Να και το δικό μου συστηματάκι.



Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
ομορφα πραματα...με γειες μαστορα!!!

το piano-black ειπαμε οτι ακουγεται καλυτερα απ οτι τα απλα ηχεια:D
θα χεις μονιμα ξεσκονοπανο διπλα...επρεπε η monitoraudio να δινει μια ντουζινα, στο βασικο εξοπλισμο...

ελπιζω να το "εφερες" ηχητικα με τα υπολοιπα...

τελος για μενα, και αφου εκανες αλλαγη στο ρακ για να το βαλεις, θα εκανα κατι εντελλως αλλο....
δλδ θα αφηνα μονο τη κατω σειρα του ρακ που εχει μπει ο ενισχυτης και διπλα οτι εχεις βαλει (δε βλεπω τι ειναι), και θα το εκανα καπως ετσι...


δλδ μονο του το κεντρικο στη πανω μερια και απο κατω ενα auralex για απομονωση...να μην στριμωχνεται και να εχει και μια μικρη κλιση ανωθεν, ωστε να με κοιταζει οταν ειμαι αραχτος στο καναπε...και δεξια αριστερα απ το κεντρικο, σου μενει και χωρος να βαλεις πχ κανα media player αργοτερα ή κατι αλλο...δε θα το εβαζα μεσα σε πλαισιο-ρακ...

αλλα εγω, ειμαι ΄γω...οπως και να ναι καλοακουστο και ελπιζω να το ευχαριστηθεις!!
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Μεγειές Μιχάλη το κεντρικό να το χαίρεσαι.
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Για την τοποθέτηση του κεντρικού.
Αλλά πάλι That;s me.
Και πάλι μπράβο.
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Μεγεια Μιχαλη μεγεια, βλεπω coming soon και την υπολοιπη σειρα GX να ερχεται?..:D
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.759
Παιδιά το ηχείο είναι μεν μέσα στο ρακ (το κωλορακ που λέγαμε) αλλά το έχω λίγο έξω μιας και το επιτρέπουν τα αυτοκόλλητα ποδαράκια bubons που έβαλα από κάτω.
Οπότε δεν έχω "κουτίλα" στον ήχο, άλλωστε η καμπίνα του είναι σφραγισμένη και δεν έχω θέμα αφού δεν υπάρχει ούτε τρύπα bass reflex.
Το ηχείο είναι πολύ βαρύ και η καμπίνα του είναι σαν τσιμέντο.
Το ρακ δεν ήθελα να το χαλάσω άλλο γιατί έτσι μου είναι βολικό.
Μπορεί να είναι ψευτοέπιπλο του ΙΚΕΑ (το πήρα 60 €) αλλά είναι βολικό για εκεί.
Όσο για την υπόλοιπη σειρά GX πολύ θα την ήθελα αλλά με τόση ανάπτυξη δεν υπάρχει περίπτωση να την πάρω.
Τέλος θα ήθελα να αναφερθώ στην λεντοταινία, εφόσον αυτά τα θέματα που ανεβάζουμε εδώ είναι για να παίρνουν ιδέες και πληροφορίες και οι υπόλοιποι υποψήφιοι χομ σινεματζήδες.

Η ταινία η συγκεκριμένη είναι αγορασμένη από τους κινέζους εδώ στην γειτονιά μου.
Κοστίζει 15 ευλώ στην λιανική, είναι έγχλωμη, αδιάβλοχη, έλχεται μαζί με το τλοφοδοτικό, τον κοντλόλελ και το τηλεχειλιστήλιο.
Έχει πολλά χλώματα με πλήκτλο για να τα επιλέγεις κατευθείαν.
Το ωλαίο είναι τα διάφολα πλογλάμματα που έχει για την αλλαγή των χλωμάτων.
Εγώ το βάζω σε ένα που αλλάζει χλώματα πολύ αλγά και δεν αντιλαμβάνεσαι πότε το κόκκινο έγινε πολτοκαλί.
Μετά κίτλινο, πλάσινο, τυλκουάζ, γαλάζιο, μπλε, μωβ, κόκκινο κ.λ.π.
Για 15 ευλώ είναι καταπληκτικό.

Υ.Γ. έμαθα καλά κινέζικα.
 
Last edited:


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.759
Κάποιος μου έκανε παρατήρηση με υποψία επίπληξης.
Είδε (παρατήρησε) στην φωτο άλλο σαμπ και δεν έγραψα κάτι γι΄αυτό.
Ο.Κ. λοιπόν.
Ξέχασα να αναφέρω πως το σαμπάκι της Klipsch αντικαταστάθηκε από το Velodyne VX11.
Eίναι ένα 10ιντσο σαμπάκι, πιο μικρό σε διαστάσεις από τα συνηθισμένα 10ιντσα, με πολλή δύναμη, τετράγωνο, κυβοειδές, μαύρο και κακό.
Έχει διαφορετικό χαρακτήρα από το Klipsch φυσικά και μου δίνει την εντύπωση ότι προβάλει πιο πολύ τις πολύ χαμηλές, ενώ τις πιο πάνω απλά τις εκφράζει με φειδώ.
Εδώ που τα λέμε όμως δεν έκατσα να το ρυθμίσω και πολύ σχολαστικά.
Είναι πολύ καλό σε απόδοση, αλλά δεν είναι σαν το REL που είχα.
Εκείνο δεν μπορώ να το ξεχάσω το ρημάδι.

