Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Σκέφτηκα μη νομίζεις (και ακόμη το τριβελίζω στο μυαλό μου) να πάρω μια τέτοια 3 ή 5 στοιχείων κατευθυντική (μπρός , πίσω είναι), καλό gain , μεγάλες αποστάσεις λήψης αλλά είναι κυρίως για ανοιχτό χώρο και επαρχία , αναμεταδότη μακρυά και όχι τόσο για Αθήνα που θες και να πιάνεις απο διάφορες τοποθεσίες αλλά και εγώ δεν βλέπω Υμηττό, μόνο Πάρνηθα και Αίγινα απρόσκοπτα (και με το μάτι).

Βέβαια βρήκα μια θέση που η γωνία πρός Πάρνηθα , με την γωνία προς Υμηττό είναι κοντά (τον Υμηττό θα τον πιάνω με το πίσω μέρος της κεραίας αυτής. και την Πάρνηθα με το μπροστά). Απλώς δεν ήξερα εάν άξιζε μιας και δεν βλέπω Υμηττό. Αλλά τώρα που δοκίμασα αυτήν (την δική μου) υπάρχει περίπτωση να πιάνει και αυτή. Εάν και έχει οριζόντια τα στοιχεία και έχει μικρό εύρος 70 μοίρες. Η κάθετη πόλωση είναι καλύτερα για λήψη για Αθήνα. ¨Εχει άλλα κακά.
To οριζόντια/κάθετη πόλωση πρέπει να είναι όπως και του σταθμού εκπομπής.
Όλοι εκπέμπουν κάθετα.
Αν βέβαια ο σταθμός είναι δυνατός, ακόμη και με λάθος πόλωση θα τον πιάσεις.
Η κατευθυντική, π.χ. yagi είναι η αγαπημένη μου.
Αν την κάνεις με 3 στοιχεία (ανακλαστήρας, δίπολο, 1 κατευθυντήρας) δεν έχει πολύ στενό λοβό στο οριζόντιο διάγραμμα οπότε δεν είναι απαραίτητο να στοχεύεις ακριβώς, επίσης έχει και πίσω λήψη - ίσως χρειαστεί να παίξεις λίγο με τη γωνία στόχευσης - ο πίσω σταθμός δηλαδή να πέφτει στις κόκκινες και όχι στις μπλε βούλες.

1709820626501.png
 



Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
To οριζόντια/κάθετη πόλωση πρέπει να είναι όπως και του σταθμού εκπομπής.
Όλοι εκπέμπουν κάθετα.
Αν βέβαια ο σταθμός είναι δυνατός, ακόμη και με λάθος πόλωση θα τον πιάσεις.
Η κατευθυντική, π.χ. yagi είναι η αγαπημένη μου.
Αν την κάνεις με 3 στοιχεία (ανακλαστήρας, δίπολο, 1 κατευθυντήρας) δεν έχει πολύ στενό λοβό στο οριζόντιο διάγραμμα οπότε δεν είναι απαραίτητο να στοχεύεις ακριβώς, επίσης έχει και πίσω λήψη - ίσως χρειαστεί να παίξεις λίγο με τη γωνία στόχευσης - ο πίσω σταθμός δηλαδή να πέφτει στις κόκκινες και όχι στις μπλε βούλες.

View attachment 324569
Ναι όπως σου είπα πρέπει να μπορώ. Απλώς δεν το δοκίμασα γιατί δεν βλέπω Υμηττό (οπότε δεν ξέρω τι θα πιάσει απο εκεί, εδω δεν πιάνει καλά - καλά η κάθετη που υποτίθεται είναι για αστικά πόλεων περιβάλλοντα που είσαι εσύ στην πεδιάδα - γούβα συγκριτκά με τον αναμεταδότη) και παράλληλα θα χάσω σιγουρα την Αίγινα.

Νομίζω ότι δεν είναι ούτε κάθετη ούτε οριζόντια η εκπομπή. Είναι σφαιρική (σε κύκλους). Τουλάχιστον τα παλιά χρόνια της εκπομπής του ραδιοφώνου έτσι ήταν. Απλώς οι οριζόντιες όπως σου είπα είναι για επαρχία και μεγάλη αποσταση απο τον όποιο αναμεταδότη οπότε και μικρό παράθυρο μοιρών. Σε κάθετη πόλωση έχεις παράθυρο λήψης κάθετο συν πλην 20 μοίρες ... οπότε πιάνεις και σε γούβα (που όλοι είναι π.χ. στην Αθήνα συγκριτκά με τα βουνά Πάρνηθα και Υμηττό. Αίγινα είναι άλλο , είναι πιο χαμηλά απο εμένα. )
 
Last edited:
















Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top