Να και τα δικά μου μηχανάκια

Μηνύματα
69
Reaction score
0
Να παρουσιάσω και γω το σύστημά μου......

Μια γενική άποψη


Οι τελικοί Antique Sound Lab model 108. Στην ουσία μόνο το όνομα έχει απομείνει αφού έγινε πλήρης ανακατασκευή με πολλές αλλαγές.
 

Μηνύματα
69
Reaction score
0
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

και συνεχίζουμε......

Ο προενισχυτής που κάποτε ήταν tektron


και η κύρια πηγή μου (ο κινέζος) που κάποτε ήταν shanling scd t-200


Όπως καταλάβατε έχει πέσει χοντρό χέριασμα.....
 

Μηνύματα
69
Reaction score
0
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Τα ηχεία με τα 8ίντσα είναι ιδιοκατασκευή (tweeter scanspeak 9500)
Τα μικρότερα ηχεία είναι energy veritas και βρίσκονται υπό αναβάθμιση.

Για το αποτέλεσμα δεν μπορώ να σας πώ και πολλά αφού συνήθως ακούω σε πολύ χαμηλές εντάσεις λόγω παιδιών και αφού δεν έχω κάνει κάτι προς την κατεύθυνση του room treatment όπου είμαι σίγουρος ότι έχω μεγάλο πρόβλημα.

Γενικά ο ήχος είναι αρκετά ικανοποιητικός
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Καλως τον Γιαννακι μας.......τελικα βρε λεβεντες...ολοι μεσα σας κρυβετε και απο εναν Diy?:143:

Και γω που αλλαξα κατι παλιοMundorf στο tweeter των Ναυτιλων πεσατε να με φατε?:137:


Γιανναρε τα τελικακια σου τα ειχε φιλαρακι μου και δεν θα κρυψω οτι μου ειχαν αφησει πολυ καλες εντυπωσεις απο το παιξιμο τους σε συνεργασια μαλιστα με εναν προ της Conrand Jonhson.......

Tελικα ...ετσι για την κουβεντα...τι αλλαξες στο player σου?

Καλως μας ηρθες φιλαρακι!!!!
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Πού κρύβονται οι λυχνίες, όταν μπαίνει σκούπα και σφουγγαρίστρα; ΄Αλλος ένας βασανισμένος χομπίστας; :403:
 

Μηνύματα
69
Reaction score
0
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Tελικα ...ετσι για την κουβεντα...τι αλλαξες στο player σου?

Καλως μας ηρθες φιλαρακι!!!!
Φιλε Βλάση καλώς σας βρήκα (το κλίμα του φόρουμ είναι πολύ φιλικό και ζεστό πέραν των πολύτιμων πληροφοριών που ανταλλάσονται) και σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Παρεπιπτόντος έχω και ενα σετάκι προ (premier18ls)-τελικού (mf2500) cj το οποίο είναι υπο αναβάθμιση και αυτό( μοσφετ χωρίς ανάδραση αλλά έχει τα θεματάκια του και αυτό). Στο player έγινε ολική ανακατασκευή και αναβάθμιση - αλλαγή κεφαλής, επισκευή servo board, αλλαγές σε τροφοδοσίες και dac (είχε προβλήματα ανάγνωσης, το γνωστό no disc, αλλά πέραν της επίλυσης του συγκεκριμένου προβλήματος ο ήχος πήγε.....αλλού!!!!!)
 

Μηνύματα
69
Reaction score
0
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Πού κρύβονται οι λυχνίες, όταν μπαίνει σκούπα και σφουγγαρίστρα; ΄Αλλος ένας βασανισμένος χομπίστας; :403:
Συνονόματε Γιάννη όντως η ανησυχία είναι μεγάλη όταν γίνεται γενική καθαριότητα στο σπίτι. Όσο για το χόμπυ ναι έιναι πράγματι βασανιστικό αλλά αφήνει κάποιες γλυκιές στιγμές μουσικής απόλαυσης που αποζημιώνουν κατά κάποιο τρόπο. Πάντος έπεσες διάνα, ναι το έχω πεδέψει πολύ το πράμα και συνεχίζω.......
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΟ.

...."το κλίμα του φόρουμ είναι πολύ φιλικό και ζεστό".....
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ τα περνάμε αυτά Γιάννη και όλοι τις ίδιες στιγμές μουσικής ανάσας ψάχνουμε, ως αποζημίωση. Βέβαια καμιά φορά εγώ καταλήγω στον υπολογιστή με σπασμένα νεύρα...(όχι από την μουσική, αλλά γιατί δεν άκουσα....)
Τέλος πάντων να είσαι καλά και να χαίρεσαι το σύστημά σου, η γλύκα του οποίου βγαίνει και στις φωτογραφίες (και σορρυ για το παραπάνω "χωρίς σχόλιο", που δεν αφορά σε εσένα φυσικά).
 


