Να και το δικό μου συστηματάκι.

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.221
Reaction score
27.784
Βρήκα την ευκαιρία να τραβήξω μερικές φωτο για να σας δείξω και το δικό μου σύστημα που το μετακίνησα σε νέο δωμάτιο που πλέον θα είναι αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής και κυρίως θέαση ταινιών.
Καταρχήν το έβαψα σε σκούρα χρώματα, αν και με τον καιρό, όπως μου είχε πει και ο πωλητής των χρωμάτων, έγιναν λίγο πιο ανοιχτά.

Οι 3 τοίχοι γύρω είναι κόκκινο σκούρο προς κεραμιδί, ενώ το ταβάνι και ο τοίχος πίσω από την οθόνη είναι σε γκρι.



Δεξιά και αριστερά από την οθόνη κρέμασα από ένα πανί βελούδο πολύ σκούρο μπλε για τις αντανακλάσεις και κάνουν πολύ καλή δουλειά.

 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.221
Reaction score
27.784
Απάντηση: Να και το δικό μου συστηματάκι.

Eνώ πίσω από τον καναπέ κρέμασα στον τοίχο δύο κομμάτια παχύ ύφασμα σκούρο καφέ με παρότρυνση του Κώστα EAR, για να κόψω και τις αντανακλάσεις του ήχου, και ταυτόχρονα το φως του προβολέα.


Μοιάζει σαν να κρέμασα δυό ζώα, δυό προβιές από αρκούδες αλλά δεν με νοιάζει, δεν κοιτάω ομορφιές.
Δουλειά κάνουν πάντως οι αρκούδες και μάλιστα πολύ καλή και στο οπτικό και στο ηχητικό κομμάτι.


Ο καναπές παραείναι αναπαυτικός και δύσκολα βλέπεις ταινία χωρίς να σε πάρει ο ύπνος.
Τον πήρα κοψοχρονιά από 1200 ευρώ μόνο 350 διότι είχε 2 αμυχές στο πίσω μέρος του εκεί που ακουμπάει στον τοίχο, οπότε είπα κι εγώ στα @@ μου αφού δεν φαίνονται.
Ο προβολέας είναι επάνω σε χοντρό ξύλινο ράφι στηριγμένο πάνω από τον καναπέ στον τοίχο με δύο μεταλλικά Γ και είναι υπολογισμένο το ύψος ώστε ο φακός να είναι στο κέντρο της οθόνης.
Η οθόνη είναι σε ύψος σχετικά χαμηλά για ξεκούραστη θέαση και είναι 97" το καθαρό λευκό, Megavizion ηλεκτρική με κέρδος 1 και πολύ καλή ως τώρα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.221
Reaction score
27.784
Απάντηση: Να και το δικό μου συστηματάκι.

Τα ηχεία μου είναι όλα B&W εκτός από το subwoofer μου που είναι ένα Klipsch Synergy 10"
Τα κύρια είναι τα DM602, το κεντρικό το CC6, και τα δίπολα πίσω τα DS6.
Στα δίπολα έχω προσθέσει από πάνω τους από ένα τουΐτερ κόρνας της Motorolla οι γνωστοί "λεμονοστίφτες" με πυκωτές του Κώστα EAR, για να τους δώσω λίγα πρίμα πιο κρυστάλλινα.


Στο επιπλάκι με τα μηχανήματα έβαλα μόνο τα απαραίτητα για να αποφύγω εκείνο το σπαγγέτι από καλώδια, όμως και πάλι είναι ένα κάρο τα ρημάδια.
Έχω το παλιό καλό μου Laserdisc Pioneer, τον ενισχυτή Pioneer VSX921, το Bluray Sony 360, το Med8ter 400 και τους σκληρούς.
Θα βάλω όμως σύντομα και το Universal player Pioneer για να ακούω τα SACD και τα DVD audio.


Στην αριστερή γωνία έχω κάνει μια δοκιμαστική περασιά με πράσινο φωσφοριζέ σπρέϋ.

Ήθελα να το κάνω γύρω γύρω από την οθόνη ώστε όταν ανάβω μια λάμπα Black Light UV να φωσφορίζει σαν αυτόφωτος ο τοίχος.
Δείτε το αποτέλεσμα στο σκοτάδι.

Όμως δεν υπολόγισα ότι η άχνα κάθεται σε όλα τα γύρω αντικείμενα και δεν το συνέχισα.
Θα το κάνω με άλλο τρόπο πιο καλό και θα το δείτε όταν γίνει.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.221
Reaction score
27.784
Απάντηση: Να και το δικό μου συστηματάκι.

