Να αλλάξω sub?

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους!

Αποφάσισα πρόσφατα να κάνω μια αναβάθμιση στο σύστημα μου 14ετίας περίπου..
Είχα ένα Yamaha RX-2700 και τα 5.1 ηχεία plasma της crystal audio.
Αποφάσισα για λόγους συνδεσιμότητας και ευκολίας να πάρω ένα νέο ενισχυτή καθώς ο παλιός ήταν ξεπερασμένος λόγω του 1080p limitation σε είσοδους/έξοδους..
Πήρα λοιπόν τον RX-V6A της Yamaha και πήρα και τα ηχεία της klipsch
R-820F ζεύγος μπροστά
RP-402S ζεύγος πίσω
RP-404C κεντρικό

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αναβάθμιση που έχω κάνει στον ήχο (αντιλαμβάνομαι πως είναι περισσότερο από τα ηχεία και λιγότερο από τον ενισχυτή καθώς στον τομέα του ήχου ο ενισχυτής μου ήταν πολύ καλός αλλά τα ηχεία υστερούσαν)
Το ερώτημα μου ακολουθεί και συγνώμη για την μακροσκελή εισαγωγή.

Τι να κάνω με το sub?
Να κρατήσω το sub που είχαν τα plasma? Είναι το THX 10SUBT-BL
Ή
Να πάω στο 12ρι της klipsch
R-120SW

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Αν λειτουργεί κράτα το και σκέψου το μπάτζετ σου για αγορά δεύτερου.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.512
Reaction score
5.683
Friends don't let friends buy Klipsch subwoofers για αρχή ®

Μάζεψε φράγκα να πάρεις κάτι σοβαρό ( τουλάχιστον XTC Edge, ή SVS PB/SB-2000 και άνω )
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Με συντροφεύουν 2 ίδια crystal audio στο σαλόνι μου εδώ και μια 3ετια περίπου.
Είχα και τρίτο αλλά έκανα μια μικρή δωρεά στον αδερφό μου.
Έχω να πω ότι για την κατηγορία τους με έχουν εκπλήξει ευχάριστα. Κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά και ειδικά μετά τις κατάλληλες ρυθμίσεις από επαγγελματία αποδίδουν σούπερ!!
Όμως κακά τα ψέματα, πρόκειται για sub το οποίο έχει χαμηλής ποιότητας υλικά στον ενισχυτή του, δεν παράγεται πια εδώ και αρκετά χρόνια, και δεν υπάρχει και καμία τεχνική υποστήριξη από την εταιρεία η οποία επίσης είναι ανύπαρκτη. Οπότε παρακαλάω να μη μου πάθουν τίποτα.

Από την άλλη για τα Klipsch δε διαβάζω και τα καλύτερα από θέμα αξιοπιστίας. Το αντίθετο θα έλεγα. Πολλά προβλήματα με τους ενισχυτές τους.

Γνώμη μου θα ήταν ή να κρατήσεις αυτό που έχεις και να πάρεις άλλο ένα 10ιντσο ή να πάρεις κάποιο άλλο 12αρι εκτός του klipsch.
Δε χρειάζεται επειδή όλα τα υπόλοιπα ηχεία σου είναι klipsch να είναι και το sub.
Κιεμενα όλα τα υπόλοιπα klipsch είναι.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Α, και που είσαι... ΑΝ τελικά αποφασίσεις να το αλλάξεις, στείλε ένα μήνυμα για να αντικαταστήσω τη δωρεά 😜😛
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Σας ευχαριστώ για το input.
Δλδ αυτό θεωρητικά θα ήταν μια καλύτερη επιλογή;
SVS SB-1000
Α, και που είσαι... ΑΝ τελικά αποφασίσεις να το αλλάξεις, στείλε ένα μήνυμα για να αντικαταστήσω τη δωρεά 😜😛
Το έχω υποσχεθεί σε αυτούς που χάρησα και τα ηχεία 😂
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα σου @Giorgos601,
Από τη στιγμή που έκανες κάποιες αλλαγές σε ενισχυτή και ηχεία για μένα καλό θα ήταν να αγόραζες νέο subwoofer.
Στο site της SVS υπάρχει μία επιλογή που σου λέει πιο sub σου ταιριάζει με τα ηχεία που έχεις και στο παραθέτω για να πάρεις μία ιδέα.
Φυσικά όλα εξαρτιόνται από το budget που έχεις βάλει, αλλά για να φθάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα θέλει λίγο υπομονή.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Καλησπέρα σου @Giorgos601,
Από τη στιγμή που έκανες κάποιες αλλαγές σε ενισχυτή και ηχεία για μένα καλό θα ήταν να αγόραζες νέο subwoofer.
Στο site της SVS υπάρχει μία επιλογή που σου λέει πιο sub σου ταιριάζει με τα ηχεία που έχεις και στο παραθέτω για να πάρεις μία ιδέα.
Φυσικά όλα εξαρτιόνται από το budget που έχεις βάλει, αλλά για να φθάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα θέλει λίγο υπομονή.
Ευχαριστώ για το link
Αγχωθηκα με τις προτάσεις 😂
Όλες είναι άνω των 1500$
Θέλει σκέψη γιατί υπάρχουν πολλοί δρόμοι να τραβήξεις απ'ότι βλέπω...
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Πριν ξεκινήσω με τη <<συλλογή>> των crystal audio πήρα για λίγο καιρό ένα PB-1000 αλλά το πούλησα γρήγορα καθώς δε με κάλυψε και δεν είχα τη δυνατότητα να αγοράσω και δεύτερο ίδιο.
Με τα λεφτά του ενός και με μια μικρή διαφορά παραπάνω έβαλα στο χώρο μου 3 μεταχειρισμένα sub και δε το μετάνιωσα ποτέ!!!!
Ενα δε θα ξανάφηνα στο χώρο μου με τίποτα.
Κράτα αυτό που έχεις (αφού δεν έχω ελπίδες να το πάρω εγώ 😁) και πάρε άλλο ένα 10ιντσο ακόμα.

