταστροφή που προκαλούν...
Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά πολύ απλά, είμαι βέβαιη ότι όλοι μας γνωρίζουμε κάποιον ηλικιωμένο καπνιστή. Κάποιον παππού που να "τα τσούζει", πιθανότατα επίσης. Αλλά πόσοι από μας γνωρίζουμε ηλικιωμένο εξαρτημένο από ουσίες, κοινώς ναρκομανή? Μήπως επειδή κανείς δεν φτάνει μέχρι εκεί?
εχεις κάτι στο νού σου?? :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :cool_4:
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά πολύ απλά, είμαι βέβαιη ότι όλοι μας γνωρίζουμε κάποιον ηλικιωμένο καπνιστή. Κάποιον παππού που να "τα τσούζει", πιθανότατα επίσης. Αλλά πόσοι από μας γνωρίζουμε ηλικιωμένο εξαρτημένο από ουσίες, κοινώς ναρκομανή?
Εγώ, πολλούς συστηματικούς χρήστες αλλά και πάλι είναι λογική η θέση σου. Μη μπερδεύεις όμως το συστηματικό χρήστη με τον ναρκομανή. Μπορεί κάποιος να καταναλώνει μεγάλες ποσότητες αλκοόλ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ όμως αλκοολικός.

:happy_4:
 

Μηνύματα
973
Reaction score
0
δεν υπάρχει διαχωρισμός Χρήστο. έχω προσωπική εμπειρια και αυτό που έμαθα ειναι οτι δεν υπάρχει κανένα διαχωρισμος.
Κανεις λαθος!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.888
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top