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Με πρόλαβες. Το ίδιο θα ρωτούσα.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Μπραβο!!! να το χαιρεσαι!!! Οταν λεω εγω οι λαμπατοι πρεπει να μετρηθουμε ....δεν με ακουτε!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Μπραβο!!! να το χαιρεσαι!!! Οταν λεω εγω οι λαμπατοι πρεπει να μετρηθουμε ....δεν με ακουτε!!
Ναι ναι Τακη μας....να τις μετρησουμε......να τις βαλλουμε κατω να τις δουμε......να δουμε ποιανου ειναι ποιο γυαλιστερη...ποιανου ειναι μεγαλυτερη. . . ..ποιος την εχει ποιο ψιλη......ποιανου ειναι ποιο παλια και φυσικα που την βαζει.........................................................................την λαμπα του!!!!!!!

:143::143::135:
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Ναι ναι Τακη μας....να τις μετρησουμε......να τις βαλλουμε κατω να τις δουμε......να δουμε ποιανου ειναι ποιο γυαλιστερη...ποιανου ειναι μεγαλυτερη. . . ..ποιος την εχει ποιο ψιλη......ποιανου ειναι ποιο παλια και φυσικα που την βαζει.........................................................................την λαμπα του!!!!!!!

:143:
Βλάση μας...
Ηρέμησε λίγο βρε αγόρι...
Μας αγχώνεις όλους...
Μας έχεις αλλάξει τα... φώτα...
[RELIOPS="Ελα, για καλό είναι..."]ΟΛΩΝ ΜΑΣ!!!... :138:



ΜΕΧΡΙ 3 ΚΟΥΤΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ...

:142::143:[/RELIOPS]
 

Μηνύματα
69
Reaction score
0
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Παίδες σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια

@yannis7: Φίλε Γιάννη κανένα πρόβλημα για το "ουδέν σχόλιο". Προφανώς έχω χάσει κάποια επεισόδια αλλά δεν έχω αντιληφθεί κάτι άσχημο εδώ στην φορουμοπαρέα.

Για τον ραδιοενισχυτή που ρωτάτε φίλοι komhst και Car_Audio_Test αν εννοείτε τον ασημένιο κάτω από το πικάπ (το οποίο είναι το technics sl d2) τότε αυτό είναι το dual ct 1440 tuner. Έχει πολύ καλό ήχο και πολύ καλή λήψη. Βεβαίως και εδώ εχει γίνει αναβάθμιση στα παθητικά υλικά.

@takis6c33: Τάκη τι εννοείς; Να ανοιχτεί ένα thread και να καταχωρηθούν οι λυχνιάκηδες; μμμμμμμμμ.......λίγο ρατσιστικό το βρίσκω

@vlasis: ναί μάναμ να τσ μιτρήσουμι, όπτε θέτε (εδώ γελάμε)
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Μπράβο Γιάννη! για τον..... ντιούικο χαρακτήρα σου.... :143:

Δε με λες. Ποιό ηχείο παίζει καλύτερα?

Θα σε δούμε στην Εκθεση το Σάββατο?
 

Μηνύματα
69
Reaction score
0
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Μπράβο Γιάννη! για τον..... ντιούικο χαρακτήρα σου.... :143:

Δε με λες. Ποιό ηχείο παίζει καλύτερα?

Θα σε δούμε στην Εκθεση το Σάββατο?
Χρήστο σ' ευχαριστώ.

Το χειροποίητο ηχείο είναι σαφώς καλύτερο σε όλους τους τομείς (χροιές, ταχύτητες, δυναμικά, απόκριση, ευαισθησία, όγκος, έκταση κλπ κλπ.) Βέβαια το αποτέλεσμα ήρθε μετά από συνεχείς αλλαγές στα crossover (πάνω από 10) κατόπιν μετρήσεων/ακροάσεων επί δίμηνο περίπου. Να είναι καλά ο τεχνικός/φιλαράκι που ανέλαβε το project! Είναι απίστευτο πόσους διαφορετικούς χαρακτήρες μπορούν να βγάλουν τα ίδια μεγάφωνα/καμπίνες με αλλαγές στα crossover μόνον!

ps: ναι σκοπεύω να σκάσω μύτη το σάββατο (στο δωμάτιο του aca θα είσαι;)
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Κάπου θα βρεθούμε... :126:
Βρε παλιοπικαπακια....τι θα γινει...θα μου βαλλεις φωτο -φρεσκες με τα εργαλεια σου??????????
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Να και τα δικά μου μηχανάκια

Ναι ναι Τακη μας....να τις μετρησουμε......να τις βαλλουμε κατω να τις δουμε......να δουμε ποιανου ειναι ποιο γυαλιστερη...ποιανου ειναι μεγαλυτερη. . . ..ποιος την εχει ποιο ψιλη......ποιανου ειναι ποιο παλια και φυσικα που την βαζει.........................................................................την λαμπα του!!!!!!!

:143::143::135:
εμενα Βλασση ειναι πολυ χοντρη.................η 6c33:142:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top