Που είσαι RELάκι μου !! :cry:
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.759
Ναι ξέρω, είμαι ασυγχώρητος.
Πέρασε ο καιρός χωρίς να το καταλάβω και δεν ενημέρωσα το θέμα, οπότε θα το κάνω τώρα.
Από τότε λοιπόν έχω κάνει τις εξής αλλαγές:
Το κεντρικό Monitor Audio αντικαταστάθηκε πλέον από ένα B&W LCR κι έτσι είναι όλη η πεντάδα B&W.
Το σαμπ όμως δεν είναι B&W αλλά ένα ογκώδες, μαύρο, άσχημο, αλλά εκπληκτικό στα μπάσα SVSPB12 nsd
Μετά έβαλα και το εκπληκτικό καλιμπραριστήρι μπάσων antimode με την ισχυρή παρότρυνση του Δημήτρη Dimifoot και του Γιάννη ichaltou, αμφότεροι βλαμμένοι που με επηρέασαν και πολύ καλά έκαναν.
Το έχουμε συζητήσει και σε άλλο θέμα.
To σαμπ παίζει θαυμάσια στον χώρο μου και μπορεί όταν οδηγηθεί σε "ζωηρές" στάθμες να κουνάει το δωμάτιο και να φυσάει κύματα αέρα που κάνει τις χαρτοπετσέτες να φεύγουν από το τραπέζι.
Είχα πάθει πλάκα την πρώτη φορά διότι κανένα άλλο σαμπ από αυτά που είχα δεν έπαιζε έτσι.
Αλλάχτηκε και ο προβολέας με έναν Vivitek 1188, αλλά αυτό το συζητήσαμε σε άλλο θέμα στους προβολείς.
Αυτά προς το παρόν μέχρι να μας βάλουν οι βλαμμένοι στο λούκι για ατμούς και λοιπούς μπελάδες.
Άκου 11 ηχεία!
 

Attachments


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Wow, Μιχάλη νομίζω ότι έχεις κάνει σπουδαίες αναβαθμίσεις και στον ήχο και στην εικόνα. Ωραίος!
 
  • Like
Reactions: PPG








Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Τις βασεις στα ηχεια απο που τις αγορασες?
Aυτή την απορία έχω κ εγώ.
Δεν προσέχετε καθόλου:p...βλέπετε πάνω στις βάσεις ηχεία B&W που λέει ότι έχει ο Μιχάλης;καλύτερα ρωτήστε εδώ !!!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.759
Μετά από καιρό ας κάνω κι εγώ ένα update στο θέμα.

Έχοντας ζήσει αρκετό καιρό με το 12ιντσο sub μου, το SVS PB12-NSD που γέμιζε και δονούσε καλά τον χώρο μου και έχοντας αποκτήσει απροσδόκητα ξανά το προηγούμενο sub μου, το 10ιντσο Klipsch Synergy, είπα να το κάνω διπλό για να γλιτώσω και το πρόστιμο από τον dimifoot που θα αρχίσει να επιβάλει σε όσους έχουν μόνο ένα sub.
Πρώτα το έβαλα δοκιμαστικά πίσω αριστερά μου δίπλα στον καναπέ, εκ διαμέτρου αντίθετα από το SVS που είναι μπροστά και δεξιά.
Κατευθείαν φάνηκε η διαφορά.
Ο καναπές άρχισε να ταρακουνιέται οπότε η απόφαση ελήφθη.
Μετά με τις λεπτομερείς οδηγίες του Κώστα Ear και με την παρότρυνσή του να το βάλω κι αυτό μπροστά, το μετακίνησα και το έβαλα μπροστά αριστερά.
Τα έφερα και τα δύο sub στις σωστές στάθμες, στην σωστή φάση με τα κύρια ηχεία και μετά έβαλα και το Antimode να τα ρυθμίσει και τα δύο.
Τελείωσε η διαδικασία και άρχισα ακροάσεις.
Εντάξει δεν έχει καμία σχέση το πριν με το μετά.
Όμως εχθές έκατσα και έκανα μια μετακίνηση και έβαλα το Klipsch πάλι πίσω και αριστερά αντίθετα με το SVS.
Ξαναρύθμισα τα πάντα όσο μπορούσα καλύτερα, έβαλα και το Antimode να καθαρίσει την λέρα και βουαλά.
Κατάλαβα ότι το Klipsch πρέπει να μείνει στην αντίθετη γωνία και όχι μπροστά.
Εκεί έκατσε καλύτερα, δεν ξέρω γιατί.
Εκτός από το δυνατό και πολύ καθαρό μπάσο, τρέμει και ο καναπές όπως ποτέ πριν.
Τρώω κάτι μπουνιές και κάτι κλωτσιές από τον καναπέ που τις ευχαριστιέμαι όσο τις ευχαριστήθηκα στον dimifoot.
Έδωσα και λίγα db παραπάνω στα sub και είναι υπέροχα.
Μέχρι τα 92 - 95 db ένταση παίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα, καμία κόπωση.
Οι πιστολιές και οι καραμπινιές στο John Wick 2 είναι το κάτι άλλο.
Προφανώς βοηθάει ο χώρος με τις διαστάσεις του και την συμμετρία, με τα κύρια ηχεία στις γωνίες.
Πρέπει να βοηθάει και ένα βάζο με ψεύτικα κινέζικα λουλούδια, δεν εξηγείται αλλιώς.

Τώρα μου λέει ο Κώστας ότι πρέπει να τα κάνω 4 τα sub. :thumbsdown:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.819
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top