Μπορεί να σου ακούγεται υπερβολή όλο αυτό με το δεύτερο sub (πίστεψε με, κιεμενα ακριβώς έτσι μου ακουγόταν όταν μου το πρότειναν εδώ) αλλά μόνο αν το βάλεις στο χώρο σου σωστά και τα ρυθμίσεις και όπως πρέπει θα καταλάβεις γιατί ΌΛΟΙ το προτείνουν.

Φυσικά αν οικονομικά μπορείς να πας σε 2 svs ή σε ένα τώρα και άλλο ένα μελλοντικά κάνε το
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου?
και πόσα λεφτά μπορείς να δώσεις?
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου?
και πόσα λεφτά μπορείς να δώσεις?
Το δωμάτιο είναι γύρω στα 25 τετραγωνικά
Όμως ο χώρος που είναι τα ηχεία 5.1 είναι στο κέντρο του δωματίου και σχηματίζει ένα τετράγωνο γύρω στα 9 τετραγωνικά.
Θα ήθελα ιδανικά να μείνω κοντά στα 500 ευρώ..
Πριν ξεκινήσω με τη <<συλλογή>> των crystal audio πήρα για λίγο καιρό ένα PB-1000 αλλά το πούλησα γρήγορα καθώς δε με κάλυψε και δεν είχα τη δυνατότητα να αγοράσω και δεύτερο ίδιο.
Με τα λεφτά του ενός και με μια μικρή διαφορά παραπάνω έβαλα στο χώρο μου 3 μεταχειρισμένα sub και δε το μετάνιωσα ποτέ!!!!
Ενα δε θα ξανάφηνα στο χώρο μου με τίποτα.
Κράτα αυτό που έχεις (αφού δεν έχω ελπίδες να το πάρω εγώ 😁) και πάρε άλλο ένα 10ιντσο ακόμα.

Μπορεί να σου ακούγεται υπερβολή όλο αυτό με το δεύτερο sub (πίστεψε με, κιεμενα ακριβώς έτσι μου ακουγόταν όταν μου το πρότειναν εδώ) αλλά μόνο αν το βάλεις στο χώρο σου σωστά και τα ρυθμίσεις και όπως πρέπει θα καταλάβεις γιατί ΌΛΟΙ το προτείνουν.

Φυσικά αν οικονομικά μπορείς να πας σε 2 svs ή σε ένα τώρα και άλλο ένα μελλοντικά κάνε το
Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι έτσι είναι αλλά θα προτιμούσα να μη βάλω δεύτερο.
Υποψιάζομαι όμως ότι αν δε δώσω ένα σάκο λεφτά δε θα δω διαφορά ιδιαίτερη από το sub που ήδη έχω..
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Όντως θέλει σκέψη και όχι βιαστικές κινήσεις τα Klipsch 820 που έχεις πάρει είναι δυνατό ηχείο με 2 8ιντσα άρα θα χρειαστείς και το ανάλογο subwoofer, για αρχή ένα και στην πορεία δύο.
Δεν σου λέω να πάρεις αυτό που σου προτείνει η svs αλλά θα μπορούσες κάποιο μικρότερο ίσως το Svs SB-2000 pro
η κάποια άλλη εταιρία αντίστοιχου βεληνεκούς, π.χ. XTZ 12.7 η Arendal 1723
και υπάρχει και το Arendal 1961 πιο φτηνό.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
διάλεξε και συ 2 από αυτά
για όλους έχει...:party::biggrin:

αν έχεις σκοπό να πάρεις σίγουρα και αργότερα ένα

πάρε για τώρα ένα από αυτά


δεν υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά παιδιά....να λέμε και ευχαριστώ σε αυτές τις εταιρίες που μας σκέφτονται :biggrin:
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Όντως θέλει σκέψη και όχι βιαστικές κινήσεις τα Klipsch 820 που έχεις πάρει είναι δυνατό ηχείο με 2 8ιντσα άρα θα χρειαστείς και το ανάλογο subwoofer, για αρχή ένα και στην πορεία δύο.
Δεν σου λέω να πάρεις αυτό που σου προτείνει η svs αλλά θα μπορούσες κάποιο μικρότερο ίσως το Svs SB-2000 pro
η κάποια άλλη εταιρία αντίστοιχου βεληνεκούς, π.χ. XTZ 12.7 η Arendal 1723
και υπάρχει και το Arendal 1961 πιο φτηνό.
Βλέπω το XTZ 12.7 EDGE στα 690 από το euro site της xtz
Άραγε αυτό μόνο από εκεί το βρίσκουμε; Είναι με ή χωρίς τελωνείο; Επίσης έχει support κάπου;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Γιώργο...άλλο 500 άλλο 700 ευρώ

πες ακριβώς πόσα μπορείς για να μην λέμε ότι να ναι
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Γιώργο...άλλο 500 άλλο 700 ευρώ

πες ακριβώς πόσα μπορείς για να μην λέμε ότι να ναι
Θα ήθελα ιδανικά έως 500
Όμως από τις προτάσεις σου καταλαβαίνω πως καλύτερα να κρατήσω αυτό που έχω σε αυτά τα χρήματα..
Το xzt δεν είναι κανονικά στην τιμή που θα ήθελα όμως ρωτάω για αυτό γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρον. Και θα ήθελα να ξέρω για το support και το τελωνείο για να δω αν θα ξεκινήσω να το σκέφτομαι...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Θα ήθελα ιδανικά έως 500
Όμως από τις προτάσεις σου καταλαβαίνω πως καλύτερα να κρατήσω αυτό που έχω σε αυτά τα χρήματα..
Το xzt δεν είναι κανονικά στην τιμή που θα ήθελα όμως ρωτάω για αυτό γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρον. Και θα ήθελα να ξέρω για το support και το τελωνείο για να δω αν θα ξεκινήσω να το σκέφτομαι...
πρόσεξε...αν δεν έχεις σκοπό να πάρεις και δεύτερο....μην κάνεις το λάθος να πάρεις ένα και μεγάλο....νομίζοντας ότι θα σε καλύψει
2 μικρότερα θα παίξουν πολύ καλύτερα

καλή ιδέα και δοκιμασμένη με εξαιρετικές επιδόσεις είναι και τα arendal
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Μετά από προσεκτική αξιολόγηση και αρκετό διάβασμα κατάλαβα αυτό που υποψιάζομουν εξ αρχής. Έχετε δίκιο και μάλλον πρέπει να πάρω δεύτερο sub κάποια στιγμή αντί να ψάχνω καλύτερο τώρα..

Μια που ανοίξαμε την συζήτηση με το sub να κάνω μια ερώτηση..
Όταν τρέχω το YPAO της Yamaha μου βγάζει απόφαση για το sub στα -5db
Εμένα αν με ρωτήσεις που μου αρέσει να το ακούω είναι στα +2.5db ίσως και +3
Επειδή έχει πολύ μεγάλη απόσταση...
Δική μου ανωμαλία είναι ή του προγράμματος;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Μια που ανοίξαμε την συζήτηση με το sub να κάνω μια ερώτηση..
Όταν τρέχω το YPAO της Yamaha μου βγάζει απόφαση για το sub στα -5db
Εμένα αν με ρωτήσεις που μου αρέσει να το ακούω είναι στα +2.5db ίσως και +3
Επειδή έχει πολύ μεγάλη απόσταση...
Δική μου ανωμαλία είναι ή του προγράμματος;
Βάλτο εκεί που σου αρέσει...σχετίζεται με πολλά, ακόμα και με την στάθμη που ακούς συνήθως.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Βάλτο εκεί που σου αρέσει...σχετίζεται με πολλά, ακόμα και με την στάθμη που ακούς συνήθως.
Αυτό έχω κάνει απλά λόγω της μεγάλης απόκλισης από τη ρύθμιση του YPAO αναρωτιόμουν αν ακούω κάτι "λάθος" και χάνω από το σύνολο..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Αυτό έχω κάνει απλά λόγω της μεγάλης απόκλισης από τη ρύθμιση του YPAO αναρωτιόμουν αν ακούω κάτι "λάθος" και χάνω από το σύνολο..
Κάνε τις δοκιμές σου και αποφάσισε τι σου αρέσει.
Μην στηρίζεσαι στο τι προτείνει το YPAO.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top