Κάποια πράγματα είναι δικές μου ιδιοκατασκευές όπως η αφίσα με φωτο από διάφορες γνωστές ταινίες


Το φωτιστικό ταβανιού από ΙΝΟΧ λαμαρίνα καθρέπτη με 4 ηλεκτρονικές λάμπες των 25 watt έκαστη και με ένα φως εκτυφλωτικό ακόμη και σε αυτόν τον σκούρο χώρο.


Οι βάσεις των ηχείων επίσης κομμένες στο σχήμα των αεροπλάνων Stealth Β2.


Επίσης το στόπερ για την πόρτα όπου τοποθετήθηκε εκεί για να μην πάρει φόρα κανένας ταλιμπάν και μου σπάσει το πίσω ηχείο.
Είναι ένα έμβολο με ελατήριο και καουτσούκ που αποσβένει σταδιακά την φόρα της πόρτας.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
14
Απάντηση: Να και το δικό μου συστηματάκι.

Συχαρητήρια πραγματικά προσεγμένος στα σημεία που πρέπει! Θέλω και εγώ τέτοιο πανί!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.221
Reaction score
27.784
Απάντηση: Να και το δικό μου συστηματάκι.

Το ρολόϊ τοίχου είναι πλεξιγκλας κομμένο σε μηχανή Laser φτιαγμένο επίσης από μένα.


Η κουρτίνα της μπαλκονόπορτας είναι αραχνούφαντο ύφασμα σκούρο αλλά επιτρέπει να βλέπεις έξω.
Γενικώς έκανα ότι μπορούσα για να φτιάξω έναν χώρο με όσο γινόταν λιγότερα έξοδα.
Θα πρέπει να πω εδώ όμως ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Μάριο Τσιριγώτη (marios)
Αυτός με βοήθησε στα πάντα.
Έτριψε τους τοίχους, τους στόκαρε, τους έβαψε, έστησε την οθόνη, την οριζοντίωσε, έκανε το ράφι του προβολέα, το τοποθέτησε, στήριξε τα συρματόσχοινα για τις κουρτίνες, έβαψε την πόρτα, έφερε τον προβολέα σε τέλεια ορθή γωνία με το πανί, μοντάρισε το επιπλάκι, σύνδεσε όλα τα μηχανήματα, πέρασε όλα τα καλώδια και δεν θυμάμαι τι ακόμη έκανε.
Και τα έκανε όλα σωστά και τέλεια χωρίς ατασθαλίες και ψεγάδια.
Εγώ απλώς τον βοηθούσα να τα κάνει. Σ΄ευχαριστώ πολύ Μάριε για όλα.
Αυτό είναι το ταπεινό μου Home cinema. Πως σας φαίνεται;
 


ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Γεια σου ρε Μιχάλη, με τα ωραία σου...dedicated χώρος από έναν dedicated home cinema fan...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.615
Reaction score
94.542
Απάντηση: Να και το δικό μου συστηματάκι.

Στα δίπολα έχω προσθέσει από πάνω τους από ένα τουΐτερ κόρνας της Motorolla οι γνωστοί "λεμονοστίφτες" με πυκωτές του Κώστα EAR, για να τους δώσω λίγα πρίμα πιο κρυστάλλινα.
Για πες μας λίγα λόγια Κώστα γι αυτό το ''λεμονοστίφτη''.

Μιχάλη, ωραίος χώρος!:444:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.221
Reaction score
27.784
Απάντηση: Να και το δικό μου συστηματάκι.

Τα πίσω ηχεία από τη μαμά τους έχουν κομμένα τα πρίμα κι έχουν την στάμπα ΤΗΧ (που να μην έσωναν)
Οπότε βάζοντας και τις κεραμικές αυτές κόρνες παίρνεις πίσω τα κλεμμένα πρίμα και γίνονται και λίγο πιο πικάντικα - κρυστάλλινα.
Χρειάζονται απλώς έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 0,47mf.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.291
Reaction score
93.765
Απάντηση: Να και το δικό μου συστηματάκι.

Mπράβο βρε Μιχάλη!! Συγχαρητήρια!! :607:
 





rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.291
Reaction score
93.765
Απάντηση: Να και το δικό μου συστηματάκι.

Εκείνα τα tweeter της Motorola μου θύμισαν τα νιάτα μου, όταν είχα βάλει κάτι τέτοια πάνω από τα πρώτα μου ηχεία, κάτι Illinois που ήταν ο πρόδρομος των Roister.
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.585
Μηνύματα
2.866.439
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top